TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 02:46:45 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc oko ishrane za masu  (Pročitano 15965 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #47 poslato: Februar 19, 2016, 12:51:44 pre podne »

Ahaa...obično to kažu za kreatin i proteinske suplemente...  ;)

A kada je sve ovo raĂ°eno? Da li je nalaz ponovljen? Da li je sve tada bilo ok? Da li si u skorije vreme odradio lab. nalaz krvi i urina?

Koliko imaš treninga dnevno? Trajanje?

A neka infekcija, prehlada, stres, napor u tom periodu? Neredovna ishrana?

Koliko "čiste" vode popiješ u toku dana? Kakva je ishrana bila u tom periodu?

Može se desiti da vitaminsko-mineralni kompleksi "preboje" urin, čak i da urin bude "čudnog mirisa"...ali dovoljan unos vode je najbolje rešenje( tamnija boja urina može biti vezana za nedovoljan unos vode, a ne samo za "zle vitamine"...)

Da li je raĂ°en direktni( konjugovani) bilirubin...inidrektni?

Da li je raĂ°en LDH, GGT? Sedimentacija? Rutinski pregled urina? Leukocitarna formula? Ako nije problem, možeš li skenirati nalaz i podeliti?
« Poslednja izmena: Februar 19, 2016, 12:55:29 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #46 poslato: Februar 19, 2016, 12:17:00 pre podne »

Bas tad kad sam izvadio krv na televizoru sam gledao kako neka doktorica prica da suplementacija vitaminima moze lose da utice na rad jetre.

Ast: 51
Alt: 63
Bilirubini 20.1
Urea: 8.4
Ostalo je sve super
Nisam radio ultrazvuk.
Nisam konzumirao lekove, jedino omega-3 i vitaminsko-mineralni kompleks, ne pijem alkohol, gazirano niti jedem mesne preradjevine. Nocu spavam oko 6 sati i posle podne oko sat ipo, dva.

Sam sam odlucio da prestanem sa vitaminima. U pitanju je http://www.pansport.rs/Vitaminsko-mineralni-kompleksi/Za-rekreativce-i-aktivne-ljude/NI325-My-Favorite-Multiple%C2%AE-Energizer.html

Svako jutro sam pio po 1 odmah posle dorucka. Svaki put kad idem u wc nakon konzumiranja vitamina urin je bio izrazito zut, posle bude normalno. Znaci samo prvi put nakon konzumiranja, jel to normalno ili?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #45 poslato: Februar 18, 2016, 11:12:12 posle podne »

Mislim da loše postavljaš stvari, vitaminsko-mineralni kompleksi čak mogu pomoći kod problema sa funkc. jetre...

Kolike su bile izmerene vrednosti AST, ALT? Više je bila povišena AST ili ALT? Kakva ti je tada bila ishrana...mesne preraĂ°evine? Alkohol? Žutica? Uzimanje nekih lekova? Izraziti trenažni napori? Alkohol? Neuredan život...nedostatak sna?

Da li je pored AST i ALT, bilo još nekih parametara koji odudaraju od ref. vrednosti? Bilirubin? RaĂ°en UZ abdomena?

Po savetu lekara si "ukinuo" vitamine? Koji si vitaminsko-mineralni kompleks koristio? Doziranje?

« Poslednja izmena: Februar 18, 2016, 11:28:57 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #44 poslato: Februar 18, 2016, 08:17:21 posle podne »

Nemam nikakve deformitete niti povrede. Razlika nije drasticna, kod tricepsa skoro da nije primetna nikom osim meni a kod grudi se vidi da je jedna strana manja ali nikako ne bih rekao da je drasticno, ali bode mi oci :D

Ishrana je ok, rekao bih... Mozda mi je slabiji unos zdravih masti i povrca. Napisacu kasnije iznose sad moram da dremnem malo, da se odmorim za fudbalicu :D

Sto se tice suplemenata, trenutno nista. To jest pre neki dan sam poceo da bijem beviplex. Vitaminsko/mineralni kompleks sam pio ali posto sam pre nekako vadio krv i imao sam malo povisen ast/alt, prestao sam. Eto u planu mi je sad da uzmem ponovo whey i da dodam bcaa. Kreatin do sad nisam uzimao a voleo bih :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #43 poslato: Februar 18, 2016, 12:38:50 pre podne »

Rave, imaš li možda neki deformitet kičme...grudnog koša? Povrede?

Mada pojam "lateralizacije"( jedna strana "veća") vezan za razvoj mišićnih partija je može se reći normalna pojava( naravno pojam treba shvatiti relativno)...ipak jasno je koja je strana dominantnija kod levaka, dešnjaka...ili čak kod nekih profesija/ sportova gde se zahteva veći angažman ( dela) muskulature jedne strane tela...

Da li je ta razlika drastična?

A kako stojiš sa ishranom? Dovoljno proteina iz hrane? Unos složenih hidrata, zdravih masti?

Još nešto od suplemenata? Magnezijum( citrat, aspartat, glicinat), omega-3, vitamin C, vitamine B - grupe? Možda neki vitaminsko/mineralni kompleks?
« Poslednja izmena: Februar 18, 2016, 12:50:01 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #42 poslato: Februar 17, 2016, 10:55:14 posle podne »

Zbog brzeg oporavka misica, jer kasno treniram a ujutru rano idem na posao...Telo nema bas mnogo vremena da  se odmori. Da li imas nesto drugo da predlozis?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #41 poslato: Februar 17, 2016, 08:01:32 posle podne »

Zbog čega si se odlučio baš za bcaa ?
Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #40 poslato: Februar 17, 2016, 07:36:44 posle podne »

Evo mene opet posle nekog vremena  ;D... Moram se pohvaliti da sam nagurao 75kg, dobilo se i stomaka al za sad nista strasno :)... Ono sto me nervira su asimetricne grudi, jedna strana je veca, dosta bolje napreduje. Isto tako i sa tricepsom. U oba slucaja leva strana bolje napreduje. Bukvalno osetim bolju prokrvljenost na levoj strani svaki put kad radim grudi i triceps. Isplanirao sam da uz whey dodam sad jos BCAA pa sam hteo da pitam da li se isplati da uzimam i da li su na bilo koji nacin stetne za organizam? To je to za sada
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #39 poslato: Novembar 12, 2015, 08:29:21 posle podne »

@ Rave

Iskreno, znam da ćete reći, smori nas Slaviša o mlevenom lanenom semenu...ali da opet napomenem i dam neke preporuke...

Naš organizam nije u stanju da iz semena lana iskoristi ulje, jer nema potrebne "mehanizme obrade", enzime razgradnje. Naravno samo laneno seme je odličan izvor vlakana, ali ako želimo najbolje od masti, moramo ga uzeti u obliku hladno ceĂ°enog lanenog ulja(ne baš prijatnog ukusa) ili u vidu suplemenata kao što je Natrolov Flax Seed Oil.

http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI050-Flax-Seed-Oil-1000-mg.html

Laneno ulje možete dodati salatama, pahuljicama, mesu (ali ne sme se termički obraĂ°ivati ulje, dakle, nema prženja na ovom ulju).

Unos omega-3 masnih kiselina trebalo bi prilagoditi i unosu u ostalim namirnicama...

Jedan moj tekst na temu izvora omega-3 ( ishrana + suplementi), doziranja i sl....a malo i o iskoristljivosti ALA iz lanenog semena...ako mene pitaš riblje ulje nema alternativu, kao izvor omega-3...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima.html

Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #38 poslato: Novembar 12, 2015, 06:40:53 posle podne »

Znam da mi fali proteina u tom sejku :'(... Uh taj proteinski blend bi bio super ali sad bi mi to bilo previse novca pored svega sto sam sad narucio, tako da moram naci neku zamenu za to, bar za sada. Inace napisao sam da se vocni jogurt tu slucajno nasao, pre toga ga nisam popio par meseci. Isti slucaj je i sa plazmom. Da, mleveno laneno seme stavljam zbog zdravih masti. Da li je malo ako pijem recimo 2 kapsule omega-3 dnevno? Bojim se da bi mi 3-6 bilo puno sad preko zime (sa finansijske strane) ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #37 poslato: Novembar 12, 2015, 12:35:15 pre podne »

Slažem se sa većinom stvari( doslovno), dobra logika...asocijacije na mestu...ali opet pitanje faktora individualnosti...tj. individualne osetljivosti na insulin...ali to je to ukratko...kazein, animalni proteini, postepeno oslobaĂ°anje a.k. u dužem periodu...insulin čija sekrecija "ide" na nekom prihvatljivom nivou, bez pikova..."stabilni nivo"...ja to interpretirah kao "bazalna sekrecija"...

Po pitanju kortizola...hm, jedno od pitanja je i kakvi su kratkoročni, a kakvi dugoročni efekti istog...uticaj viših centara, produkcija CRH, ACTH...globalno stanje stresa uzrokovano treningom, odmor...mnogo usko povezanih faktora...

Iskreno poučno štivo...sve na jednom mestu...eto i nekih odgovora koji se tiču posttrenažne povećane osetljivosti na insulin...

Nemam nikakvu repliku...bravo...

Samo treba mnogo eksperimentisanja da bi se došlo da idealne kombinacije namirnica, bojim se da je opet faktor individualnosti jako bitan...genetika, tj. telesni tip, hormonski status...

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #36 poslato: Novembar 11, 2015, 08:52:09 posle podne »

Dragi kolega oprostićete meni "glupom"...ali nisam toliko razmišljao o II...a dobro je da smo se i toga "dotakli"...

Ako se ne varam kao referentna vrednost se pominje beli hleb...

Ali kad smo kod toga...hm...

" Protein je, dokazano, zapravo sjajan pokretač sagorevanja masti. Sve dok ne preteramo s njim. Ako jedete previše proteina u jednom obroku, insulin može da se aktivira. Niste znali? Verujete u prvi zakon industrije popularnih dijeta da proteini ne utiču na insulin? Greška! Proteini iz mesa, životnjskih i mlečnih proizvoda takoĂ°e imaju svoj “insulinski indeks” (II). Tako malo parče mesa, od  75 g, ima II oko 25, jaja 30, a jogurt čak 115! Uporedite to sa parčetom belog hleba koji je uzet kao referentna vrednost krivulje insulina od 100. Na II utiče količina, pa 150 grama mesa ima insulinski index 50, skoro kao jedna manja banana.

(Glikemijski indeks, GI, ne treba brkati sa Insulinskim ineksom (II), jer za metodologiju izračunavanja GI je neophodno da namirnica sadrži ugljene hidrate, što nije slučaj s proteinima životinjskog porekla, osim mlečnih proizvoda: jaja, meso, riba. Insulinski indeks meri insulinsku krivu dva sata nakon obroka, uzimajući kao referencu jedno parče belog hleba i njegovu vrednost 100)

Glikemijski indeks: uticaj ugljenih hidrata na aktivnost insulina.

Insulinski indeks: uticaj količine narminice (proteina i UH) na aktivnost insulina.

Ako uz povećane proteine uzimate dodatno ugljene hidrate , povećavate II obroka, samim tim, podizanjem insulina – moguće je da osećate glad pola sata nakon obroka, iako ste se dovoljno najeli...

Tu se može pričati i o indeksu sitosti...

Evo ga prvi zaključak za one koji će samo, razumljivo, preletati preko ovog predugog teksta:

1.Jedna od najomiljenijih tvrdnji promotera visokoproteinske ishrane jeste da proteini ne utiču na proizvodnju insulina. MeĂ°utim, proteini isto utiču na lučenje insulina. Da nije tako, zapravo bismo bili u problemu. Svaka namirnica sadrži svoj Insulinski indeks (koji se razlikuje od glikemijskog indeksa (GI), koji zavisi ne samo od vrste narminice, već i od količine. Ako se jede u većim količinama, veliki biftek bi mogao da podigne insulin u naredna dva sata više nego mali tanjir integralne testenine, and so on (The American Journal of Clinical Nutrition, Food insulin index).

Zato, ako ipak osećate glad nakon visokoproteinskog obroka, znajte da niste nenormalni jer vam fitnes i dijetetska industrija tvrde da će biti drugačije, već da imate pravo da budete gladni od toga. I da je glad pola sata do dva sata nakon takvog obroka, iako ste se u prvi mah najeli od njega, prvi  znak da treba da – smanjite proteine.
"

Mada sa druge strane, trebalo bi razlikovati i tzv. pikove insulina...dakle, brze i nagle skokove insulina i neki "bazalni nivo" sekrecije u dužem periodu( faktor vremena)...a tu opet pričamo o faktoru sitosti...

A tu je i faktor količine proteina...sigurno nećemo pojesti pola kg mesa ili litar jogurta odjednom...dakle, faktor količine...a i nećemo u obroku imati samo meso ili samo jogurt...

« Poslednja izmena: Novembar 11, 2015, 09:08:13 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #35 poslato: Novembar 11, 2015, 06:55:00 posle podne »

Banane nikad ne jedem same. Evo na primer sad sam napravio ovakav sejk:
1 Banana
100g Ovsenih pahuljica
Nekoliko oraha
Laneno seme
Malo plazme
Vocni jogurt i mleka jer je bilo gusto :D
Vocni jogurt je slucajno tu jer je bio u frizideru :D


Sto se tice obroka pre posla nemam tu mnogo izbora, treba mi nesto sto se brzo pravi i jos brze pojede/popije :D

Inace omega-3 i vitaminski kompleks se piju po 1 tableta na dan? Postoji li "najbolje" vreme ili mogu da popijem uz bilo koji obrok? Sutra narucujem to + whey, danas nisam stigao :'(

Iskreno ne znam šta očekuješ od ovog "a la Nixa šejka"...hidratni šejk( malo zdravih masti, premalo proteina)...bolje uzmi ovsene pahuljice, balans jogurt, dodaš šaku jagoda( npr.), merica blenda( proteinske mešavine), malo oraha, izblendaš i eto odličnog brzog obroka...

Voćni jogurti( kupovni) su prepuni šećera, a i veštačke arome...ako već zeliš voćni jogurt, kao što već rekoh, šaka-dve jagoda, malina, kupina, izblendaš i eto pravog voćnog jogurta...možeš dodati i malo kajsija, breskvi( u zavisnosti od dostupnog voća)...

Laneno seme...hm, samleveno? Upotrebnu vrednost lanenog semena jedino imaš u slučaju problema sa probavom...ako ciljaš na zdrave masti, onda se opredeli za hladno ceĂ°eno laneno ulje...

Preporuka za blend - power protein...

http://www.pansport.rs/Proteini/Proteinske-mesavine/PS252-Power-protein.html

Svaki obrok je dobro vreme za vitaminsko/mineralni šejk i omega-3...naravno, doze omega-3 mogu biti i više od 1 kapsule dnevno...moj predlog ide bar za 3-6 kapsula( po kapsuli od 1000 mg - 300 mg omega-3, tj. EPA 120mg + DHA 180 mg) dnevno, dakle, oko 1-2 gr EPA + DHA dnevno...

Detaljno o doziranju i značaju pravilnog doziranja omega-3...OBAVEZNO PROČITAJ...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima.html
Sačuvana
Rave
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 35

« Odgovor #34 poslato: Novembar 11, 2015, 04:49:40 posle podne »

Banane nikad ne jedem same. Evo na primer sad sam napravio ovakav sejk:
1 Banana
100g Ovsenih pahuljica
Nekoliko oraha
Laneno seme
Malo plazme
Vocni jogurt i mleka jer je bilo gusto :D
Vocni jogurt je slucajno tu jer je bio u frizideru :D


Sto se tice obroka pre posla nemam tu mnogo izbora, treba mi nesto sto se brzo pravi i jos brze pojede/popije :D

Inace omega-3 i vitaminski kompleks se piju po 1 tableta na dan? Postoji li "najbolje" vreme ili mogu da popijem uz bilo koji obrok? Sutra narucujem to + whey, danas nisam stigao :'(
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #33 poslato: Novembar 11, 2015, 01:11:12 pre podne »

Što se tiče jabuke i kivija ok...ali banane su ipak bolja alternativa u pwm, neposredno nakon treninga sa proteinskim suplementom...ipak, jedna banana "srednje veličine" ima oko 27 gr hidrata, od toga 3 gr vlakana, a oko 15 gr prostih hidrata( "šećera"), ostalo je skrob...

http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1846/2

Tako da ti umesto po dve banane pre i posle posla trebaju ti kvalitetni obroci...bar kombinacija - složeni hidrati( bogatiji skrobom - ovsene pahuljice, pirinač, krompir...) + proteini visoke biološke vrednosti( npr. proteinska mešavina blend), a i malo zdravih masti( jezgrasti plodovi, npr.)...

Cilj nam je da imamo "postojane" izvore energije( složeni hidrati)...

P.S- Navedeni vitaminsko-mineralno kompleks je odličan izbor...
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2015, 01:19:26 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.077 sekundi sa 17 upita.