TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 01:03:56 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 661731 puta)
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1896 poslato: Maj 21, 2015, 12:13:06 posle podne »

Precizna digitalna vaga je jedino resenje ako ti je vazna bas tacna kolicina. Sto je i dobra investicija po meni. Mozes da meris sve od hrane do suplemenata i da se ne opterecujes da li ima ovolko ili onolko i uvek znas tacno na cemu si.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1895 poslato: Maj 21, 2015, 12:11:53 posle podne »

Dekstroza je teza od proteina tako da sigurno ima vise.
A kreatin? Uz njega ne ide merica kako da odredim 5gr? Koliko je pouzdana kasicica? :)

Ravna kafena kasicica i problem je resen, slazem se sa twinom...i tako od sveg tog kreatin-monohidrata...od "priblizno" 5 gr se samo 1 gr svrsishodno iskoristi...vise nije bolje, kada je kreatin-monohidrat u pitanju...preporuke za unos "per serving" su i tako 3-5 gr...
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #1894 poslato: Maj 21, 2015, 11:51:55 pre podne »

Retko kad proizvoĂ°ač u pakovanju kreatina da i mericu. Ja sam jednom uz Olimp-ov kreatin dobio, kod ostalih proizvoĂ°ača ne dobijaš. Ne treba toliko da se brineš o tome, i da uneseš 4 grama ili 6 grama, biće sve isto.
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #1893 poslato: Maj 21, 2015, 11:14:44 pre podne »

Dekstroza je teza od proteina tako da sigurno ima vise.
A kreatin? Uz njega ne ide merica kako da odredim 5gr? Koliko je pouzdana kasicica? :)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1892 poslato: Maj 21, 2015, 08:46:37 pre podne »

Ne, ne trolujem. Ozbiljno mislim. Nije nikakav tumor, daleko od toga. Ali samo kazem da od enantata i propionata oce da zabole testiti ponekad, pa reko mozda je moguce i od ovoga...
Mirko izguglaj side effects metana, ali trazi na sajtu od neke farmacije ako uopste ima toga, pa vidi da li je moguce bol u testitu. Ako nije, onda kod doktora.

Sa tim stvarima se ne bih zezao.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1891 poslato: Maj 21, 2015, 01:20:38 pre podne »

tup bol, i nemam nikakvo crvenilo i ojede, ali u levoj mosnici iznas testisa kao da imam neku kuglicu, ali za to sam bio kod doktora pre nekoliko godina on je rekao da je to zlezda ili cista neka, a u mosnicama osecam gore iznad testisa kao neke zile unutra nemam pojma
Znaš kako, uzalud je svako virtuelno nagaĂ°anje...fizikalni pregled( uživo), kao i već pomenute dodatne diganostičke procedure su najbolje rešenje...obrati se izabranom lekaru...i evetualno uput urologu...
A Slavisa da nije od metana ? Msm to je side effect kod testosterona, pa sad ne znam da li moze biti i od ovoga...

Misliš na neki hormon-zavisni problem, hm, tumori testisa? Da ne trolujemo čoveka nepotrebno, dobro je da je na vreme prestao sa neozbiljnošću i odabrao pravi put...bar se nadam da je tako...

Opet ponavljam - otići izabranom lekaru - pa urolog - UZ pregled ako je potrebno...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1890 poslato: Maj 20, 2015, 11:21:43 posle podne »

tup bol, i nemam nikakvo crvenilo i ojede, ali u levoj mosnici iznas testisa kao da imam neku kuglicu, ali za to sam bio kod doktora pre nekoliko godina on je rekao da je to zlezda ili cista neka, a u mosnicama osecam gore iznad testisa kao neke zile unutra nemam pojma
Znaš kako, uzalud je svako virtuelno nagaĂ°anje...fizikalni pregled( uživo), kao i već pomenute dodatne diganostičke procedure su najbolje rešenje...obrati se izabranom lekaru...i evetualno uput urologu...
A Slavisa da nije od metana ? Msm to je side effect kod testosterona, pa sad ne znam da li moze biti i od ovoga...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1889 poslato: Maj 20, 2015, 10:22:42 posle podne »

tup bol, i nemam nikakvo crvenilo i ojede, ali u levoj mosnici iznas testisa kao da imam neku kuglicu, ali za to sam bio kod doktora pre nekoliko godina on je rekao da je to zlezda ili cista neka, a u mosnicama osecam gore iznad testisa kao neke zile unutra nemam pojma

Znaš kako, uzalud je svako virtuelno nagaĂ°anje...fizikalni pregled( uživo), kao i već pomenute dodatne diganostičke procedure su najbolje rešenje...obrati se izabranom lekaru...i evetualno uput urologu...
Sačuvana
mirkocop
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 127


« Odgovor #1888 poslato: Maj 20, 2015, 10:19:02 posle podne »

tup bol, i nemam nikakvo crvenilo i ojede, ali u levoj mosnici iznas testisa kao da imam neku kuglicu, ali za to sam bio kod doktora pre nekoliko godina on je rekao da je to zlezda ili cista neka, a u mosnicama osecam gore iznad testisa kao neke zile unutra nemam pojma
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1887 poslato: Maj 20, 2015, 08:46:31 posle podne »

Jedan dozer koji ide uz whey je 35gr ? Sto bi znacilo da je 2/3 dozera negde oko 24-25 gr ?? E sad da li ta gramaza moze da se primeni i na dextrozu s obzirom da pise da se koristi jedna puna supena kasika dextroze mada mi izgleda manje kad sipam kasikom negm kad stavim u 2/3 dozera ???

Najjednostavnije - "ravna" supena kašika dekstroze ima oko 12-15 gr iste...

A pošto imaš mericu za whey za nju je i korsiti...

Koji si whey uzeo? Elite?!

Imam jedno pitanje, ako je ima neko mozda iskustva, nesto me bolucka levi testis, posle svakog treninga, kada mi je dan odmora ne boli, ali posle svako treninga kao neki tup bol s vremena na vreme zaboli, ne znam da li da prestan da treniram neko vreme???

Varikokela?! Mora da je metana( šala)?

Hm...Smatra se da je u 90% slučajeva vezana baš za levi testis...

Da li pri dodiru mošnica napipavaš neke snopiće? Osećaj "kao kesa glista"?

Da li si primetio na koži mošnica neke promene? Znojenje, upala kože, crvenilo i ojedanje?

Tup bol? Oštar? Da je taj bol praćen i osećajem težine u mošnicama?

Detaljno o varikokeli...

"Varikokela je proširenje venskog spleta (plexus pampiniformis) u skrotumu (mošnici) i unutrašnje spermatične vene (vena spermatica interna) koji odvode vensku krv iz semenika (testisa). Najčešće nema kliničkih simptoma, ali je značajan faktor u nastanku neplodnosti.

Učestalost

U opštoj populaciji varikokela se javlja u 10-20% slučajeva,a  nalazi se kod 40% neplodnih muškaraca.


Podela

Varikokele se prema veličini dele na male, srednje i velike.

male - primećuju se samo pri napinjanju ili nošenju teških predmeta kada je otežano oticanje venske krvi pa se varikokela povećava

srednje - mogu se dijagnostikovati pipanjem testisa

velike - uočavaju se samim pogledom na testis

Prema strani koju zahvataju varikokele se mogu nalaziti na levoj, desnoj strani ili mogu biti obostrane...kao što je napomenuto, u preko 90% slučajeva varikokela se javlja sa leve strane

Uzrok nastanka
Varikokele su najčešće  nepoznatog uzroka jer kod većine osoba nema popratnih bolesti niti procesa. MeĂ°utim, varikokele mogu biti posledica bolesti gornjih mokraćnih puteva, najčešće tumora bubrega. Poremećaj cirkulacije dovodi do vraćanja krvi natrag iz bubrežne cirkulacije u testise zbog čega se vene šire.

Klinička slika

Varikokela je obično bez simptoma. Često se otkriva prilikom obrade neplodnosti. Bolesnici se ponekad žale na osećaj težine ili bol u skrotumu. Pri opipavanju skrotum je nalik na vreću punu glista. Na koži skrotuma mogu se javiti znojenje, upala kože, crvenilo i ojed. Varikokela smanjuje plodnost, ali ne kod svih muškaraca. Kod mlaĂ°ih muškaraca je bitno da li se stanje pogoršava jer varikokela ponekad može dovesti do atrofije (odumiranja) testisa.

Dijagnoza

Za prepoznavanje varikokele najvažniji je pregled i pipanje testisa. Dijagnoza se najčešće postavlja opipavanjem testisa dok muškarac stoji. Ponekad je varikokela tako velika da se uočava samim posmatranjem. Testis na strani varikokele je često manji nego suprotni testis. Dijagnoza se potvrĂ°uje ultrazvukom, tzv. kolor-doppler ultrazvukom kojim se može prikazati protok krvi u snimanom području tela. Kada se sumnja na bolesti u trbušnoj šupljini koje sekundarno uzrokuju varikokelu može se uraditi kompjuterska tomografija (CT).
Varikokele se mogu dokazivati i drugim metodama kao što je venografija, radionuklidna angiografija i običan ultrazvuk.

Lečenje

Zasad ne postoje lekovi koji bi uspešno lečili varikokelu iako se intenzivno istražuju antioksidanti kao potencijalni nehirurški lekovi.
Lečenje najčešće nije potrebno. Ako su izraženi lakši bolovi i neugodan osećaj u preponama preporučuje se nošenje steznika ili podupirača (suspenzorija). Kod većih varikokela potreban je hirurški zahvat.

Hirurški zahvat se sprovodi u sledećim slučajevima:

-jak bol u testisima koji ne odgovara na drugačije lečenje
-poremećaj funkcije testisa
-smanjenje (atrofija) testisa

Varikokela se može lečiti i interventnim radiološkim metodama gde se u venu ulazi kateterom koji krvnom strujom dolazi u testis i pod kontrolom rendgenskih snimaka embolizuju se proširene vene različitim sredstvima. Potrebno je suzdržavanje od seksualnih odnosa najmanje nedelju dana posle zahvata.
"

Preporuka za konsultaciju lekara specijaliste urologa...
Sačuvana
mirkocop
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 127


« Odgovor #1886 poslato: Maj 20, 2015, 08:31:31 posle podne »

Imam jedno pitanje, ako je ima neko mozda iskustva, nesto me bolucka levi testis, posle svakog treninga, kada mi je dan odmora ne boli, ali posle svako treninga kao neki tup bol s vremena na vreme zaboli, ne znam da li da prestan da treniram neko vreme???
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1885 poslato: Maj 20, 2015, 08:08:12 posle podne »

Dekstroza je teza od proteina tako da sigurno ima vise.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16754


« Odgovor #1884 poslato: Maj 20, 2015, 06:45:52 posle podne »

I ja koristim mericu iz proteina za dekstoru, cak i da ima neke razlike nije nešto velika ni toliko bitna kada je u pitanju doziranje dekstroze.
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #1883 poslato: Maj 20, 2015, 06:34:11 posle podne »

Jedan dozer koji ide uz whey je 35gr ? Sto bi znacilo da je 2/3 dozera negde oko 24-25 gr ?? E sad da li ta gramaza moze da se primeni i na dextrozu s obzirom da pise da se koristi jedna puna supena kasika dextroze mada mi izgleda manje kad sipam kasikom negm kad stavim u 2/3 dozera ???
« Poslednja izmena: Maj 20, 2015, 06:38:26 posle podne od strane ronaldo9 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1882 poslato: Maj 20, 2015, 12:34:28 pre podne »

@Slavisa...
@ Pedja...

Hvala na savjetima i odgovoru, evo ukratko cu vam napisati neke informacije:

U treningu sam vec 2 i po godine ( teretana ) bio sam godinu na masi, do godine ipo, pa sam nakon jednog odredjenog perioda odlucio da isprobam i definiciju, odradio sam 4 mjeseca definicije, al to je bila brutalna definicija, pridrzavao sam se svega, da ne navodim sad sta sam sve jeo i koliko i itd... uglavnom dostigao sam da se svaki misic oslika tako reci "do jaja" :D :P i to cak skoro pa da nisam radio kardio treninge, nek sam u ta 4 mjeseca odradio 20ak kardio treninga u vrh glave, samo sam obrnuo ishranu za 180 stepeni i bukvalno dostigao ono sto sam zamislio, medjutim, sad nisam ni na definiciji, a ni na masi, vec hocu samo da sredim do ljeta stomak, da bude sve u full -u kao i prosleg ljeta.


Sad sto se ishrane tice, jedem sto kvalitetnije mogu, koliko mi dzep dozvoljava.

Da radim samo sprinteve, jer sad nemam toliko para kao i prosle godine, pa sam mislio da se baziram na sprinteve, jer kontam da cu sa njima najbrze dostici zeljene rezultate, samo se jos omisljam, da li da sedmicno radim 3x sprinteve ili da idem na vise puta.

Da radim i treninge sa opterecenjem, najmanje 5x sedmicno, pa sad ne znam da li bi bilo dobro, da odradim npr. trening u teretani preko dana, naravno posle treninga odmah popijem mjericu whey proteina i odmah posle toga kroz nekih max 60min u vrh glave 90min ( al retko se kad desi ) pojedem 150g pileceg belog i 4 jajeta ( da li bi  i na ovaj obrok ovde mogao da dodam nekog UH -a ? Tipa zitarice oko 200g ili ?) i da, inace i meso i jaja skuvam pa pojedem, ali sam kontao da pocnem da przim na maslinovom ulju, ma da ne znam koja je razlika izmedju masliinovog ulja i obicnog ulja, jer ulje je ulje... eee onda posle tamo predvece da odradim sprinteve koje inace zavrsim u vrh glave od 20-30min, jer odradim 10 sprinteva od po 50-70m i da naravno opet posle sprinteva popijem mjericu whey proteina i cim dodjem da opet pojedem 150g pileceg belog i 4 jajeta ili da dodam jos nekog UH -a kao sto ste mi sad i napisali? Naravno na ovo sam razmisljao da uzmem sebi "kreatin" i da popijem posle treninga sa tegovima, a takodje da ga popijem i posle sprinteva.

Uz dužno poštovanje, smatram da si nepotrebno zakomplikovao stvari...a nekim stvarima moraš da posvetiš još pažnje, i kreneš od osnova...

O maslinovom ulju detaljano... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-maslinovog-ulja-u-ishrani.html

Nisu sva ulja ista..."ne mešaj babe i žabe"...DA, maslinovo ulje( vigin, extra virgin) ima manju verovatnoću za nastanak zlih trans masnoća( prženjem) od ostalih ulja koja imamo često u upotrebi u domaćinstvu...ali trebalo bi se odlučiti za kuvanje, blanširanje( poširanje), pečenje( pek papir, el. pekač) kao bolje("zdravije") metode termičke obrade mesa npr.

Kada je povrće u pitanju, akcenat na što manje termičke obrade( kuvanje, na pari), najbolje presno...odličan preliv salatama - maslinovo ulje...

Osnovni set preporuka "za skidanje stomaka"...

- Bazični kalorijski deficit ( oko 500-1000 kCal u odnosu na TDEE)

- Konzumacija manjih, a češćih obroka( specifično dinamičko dejstvo hrane)

- Ograničiti unos zasićenih masti i prostih šećera

- Fokusirati se na unos kvalitetnih proteina i ugljenih hidrata sa niskim glikemičkim indeksom( izvori složenih hidrata) u odnosu "oko" 1:1( nekada i "malo" više u korist hidrata)...

- Dovoljna hidriranost

- Kardio trening - niskog intenziteta oko 65% od maksimalnog pulsa u trajanju oko 45-60 min, a druga opcija je visokointervalni kardio trening( preporuka za iskusnije vežbače, "utreniranost na nivou") u trajanju do 20 min, gde se smenjuju intervali u trajanju do 3 min - tj. interval sa do 90% od maksimalnog pulsa i interval sa 65% od maksimalnog pulsa( do 3 min), hm, "sprintevi" - na taj način poboljšaće se ne samo "kondicija", već i 24h nakon toga doći će do "produžene" oksidacije masti( usled kiseoničnog duga koji nastaje kao posledica intervalnog treninga)...3-6 puta nedeljno...u zavisnosti od "željenog deficita"...

- Trening sa opterećenjem bar 3 puta nedeljno, osnovne vežbe, "split sistem"( jedna manja i jedna veća partija)...trajanje oko 60 min - akcenat na visok intenzitet i "kraći obim"...( raditi sa tezinom kojoj ces u seriji odraditi 6-12 ponavljanja,tj.70-80% od 1MR...za svaku misicnu partiju radi po 3-4 vezbe, u svakoj vezbi 4-6 serija, sa pauzama ne duzim od 60 sekundi)

Po pitanju kalorijskog deficita, detaljnije...

"Za skidanje stomaka"( definiciju) ti je potrebno pravilo "kalorijskog deficita"...dakle, "bazično" 500 kCal( može se postepno podizati najviše do 1000 kCal) u odnosu na tvoj TDEE( ukupna dnevna potrošnja energije u skladu sa nivoom fizičke aktivnosti), elem , deficit praviš pola/pola, pola na račun ishrane( dominantno smanjenje unosa ugljenih hidrata - 250 kCal) i pola na račun treninga( kardio trening niskog intenziteta)...

Logika je da 1 kg masnog tkiva ima oko 7000 kCal, ako si u deficitu od 500 kCal(u odnosu na tvoj TDEE) 1 nedelju( 7 dana), to mu doĂ°e 3500 kCal, tj. oko pola kg sala...


Dakle, bar 3 "treninga hipertrofije" nedeljno, to će dati tvom telu dovoljan stimulans za očuvanje postojeće mišićne mase...logika na prvom mestu...kao i kardio trening u željenoj zoni pulsa i ograničenog trajanja...i preterivanje sa kardio treningom može biti kontraproduktivno...

Možeš kardio raditi ujutru "na prazan želudac", ili čak posle doručka...uz trening sa opterećenjem( uvek posle treninga sa opterećenjem)...ili u popodnevnim časovima...ili možeš da imaš dane samo za kardio, ili samo za trening sa opterećenjem...kardio je ipak "samo" važna dopuna "kalorijskom deficitu"( pola/pola, trening/ishrana)

PeĂ°a ti je dao odlične preporuke po pitanju unosa vode, elektrolita, prostih hidrata i izvora amino kiselina posle sprinteva...

Sličan je način razmišljanja i posle treninga sa opterećenjem...( već opisano u prethodnim postovima)...dakle, u pwm , npr. 15-30 gr dekstroze + 5 gr kreatina( ako se odlučiš za dodatak istog) + merica whey izolata/hidrolizata...

Sve u svemu, prvo brz "refuel"( voda, elektroliti, izvori dekstroze, amino kiseline), pa onda konkretan obrok( akcenat na složene hidrate, proteine visoke biološke vrednosti)...a ukupan unos ugljenih hidrata prilagoĂ°avaš ciljevima, dakle, ciljanom unosu( osnova svih "dijeta" je zapravo manipulacija unosom ugljenih hidrata)...

A minimalan unos hidrata..., tj. tempiranje unosa...Povećana osetljivost na insulin je najizraženija ujutru i posle treninga. Tako da bi uopštena preporuka bila da se ugljeni hidrati naĂ°u na vašem meniju, u prvom jutarnjem obroku i posle treninga, a naravno i pre treninga da bi imali dovoljno energije za „normalan” trenažni proces.

Inače, tokom dugog noćnog sna naše telo „troši” rezerve glikogena, tako da ih treba adekvatno nadoknaditi u prvom jutarnjem obroku.

Sem ako nismo blagosloveni superbrzim metabolizmom, trebalo bi da zaboravimo na ideju da jedemo bilo koji oblik ugljenih hidrata kasno noću (večera, tj. obrok pred počinak). Konzumiranje hidrata kasno noću ometa otpuštanje hormona rasta i promoviše skladištenje masti dok spavate( uticaj insulina).

Preporuka za DETALJNO čitanje na temu ishrane... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html
Sačuvana
Stranice: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.154 sekundi sa 15 upita.