TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 02:14:15 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vjezbe za rameni pojas nakon luksacije ramena  (Pročitano 15170 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #94 poslato: Oktobar 26, 2016, 09:57:23 posle podne »

Lečenje povreda ramena
Za početak potreban je prekid svih aktivnosti i bilo kakvih opterećenja ramena. Lokalno se lagano hladi rame 3x na dan bolno mesto po 7min sa ledom ili hladnim gelom (pakovanjem). Posle terapije ledom utrljava se lioton ili hepatrombin gel. Prekid aktivnosti je neophodan da se smiri i zaleči povreda. Ovaj početni period lečenja traje 5-7 dana, do prestanka bolova u ramenu – kako u miru, tako i pri većini pokreta. Ova faza je završena i može se preći u sledeću fazu kada je rame obezboljeno tj kada se bol u ramenu od povrede smanjio 80-90%.
- prekid opterećenja i mirovanje
- led lokalno na mesto bola 3-5x na dan po 7min
- posle leda utrlja se lioton gel
U ovoj fazi dolazi u obzir i primena kineziotejpinga i fizikalne terapije (struje, magneti...)
Program u drugoj nedelji lečenja
Za sada je potrebno da se izbegava svako opterećenje ramena, osim izvoĂ°enja vežbi po programu. Izbegavati podizanje ruke iznad glave, spavanje na bolesnom ramenu, spavanje sa rukom iznad glave, nošenje nekog tereta bolesnom rukom. Potrebno je da se rame kompletno oporavi pre povratka u redovan trening, kako se ne bi obnovila povreda. Kada povreda nije u potpunosti sanirana, može doći do obnavljanja povrede i do prelaska povrede u hronično oboljenje, što značajno komplikuje dalje lečenje.
Program u drugoj nedelji treba da izgleda ovako:
- statičke kontrakcije
- istezanje
- led 3x na dan (obavezno posle vežbi/istezanja)
- posle leda gel lioton 2x na dan, a 1x na dan deeprelief
Statičke kontrakcije su kontrakcije mišića bez izvoĂ°enja pokreta u pravcu kontrakcije mišića (želja da se izvede pokret). Statičke kontrakcije se izvode protiv nepokretnog otpora tj neke prepreke (zid, deo nameštaja, sprava koja se ne pomera), izvoĂ°enje se vrši povećanjem pritiska tj voljne kontrakcije kao da se želi pomeriti predmet protiv koga se vrši kontrakcija, intenzitet kontrakcije se dozira - počinje se od laganog, pa se postepeno pojačava (po ponavljanima i danima izvoĂ°enja vežbi...). Važno je da je intenzitet uvek takav da ne izaziva bol i nelagodnost ni tokom vežbanja, ni posle... Uvek je važno da postoji potpuna kontrola pokreta i pritiska, tj da se ne primenjuje ne primereno velika sila statičke kontrakcije (nije cilj što jače, već na pravi način izvesti vežbu).
Program vežbi statičkih kontrakcija za lečenje ramenog zgloba
- prednji potisak prave ruke na gore (sesti tako da rame bude blizu nivoa ploče od stola (ili rame22slično) ploča od stola se nalazi ispred nas, ruka prava u laktu ispružena ispred nas postavlja se na donju stranu ploče i polako se vrši pritisak prema gore šakom (ili dlan na gore, ili palac na gore)
- bočni potisak prave ruke na gore - izvodi se identično, samo sedimo tako da se ploča stola nalazi pored nas, a prava ruka je ispružena u stranu od tela, nadlanica na gore, vrši pritisak o donju stranu ploče od stola
- potisak za zadnje rame - stojeći pored uspravne stranice (nameštaj ili zid) postavljamo ispruženu ruku od tela na 45stepeni, nadlanica na gore, guramo o uspravnu prepreku ka nazad (kao da radimo letenje u pretklonu za zadnje rame)
- iz istog položaja radimo vežbu za rotatore - ruka savijena u laktu 90step, nadlaktica u telo, nadlanica oslonjena na nepomičnu uspravnu ovršinu, guramo u nazad, kao da vršimo spoljnu rotaciju.
pritisak vršimo 30 sec, doziramo lagano, ka jačem.... 3 serije za svaku vežbu...
Program istezanja za ramena

Istezanja su važan deo lečenja, jer je za mišić važno da ima dužinu i elastičnost. Krut i skraćen mišić je sklon povredi. Vežbe istezanja se izvode uvek kada je mišić zagrejan, tj posle nekih vežbi tog mišića. Nije preporučljivo da se istezanja izvode pre treninga ili bez prethodnog zagrevanja. Istezanje se izvodi uvek polako, sa zadržajem u položaju zategnutosti mišića koji istežemo - nikada na cimanje. Zadržaj traje 45sec-1min, posle čega zatezanje pojačamo za 2-3cm, posle čega sledi ponovo zadržaj 45sec. Ovo se ponovi nekoliko puta u trajnju 5-10min. Važno je da se zaista velika pažnja posveti istezanju....
Program u trećoj nedelji lečenja
Ova faza lečenja počinje kada je rame u potpunosti bezbolno, kako u miru, tako i na dodir i pri svim pokretima bez opterećenja. Pokreti u svim pravcima se izvode bez neprijatnosti.
Program u trećoj nedelji treba da sadrži:
- vežbe sa bučicama,
- posle toga istezanje,
- posle masiranje ledom,
- utrljavanje lioton gela
vežbe za ramena sa bučicama se rade:
- za prednje rame
- za srednje rame
- za zadnje rame
- za rotatore ramena
Radi se sa malim težinama (kreće se od 4kg, pa povećavati na narednim treninzima postepeno...6kg...8kg...), važno je da je opterećenje ramena uvek srednjeg intenziteta, da se nikada ne radi sa naporom, već da vežbanjem aktiviraš mišiće i tetive ramena. Broj ponavljanja je 12-15 po seriji, rade se 3 serije od svake vežbe, odmor izmeĂ°u serija 2min, ne radi se nikada brzo da zamaramo mišiće. Vežbe se rade 1x na dan, a led i gel može i 2-3x dnevno....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #93 poslato: Oktobar 26, 2016, 09:51:42 posle podne »

Hvala, sad sve ponovo 😱, mada mi je sad problem manji, desna je bila slijepljena uz tijelo, ova lijeva se ne moze iza ali naprijed dosta moze i sa strane 90 stepeni.
Ali, da pocnem od pocetka. Dobila sam tri inekcije depo medrola u rame na tri dana, svaki dan hladjenje po 6 sati ( 3 puta po dva sata) i artromed, 3x2 tri dana i 7 narednih 3x1. I tri inekcije analgina na standardno odmah posle inekcija u rame da ne ne bole.
Mjesto da ove ne bi boljele. Ruka se nije smjela koristiti tih deset dana. Pola sata od prve inekcije
Je bilo vec olaksanje. Od tad bola u ramenu nije bilo i konacno sam mogla da spavam. Prve dvije inekcije su bile ok, trecu sam malo losije podnijela. Jos ne smijem da se radujem da je terapija uspjela mada je ortoped bio kategoricN da to mora uspjeti.

Tako da sad imam problem sa ogranicenjem pokreta na obe ruke pa sam iopet uzela naplaceno da malo vjezabam jer ne mogu da radim. Kako mi je, to samo ja znam
Srecom, na vrijeme sam posla.

Sad idem od pocetka. Sad pocinjem ove vjezbe, ima jedan Vas clanak pa ga pratim.

Javljam rezultate..
ok, to je dobra terpija - dobili ste za rame ono što je potrebno...
3 inekcije kortiko, antireumatika....
sada polako sa vežbama po programu...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #92 poslato: Oktobar 26, 2016, 09:48:56 posle podne »

Kako se leči smrznuto rame?
Lečenje sindroma smrznutog ramena zavisi od faze u kojoj se bolest i bolesnik nalaze...
1) Faza smrzavanja – u ovoj fazi se fokusira lečenje na smanjenje bolova u ramenu, pažljivim vežbama za održanje pokretljivosti ramena, postepeno jačanje mišića ramena, izbegavanje povreĂ°ivanja i agresivnijeg tretmana ramena. U ovoj fazi treba obezboliti rame, izbegava se bilo kakav agresivniji pokret u ramenu – svaki pokret koji povreĂ°uje rame (kapsulu, tetive...) izaziva pojačanje procesa smrzavanja. Radi se na doziranoj pokretljivosti i postepenom jačanju mišića ramena. Veoma korisna je terapija infiltracije ramenog zgloba inekcijom kortikosteroida, što može da prekine napredovanje smrzavanja ramena. Primenjuju se i metode fizikalne terapije.
2) Faza ukočenosti – u ovoj fazi bolnost više nije problem, problem je ukočenost ramena. Primenjuju se različi metodi fizikalne trapije u kombinaciji sa kineziterapijom u cilju povećanja pokretljivosti ramena. Terapija ne treba da je agresivna, jer svaki prekomerni pokret pogoršava stvaranje novih priraslica.
3) Faza otapanja – u ovoj fazi povećanja pokretljivosti ramena, radi se program istezanja u zglobu ramena u kombinaciji sa jačanjem mišića ramena.

Da li se može sprečiti nastanak smrznutog ramena?
Ono što možete da uradite za sprečavanje nastanka sindroma smrznutog ramena jeste vežbanje ramena. Fizička aktivnost koja aktivira mišiće ramena i koji okružuju rame je dobro za očuvanje pokretljivosti, snage, elastičnosti, prokrvljenosti, metabolizma ramenog zgloba.
Treba raditi vežbe:
- jačanja mišića ramena
- istezanje ramena
TakoĂ°e, potrebno je izbegavati preopterećenje ramena...
Sačuvana
Ybiljanapg
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #91 poslato: Oktobar 23, 2016, 07:37:09 posle podne »

Hvala, sad sve ponovo 😱, mada mi je sad problem manji, desna je bila slijepljena uz tijelo, ova lijeva se ne moze iza ali naprijed dosta moze i sa strane 90 stepeni.
Ali, da pocnem od pocetka. Dobila sam tri inekcije depo medrola u rame na tri dana, svaki dan hladjenje po 6 sati ( 3 puta po dva sata) i artromed, 3x2 tri dana i 7 narednih 3x1. I tri inekcije analgina na standardno odmah posle inekcija u rame da ne ne bole.
Mjesto da ove ne bi boljele. Ruka se nije smjela koristiti tih deset dana. Pola sata od prve inekcije
Je bilo vec olaksanje. Od tad bola u ramenu nije bilo i konacno sam mogla da spavam. Prve dvije inekcije su bile ok, trecu sam malo losije podnijela. Jos ne smijem da se radujem da je terapija uspjela mada je ortoped bio kategoricN da to mora uspjeti.

Tako da sad imam problem sa ogranicenjem pokreta na obe ruke pa sam iopet uzela naplaceno da malo vjezabam jer ne mogu da radim. Kako mi je, to samo ja znam
Srecom, na vrijeme sam posla.

Sad idem od pocetka. Sad pocinjem ove vjezbe, ima jedan Vas clanak pa ga pratim.

Javljam rezultate..
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #90 poslato: Oktobar 23, 2016, 05:20:49 posle podne »

ово бибиле вежбе за пру фазу лечења смрзнутог рамена (очување покретљивости рамена)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #89 poslato: Oktobar 23, 2016, 04:36:23 posle podne »

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/smrznuto-rame-frozen-shoulder.html
Adhezivni kapsulitis – ovaj termin najbolje opisuje problem koji postoji kod onih koji obole od smrznutog ramena. Kapsulitis znači upalu kapsule ramenog zgloba, adhezivni znači da se stvaraju brojne priraslice oko kapsule zgloba ramena. Kod obolelih od smrznutog ramena, nastaje upala kapsule zgloba ramena, što dovodi do nastanka brojnih priraslica u ramenu, ograničenja pokreta i ukočenja ramena. Zbog toga je i sam naziv smrznuto rame.
Koji su karakteristični simptomi smrznutog ramena?

- bol u ramenu
- gubitak funkcije ramena
- ukočenost ramena
Bol - prvi simptom smrznutog ramena je bol u ramenu. Bol je značajno izražen, prisutan pri smrznuto_rame_1svakom pokretu, posebno kod podizanja ruke iznad nivoa ramena i pri pokretima rotacije ruke u ramenu. Svaki pokret ramena je izuzetno bolan, a bol se posebno pojačava pri pokušaju naglog ili brzog pokreta u ramenu.
Gubitak funkcije ramena - kao posledica bol je ograničenje funkcije ramena. Pokreti su izuzetno bolni i pokreti su u početku uzrokovani bolom.
Ukočenost ramena - kako bolest napreduje, dolazi do ukočenosti zgloba ramena. Ukočenost ramena nastaje zbog zadebljanja kapsule i nastanka brojnih priraslica kapsule ramena. Priraslice kao vezivne trake ograničavaju pokrete ramena i stvara ukočenost ramena.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #88 poslato: Oktobar 23, 2016, 04:13:56 posle podne »

Kako se leči smrznuto rame?
Lečenje sindroma smrznutog ramena zavisi od faze u kojoj se bolest i bolesnik nalaze...
1) Faza smrzavanja – u ovoj fazi se fokusira lečenje na smanjenje bolova u ramenu, pažljivim vežbama za održanje pokretljivosti ramena, postepeno jačanje mišića ramena, izbegavanje povreĂ°ivanja i agresivnijeg tretmana ramena. U ovoj fazi treba obezboliti rame, izbegava se bilo kakav agresivniji pokret u ramenu – svaki pokret koji povreĂ°uje rame (kapsulu, tetive...) izaziva pojačanje procesa smrzavanja. Radi se na doziranoj pokretljivosti i postepenom jačanju mišića ramena. Veoma korisna je terapija infiltracije ramenog zgloba inekcijom kortikosteroida, što može da prekine napredovanje smrzavanja ramena. Primenjuju se i metode fizikalne terapije.
2) Faza ukočenosti – u ovoj fazi bolnost više nije problem, problem je ukočenost ramena. Primenjuju se različi metodi fizikalne trapije u kombinaciji sa kineziterapijom u cilju povećanja pokretljivosti ramena. Terapija ne treba da je agresivna, jer svaki prekomerni pokret pogoršava stvaranje novih priraslica.
3) Faza otapanja – u ovoj fazi povećanja pokretljivosti ramena, radi se program istezanja u zglobu ramena u kombinaciji sa jačanjem mišića ramena.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #87 poslato: Oktobar 23, 2016, 04:10:38 posle podne »

Morala sam poci kod ortopeda, preporucili su mi na privatnoj klinici, uglavnom kao sto sam se plasila, rtg sam radila, testovi pokazuju smrznuto rame, preporucio mi tri inekcije kostikostereodia, prvu sam primila kazu nisam trebala ali vise od bolova nisam mogla plus ogranicenog pokreta. Nema kalcifikata. Prepisao mi artromed 3x2  tri dana 3x1 posle  , sinadil 2 x dnevno i hladjenje 3 x2 sata.
ако је у питању смрзнуто раме (frozen shoulder) - потребно је да добијете три инекције кортикостероида у раме
- бољеизбегавати хлађење рамена
- правилно одабране вежбе...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #86 poslato: Oktobar 23, 2016, 04:00:55 posle podne »

ок, како је сада стање?
како је са покретима рамена, ограничење покрета?
Sačuvana
Ybiljanapg
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #85 poslato: Oktobar 04, 2016, 12:45:36 posle podne »

Morala sam poci kod ortopeda, preporucili su mi na privatnoj klinici, uglavnom kao sto sam se plasila, rtg sam radila, testovi pokazuju smrznuto rame, preporucio mi tri inekcije kostikostereodia, prvu sam primila kazu nisam trebala ali vise od bolova nisam mogla plus ogranicenog pokreta. Nema kalcifikata. Prepisao mi artromed 3x2  tri dana 3x1 posle  , sinadil 2 x dnevno i hladjenje 3 x2 sata.
Sačuvana
Ybiljanapg
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #84 poslato: Septembar 28, 2016, 10:52:41 pre podne »

pozdrav, kakvo je stanje trenutno?

Sto se tice pokreta nazad, ruku mogu vise da savijem i manje boli u bicepsu. Ono sto sam primjetila je da mi je problem spavanje into lijevo rame, ne mogu da ga spustim na krevet-spavam samo na ledjima- nekako mi krevet ne odgovara i potpuno sam polomljena ujutro. Rame lijevo je jos vidno oteceno.
Boli me kad sizem sa strane ali naprijed ne boli.

Moze li savjet za desno koljeno? Skljoca i tesko silazim i penjem se uz stepenice? Vidjela sam da ste dali savjet jednom momku za hladjenje i stavljanje onog gela, da li i ja to da uradim?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #83 poslato: Septembar 23, 2016, 10:38:00 posle podne »

pozdrav, kakvo je stanje trenutno?
Sačuvana
Ybiljanapg
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #82 poslato: Septembar 13, 2016, 10:39:12 pre podne »

ovo su vežbe za naglašavanje zadnje pozicije ramena (stojeći i ležeći), zadržaj 10-15sec, 3 ponavljanja...
   Ovo mogu ali lijevu ruku ne mogu bas da okrenem da mindlan bude na podu.
Sačuvana
Ybiljanapg
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #81 poslato: Septembar 13, 2016, 10:38:19 pre podne »

pozdrav, kakvo je stanje trenutno?
da li ima promena?

Malo mi je bolje jer me makar danju gotovo nista ne boli a u toku noci je bol u ramenom zglobu i na dodir ili kad malo pomjerim ruku boli i jerno tri prsta ispod ramenog zgloba a ispod pazuha i mjestu gdje pocinju grudi je tvrdo i nateknuto malo,. Vise nemam puslirajucu bol ramenu i ne osjca se strujanje kroz ruku, pila sam magnezijum i b vitamin i kolagen.

Pozadi je mogu pomalo staviti a od one desne ngdjnje rame iscaseno sad mogu potpuno pozadi a malo naprijed a kod lijeve mogu naprijed ali ne pozadi pa imam ipak jedan kompletan set 😊😊😊.

Ove sam Vase vjezbe pocela i odmah sam osjetila da mi ovo lijevo vise nije zaobljeno, kao da se vratilo unazad.  Hvala jos jednom!

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #80 poslato: Septembar 10, 2016, 03:12:30 posle podne »

i ovu vežbu probaj da radiš - zadržaj 10-15sec, 3 ponavljanja...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.117 sekundi sa 17 upita.