TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395439 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 09, 2024, 06:16:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 646602 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2346 poslato: Oktobar 29, 2015, 12:32:43 pre podne »

Pa znam za zivotnje izvore Zn, a preselio sam se pa mi je sad jedini izvor P jaja i piletina. Za drugo niti imam volje niti vremena. Pa reko da probam sa povrcem to mogu sirovo sta god. Ali nisam znao da je toliko lose povrce po pitanju Zn.

Fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju...a tu je i uticaj samih vlakana...

Povrće i voće imaju niz benefita od doprinosa pH balansu našeg tela do antioksidantne zaštite i bolje probave...ali zna se da su "jaki minerali" poput cinka i gvožĂ°a najviše prisutni u satanizovanom cvrenom mesu, džigerici...kao i "morskim plodovima"...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #2345 poslato: Oktobar 29, 2015, 12:13:54 pre podne »

Pa znam za zivotnje izvore Zn, a preselio sam se pa mi je sad jedini izvor P jaja i piletina. Za drugo niti imam volje niti vremena. Pa reko da probam sa povrcem to mogu sirovo sta god. Ali nisam znao da je toliko lose povrce po pitanju Zn.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2344 poslato: Oktobar 28, 2015, 11:49:37 posle podne »

Slavisa, gde ima najvise cinka od povrca i gde mu je apsorpcija najbolja ?
Zašto baš povrće???

Ajmo redom...animalni izvori cinka su i najbolji u svakom pogledu...

Najviše cinka ima u ostrigama, kao i u drugim „stanovnicima mora“ poput rakova, ribe...a i crveno meso je dobar izvor Zn.

Od biljnih izvora su tu bundevine semenke, koren Ă°umbira, brazilski oraščić, neke mahunarke poput soje...mada na apsporpciju cinka utiču i dijetna vlakna koja ga vezuju, sprečavajući njegovu apsorpciju, tako da se smatra da biljni izvori nisu toliko „efikasni“.

Deficit cinka se retko javlja, češće kod starijih osoba, a njegovi simptomi su impotencija, noćno slepilo, akne, akcemi, promene na noktima, gubitak kose, simptomi smanjenog imuniteta-sklonost ka infekcijama.

Dnevne potrebe za cinkom su oko 15 mg.

Dodaci ishrani na bazi cinka su preporučljivi kod prehlade , osoba sa „ugroženim imunitetom“, raznih stanja stresa, trudnoće, obolelih od nekih hroničnih i degenerativnih bolesti i kao podrška muškom reproduktivnom zdravlju...

Na tržištu se cink nalazi u formi dodataka ishrani na bazi cink sulfata koje vremenom zamenjuju dodaci ishrani sa boljom apsorpcijom i bioraspoloživošću...tj. cink pikolinat, acetat, citrat, a tu su i dodaci ishrani na bazi amino kiselinskih helata( cink monometionin) sa maksimalnom efektivnošću.

Detaljnije o cinku i magnezijumu...sinergiji istih, izvorima u ishrani i suplementima...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sinergija-u-dodacima-ishrani-magnezijum-i-cink.html

A o biljnim izvorima...detaljno...

http://healthyeating.sfgate.com/vegetables-fruits-highest-zinc-4940.html
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2015, 11:51:28 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #2343 poslato: Oktobar 28, 2015, 09:02:06 posle podne »

Slavisa, gde ima najvise cinka od povrca i gde mu je apsorpcija najbolja ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2342 poslato: Oktobar 28, 2015, 01:43:09 posle podne »

Da li je moguce predoziranje cinkom ako ga pijem u dugom periodu 25mg dnevno ?

Hvala unapred.

Zavisi od mnogo faktora...unosa cinka hranom...obliku cinka u koriscenom suplementu, kao i doziranja istog...

Obicno se za pojam hronicne toksicnosti vezuju doze od 100 - 300 mg cinka dnevno( prema izvestaju  Sloan-Kettering Memorial Cancer Center, New York)...smatra se da unos preko 100 mg dnevno moze da se dovode u vezu za karcinomom prostate...

Preporuke su da na dnevnom nivou ne bi trebalo uzimati vise od 40 mg cinka( ishrana + suplementi)...

Detaljnije... http://www.livestrong.com/article/230765-symptoms-of-zinc-overdose/
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2015, 01:45:09 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Systemyc
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 122


« Odgovor #2341 poslato: Oktobar 28, 2015, 12:30:48 posle podne »

Da li je moguce predoziranje cinkom ako ga pijem u dugom periodu 25mg dnevno ?

Hvala unapred.
Sačuvana
Čovek je sam sebi najveći neprijatelj.
dzolja
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 34

« Odgovor #2340 poslato: Oktobar 27, 2015, 12:22:10 posle podne »

Hvala
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16741


« Odgovor #2339 poslato: Oktobar 26, 2015, 11:57:40 posle podne »

Uz adekvatnog trenera koji će pratiti tvoje vežbanje i uputiti te upravilno izvoĂ°enje vežbi naravno da možeš.
Sačuvana
dzolja
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 34

« Odgovor #2338 poslato: Oktobar 26, 2015, 11:28:54 posle podne »

Pre mesec dana sam radio pa sam sada pestao opet cu da pocnem. Da li mogu za godinu dana da krenem i sa teretanom ?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16741


« Odgovor #2337 poslato: Oktobar 26, 2015, 11:24:46 posle podne »

Da li trenutno radiš neke vežbe sa sopstvenim opterećenjem?  Pre polaska u teretanu možeš već sad početi da radiš sklekove, zatim zgibove i propadanja, čučnjeve i još neke vežbe koje je moguće izvoditi u kućnim uslovima.
Sačuvana
dzolja
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 34

« Odgovor #2336 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:21:23 posle podne »

Poceo sam vaterpolo od skoro.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16741


« Odgovor #2335 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:19:31 posle podne »

Eh ta planiranja godinu dana unapred :)
Da li se baviš nekim sportom trenutno ?
Sačuvana
dzolja
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 34

« Odgovor #2334 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:06:32 posle podne »

Imam 13 godina visok sam 156cm planiram da krenem u teretanu za godinu dana. Sta mislite dali je to uredu. Unapred hvala.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2333 poslato: Oktobar 23, 2015, 10:09:38 pre podne »

Slazem se. Probacu blend i naravno necu preterivati.

Inace, miso supa je jedina supa koju jedem ako sam prehladjena ili bolesna (i samim tim primorana da nadoknadim elektrolite - bolje to nego gotove supe pune natrijum glutaminata i ostalih gluposti). Neko je pitao za imunitet, i zaista je preporucujem zimi, ali opet umereno (dve kasike se rastvori u toploj vodi), a dobra je i za kosti i nervni sistem. Tempeh je ukusan i meni licno ima ukus pecurki, ali realno toliko je skup da mozes za iste pare da kupis pola kile piletine  ;D Ili jos bolje odrezak lososa, koji, kako je kriza krenula, jedem nazalost jednom godisnje  :-\

Sve u svemu, izvori kompletnih proteina nemaju alternativu...i zdrave masti...a jos kad je sve to lepo prirodno upakovano u lososu...hm...to je prava stvar  ;)
Sačuvana
Fitnes trkacica
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194

« Odgovor #2332 poslato: Oktobar 23, 2015, 08:36:52 pre podne »

Slazem se. Probacu blend i naravno necu preterivati.

Inace, miso supa je jedina supa koju jedem ako sam prehladjena ili bolesna (i samim tim primorana da nadoknadim elektrolite - bolje to nego gotove supe pune natrijum glutaminata i ostalih gluposti). Neko je pitao za imunitet, i zaista je preporucujem zimi, ali opet umereno (dve kasike se rastvori u toploj vodi), a dobra je i za kosti i nervni sistem. Tempeh je ukusan i meni licno ima ukus pecurki, ali realno toliko je skup da mozes za iste pare da kupis pola kile piletine  ;D Ili jos bolje odrezak lososa, koji, kako je kriza krenula, jedem nazalost jednom godisnje  :-\
Sačuvana
Stranice: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.125 sekundi sa 14 upita.