TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 10:58:36 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: GOJAZNOST - bolest nad bolestima  (Pročitano 3275 puta)
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #15 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:35:32 posle podne »

Imao sam klijente dijabeticare sa otvorenim ranama po telu,na velikim kolicinama insulina,glukofarza,lekova za smanjenje pritiska.Merimo I'm nivo secera pre u toku I nakon treniga,ujutru I uvece a ishrana se koriguje na nedeljnom nivou.Naravni odradjeni su testovi funkcionalne dijagnostike I saradnja postoji sa endokrinologom koji daje terapiju.Uglavnom,za 3 meseca mnogo moze da se poboljsa zdravstveni stanje,u nekim slucajevima seskida sa terapije.
Budi uporan,i edukuj ga!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:29:14 posle podne »

Osnovni preduslov "napretka" stanja kod dijabetesa tipa 2 je korekcija ishrane...pretpostavljam Pecho da je otac i gojazan, pa je tu i povišen krvni pritisak, poremećaj lipidnog statusa...masno tkivo je hormonski aktivno i sa sobom nosi dosta problema...pomenuću i metabolički sindrom X...

Metabolički sindrom, nazvan još i sindrom insulinske rezistencije ili sindrom X, nije bolest već grupa karakteristika koje zajedno povećavaju rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 i bolesti srca. Ove karakteristike obuhvataju gojaznost, visoki krvni pritisak, povišene nivoe šećera u krvi i visoke trigliceride (masne supstance u krvi). Održavanje telesne težine, šećera u krvi i nivoa holesterola i triglicerida pod kontrolom doprinosi dužem životu i smanjuje rizik od infarkta i šloga.

Postoje kontrovezna mišljenja o tome da li karakteristike metaboličkog sindroma garantuju klasifikaciju poremećaja kao "sindroma". Dijagnoza metaboličkog sindroma čini se da ne predstavlja veći rizik od pojave dijabetesa tipa 2 ili srčane bolesti veći od rizika usled pojedinih karakteristika. Pored toga, tretman metaboličkog sindroma se ne razlikuje od tretmana svake pojedine karakteristike.

ŠTA JE METABOLIČKI SINDROM? — Metabolički sindrom je grupa karakteristika. Ne morate da imate sve karakteristike da biste imali metabolički sindrom. MeĂ°utim, osoba sa jednom karakteristikom verovatno ima i ostale. Većina eksperata definiše metabolički sindrom kao prisustvo tri ili više karakteristika:

-Gojaznost, naročito u predelu stomaka (definisana od strane nekih drupa kao obim struka veći od 94 do 102 cm kod muškaraca i 80 cm kod žena)
-Loš nivo glukoze prilikom gladovanja (nivo šećera u krvi u gladovanju 100 do 125 mg/dL (5.6 do 7 mmol/L)
-Povišen krvni pritisak (130/85 ili viši), ili upotreba lekova protiv visokog krvnog pritiska
-Povišeni nivoi triglicerida u gladovanju (viši od 150 do 180 mg/dL ili 1.7 mmol/L) i/ili smanjen HDL holesterol (manji od 40 mg/dL ili 1 mmol/L muškarce i 50 mg/dL ili 1.3 mmol/L za žene), ili ako koristite lekove protiv visokih triglicerida ili niskog HDL holesterola

KOLIKO JE ČEST METABOLIČKI SINDROM? — Metabolički sindrom je sve češća pojava. U jednoj studiji sprovedenoj 1999 i 2002 kod više od 34 procenata učesnika otkriven je metabolički sindrom. Ovaj broj je značajno veći od dobijenog u sličnoj studiji sprovedenoj izmeĂ°u 1988 i 1994, u kojoj je otkriven kod 22 posto učesnika.

Za sledeće faktore se smatra da povećavaju rizik od pojave metaboličkog sindroma:

-Prevelika telesna težina (indeks telesne mase 25 kg/m2 ili veći)
-Menopauza (kod žena)
-Starost
-Pušenje
-Ishrana bogata ugljenim hidratima
-Nedostatak fizičke aktivnosti
-Porodična istorija dijabetesa ili metaboličkog sindroma
-Zdravstveni rizici povezani sa metaboličkim sindromom

Dijabetes — Dijabetes tipa 2 se češće javlja kod osoba sa metaboličkim sindromom. Zdrave promene načina života kao što su gubitak težine i vežbanje mogu da pomognu u redukciji rizika od pojave dijabetesa tipa 2.

Kardiovaskularna bolest — Osobe sa metaboličkim sindromom imaju povišen rizik od razvoja kardiovaskularne bolesti. Kardiovaskularna bolest podrazumeva bolest koronarnih arterija (nakupalje masnih naslaga unutar krvnih sudova srca), cerebrovaskularnu bolest (nakupljanje masnih naslaga unutar krvnih sudova koji sprovode krvi u mozak) i visoki krvni pritisak. Kardiovaskularna bolest može da dovede do srčanog i moždanog udara ili angine (bola u grudima).

DIJAGNOZA METABOLIČKOG SINDROMA — Metabolički sindrom se dijagnostikuje fizičkim pregledom i merenjem šećera, holesterola i triglicerida u krvi u stanju gladovanja (pre doručka).

TRETMAN METABOLIČKOG SINDROMA — Cilj tretmana metaboličkog sindroma je:

Redukcija ili eliminacija osnovnih problema (npr gojaznosti, nedostatak aktivnosti) gubitkom težine ili pojačanom aktivnošću
Tretman kardiovaskularnih faktora rizika kao što su visoki krvni pritisak i holesterol, ako ti problemi i dalje postoje i nakon započetog programa fizičke aktivnosti.
Gubitak težine — Tretman metaboličkog sindroma obično obuhvata gubitak težine i pojačanu fizičku aktivnosti. Ishrana treba da bude siromašna mastima i holesterolom.
Redukcija rizika povezanih sa metaboličkim sindromom može da se postigne pomoću nekoliko dijetarnih pristupa:
Mediteranski način ishrane je bogat voćem, povrćem, koštunjavim plodovima, integralnim žitaricama i maslinovim uljem. Ovakav način ishrane može da pomogne u redukciji težine, krvnog pritiska, lipida i poboljšavanju znakova insulinske rezistencije.
DASH (Dijetarni pristup zaustavljanju hipertenzije) dijeta može da redukuje krvni pritisak, težinu i nivoe lipida i glukoze u gladovanju. DASH dijata ne dozvoljava unos više od 2400 mg natrijuma dnevno, podrazumeva četiri do pet voćnih obroka, četiri do pet obroka povrća, dva do tri obroka mlečnih proizvoda sa malim sadržajem masti, a sva hrana ne sme da ima više od 25 procenata ukupnih msti po obroku.
Vežba — Fizička aktivnost može da pomogne u gubitku težine i redukciji obima stomaka, naročito kod žena. Trenutno se preporučuje barem 30 minuta umerene fizičke aktivnosti kao što je šetnja, svakog dana u nedelji.

Uklanjanje abdominalne masti liposukcijom ne poboljšava osetljivost na insulin, niti redukuje rizik od kardiovaskularne bolesti.

Redukcija rizika od nastanka dijabetesa tipa — Gubitak težine (ako je težina prevelika ili ste gojazni) i fizička aktivnost mogu da smanje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2.

Redukcija holesterola — Visoki nivoi LDL (lošeg) holesterola povećavaju rizik od bolesti koronarnih arterija. Kod osoba sa metaboličkim sindromom preporučuje se LDL nivo manji od 80 do 100 mg/dL.

Ako dijeta i fizička aktivnost ne redukuju LDL nivoe adekvatno preporučuje se upotreba lekova.

Redukcija krvnog pritiska — Održavanje zdravog krvnog pritiska je značajan cilj, naročito kod osoba sa metaboličkim sindromom.

Visok krvni pritisak je BP viši od 140/90 mmHg
Prehipertenzija je BP viši od 120 do 139/80 do 89 mmHg.
Nema preporuka koje se odnose na početak tretmana krvnog pritiska osoba sa metaboličkim sindromom, iako mnogi stručnjaci preporučuju tretman kada je krvni pritisak viši od 130/80 mmHg.

Ako dijeta i fizička aktivnost ne redukuju krvni pritisak adekvatno preporučuje se jedan ili više lekova.

Ostavljanje cigareta — Pušenje cigareta značajno povećava rizika od bolest koronarnih arterija, kao i drugih bolesti. Ostavljanje pušenja se najsnažnije preporučuje.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2014, 08:32:11 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #13 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:24:19 posle podne »

Ma ne vredi Mare on ti je pravi onaj hardcore srbenda. :D
Jede samo preradjevine, slaninu, hleb, ostala testa, pije, pusi, od mesa samo vrat svinjski i cevap meso, a kada je nesto krtije u pitanju samo pohovano, kuvano sa tonu zaprske, sir uskljucivo onu premasnu fetu. Takodje kada je zdraviji izvor hidrata u pitanju,krompir, samo przen kao pomfrit ili u rerni u kilo masti. Kada jede nesto zdravije (salatu) doda tonu suncokretovog ulja... Prestaje da pusi vec 15 godina. Tvdi da je dobio secer genetski od svoje majke a da svoj nacin ishrane jos ni jednom nije preispitao. Babi je govorio dok sam bio klinac ''jedi samo kuvanu piletinu, junetinu, krompir i salate bez ulja'', a ona se ponasala kao i on sada sto se tice ishrane. Ona je vec jedno 15-16 godina na insulinu, imala 2 infrakta. Deda je umro u 51. godini od srca, kao posledica lose i masne ishrane. I pored svega toga cale nece nista da preduzme o svojoj ishrani i sebi, na zalost. Eto ''ukratko'' cisto da vidis sa kim imam posla... Mozda bude shvatio ovo sve ozbiljnije kada bude presao na insulin, a precice siguran sam...
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2014, 08:26:58 posle podne od strane Pecha » Sačuvana
Panta rei, panta res.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #12 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:12:00 posle podne »

Dosta radim sa dijabeticarima i obavezno ga edukuj u vezi ishrane,inace ce veoma brzo morati da koristi i insulin!
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #11 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:06:50 posle podne »

Zdrava i kvalitetna ishrana je jeftinija od svih mesnih preradjevina,gomile proizvoda punih secera,trans masti!
Sto je najgore, ovi sto su protiv zdrave ishrane uglavnom tvrde da je njihov stav takav jer je ovo skup nacin ishrane, a ne jer ne mogu da izdrze da se hrane zdravo. A inace dnevno popuse 1-2 pakle cigara, 2l-4l soka i uglavnom koje pivce. I to uopste ne racunaju u novac dat na ishranu. To gledaju kao ''must buy''... I ako neko zeli samo zdravo da se hrani a ne trenira, ne treba mu ni priblizno proteina (koji su najskuplji) kao ljudima koji jako treniraju.

I onda kada ja kupim protein i dam 50e koji mi traje 45 dana moji ukucani misle da sam lud. A svoje ''hirove'' ni jednom u zivotu nisu sabrali finansijski. Doduse tako je bilo pre, sada su oguglali i navikli se. :D
A inace stvarno se hrane lose. Cale mi je dijabeticar i ni jednom do sada nije razmisljao o zdravoj ishrani koja bi imala nesumnjive rezultate kada je ovo oboljenje u pitanju. Inace jos nije na insulinu, ali pije neke tablete. Mada koliko ja vidim, za koju godinu ce preci na insulin jer se hrani sve gore i gore (nas tradicionalni nacin) !
Sačuvana
Panta rei, panta res.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #10 poslato: Oktobar 01, 2014, 07:55:15 posle podne »

Zdrava i kvalitetna ishrana je jeftinija od svih mesnih preradjevina,gomile proizvoda punih secera,trans masti!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Oktobar 01, 2014, 11:51:04 pre podne »

Da, sve su to "gorući problemi" koji ugrožavaju zdravlje nacije...baš kao što je Marko napomenuo, poražavajuće statistke o gojaznosti u dečijem uzrastu...mislim da nam je potrebna nacionalna strategija za borbu protiv gojaznosti...

Napredak je postignut u oblasti kancera, repoduktivnog zdravlja, dijabetesa, kardio-vaskularnih bolesti, narkomanije, alkoholizma, pušenja...ali, čini mi se da je srž problema zaboravljena...

Zdrava i kvalitetna ishrana nije skupa, kao što to ističe većina, već su teške promene ukorenjenih, loših navika u ishrani...ja to nazivam svojevrsnim oblikom zavisnosti...problemi svuda oko nas, pa neko "tugu utapa" u alkoholu, neko se "smiruje nikotinom", tu su i "rekreativne droge"...a neko se jednostavno prepusti grickalicama, slatkišima..."ventil pronalazi u hrani"...oblik "tihe depresije"...

Način ishrane i depresija...nova tema  ;)
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #8 poslato: Oktobar 01, 2014, 11:22:08 pre podne »

Kad god vidim nekog kako kupuje u pekari, ili neke slatkise po prodavnicama i slicno, mislim se u sebi, sto li trujete sebe time...
I u pravu ste, sve je to vezano sa nedostsatkom informisanosti, edukacije i slicno. Ja sam licno mnogo toga naucio ovde. Kada bi sve to mogli da prenesemo i na ostale ljude, da shvate, a ne da mi pricaju kako moram da jedem hleba i ostale gluposti  :-\
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #7 poslato: Oktobar 01, 2014, 11:07:10 pre podne »

Polako se pretvaramo u Amere i Engleze...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #6 poslato: Oktobar 01, 2014, 09:29:25 pre podne »

Ha, ha, ha...ali tu su samosvesni i odgovorni zdravstveni radnici koji će morati da imaju ulogu prosvetitelja na ovom polju  ;) edukacija još u najranijem uzrastu( i dece i roditelja)...imamo veronauku, priča se i o reproduktivnom zdravlju...izgleda da je vreme za još jedan dodatni predmet u školama  ;D

Dakle, prevencija iznad kurative...bolje sprečiti nego lečiti... :D
Apsolutno se slazem,nedovoljno se radi na tom polju edukacije!Imamo od skora primer da je u jednoj osnovnoj skoli u BG doslo do trovanja hranom dece ,koja su u pekari (koja se nalazi u okviru skole!)jela .Inspekcija je utvdila da je sve bilo ispravno,a niko se nije zapitao sta radi pekara u skoli!!!
Vrsena su ispitivanja pre par godina na jednoj opstini u BG i 70% skolske dece je gojazno!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Septembar 30, 2014, 07:48:52 posle podne »

Eh, "nametnuti obrasci ponašanja"...čovekovu ličnost od najranijeg uzrasta oblikuje okolina, pa je tako i sa "obrascima ponašanja" vezano za način ishrane...

Nažalost, mislim da će još dugo u Srbiji debela deca biti smatrana rumenom i zdravom...  :P
Dokle god je babi, tetki i majki. :P

Moja draga baka je odrastala u vreme neposredno posle drugog svetskog rata, njeno najranije detinjstvo su obeležile velike nemaštine, oskudica...obolela je u 17. godini od skorbuta( posledica nedostatka vitamina C)...sve je to ostavilo posledice na nju, pa je mene kao svog "unučića jedinca" stalno nudila hranom, čak sam imao i neke norme, dok se "stomak ne izduje"..."Slaviša sine, pa tebi se stomak zalepio za kičmu"...taj strah od neuhranjenosti podsvesno je nametala svim ukućanima...i tako sam "ukorenio" neke nezdrave navike, "ma, bitno da si ti sit, jedi šta ti se jede, ljubi ga baka"...i tako...trebalo je vremena da se neke stvari promene, kod mene...ali baka idalje tera po svom, čak i sada svom unuku sa diplomom beogradskog Medicinskog fakulteta, idalje replicira - "neću da mi balavurdija tu odreĂ°uje šta ću da jedem"... ;)

Sve naše mame, bake, tetke, žele nama sve najbolje...ali, nezdrave navike ostaju za ceo život..."bolje sprečiti, nego lečiti"...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #4 poslato: Septembar 30, 2014, 06:00:07 posle podne »

Nažalost, mislim da će još dugo u Srbiji debela deca biti smatrana rumenom i zdravom...  :P
Dokle god je babi, tetki i majki. :P
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Septembar 30, 2014, 12:31:39 posle podne »

Ha, ha, ha...ali tu su samosvesni i odgovorni zdravstveni radnici koji će morati da imaju ulogu prosvetitelja na ovom polju  ;) edukacija još u najranijem uzrastu( i dece i roditelja)...imamo veronauku, priča se i o reproduktivnom zdravlju...izgleda da je vreme za još jedan dodatni predmet u školama  ;D

Dakle, prevencija iznad kurative...bolje sprečiti nego lečiti... :D
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #2 poslato: Septembar 30, 2014, 11:49:27 pre podne »

Nažalost, mislim da će još dugo u Srbiji debela deca biti smatrana rumenom i zdravom...  :P
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1 poslato: Septembar 30, 2014, 11:08:30 pre podne »

 ГОЈАЗНОСТ ( лат. obesitas )...

"Гојазност је хронична болест која се испољава прекомерним накупљањем масти у организму и повећањем телесне тежине.
Свако повећање телесне тежине за 10% и више од идеалне означава се као гојазност..."

"Дете је отац човека", тако да све одговоре за ову "пошаст" савременог доба тражимо у дечијем узрасту...

Велики број смртних случајева у Србији се директно или индиректно везује за гојазност...ГОЈАЗНОСТ ЈЕ ЈЕДАН ОД ГЛАВНИХ ФАКТОРА РИЗИКА ЗА СМРТ ОД КАРДИО-ВАСКУЛАРНИХ БОЛЕСТИ!

ГОЈАЗНОСТ СЕ ВЕЗУЈЕ ЗА НАСТАНАК ПОВИШЕНОГ КРВНОГ ПРИТИСКА!

ГОЈАЗНОСТ ЈЕ СКОРО УВЕК УДРУЖЕНА СА ПОВЕЋАНИМ НИВООМ ТРИГЛИЦЕРИДА И ХОЛЕСТЕРОЛА!

ГОЈАЗНОСТ ЈЕ БЛИСКО ПОВЕЗАНА СА НАСТАНКОМ ТРОМБО-ЕМОБОЛИЈСКИХ КОМПЛИКАЦИЈА ЗБОГ СМАЊЕНЕ ПОКРЕТЉИВОСТИ( поготову после хируршких интервенција)!

ГОЈАЗНОСТ ЈЕ ГЛАВНИ ФАКТОР РИЗИКА ЗА НАСТАНАК ЗА ДИЈАБЕТЕСА ТИПА 2!

ГОЈАЗНОСТ ПОВЕЋАВА ВЕРОВАТНОЋУ ЗА БОЛЕСТИ ПЛУЋА ( опструктивна апнеја током сна - престанак дисања), због дебљине спречава се норамална покретљивост дијафрагме, иксашљавање је отежано, као и нормалан "процес дисања"...што може погоршати стање код астме или хроничног-опструктивног бронхитиса, још ако се уз све то "пацијент" пуши..."фаталност загарантована"!

ГОЈАЗНОСТ ПОВЕЋAВА ВЕРОВАТНОЋУ ЗА НАСТАНАК АРТРОЗА - ДЕГЕНЕТАРИВНИХ ОБОЉЕЊА ЗГЛОБОВА...пре свега колена, кукова, вратног и слабинског дела кичме, јер је прекомерна телесна тежина НАПОР за ваш мишићно-коштани систем.

ГОЈАЗНОСТ ИЗАЗИВА И ЕНДОКРИНОЛОШКЕ ПРОБЛЕМЕ - масно ткиво је хормонски активно, код мушкараца више масног ткива=више естрогена=проблеми са плодношћу и потенцијом...код жена је синдром полицистичних јајника удружен са гојазношћу...ДАКЛЕ, ГОЈАЗНОСТ УГРОЖАВА ПЛОДНОСТ!

ГОЈАЗНОСТ ПОВЕЋАВА ВЕРОВАТНОЋУ ЗА НАСТАНАК МАЛИГНИХ БОЛЕСТИ!

ДАКЛЕ, ДРАГИ МОЈИ РОДИТЕЉИ, МАНИТЕ СЕ ПРИЧА КАКО ЈЕ ДЕБЕЛО ДЕТЕ ЗДРАВО И "РУМЕНО", НАУЧИТЕ СВОЈЕ ДЕТЕ КАКО ДА СЕ НОРМАЛНО И ЗДРАВО ХРАНИ, РЕДОВНО СЕ БАВИ ФИЗИЧКОМ АКТИВНОШЋУ, БУДИТЕ СВОМ ДЕТЕТУ ПРИМЕР...ПОСВЕТИТЕ МУ ДОВОЉНО ВРЕМЕНА И ТРУДА..."дете је отац човека"...



БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ...спречите на време...док још није касно...
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2014, 11:11:21 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.115 sekundi sa 17 upita.