TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394964 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 07:57:45 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 | 

Skorašnje poruke

Stranice: [1] 2 3 ... 10
1
I opet je vreme poludelo.Zaista ovo nije normalno.Jutros sam bio u majici sada popodne sam u jakni.
Sa jucerasnjih 29 stepeni na danasnjih 2 stepena koliko je bilo ujutru sa kisom a ponegde i sa snegom....ali smo jos uvek daleko od Severine,ona je videla sneg i u maju.... ;D ;D ;D
Ja nisam obukao jaknu jer sam sklonio ali sam obukao ispod prsluka sve sto mi je stalo....
Slojevito samo :D Salu na stranu,ali slojevito oblacenje je vazno,jer se stvara topao vazduh izmedju slojeva odece i tako odrzava toplota tela.
2
ХЕМИЈСКА ТЕРМОРЕГУЛАЦИЈА су процеси регулације сагоревања материја у организму.

На укупну производњу топлоте утичу:
базални метаболизам
физичка активност скелетних мишича
мишични тонус
постпрандијална термогенеза
Ovo je veoma bitno i za sportiste... U kakvim uslovima treniraju, koliko mišićne mase imaju, kako se hrane i kako sve to utiče jedno na drugo.
Jeste. Važno je shvatiti da utiče mnogo faktora.
Upravo bazalni metabolizam, procenat mišića i fizička aktivnost određuju koliko će se sagoriti kalolorija i koliko će toplote osoba proizvesti i eliminisati.
Da li je moguce da se to promeni?Zbog godina koje imam ili zbog saobracajke?Pitam jer sam uvek bio takav da sam bio u majici kratkih rukava i zimi a sada mi prija kada obucem duks ili nesto dugih rukava...
Naravno da je moguće, usporava se celokupan organizam sa godinama, a i opada bazalni metabolizam. Posle 45te otprilike svako treba da smanji porciju hrane za 1/3. A i rad srca slabi pa je slabija cirkulacija.
3
УТИЦАЈ ВЛАЖНОСТИ ВАЗДУХА НА ЗДРАВЉЕ

Када је ваздух сув, а температура висока, настаје испаравање воде из организма преко слузница и коже. Због тога оне постају суве и пропустљиве за бактерије и вирусе.

Када је ваздух влажан, а температура висока, онемогућено је одавање топлоте испаравањем. Што ремети терморегулационе механизме и доводи до прегревања.

При високој влажности и ниској температури ваздуха настаје повећано одузимање топлоте и долази до његовог расхлађивања.

ЧОВЕК СЕ НАЈБОЉЕ ОСЕЋА КАДА ЈЕ Rv КРЕЋЕ ОД 45% ДО 75%.
Takođe vlažnost vazduha i sama temperatura okoline se mora pratiti kako u svakodnevnim aktivnostima, tako posebno u toku vežbanja.
Obično u fitnes centrima postoje merači i temperature i vlažnosti vazduha.
U većima sam videla. Za manje ne znam, mada verujem da bi trebalo svi da imaju.
Ja u manjima nisam vidjao. Sve zavisi.
4
I opet je vreme poludelo.Zaista ovo nije normalno.Jutros sam bio u majici sada popodne sam u jakni.
Sa jucerasnjih 29 stepeni na danasnjih 2 stepena koliko je bilo ujutru sa kisom a ponegde i sa snegom....ali smo jos uvek daleko od Severine,ona je videla sneg i u maju.... ;D ;D ;D
Ja nisam obukao jaknu jer sam sklonio ali sam obukao ispod prsluka sve sto mi je stalo....
Mislim da je '96te godine bio sneg u maju, tako da je ovo sasvim normalno.
5
I opet je vreme poludelo.Zaista ovo nije normalno.Jutros sam bio u majici sada popodne sam u jakni.
Ja sam juce na posao krenuo u leto,a vratio se u zimu :)
6
Ostala pitanja iz oblasti medicine / Odg: Kako promena vremena na satu utiče na zdravlje?
« Poslednja poruka od strane drAnita Mrdakovic poslato April 17, 2024, 07:14:07 posle podne »
Poremećen san
Stručnjaci za spavanje upozoravaju da letnje računanje vremena i kasniji zalasci sunca mogu da ometaju naše telesne ritmove.

Savet stručnjaka: Pokušajte da spavate što redovnije, čak i vikendom.
To je to sto mene muci...hvala lepo na savetu dr Anita!!!

Mislim da sve to muci. Treba i napomenuti da se potrebe zena i muskaraca po pitanju sati razlikuju!
Na sta konkretno mislis?

Da kada je davno radjeno ispitivanje koliko sati sna je dovoljno ( zdravo), istrazivanje je vrseno na muskarcima. Nama je dakle potrebno 8h sna dnevno, dok je zenama 9-10h.
Ja u to ne verujem!Meni 8 sati sada jeste dosta,ali pre nije bilo a zene su uvek manje spavale od mene ali ne zbog mene.... ;D
Sve je to individualno. Ne mozemo uvek da se uklopimo u neke prosecne vrednosti.
Sa ovim se slazem da je sve individualno.
Sada inace uglavnom 6 sati spavam,ako uspem 7 to je premija! ;)
Važno je da se probudiš odmoran. U ovom periodu i na mene izgleda utiče promena kazaljki.
Po cemu primecujes?
Nekako mi deluje da sam umorniji. A i neki put se probudim pri jutru, možda se desilo u nekoliko prethodnih dana. Mada posle i nastavim da spavam.
Dobrodosao u klub!Blago tebi sto uspes da zaspis. ;)
Eto nekako mogu ;D
Kako to radis?Nauci me!!!! ;D
Nema recepta,veruj mi :) samo se uspavam posle nekog vremena. Nekako je nastupio takav period kod mene.
Mislim da je ključ što uspeš da ostaneš miran i ne iznerviraš se što se probudiš.
7
УТИЦАЈ ВЛАЖНОСТИ ВАЗДУХА НА ЗДРАВЉЕ

Када је ваздух сув, а температура висока, настаје испаравање воде из организма преко слузница и коже. Због тога оне постају суве и пропустљиве за бактерије и вирусе.

Када је ваздух влажан, а температура висока, онемогућено је одавање топлоте испаравањем. Што ремети терморегулационе механизме и доводи до прегревања.

При високој влажности и ниској температури ваздуха настаје повећано одузимање топлоте и долази до његовог расхлађивања.

ЧОВЕК СЕ НАЈБОЉЕ ОСЕЋА КАДА ЈЕ Rv КРЕЋЕ ОД 45% ДО 75%.
Takođe vlažnost vazduha i sama temperatura okoline se mora pratiti kako u svakodnevnim aktivnostima, tako posebno u toku vežbanja.
Obično u fitnes centrima postoje merači i temperature i vlažnosti vazduha.
Ne znam gde si bio ali kod nas  to nazalost nije obicaj ili je vrlo redak....a nije velika investicija...
Temperatura vazduha se meri u mnogima gde sam bio. A vlaznost vazduha mislim da sam redje vidjao. A opet nije to nesto skupo,sto kazes.
8
Ostala pitanja iz oblasti medicine / Odg: Kako promena vremena na satu utiče na zdravlje?
« Poslednja poruka od strane drAnita Mrdakovic poslato April 17, 2024, 07:12:43 posle podne »
Prvi savet koji bih dao sto je kod mene dalo najvece rezultate je da jedem onoliko koliko moram,a ne koliko je na stolu,tanjiru,loncu itd....i polako da jedem,da sazvacem sve redovno a ne samo da gutam.E to je znatno usporilo i umanjilo moje kolicine.
Da, ljudi baš to ne shvataju- da se jede onoliko koliko je potrebno, a ne koliko misle da treba. Stomak zna koliko mu treba. Drugo, zaista žvakanjem se bolje procesuiran količina hrane i tako dolazi do svesti prava količina unete hrane.
9
Ostala pitanja iz oblasti medicine / Odg: Kako promena vremena na satu utiče na zdravlje?
« Poslednja poruka od strane Dr Nikola Todorov poslato April 17, 2024, 07:11:43 posle podne »
Da bi se bolje prilagodili letnjem računanju vremena, stručnjaci preporučuju:

Najmanje sedam sati sna pre i posle promene vremena
Pomeranje vremena spavanja i buđenja za 15 do 20 minuta ranije nekoliko noći pre promene vremena
Promena vremena obroka ili drugih „vremenskih znakova“ za svoje telo, shodno tome
Postavite satove jedan sat ranije uveče veče pre promene vremena i odite na spavanje u uobičajeno vreme za spavanje
Izlazak napolje na rano jutarnje sunčevo svetlo sledećeg dana nakon promene vremena kako biste pomogli vašem unutrašnjem satu da pređe na novo vreme.
Meni od gore navedenih nista ne pomaze....sve je to lepo sto oni predlazu,ali dzaba...
Interesantno. Obično ovo bar ublaži tegobe. Ali eto dokaza da svaka individua drugačije reaguje.
Recimo do pre par godina uopste nisam imao problema sa pomeranjem kazaljke bilo napred ili nazad,ali od pre par godina sta god radio dzaba....Prvih nedelju dana dosta tesko podnosim,posle mi treba oko mesec dana da se telo adaptira potpuno.

Sta tacno osecas?
Umor,pospanost,lenjost,ne radi mi se nista,ranije ogladnim,nemam volju ni za cim,ne radi mi se,budim se nocu itd....

Ovo mislim da trenutno svi prozivljavaju i bez pomeranja sata....
Uglavnom zbog naglih promena vremena. A sad kada promenimo i kazaljke za vikend,onda ce tek biti veselo.
Ja npr. danas uopste nemam osecaj da je ovoliko sati koliko je zaista....
Ja sam premoren, jer sam morao rano da ustanem, zbog putovanja. A videćemo kako će biti ovih dana.
Sad kad si spomenuo putovanje sutra moram rano u NS....
Da vidis kako je kada se navije sat,a navikli smo na drugo vreme. A ja bas u noci promene sam morao da navijem.
Pomeranje kazaljki,toplotni front,pa sad hladniji uz pubo vetra i nije ni cudo sto smo svi malo ...lose raspolozeni.... ;D ;D ;D
Da, baš kao što smo više puta naveli sve ove promene vremena i klimatske i časovne utiču najviše na raspoloženje i san. Kod nekih ljudi i na apetit.
Kada si spomenula apetit. Mislim da je vise onih osoba koje manje hrane unose,nego inace. Ako poredimo sa onima koji bi vise hrane konzumirali u ovom periodu.

Zbog cega to mislis?
Nekako kada promenimo kazaljke u poremetimo ritam,onda mislim da se smanji unos hrane.
Ja mislim da je to zbog pomeranja ritma.....nista nije u to vreme na koje si dotad navikao...ni san ni hrana itd...
Promena ritma, a i veća količina svetlosti deluje kao antidepresiv, pa može i to smanjiti apetit.
Ali meni recimo posle vec tih pomenutih 30 dana otprilike kada se adaptiram na "novo" racunanje vremena mi se vrati apetit,sve do jula,avgusta kada bude preko +40...mada moje je misljenje da onda zbog kolicine popijene vode ne mogu da jedem a ne zbog smanjenja apetita...
Mislim da svima nama opadne apetit leti,kada su vrućine i kada se poveća unos tečnosti.
Naravno,ali postoje i onda mali trikovi sa kojima mozes da unosis dovoljno hrane. ;)
Ja opet smatram da to ne treba raditi osim ako neko nije u deficitu sa kilogramima i ishranom.
Naravno,slazem se,samo sam naveo kao primer za one koji tesko dobijaju na masi. ;)
Da, da, razumem te ja. Ali je bitno to napomenuti da ne bi svi mislili da treba po svaku cenu da se hrane leti i zimi isto ili kada treniraju da treba da jedu više. Leti treba da se jede u skladu sa apetitom, znači manje ako apetit pada, osim ako osoba nije u deficitu sa kilogramima. Da ne bude ona pogrešna logika koju su bake sa naših prostora propagirale- treba da se pojede sve iz tanjira. Ne treba. Svako ima svoj apetit i treba da jede kada je gladan. U detinjstvu se tako stvaraju pogrešne navike u ishrani.
Apsolutno se slazem!!!
Ja bake nikad nisam slusao,jeo sam koliko mi se jelo.....mama me je cak nosila i kod doktora jer sam mrsav....a on je rekao mojoj mami da se smiri da cu ja jesti koliko meni treba.I tako je i bilo.Ja do svoje 9 godine nisam jeo meso osim mlevenog i pilece grudi.Nista drugo...ko bi rekao,a? Zato se sad trudim da to nadoknadim... ;D ;D ;D Salim se naravno,ne trudim se.Jedem koliko mi treba da mi ostane snaga koliko moze i to je to. ;)
Tako i treba. Ne treba da jedu oči kad su gladne nego stomak, a retko ko sluša stomak ... 😅
Trebalo mi je vremena da to naucim i da slusam svoje telo.Desava se i sad ponekad da ipak slusam oci ali puno rede.
Hajde da pokušamo i to da naučimo ljude oko sebe.
Prvi savet koji bih dao sto je kod mene dalo najvece rezultate je da jedem onoliko koliko moram,a ne koliko je na stolu,tanjiru,loncu itd....i polako da jedem,da sazvacem sve redovno a ne samo da gutam.E to je znatno usporilo i umanjilo moje kolicine.
E to si odlicno rekao. Narocito ovo da treba polako jesti i lepo zvakati. Oni koji brzo jedu,unesu vece kolicine hrane.
10
Ostala pitanja iz oblasti medicine / Odg: Kako promena vremena na satu utiče na zdravlje?
« Poslednja poruka od strane Dr Nikola Todorov poslato April 17, 2024, 07:10:15 posle podne »
Poremećen san
Stručnjaci za spavanje upozoravaju da letnje računanje vremena i kasniji zalasci sunca mogu da ometaju naše telesne ritmove.

Savet stručnjaka: Pokušajte da spavate što redovnije, čak i vikendom.
To je to sto mene muci...hvala lepo na savetu dr Anita!!!

Mislim da sve to muci. Treba i napomenuti da se potrebe zena i muskaraca po pitanju sati razlikuju!
Na sta konkretno mislis?

Da kada je davno radjeno ispitivanje koliko sati sna je dovoljno ( zdravo), istrazivanje je vrseno na muskarcima. Nama je dakle potrebno 8h sna dnevno, dok je zenama 9-10h.
Ja u to ne verujem!Meni 8 sati sada jeste dosta,ali pre nije bilo a zene su uvek manje spavale od mene ali ne zbog mene.... ;D
Sve je to individualno. Ne mozemo uvek da se uklopimo u neke prosecne vrednosti.
Sa ovim se slazem da je sve individualno.
Sada inace uglavnom 6 sati spavam,ako uspem 7 to je premija! ;)
Važno je da se probudiš odmoran. U ovom periodu i na mene izgleda utiče promena kazaljki.
Po cemu primecujes?
Nekako mi deluje da sam umorniji. A i neki put se probudim pri jutru, možda se desilo u nekoliko prethodnih dana. Mada posle i nastavim da spavam.
Dobrodosao u klub!Blago tebi sto uspes da zaspis. ;)
Eto nekako mogu ;D
Kako to radis?Nauci me!!!! ;D
Nema recepta,veruj mi :) samo se uspavam posle nekog vremena. Nekako je nastupio takav period kod mene.
Stranice: [1] 2 3 ... 10
SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.085 sekundi sa 15 upita.