TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395433 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 09, 2024, 12:10:29 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Sindrom pretreniranosti  (Pročitano 19195 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #22 poslato: Decembar 23, 2011, 12:33:36 posle podne »

slažem se  :) nema short cut-ova. odmor je pravi način da se organizam regeneriše od stresova i oštećenja.
da li bi u ovom slučaju dala prednost preparatu animal pak ili take one?

Ni jedna studija nije pokazala da ekstremno velike doze dodaju efikasnosti preparata... Take One dobija i moj glas, mada moramd a dodam da znam sportiste koji se kunu u AP
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #21 poslato: Decembar 23, 2011, 09:35:38 pre podne »

koliko vidim, za sada ubedljivo vodi take one  :D
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #20 poslato: Decembar 23, 2011, 12:55:49 pre podne »

Ja sam za Take One...super je..ja ne menjam..
Sačuvana
Galleryst
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2140


Today is my future!

« Odgovor #19 poslato: Decembar 22, 2011, 10:37:58 posle podne »

Takodje bih dodao da je Take one daleko pristupachniji...
Sačuvana
Ko ne zna, a misli da zna - Kloni ga se. Ko ne zna, a zna da ne zna - Nauci ga. Ko zna, a misli da ne zna - Uputi ga. Ko zna i zna da zna - Sledi ga.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #18 poslato: Decembar 22, 2011, 09:35:16 posle podne »

Ja sam pre za take one,jedini razlog manji broj tableta (mnogo manji).
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Decembar 21, 2011, 04:55:29 posle podne »

slažem se  :) nema short cut-ova. odmor je pravi način da se organizam regeneriše od stresova i oštećenja.
da li bi u ovom slučaju dala prednost preparatu animal pak ili take one?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #16 poslato: Decembar 21, 2011, 02:15:31 posle podne »

Iksreno sve zavisi od sportiste...
Ako ima dobar plan ishrane i pridržava ga se (što je jako retko) a uz to se dovoljnop odmara, onda možda i ništa posebno..
ALi svakako ako se radi o osobi koja ne vodi računa o sebi kako sam navela onda zaslužuje mutlvitaminsko mineralnu suplemenatciju.. nikakve mega doze nikom nisu potrebne, većina supleemenata tog tipa će obaviti posao ali ništa ne može da zameni dobar odmor
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Decembar 21, 2011, 12:33:26 pre podne »

@danijela
da li bi preporučila neku odredjenu suplementaciju, kako bi sportista izbegao rizik od uletanja u sindrom pretreniranosti?  :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Decembar 21, 2011, 12:31:35 pre podne »

@marko
vezano za ovu temu, razlikuju se dva stanja:
-stranje pretreniranosti
-sindrom pretreniranosti
stanje preteniranosti predstavlja uvod u sindrom pretreniranosti, manifesuje se početnim simptomima (pad motivacije, umor...). ukoliko se ne prepoznaju početni nagoveštaji i ne napravi day off, kao što reče marko, klizi se ka sindromu pretreniranosti - kada se organizam dekompenzovao i nastali su poremećaji u funkcionisanju sistema (nervnog, imunološkog, endokrinog).
kada se simptomi poprave na uh ishranu i promenu ritma, to je dobar znak - radi se o stanju pretreniranosti (zamoru organizma, bez poremećaja vegetativnih funkcija). medjutim, ako se simptomi ne povlače, najverovatnije se kasno prepoznao problem i sportista je ušao u sindrom pretreniranosti
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Decembar 21, 2011, 12:18:47 pre podne »

stres je glavni okidač sindroma pretreniranosti! stres može biti fizički - intenzivni treninzi, monotoni treninzi (takodje i psihički stres), nedovoljno odmora izmedju treninga; psihički stres - konflikti, monotoni i stereotipni sadržaji svakog dana, nemotivisanost za trening. kod nedovoljne motivacije se pravi začarani krug ulaska u sindrom pretreniranosti : nisam motivisan ali odradim loš trening, zbog toga sutra moram da ponovim trening još jače, zbog zasićenja taj trening bude slabo motivisan i sa lošim sportskim rezultatima - što vodi u pad motivacije, rezultata, nezadovoljstvo, frustraciju i povećanje stresa. sav taj stres povećava lučenje kortizola (hormona stresa) koji obara imuni sistem, koji je katabolički hormon (razgradjuje tkiva). sam katabolizam pogoršava naše fizičke performanse i sportske rezultate. rušenje imuniteta povećava sklonost ka infekcijama i put u bolest, što sportistu udaljava iz treninga.......
zato je veoma važna suplementacija sa antioksidansima - kao što reče marko multivitamini i omega 3 masne kiseline,mikroelementi (cink, selen...)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #12 poslato: Decembar 20, 2011, 03:50:09 posle podne »

Kortizol, smrt za mišiće ;)
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #11 poslato: Decembar 20, 2011, 01:54:13 posle podne »

Multi vitamini (pojacane doze),omega 3 masne kiseline u svakom slucaju,ali ipak konkretno u bb pad motiva ili zastoj ili iscrpljenost dolazi od rigoroznog nacina ishrane i zato je potrebno povremeno pojesti nesto i sto nije u planu,a sto se treninga tice nekada instiktivni trening dodje kao dobra promena i naravno 1 dan u nedelji je potreban odmor i opustanje.Ono sto je najbitnije mozda je izbegavati svaku vrstu stresa!
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #10 poslato: Decembar 20, 2011, 01:42:37 posle podne »

Da li bi onda preporučio pojačane doze antioksidanata? Neki multivitamin ili ako već uzimaju onda ništa dodatno?
Kako to ide u praksi?
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #9 poslato: Decembar 20, 2011, 11:35:38 pre podne »

Plan treninga kao i plan ishrane je najbitnija stvar sto se takmicenja tice,bitnan je oporavak i nakon takmicarske sezone.Ukoliko se desi da u toku samih priprema dodje do pretreniranosti,treba nesto menjati a ipak kod svakoga je to induvidualno.Nekada ce drasticno povecanje ugljenih hidrata par dana imati mnogo bolji efekat,nego nastaviti po ustaljenom rezimu ishrane.Zato je potrebno da sami upoznajemo sebe u toku samih priprema i veoma cesto moramo i eksperimentisati kako bi napravili pomak.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #8 poslato: Decembar 20, 2011, 08:11:10 pre podne »

Da se javlja podmuklo, javlja se. Ušao sam u fazu pretreniranosti pre izvesnog vremena i trebalo mi je dosta da skontam šta mi se dešava.
da, zato je jako važno da se prepozna na vreme ulazak u pretreniranost. ako se ne prepozna na vreme, potrebno je dosta vremena da se sportista izvuče iz sindroma pretreniranosti.
zamka je upravo u tome, da trenažni stimulus ima pozitivan efekat na unapredjenje sportskih rezultata. svi sportisti smatraju - što više treniram to ću imati bolje rezultate. početak pretreniranosti se manifestuje padom sportskih rezultata i forme, i tu sportisti kreću da dodaju gas u treningu ako bi popravili svoje rezultate. zato je veoma važno imati plan treninga, izradjene mezo i mikrocikluse, kao i ceo makrociklus.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 14 upita.