TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 12:21:18 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pocetnik - pitanja i vezi treninga i ishrane  (Pročitano 6015 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #12 poslato: Februar 21, 2017, 10:23:43 posle podne »

I ja bih ti preporucio da whey koristis samo posle treninga, a sto se tice upala počni sa laganijim treninzima pa neces imati tako jake upale.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Februar 21, 2017, 10:17:07 posle podne »

Ja bih rekao da je to više placebo efekat( vezano za karnitin)...btw, mnogo ga pljuju - te slab je, te mega doze( preko 3000 mg dnevno "rade"), te problem apsorpcije...pa ALC( acetil-L-karnitin) je bolji...  ;)

Sve u svemu, ako mene pitaš( subjektivna interpretacija) - dobat izbor kao podrška muškom reproduktivnom zdravlju( "bolji spermogram"), "skroman" uticaj na LH( hormon prednjeg režnja hipofize koji "diriguje" produkciju testosterona)...fat "burn" učinak slab...mada u sadejstvu sa kofeinom, sinefrinom( stimulativni sagorevači masti) i sl. može doprineti "fat burn učinku"...

Eh sad to računanje proteina, dal je na "ukupnoj masi" il na "lean masi"...hm, većina bi rekla na ukupnoj masi...sve u svemu, 1,5 - 2 gr po kg( ukupne mase) i neće biti "velike greške" ni straha "od predoziranja"  ;) Mada na naš BMR utiče i "ukupna masa", telesni sastav...dakle, i taj teret od 20 kg viška moramo da ispratimo većom potrošnjom energije i adekvatnim udelom proteina od TDEE( dnevna potreba tela za energijom) ;)

Whey je ok  ;) Moj savet u samo u pwm( obrok neposredno nakon treninga, kada je i najpotrebniji...)...može olakšati "opravak"( ali nije svemoguć)...

Što se tiče upale i NSAIL( andol, brufen, naproksen i sl.), oni mogu biti korisni prvih par dana, ali "upala" se upalom leči...čak i kardio niskog inteziteta( oko 60-70% od max pulsa) posle treninga sa opterećenjem( 15-30 min) može pomoći...NSAIL samo maskiraju "problem"  ;)

Moj predlog za vitaminsko-mineralni kompleks će biti( 1 dnevno uz obrok)... https://www.pansport.rs/vitaminsko-mineralni-kompleksi/my-favorite-multipler-energizer

Vezano za omega-3( bar 3 kapsule dnevno uz obroke...3x1 npr.)... https://www.pansport.rs/esencijalne-masne-kiseline/omega-3-fish-oil-1000-mg

Btw...ovo za masti baš ne razumem...nećeš pojesti odjedared svu količinu masti već rasporedi iz obroke...izbegavaj kombo prosti hidrati+masti...uvek dodaj i dovoljno vlakana( modulatori brzine hidrata)...

Dakle, omega-3 su dodatak ishrani, a ne glavni izbor masti...  ;)

Najbolja izdržljivost se stiče "utreniranošću"( redovan, dobro formulisan plan treninga), dobra hidratacija, kvalitetan san, zdravlje...  ;)

Prosto rečeno izdržljivost se stiče, ona se ne pije  ;) ( sve ostalo je "obmana"  ;D - stimulativni sastojci, kreatin...i sl. ; za sve to ima vremena za sad prvi korak - redovan dobro formulisan trening + ishrana)...
« Poslednja izmena: Februar 21, 2017, 10:21:01 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Dragan555
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2017, 01:56:49 posle podne »

Slavisa L karnitin sam pio samo 1 kapsulu od 500mg pre kardia. Znam da je to malo ali je psiholoski delovalo jako dobro na mene.

Ovo po pitanju pravilnog odabira i pripreme namirnica kao i ishrane je uglavnom sve jasno.

-Treba da unosim 1-2gr proteina po kilogramu tezine (valjda po tezini bez ovih 20 kG viska)

-UH 2gr po KG opet ista dilema racuna se masa bez viska KG ili ukupna tezina?  S tim sto bi valjda zbog rotacije UH ta gramaza trebalo da varira i mozda 1 dan u nedelji bez UH?

-0.6-0.8gr masti po KG.
 
Nece mi biti problem da veceras sastavim jelovnik za sledecih 7 dana a jos manji da ga se pridrzavam.

E kod masti imam dilemu. Naravno nikakav problem mi nije da pojedem 100-120 grama oraha, lesnika, badema ili kikirikija ali to je vec nekih 600-750 kalorija. A ima tu i 20-ak grama UH. A opet ako kupim kapsule kao suplement vidim da su one po 1 gram ulja. Valjda ne treba da gutam pola potrebne kolicine? To bi bilo 21-28 kapsula dnevno. Mogu ali mi nekako izgleda da to tako ne treba.

I jos jedna dilema imam onaj pomenuti Whey sa navodno svim suplementima koji trebaju jednom pocetniku. Da ga pijem i pre i posle treninga ili samo posle? Da li u njemu ima nesto sto ce spreciti ili ublaziti upalu misica? Mozda one esencijalne kiseline? Ovo moram da pitam jer zadnji put kad sam posle duge pauze otisao u  teretanu, zavrsilo se tako da danima nisam mogao ni ruke da podignem u visini ramena. Negde sam procitao aspirin ali on ne dolazi u obzir jer mi pravi veliki problem sa kiselinom.
I sta da pijem za izdrzljivost pre treninga?
Otici cu pre teretane do vase radnje u cara Dusana po vitaminsko-mineralni kompleks (akcenat na visokoapsorptivne oblike magnezijuma) Da li postoji neko pravilo kada se pije? i omega-3 - vezano za suplemente koje si mi preporucio.
Imate li mozda neki program vezbi za pocetnike?
« Poslednja izmena: Februar 21, 2017, 02:12:03 posle podne od strane Dragan555 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2017, 04:21:15 pre podne »

Nisam za zeleni čaj u toku treninga - doprineće dehidrataciji...bolje čista voda...

Sve u svemu, kreni od osnova, prilično haotično stanje, bolje reći kofuzija kada je u pitanju ishrana...

Previše krajnosti, uopštavanja...nepotrebnog komplikovanja...

Vezano za živa jaja( samo tvrdo kuvana)... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/zabluda-ispijanja-zivih-jaja

O pravilnom odabiru namirnica... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-pocetnike

Logika sastavljanja obroka... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kako-napraviti-plan-ishrane

Pratiš li vrednost krvnog pritiska redovno? Neki lekovi?

Dodao bih pre neki vitaminsko-mineralni kompleks( akcenat na visokoapsorptivne oblike magnezijuma) i omega-3 - vezano za suplemente...

L-karnitin...hm, a kako si ga dozirao?
Sačuvana
Dragan555
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2017, 02:27:29 pre podne »

Hvala Dusane resio sam da od danas krenem u teretanu i da prednost dam vezbama sa opterecenjem.

Slavisa hvala to su odlicna pitanja.

Dakle, ispiši nam svoj meni po obrocima, sa osvrtom na "količinu", gramažu namirnica u obrocima...kako izgleda ta tvoja rotacija? Koliko hidrata, proteina, masti? Pratiš to?

Znam da mi shrana svakako nije bila kako treba. To nije bila rotacija UH kako bi trebalo da bude i kako sam citao. To je zato jer sam sve karte bacio na kardio. I to ovako cim ustanem popijem pola litra vode, nekad obicnu, nekad mlaku sa pola limuna. Popijem kapsulu L karnitina pa na spravu za nordijsko trcanje. Trening mi je trajao uvek 55-60 minuta. U zoni pulsa 110-140 i za to vreme popijem 0.5-0.75L zelenog caja, nije suplement nego sam kuvao onaj u listicima klasican caj. Retko sam umesto caja pio nes kafu, samo malu kafenu kasicicu, naravno oba bez secera. Kad zavrsim trening sledecih sat vremena 0.5-1L vode. I tek onda dorucak. Skoro uvek ovsene pahuljice sa kefirom, ili jogurtom 0.5% mm, ponekad sa paradajz sokom. Ovsene nekad 35 grama, nekad 50 pa onda 100 grama. U to sam dodavao mleveno laneno seme 5-10 grama. Kefir ili jogurt uvek 200 grama. Imam neku vagu koja meri i desete delove grama tako da tu nema mogucnosti za greske. Kad mi bas dosadi jeo sam krompir. Pirinac integralni bas, bas retko mozda dva puta za mesec dana.

Onda do kraja dana jos samo dva obroka. Meso obicno batak i karabatak ili pilece belo meso oko 250 grama i nisam skidao kozicu mada znam da bi trebalo. Ponekad i nesto masnije poput svinjskog vrata ili ribu Skusu ili oslica. Uvek uz meso ili zelenu salatu, ili prokelj. Uvek odma posle rucka saku oraha. I retko kad za veceru kajganu od 2-3 jaja ali bez kapi ulja. Zadnji obrok najkasnije u 7. Jedan dan u nedelji totalno bez UH.
Znam da bi trebalo da bude 5-6 obroka dnevno ali tako kako sam radio to nije bilo moguce. Bas nekad kao veceras kad mi se jede slatko izmutim dva ziva jaja i mericu wheya i to me smiri. Znam da po forumima cesto ljudi pisu odvratno im je ovo ili ono od suplemenata ili hrane. Taj problem nemam ni sa jednom namirnicom. Kardio mi nikad nije tesko padao niti bio naporan.
Naravno da od danas moram da ubacim jos dva proteinska obroka i mozda da povecam kolicinu UH jer ovakva ishrana i rad sa tegovima, to nece ici.

Bitna stavka je i da li smo upoznati sa upotrebnom vrednošću pomenutih suplemenata...šta su prioriteti u odabiru istih?
Ovo mi je totalno nepoznato.

Ne znam koja bi bila adekvatna srazmera proteina, UH i masti.

Pitanje je i koliko si upoznat sa pravilnim odabirom namirnica, njihovom nutritivnom vrednošću, principima za sastavljanje obroka, zdravim načinom pripreme hrane? Dakle, pre nego se "uhvatimo" finesa, zapitajmo se koliko baratamo tim osnovnim stvarima?!

Uglavnom znam koliko koja namirnica ima proteina, UH, kalorija ako si na to mislio? Principe za sastavljanje obroka ne znam a verujem da su mi poznati zdravi nacini pripreme hrane.
Junk hranu sam izbacio.
Puls sam merio i na samoj spravi a imam i sat sa pojasom koji ide na grudi. To bi trebalo da je u redu posto se podudaraju vrednosti.

Sa visokim pritiskom sam imao problema dok nisam so sveo na minimum pod tim podrazumevam i onu skrivenu so po raznim namirnicama, i izbacio junk i masnu hranu poput slanine i cvaraka, testenina i kolaca. A da se ne lazemo nisam se od vazduha nagojio  ;D Pre toga sam imao par puta glavobolju zbog pritiska.  Ostalo je sve u redu a hormonski status mi nije poznat.

Ima nesto sto mi se svaki dan ponavljalo. Posto sam kardio radio 5-6 puta nedeljno kad se probudim kao prebijen sam, nemam snage ni energije i najradije bi se vratio u krevet. Posle samo 5-10 minuta kardio treninga svaki umor i pospanost nestane i ceo dan se super osecam. to sam pripisao zelenom caju i jos vise L karnitinu. Ne znam da li sam u pravu za to?
Zaista imam i volju i zelju i nista sto napisete nece biti gubljenje vaseg vremena.
I nadam se da ce vasi odgovori na ovoj temi posluziti mnogima jer bi u suprotnom bilo previse da ocekujem da trosite svoje vreme na mene.
« Poslednja izmena: Februar 21, 2017, 02:36:38 pre podne od strane Dragan555 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Februar 20, 2017, 11:32:40 posle podne »

Wooow...polako, polako, smisleno, logično i sve će doći na svoje  ;)

Pre nego se krene sa detaljisanjem oko sastava naših suplemenata savladajmo osnove, jer ako naš trening i ishrana nisu formulisani na pravi način uzalud svi suplementi ovog sveta!

Bitna stavka je i da li smo upoznati sa upotrebnom vrednošću pomenutih suplemenata...šta su prioriteti u odabiru istih?

Svi pričaju o unosu proteina kroz ishranu i suplemente,a niko ne priča da se proteini "računaju" tek onda ako su uneti u adekvatnoj srazmeri sa ugljenim hidratima i mastima...

Rotacije, low-carb i ketogena dijeta su super...ali ako ih radimo kako treba uz trening prilagoĂ°en cilju...nekada proteini mogu ići i preko 2 gr/kg ;)

Pitanje je i koliko si upoznat sa pravilnim odabirom namirnica, njihovom nutritivnom vrednošću, principima za sastavljanje obroka, zdravim načinom pripreme hrane? Dakle, pre nego se "uhvatimo" finesa, zapitajmo se koliko baratamo tim osnovnim stvarima?!

Na početku priče zvane "fat burn" uvek kažem - što jednostavnije to bolje...izbaciti "junk namirnice", pročistiti ishranu od svih nepravilnosti u pogledu sastava obroka, tajminga obroka, kvaliteta namirnica + trening sa opterećenjem kao osnova + kardio samo kao "suplement" treningu sa opterećenjem, a ne glavno sredstvo...

Kad smo kod kardia pratiš puls - puslmetrom?

Tu je i pitanje zdravlja...odsustvo bolesti( krvni pritisak, aritmije, anemija, "loš" lipidni profil...insulinske rezistencije...),hormonskog statusa, mnogo meĂ°usobno povezanih faktora o kojima se MORA voditi računa!

Dakle, ispiši nam svoj meni po obrocima, sa osvrtom na "količinu", gramažu namirnica u obrocima...kako izgleda ta tvoja rotacija? Koliko hidrata, proteina, masti? Pratiš to?

Malo o logici sagorevanja( znanje se množi deljenjem korisnih članaka  ;))... https://www.pansport.rs/tekstoteka/cesto-postavljana-pitanja/zlatna-pravila-gubitka-masnih-naslaga
« Poslednja izmena: Februar 20, 2017, 11:36:08 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #6 poslato: Februar 20, 2017, 10:54:00 posle podne »

Kao što si i sam zaključio unos proteina zavisi od više faktora i po meni za rekreativce nema smisla racunati u gram koliko proteina unosis. Vodi se time da uneses izmedju 1g i 2g proteina po kilogramu telesne težine.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #5 poslato: Februar 20, 2017, 10:49:55 posle podne »

Kao što sam dole pomenuo, moraš krenuti u teretanu ako želiš da dodješ do nekog cilja. Kardio trening moze dati neke rezultate ali ništa ozbiljnije bez treninga sa opterećenjem.
Sačuvana
Dragan555
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #4 poslato: Februar 20, 2017, 10:48:40 posle podne »

Jos jedna dilema koju sigurno imaju mnogi koji tek pocinju. Citaju po forumima i naidju na podatke na primer 2grama proteina po kilogramu tezine. Verovatno se to odnosi po kilogramu tezine bez masnoca? Onda dalje ne znaju da li se to odnosi na likove koji koji imaju ogromne misice i "krive" sipke po teretani ili na one koji vezbaju svaki dan po dva sata a ne na pocetnike. Prosto ima mnogo zbunjujucih podataka koji kao da se odnose na one koji bi po logici stvari vec trebalo da to znaju. Pa je super da ima tema za one koji bi da krenu od nule i ne znaju nista. Jos nesto da li postoje neka saznanja za koliko meseci je moguce ubrzati jedan jako usporen metabolizam?
« Poslednja izmena: Februar 20, 2017, 11:06:04 posle podne od strane Dragan555 » Sačuvana
Dragan555
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #3 poslato: Februar 20, 2017, 10:36:31 posle podne »

Hvala za novu temu :) Isao sam zadnjih nekoliko godina ali to je bilo uglavnom od marta do kraja maja. Nisam nikad imao ovoliko problema sa kilazom. Do 10-15KG viska da ali 30 nikada. Pio sam sam samo proteine. Bas u Pansportu u zemunu sam kupovao ISO 100 pio ga posle treninga i jednom sam kupio neki Biotech sagorevac masti u kapsulama.  Nista drugo. Klasican kampanjac malo vezbanja pred leto po sistemu bolje ista nego nista. Ajde da zbog onih koji mozda prave iste greske kao ja napisem nesto. Godinama sam od proleca do leta vozio bajs 35-50km skoro svaki dan. A bas kad nemam obaveza nekoliko puta je to islo preko 100km.  E onda kad dodjem kuci pre ili kasnije se odvalim od klope i sve bude uzalud. Znam da mnogi prave ovu istu gresku, a isto toliko ih ne zna da je kardio najefikasniji u trajanju od 45-60 minuta u zoni pulsa koji se lako izracuna po formuli. Jer sve preko tog vremena aktivira se neka supstanca u organizmu koja blokira topljenje masnoce. A isto je i sa pulsom iznad ili ispod zone pulsa prem godinama. Cim sam naisao na ove podatke za cas sam skinuo prvih 10kg i to uz lagani trening u odnosu na trud koji sam pre ulagao. Ne znanje je majka uzaludnog truda  :D Naravno bez promene ishrane nemojte dzabe da se trudite verovatno cete se razocarati kao i svaki put.  Ispravite me ako ovo nije tacno. Eto moj doprinos ljudima koji muce istu muku. E sad kad imam motiva da vezbam ne znam sta dalje? Kao sto sam napisao ne znam ni sta da pijem, ni kad se sta pije, i u kojoj kolicini?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #2 poslato: Februar 20, 2017, 09:09:42 posle podne »

Pozdrav i dobrodošao na forum :)
Ja sam premestio tvoj post u novu temu koja bi bila posvećena tvom "problemu". Odlicno je sto si odlucio da krenes sa treningom u teretani, da li si ranije trenirao ?
Što se tiče kreatina oko toga ne moraš da brineš, čak će biti i od koristi u tom procesu skidanja kilograma.
Sačuvana
Dragan555
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #1 poslato: Februar 20, 2017, 08:57:44 posle podne »

Nov sam clan a treba mi pomoc.  Prvo da se izvinim nisam nasao dugme za normalni odgovor. Ako nemate vremena da citate molim vas da pitanje prosledite u grupu gde pripada. 170cm. 90KG 44 godine. Oko 20KG viska. Imao sam jos 10KG vise. Prioritet mi je da smrsam. Zelja jaka ali znanja malo ili ni malo. Pre nego sto sam se registrovao pisao sam i dobio odgovor od Slavise Stojica koji mi je objasnio da izlaz nije raditi samo kardio i biti na rotaciji UH. Dobro od sutra bi da krenem u teretanu i kao sto sam napisao prioritet mi je da smrsam, ali ko ne bi hteo kad vec vezba da izvuce maksimum iz toga? Moje dileme su sta od suplemenata? Dobio sam iz SLO pre dva meseca 2X2KG BATTERY WHEY koji navodno sadrzi sve. Po merici od 30gr proteine 21gr secer 3.7grTaurin 2000mg Creatine Monohydrat 1500mg providing pure creatine 1319mg glutamine 750mg ima toga jos ali ovo je delovalo kao bitno. Dalje  amino acid profile (% of protein) L-alanine 5% L-Arginine2% Aspartic Acid 11% Glutamine 22% i jos desetak esencijalnih amino kiselina. To do sad nisam ni pio jer sam razmisljao kako Kreatin povlaci vodu u misice a svakom debelom je glavna zelja da vaga sto pre pokaze sto manje kilograma. Pio sam samo L-Karnitin 500mg jednu ujutru pred kardio. Najkrace moguce pitanje je sta da uzimam od suplemenata i kad da uzimam? Da li mi pored ovog sto ima u ovom WHEY treba da zasebno pijem BCAA ili bilo sta drugo?
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.07 sekundi sa 17 upita.