TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395433 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 09, 2024, 05:35:07 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 645370 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1581 poslato: Mart 15, 2015, 02:22:27 pre podne »

A reci mi, jel dovoljno tih 50g magnezijuma dnevno?

Zavisi od unosa iz drugih izvora( ishrana), kao i stvarnih dnevnih potreba u skladu sa uzrastom, fizičkom aktivnošću...polom...

A ako ćemo detaljno o ovom mineralu...izvorima u hrani, oblicima suplementacije...

Magnezijum (Mg)

Magnezijum je jedan od ključnih minerala u proizvodnji energije i aktivnosti „nadražljivih tkiva“....

-Zajedno sa fosforom učestvuje u stvaranju ATP-a( adenozin-trifosfat, osnovna energetska moneta na ćelijskom nivou), transformaciji energije dobijene metabolisanjem glukoze...

-učestvuje u sintezi RNK i DNK ( nukleinske kiseline)

-učestvuje u prenošenju nadražaja duž nervnih ćelija

-neophodan je za normalan rad srca, tj. učestvuje u prenošenju srčanih impulsa duž sprovodnog sistema srca

-neophodan je za ostvarivanje normalne mišićne kontrakcije i očuvanje nesmetanog funkcionisanja neuro-mišićne spojnice...

-učestvuje u regulaciji tonusa zida krvnih sudova i krvnog pritiska

-bitan je za normalnu mineralizaciju kostiju...

Najbogatiji izvori magnezijuma su integralne žitarice, mahunarke(grašak, pasulj, sočivo),  jezgrasti plodovi( badem, orasi, kiki-riki, brazilski orah), kao i semenke bundeve i susam .

Magnezijum je osnova molekula hlorofila preko kog biljke obavljaju proces foto-sinteze, pa je samim tim zeleno lisnato povrće poput spanaća i brokolija odličan izvor magnezijuma.

Voće, meso, riba , kao i mleko i mlečni proizvodi nisu tako bogat izvor magnezijuma kao što se veruje.

Magnezijum je veoma rastvorljiv mineral, tako da se kuvanjem gubi njegov veliki procenat...

Inače, „rafinacijom“ pšeničnog brašna se gubi najveći deo magnezijuma....zato se akcenat stavlja na intergralne varijante brašna...

Preporučena dnevna doza magnezijuma za žene iznosi oko 320 mg, dok za muškarce iznosi  oko 420 mg.
Brojna istraživanja pokazuju da veliki procenat stanovništva u razvijenim zemljama ne unosi dovoljne količine magnezijuma...to se odnosi i na sportiste koji su najosetljiviji i na minimalne oblike deficita magnezijuma, što se svakako negativno odražava na sportski učinak.

Nedostatak magnezijuma se odlikuje pojavom mišićne slabosti,  vrtoglavice, grčeva( mišićni krapmi), poremećajem srčanog rada( aritmije) i pojavom hipoglikemije, tako da dodaci ishrani na bazi magnezijuma postaju neminovnost.

Ali i tu treba biti obazriv zbog toga što je najzastupljeniji dodatak ishrani na bazi magnezijuma u obliku magnezijum oksida, koji ima najlošiju apsorpciju...tako da se treba okrenuti dodacima  ishrani sa magnezijum citratom i aspartatom.


« Poslednja izmena: Mart 15, 2015, 02:25:20 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #1580 poslato: Mart 15, 2015, 02:11:29 pre podne »

A reci mi, jel dovoljno tih 50g magnezijuma dnevno?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1579 poslato: Mart 15, 2015, 01:52:36 pre podne »

Gledao sam i ja taj od My favorite ali sam ga preskocio jer nema magnezijum. Sto se tice Omega 3, tako sam i pretpostavio.

Ima magnezijuma samo 50 mg...inače, nije naveden na "etiketi", jer se tako male doze ovog minerala ne moraju navesti na etiketi( zakonska regulativa)...

Retko gde ćeš naći vitaminsko-mineralni suplement sa idealnom količinom magnezijuma...

Dual tabs je po pitanju magnezijuma i "vrline" postepene, produžene apsorpcije ipak bolji... http://www.pansport.rs/Vitaminsko-mineralni-kompleksi/Za-rekreativce-i-aktivne-ljude/TL1207-DualTabs.html
« Poslednja izmena: Mart 15, 2015, 01:54:23 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #1578 poslato: Mart 15, 2015, 01:33:17 pre podne »

Gledao sam i ja taj od My favorite ali sam ga preskocio jer nema magnezijum. Sto se tice Omega 3, tako sam i pretpostavio.
Sačuvana
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #1577 poslato: Mart 15, 2015, 01:30:35 pre podne »

Citat: Yvonne link=topic=189865.msg31939b5#msg3193925 date=1426367808
Kupila sam dektrozu u zravoj hrani,je li bolja opcija od grozdjica? Koliko da uzimam praha dekstroze i da li da nekad uzimam bananu sa vejom,nekad dekstrozu? Tj da menjam.....
Isto ti je to.Mozes da menjas nekad sa bananom posle treninga. Uzimaj 30-40g dex.
Majo da nije malo puno 30 - 40g dexa sa devojku ?
ja toliko pijem sada u pripremnom periodu i zaista nemam nikakvih problema. Meni odgovara ,ali opet to je individualno. Posle treninga pomesam mericu wheja,30g dex,10g glutamina,10g BCAA

Sačuvana
maja Pavlovic
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1576 poslato: Mart 15, 2015, 01:10:08 pre podne »

Sta je od vitamina/minerala najpotrebnije nama? Znam da su svi bitni ali sta se to najvise izdvaja? Razmisljam se sta od vitamina/minerala da uzmem. Pio sam do sada ZMB6 ali bih mozda promenio i uzeo nesto kompletnije. Naravno, i sa finansijske strane sta je najisplativije? Pretpostavljam da su vitamin C i magnezijum jedni od najbitnijih?

I da, jel malo 1 kapsula dnevno Omega 3?
http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html


Moja preporuka bi bio neki kompleksniji vitaminsko-mineralni kompleks... http://www.pansport.rs/Vitaminsko-mineralni-kompleksi/Za-rekreativce-i-aktivne-ljude/NI325-My-Favorite-Multiple%C2%AE-Energizer.html

Nova multivitaminska formula My Favorite Multiple® Energizer sadrži 23 vitamina i minerala i predstavlja idealnu kombinaciju vitamina, minerala, antioksidanasa i biljnih ekstrakata za poboljšanje i održanje dobrog opšteg zdravlja....a i odnos cena/kvalitet prihvatljiv...

Time si obuhvatio "skoro" sve mikronutrijente...vitamin C i magnezijum su jako korisni...ali potrebni su nam i drugi vitamini i minerali koji sa njima deluju u sinergiji, tako da se efekti dopunjavaju i "produbljuju"...

Po pitanju unosa omega-3 trebalo bi obratiti pažnju i na njhov unos iz drugih izvora - riba, riblje ulje, laneno ulje...po pitanju suplementacije preporuka za 2-3 puta po jednu kapsulu uz obrok...( vezano za... http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html )
Sačuvana
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 742


« Odgovor #1575 poslato: Mart 15, 2015, 01:04:46 pre podne »

Slavisa imas li neki tekst o titanijumskim tiganjima? Posto ubedljivo drze visoke cene, zanima me koliki je rok trajanja, da li su dobri za meso i isplati li se dati toliki novac?

Ajmo kratko i sažeto...

PosuĂ°e od titanijuma je nereaktivno i nije preteško, ali loše sprovodi toplotu. Zbog toga obično posuĂ°e, koje se prodaje pod oznakom „titan“, nije napravljeno u potpunosti od titanijuma, već je aluminijsko posuĂ°e, koje je pokriveno keramičko-titanijumskim neprijanjajućim slojem. Takvo posuĂ°e je skupo, ali je dugovečno i zdravo.

 ;D
fala vi
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1574 poslato: Mart 15, 2015, 12:59:42 pre podne »

Slavisa imas li neki tekst o titanijumskim tiganjima? Posto ubedljivo drze visoke cene, zanima me koliki je rok trajanja, da li su dobri za meso i isplati li se dati toliki novac?

Ajmo kratko i sažeto...

PosuĂ°e od titanijuma je nereaktivno i nije preteško, ali loše sprovodi toplotu. Zbog toga obično posuĂ°e, koje se prodaje pod oznakom „titan“, nije napravljeno u potpunosti od titanijuma, već je aluminijsko posuĂ°e, koje je pokriveno keramičko-titanijumskim neprijanjajućim slojem. Takvo posuĂ°e je skupo, ali je dugovečno i zdravo.

 ;D
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1573 poslato: Mart 15, 2015, 12:18:36 pre podne »

Nije puno ni 30-40g ali možeš da stavljaš po jednu supenu kašiku, ona ima 20g :)
Prosecnom muskarcu i 15g dexa izaziva skok insulina. Ipak dex u PWM-u ne treba da sluzi za popunu glikogenskih depoa, vec za nesto drugo... Pa proceni sam. :)
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 742


« Odgovor #1572 poslato: Mart 15, 2015, 12:13:19 pre podne »

Slavisa imas li neki tekst o titanijumskim tiganjima? Posto ubedljivo drze visoke cene, zanima me koliki je rok trajanja, da li su dobri za meso i isplati li se dati toliki novac?
Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #1571 poslato: Mart 14, 2015, 11:45:26 posle podne »

Sta je od vitamina/minerala najpotrebnije nama? Znam da su svi bitni ali sta se to najvise izdvaja? Razmisljam se sta od vitamina/minerala da uzmem. Pio sam do sada ZMB6 ali bih mozda promenio i uzeo nesto kompletnije. Naravno, i sa finansijske strane sta je najisplativije? Pretpostavljam da su vitamin C i magnezijum jedni od najbitnijih?

I da, jel malo 1 kapsula dnevno Omega 3?
http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html
« Poslednja izmena: Mart 14, 2015, 11:49:18 posle podne od strane belgrade style » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16741


« Odgovor #1570 poslato: Mart 14, 2015, 11:38:30 posle podne »

Nije puno ni 30-40g ali možeš da stavljaš po jednu supenu kašiku, ona ima 20g :)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1569 poslato: Mart 14, 2015, 11:27:48 posle podne »

Citat: Yvonne link=topic=189865.msg31939b5#msg3193925 date=1426367808
Kupila sam dektrozu u zdravoj hrani,je li bolja opcija od grozdjica? Koliko da uzimam praha dekstroze i da li da nekad uzimam bananu sa vejom,nekad dekstrozu? Tj da menjam.....
Isto ti je to.Mozes da menjas nekad sa bananom posle treninga. Uzimaj 30-40g dex.
Majo da nije malo puno 30 - 40g dexa sa devojku ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #1568 poslato: Mart 14, 2015, 10:44:53 posle podne »

Citat: Yvonne link=topic=189865.msg31939b5#msg3193925 date=1426367808
Kupila sam dektrozu u zdravoj hrani,je li bolja opcija od grozdjica? Koliko da uzimam praha dekstroze i da li da nekad uzimam bananu sa vejom,nekad dekstrozu? Tj da menjam.....
Isto ti je to.Mozes da menjas nekad sa bananom posle treninga. Uzimaj 30-40g dex.
Sačuvana
maja Pavlovic
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #1567 poslato: Mart 14, 2015, 03:23:40 posle podne »

Pre spavanja mesati vej na mlekom i piti ILI ella + voda + vej ?
Mislim da su ella sir i masti npr badem,kikiriki ili indijski orah dobitna kombinacija. Ja ovako radim 250g ela sira pomesam sa pola merice wheja i u sve to isitnim nesto od gore navedenog. Savrseno bude :)) meni omiljeno iskreno,pogotovo kada je u pitanju jagoda bela cokolada(ukus wheja) :)
« Poslednja izmena: Mart 14, 2015, 03:25:22 posle podne od strane Maja Pavlovic » Sačuvana
maja Pavlovic
Stranice: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.117 sekundi sa 14 upita.