Saveti lekara > Sportske povrede

Tretman misica - hladjenje/zagrevanje

<< < (2/2)

daniela svarc:
Hladni oblozi smanjuju cirkulaciju i time smanjuju upalu, bol i spazam mišića. Vredi ih stavljati 24 do 72h nakon povrede. Dobra je metoda stavljati ledene paket (umotane u peškir) 15 do 20 minuta tri puta dnevno na povreĂ°eno mesto. takoĂ°e možete staviti i mokar peškir ili tuširati taj deo hladnom vodom.

Topli oblozi pomažu kod grča mišića i napetosti mišića tj kad god treba povećati dotok kiseonika u odreĂ°eni mišić jer toplota širi krvne sudove. Topli oblozi na ovaj način i smanjuju bol ako je on nastao usled grčenja mišića i dobro je duže vreme držati obloge koji su umereno topli a ne ošuriti se na kratko. Topli oblozi se ne stavljau odmah posle povrede jer mogu pogoršati situaciju ali kasnije poboljšavaju oporavak mišića. Obično se čeka dva do tri dana da se počne sa toplim oblozima.




BBBbbb:
Pre neki dan otac mi je doziveo povredu ledjnog misica (donja desna strana ledja - sto bi nas narod rekao usino se) vozeci auto. To se dogodilo nakon nekih dva sata voznje, silom prilika morao je u autu da provede jos nekih 4-5 sati sto je samo pogorsalo situaciju. Nosio sam ga po kuci ko malu bebu, a ima 80+kg, mogao je da hoda samo drasticno povijen. Tog istog dana u apoteci sam mu uzeo nimadol (ili tako neki naziv) tablete koje se sisaju i konjsku mast koja hlada da ga izmasiram. E sad prvi lek sam uzeo na preporuku apotekarke nakon sto sam detaljno objasnio situaciju, a konjsku mast sam sam trazio medjutim apotekarka mi je rekla da treba znati da li treba ona koja hladi ili ona koja greje i da u njegovom slucaju treba ova sto hladi, a da ona sto greje moze da bude so na ranu. To me je dovelo do pitanja:

Koje povrede misica treba grejati a koje hladiti?

I naravno ako neko ima neki predlog za dalji tretman matore bebe neka kaze. Inace imao je pre pola godine problema sa tetivama i zglobovima i zaradio dve ozbiljnije povrede u roku od mesec dana pa sam ga bacio na MSM i Glucosamine za sada je po tom pitanju sve uredu.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju