TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395433 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 09, 2024, 03:42:12 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 645143 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1521 poslato: Mart 07, 2015, 02:54:47 posle podne »

Ljudi,imate li neko resenje kako ubiti odvratan ukus BCAA? Sa cime piti ? stvarno mi se povraca sa vodom...Citala sam da neko pije sa step sokom,ali meni se ne svidja ta opcija...Ja pijem sa sokom od borovnice,ali to su mi dodatne kalorije... :-[

Mozes i sa whey...

Ali iskljuci malo cula, manje infantilnosti...bitno je da su BCAA delotvorne...  ;)

Cilj opravdava sredstvo...zato ajmo autosugestija - ponavljaj sada "BCAA su odlicnog ukusa"  ;D BCAA su odlicnog ukusa...BCAA su odlicnog ukusa...BCAA su odlicnog ukusa...BCAA su odlicnog ukusa...autosugestija cuda cini...  :D
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #1520 poslato: Mart 07, 2015, 12:46:23 posle podne »

Ja sam resio problem ukusa Bcaa time sto ne pijem Bcaa :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1519 poslato: Mart 06, 2015, 09:40:49 posle podne »

Ok ubacicu 50 gr kikirikija u taj obrok 3 plus neko meso,jel to dovoljno masti u toku  dana uz ova 2 zumanca u prvom obroku, ili da u poslednjem obroku uz elu pojedem jos saku kikirikija,na mojih 90 kg ?

Imaš li neku računicu po pitanju unos masti? Moja preporuka bi bila da donja granica bude 15% od TDEE, a okvirni raspon 0,6-0,8 gr po kg...

S obzirom da 1 žumance ima oko 5 gr masti...šaka kikirikija oko 30 gr istog, to mu doĂ°e oko 15 gr masti plus još 50 gr kikirikija, tj., oko 25 gr masti...

Dakle, 2 žumanca i 80 gr kikirikija...50 gr masti...jedva na donjoj granici...ubaci i malo ribe, maslinovog ulja...moja preporuka bi bila da ti dnevni unos masti bude oko 60-70 gr...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1518 poslato: Mart 06, 2015, 08:03:11 posle podne »

Ok ubacicu 50 gr kikirikija u taj obrok 3 plus neko meso,jel to dovoljno masti u toku  dana uz ova 2 zumanca u prvom obroku, ili da u poslednjem obroku uz elu pojedem jos saku kikirikija,na mojih 90 kg ?
50g kikirikija oko 25g masti plus dva zumanca po 5 ukupno 35g masti
Sačuvana
Smrzla
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 52


« Odgovor #1517 poslato: Mart 06, 2015, 07:31:07 posle podne »

Ok ubacicu 50 gr kikirikija u taj obrok 3 plus neko meso,jel to dovoljno masti u toku  dana uz ova 2 zumanca u prvom obroku, ili da u poslednjem obroku uz elu pojedem jos saku kikirikija,na mojih 90 kg ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1516 poslato: Mart 06, 2015, 01:47:15 posle podne »

Ustajem u 6 ujutro,pauza na poslu mi je oko 10 a kuci stizem oko 15:30 ..Imam pitanje, ujutro kad ustanem jedem oko pola 7,pa na pauzi oko 10 i sad jel mi mnogo da cekam od 10 ujutro do 15 i 30 za sledeci obrok ili da ubacim nesto jos na poslu oko 13h,hvala.
Ubaci neko meso i pirincane galete ili ella sir sa bademom/kikirikijem

Ja sam cula da su princane galete glupost

Loše si čula...a i ako možeš obraloži nam svoju konstataciju?

Ako mislimo na isto ,one male stiroporcice u vidu kruga od rize :) .... Citala sam (na nekom americkom sajtu o bb )  da imaju visok GI, i da zapravo nemaju skoro nikakvu nutritivnu vrednost.Meni ne gode kad ih jedem,mogla bih pojesti 3 pakovanja, a kao da nisam nista pojela.Cesto ih koristim kao poslasticu sa kikiriki puterom i bananom preko... A moze li obrazlozenje zasto su dobre i korisne?

Yvonne...GI nije tako bitan koliko GL "galetica"...greskica  ;D
Akcenat na Benlian, zeleno pakovanje( brown rice)...ok su i corn cakes...

A evo i malo detaljnijeg info... za galete od integralnog pirinča( brown rice)... http://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5667/2

Za "corn cakes"( kukuruzne galete)... http://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5656/2

A i još ovo...opet , sada iz malo drugačijeg ugla skrećemo pažnju na GL( glikemijsko opterećenje)... GL za rice cakes(brown rice) je 5, za corn cakes 6...

"Prinicip glikemijskog opterećenja je relativno nov svojevrsni sistem rangiranja namirnica bogatih ugljenim hidratima na temelju kombinovanja vrednosti glikemijskog indeksa i količine ciljane namirnice. Glikemijsko opterećenje zapravo kombinuje kvalitet i kvantitet ugljenih hidrata koje želimo da unesemo u jednom jedinstvenom pokazatelju.

Čini se da je ovaj novi indikator najbolji način da se proceni uticaj odreĂ°ene namirnice na metabolizam ugljenih hidrata. Glikemijsko opterećenje dobijamo kada pomnožimo glikemijski indeks namirnice sa količinom raspoloživih ugljenih hidrata a dobijenu vrednost podelimo sa 100.

Upotrebna vrednost glikemijskog opterećenja temelji se na limitiranosti upotrebe glikemijskog indeksa.
Naime, poznato je da konzumiranje hrane sa visokim glikemijskim indeksom u malim količinama ima isti efekat na nivo šećera u krvi kao i unos veće količine hrane sa niskim glikemijskim indeksom.
Samim tim, glikemijski indeks kao izolovani parametar prestaje da bude najbolji parametar kvalitetne sportske ishrane, posebno kada je reč u unosu ugljenih hidrata u specifičnim situacijama kao što su obrok pre ili nakon treninga odnosno punjenje ugljenim hidratima. Osim toga, pošto je maksimalna vrednost koncentracije šećera u krvi nakon obroka bogatih uglenim hidratima verovatno najvažniji parametar u kontroli dijabetesa, množenjem sadržaja ugljenih hidrata u porciji hrane sa njihovim glikemijskim indeksom daje ideju o tome koliko stvarnog uticaja ima porcija hrane na nivo šećera u krvi. Program ishrane koji je izraĂ°en prema glikemijskom opterećenju ima za cilj da se izbegnu stalni skokovi šećera u krvi, a time da se smanji rizik od dijabetesa tipa 2.

Vrednosti glikemijskog opterećenja

Glikemijsko opterećenje za jednu porciju hrane može se jednostavno izračunati prema gore pomenutoj formuli. Na primer, kriška lubenice od 100 grama koja ima glikemijski indeks od 72 i sadrži 5 grama ugljenih hidrata (sadrži puno vode) ima vrednost glikemijskog opterećenja od 3,6. Zanimljiv je sledeći primer – namirnica koja ima glikemijski indeks od 100 i koja sadrži 10 grama ugljenih hidrata ima isto glikemijsko opterećenje kao i namirnica koja ima glikemijski indeks 10, a sadrži 100 grama ugljenih hidrata – u oba slučaja je glikemijsko opterećenje 10.
Glikemijsko opterećenje namirnica, slično glikemijskom indeksu, poreĂ°ano je po posebnoj skali. Nisku vrednost imaju namirnice čija je vrednost glikimijskog opterećenja 10 ili manje, srednja vrednost glikemijskog opterećenja je od 11 do 19 i, konačno visoko opterećenje imaju namirnice čija je vrednost glikemijskog opterećenja 20 ili veća. Namirnice koje imaju nisku vrednost glikemijskog opterećenja gotovo uvek imaju nizak glikemijski indeks. Sa druge strane, to nije slučaj sa namirnicama srednjeg i visokog glikemijskog indeksa, koje prokazuju čitav spektar vrednosti glikemijskog opterećenja. Niže navodimo spisak namirnica sa niskim, srednjim i visokim glikemijskim opterećenjem: za optimalno zdravlje i sportski učinak, bez obzira da li vežbate u zdravstvene ili takmičarske svrhe, odaberite namirnice koje imaju nisko ili srednje glikemijsko opterećenje, a ograničite unos namirnica koje imaju visoke vrednosti glikemijskog opterećenja.

Nisko glikemijsko opterećenje (0 – 10)

•   voće i povrće sa puno vlakana (ne uključujući krompir)
•   mekinje, cerealije
•   većina vrsta pasulja i mahunarki

Srednje glikemijsko opterećenje (11 - 19)

•   kuvani ječam
•   smeĂ°i pirinač
•   zobena kaša
•   kolači sa pirinčem
•   hleb od celog zrna
•   testenina od celog zrna
•   voćni sokovi bez šećera

Visoko glikemijsko opterećenje (20 +)

•   pečeni krompir
•   pomfrit
•   rafinirane žitarice za doručak
•   slatki napici (sokovi, kola pića)
•   sok od brusnica
•   beli pirinač
•   testenina od belog brašna

Uticaj glikemijskog opterećenja na performanse vežbanja

U novije vreme, koncept glikemijskog opterećenja sve se snažnije ugraĂ°uje u principe sportske ishrane, jer može imati važnu ulogu u odreĂ°ivanju ukupnog glikemijskog efekta unetih namirnica. Budući da je ovaj parametar uveden da preciznije prikaže pritisak unetih ugljenih hidrata, čini se da je mudro koristiti nove tablice kada izraĂ°ujemo programe obroka, naročito kada se radi o namirnicama koje se unose neposredno pre, tokom ili nakon treninga. Izgleda da je pametnije unositi namirnice srednjeg glikemijskog opterećenja u većoj količini (npr. 100 grama mrkog pirinča) umesto malih obroka prostih šećera (npr. kašičica meda) neposredno posle treninga – prva strategija obezbeĂ°uje brži i potpuniji oporavak. Npr. pokazano je da programi ishrane zasnovani na glikemijskom opterećenju olakšavaju korisnicima reduktivih ishrana (tzv. dijeta) da se pridržavaju jelovnika u kome se strogo broje kalorije, neprijatnoj proceduri na kojoj se zanivaju mnoge komercijalne dijete. Dalje, čini se da ishrana zasnovana na principu izbora namirnica sa definisanim glikemijskim opterećenjem utiče na izazivanje pozitivnih metaboličkih promena u organizmu, u smislu povećanja oksidacije masti ili poboljšanja izdržljivost za vreme vežbanja. Konačno, mada još uvek u povoju, istraživanja unosa namirnica sa poznatim glikemijskim opterećenjem u sportskom okruženju još jednom podsećaju na činjenicu da je količina, pre nego priroda konzumiranih ugljenih hidrata, esencijalni faktor koji utiče na metabolizam tokom vežbanja i performanse produženog mišićnog rada.
"

Sa druge strane mnogi ističu da pirinače i kukuruzne galete imaju previsok GI, oko 85 za corn cakes,a za rice cakes cak 91...ali...Glikemijski indeks im je visok, generalno "ne valja" ,ali se gleda sveukupno glikemijsko opterecenje kao bitan faktor tako da mozete jesti pirincane galete ,narocito u fazi niskokaloricnih dijeta !

Opet se vraćamo na GL ovih galeta...GL za rice cakes(brown rice) je 5, za corn cakes 6, dakle, ok su i jedne i druge...

Nadam se da smo ovim razrešili mnoge dileme oko "galeta fobije"...  ;)  ::)

Ali ako pojedes 3 kutije...eto problema  ;D
« Poslednja izmena: Mart 06, 2015, 01:52:31 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1515 poslato: Mart 06, 2015, 12:45:08 posle podne »

Nisam jos kupio. Sada pijem power protein PS, a sto se kreatina tice kupicu ponovo monohidrat.

moj savet bi bio da ostaneš pri proteinu, da ga piješ eventualno 2 puta dnevno, a da hidrate pojačaš kroz hranu :) njih je iovako lakše uneti nego proteine :)

to ti je pametniji i ekonomičniji izbor, ako mene pitaš...
Sačuvana
Milos97
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 45

« Odgovor #1514 poslato: Mart 06, 2015, 12:36:30 posle podne »

Nisam jos kupio. Sada pijem power protein PS, a sto se kreatina tice kupicu ponovo monohidrat.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1513 poslato: Mart 06, 2015, 10:47:25 pre podne »

Pozdrav! Kako se vama cini ova kombinacija, Kre - alkalyn i Super Mass Gainer ?
Pre 2 meseca sam koristio kreatin monohidrat pa sada hocu da probam ovaj krealkalin, a gejner hocu za promenu jer sam pio protein a nisam korigovao ishranu....

kombinacija kao kombinacija je OK :)  kre alkalyn je kreatin nove generacije, manja je količina kreatina ali je apsorpcija mnogo bolja, ne vuče vodu, ne stvara nadutost...
gejner je isto dobar, veoma kaloričan i ima puno ugljenih hidrata, a što se tiče kvaliteta to je provereni Dymatize.

E sad, sve zavisi od toga koliko si spreman da se posvetiš ishrani i treningu. To što si kupio gejner ne mora da znači da ćeš se ugojiti i da ne treba više da se trudiš da uneseš više kalorija :)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1512 poslato: Mart 06, 2015, 10:30:22 pre podne »

Ustajem u 6 ujutro,pauza na poslu mi je oko 10 a kuci stizem oko 15:30 ..Imam pitanje, ujutro kad ustanem jedem oko pola 7,pa na pauzi oko 10 i sad jel mi mnogo da cekam od 10 ujutro do 15 i 30 za sledeci obrok ili da ubacim nesto jos na poslu oko 13h,hvala.
Ubaci neko meso i pirincane galete ili ella sir sa bademom/kikirikijem

Ja sam cula da su princane galete glupost

Loše si čula...a i ako možeš obraloži nam svoju konstataciju?

Ako mislimo na isto ,one male stiroporcice u vidu kruga od rize :) .... Citala sam (na nekom americkom sajtu o bb )  da imaju visok GI, i da zapravo nemaju skoro nikakvu nutritivnu vrednost.Meni ne gode kad ih jedem,mogla bih pojesti 3 pakovanja, a kao da nisam nista pojela.Cesto ih koristim kao poslasticu sa kikiriki puterom i bananom preko... A moze li obrazlozenje zasto su dobre i korisne?
Slozeni uh, nema masti, lako prenosive za razliku od kuvanog pirinca
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1511 poslato: Mart 06, 2015, 01:39:33 pre podne »

Ustajem u 6 ujutro,pauza na poslu mi je oko 10 a kuci stizem oko 15:30 ..Imam pitanje, ujutro kad ustanem jedem oko pola 7,pa na pauzi oko 10 i sad jel mi mnogo da cekam od 10 ujutro do 15 i 30 za sledeci obrok ili da ubacim nesto jos na poslu oko 13h,hvala.
Ubaci neko meso i pirincane galete ili ella sir sa bademom/kikirikijem

Ja sam cula da su princane galete glupost

Loše si čula...a i ako možeš obraloži nam svoju konstataciju?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1510 poslato: Mart 05, 2015, 10:37:06 posle podne »

Ok potrudicu se da ubacim i tu obrok,imam 5 obroka dnevno na rotacijama sam..
uglavnom mi ovako izgledaju obroci :

1. 06:30 4 belanca + 2 cela jaja
2. 10: 00  riba( skusa u konzervi ili tunjevina)
3. 15:30  meso(piletina ili junetina )

trening mi je oko 17h posle toga

4. 19:00 opet meso + salata
5. 22:00 ella sir + kikiriki

U obroke 1,3 i 4 ubacuje uh(krompir ,pirinac ,ovas) u zavisnosti od dana. (idem 150 100 50 0 200 100 0 uh po danima)

e sad ubacicu onda izmedju 2 i 3 obroka jos jedan po vaseoj preporuci.. od suplemenata koristim Whey,mp amino,kofein i vitaminsko mineralni kompleks

Koliko masti unosiš na dnevnom nivou?

Cvetkoper je dao već dobre preporuke po pitanju obroka...manje konzervi, više sveže ribe...

Sačuvana
Smrzla
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 52


« Odgovor #1509 poslato: Mart 05, 2015, 09:51:46 posle podne »

Ok potrudicu se da ubacim i tu obrok,imam 5 obroka dnevno na rotacijama sam..
uglavnom mi ovako izgledaju obroci :

1. 06:30 4 belanca + 2 cela jaja
2. 10: 00  riba( skusa u konzervi ili tunjevina)
3. 15:30  meso(piletina ili junetina )

trening mi je oko 17h posle toga

4. 19:00 opet meso + salata
5. 22:00 ella sir + kikiriki

U obroke 1,3 i 4 ubacuje uh(krompir ,pirinac ,ovas) u zavisnosti od dana. (idem 150 100 50 0 200 100 0 uh po danima)

e sad ubacicu onda izmedju 2 i 3 obroka jos jedan po vaseoj preporuci.. od suplemenata koristim Whey,mp amino,kofein i vitaminsko mineralni kompleks
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1508 poslato: Mart 05, 2015, 09:32:26 posle podne »

Ustajem u 6 ujutro,pauza na poslu mi je oko 10 a kuci stizem oko 15:30 ..Imam pitanje, ujutro kad ustanem jedem oko pola 7,pa na pauzi oko 10 i sad jel mi mnogo da cekam od 10 ujutro do 15 i 30 za sledeci obrok ili da ubacim nesto jos na poslu oko 13h,hvala.
Ubaci neko meso i pirincane galete ili ella sir sa bademom/kikirikijem
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1507 poslato: Mart 05, 2015, 09:24:29 posle podne »

Ustajem u 6 ujutro,pauza na poslu mi je oko 10 a kuci stizem oko 15:30 ..Imam pitanje, ujutro kad ustanem jedem oko pola 7,pa na pauzi oko 10 i sad jel mi mnogo da cekam od 10 ujutro do 15 i 30 za sledeci obrok ili da ubacim nesto jos na poslu oko 13h,hvala.

Ako imaš mogućnosti svakako da je poželjno ubaciti još jedan obrok u tom periodu...

Koliko obroka imaš dnevno?

Pozdrav! Kako se vama cini ova kombinacija, Kre - alkalyn i Super Mass Gainer ?
Pre 2 meseca sam koristio kreatin monohidrat pa sada hocu da probam ovaj krealkalin, a gejner hocu za promenu jer sam pio protein a nisam korigovao ishranu....

Uzalud je sve...ako ishrana nije korigovana...

Podsetiću jedne "tužne" činjenice...a to je da suplementi nisu zamena kvalitetnoj, raznovrsnoj i izbalansiranoj ishrani, već samo dodatak istoj...

Dakle, da bi suplementacija ostvarila maksimalne efekte posveti se ishrani i treningu...

Gejner je loš izbor, previše prostih "šećera"( dextroza, maltodekstrin, fruktoza) koji neće dati dovoljno dugo stabilne nivoe energije, a čak mogu doprineti i "povećanju masnih naslaga", ako ishrana nije korigovana...gejneri su po meni promašena investicija...kako bih najjednostvanije opisao većinu gejnera - 100 gr dekstroze i 30 gr proteina...i eto gejnera...  ;D

Koriguj ishranu, u tvom je interesu...

PREPORUKA ZA OBAVEZNO DETALJNO ČITANJE...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html



Sačuvana
Stranice: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.107 sekundi sa 15 upita.