TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395308 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 04, 2024, 01:14:47 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Suplementacija i MS  (Pročitano 133 puta)
goddess96
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #7 poslato: April 10, 2024, 06:16:11 posle podne »

Naravno da nisu svi suplementi zabranjeni. Na primer ako neko ima deficit vitamina D uz MS može se isti nadoknaditi kroz suplemente, takođe i B12, B6. Svakako najbolje je da sve to uradite u konsultaciji sa lekarom koji Vas vodi.
Brojna istraživanja su rađena na tu temu ali opet je svako individua za sebe i ne postoji univerzalno preporučljivo i zabranjeno.
Opet najbolje je odabrati adekvatnog specijalistu neurologije, jer se pre svega oni bave time, i kroz sve ići u konsultaciji sa njim.

Slazem se, trenutno koristim  Alpha D3 i kompleks vitamina B, konsultovala sam se za specijalistom u Beogradu koji vazi za jednog od najvecih strucnjaka kod nas, potvrdio je ono sto je prethodna doktorka savetovala. Jednostavno je meni bilo malo cudno s obzirom na dejstva suplemenata koje sam navela, ali naravno, saveti lekara se moraju postovati.

Hvala svima na odgovorima i puno pozdrava  ;D
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3225


« Odgovor #6 poslato: April 10, 2024, 06:08:51 posle podne »

Naravno da nisu svi suplementi zabranjeni. Na primer ako neko ima deficit vitamina D uz MS može se isti nadoknaditi kroz suplemente, takođe i B12, B6. Svakako najbolje je da sve to uradite u konsultaciji sa lekarom koji Vas vodi.
Brojna istraživanja su rađena na tu temu ali opet je svako individua za sebe i ne postoji univerzalno preporučljivo i zabranjeno.
Opet najbolje je odabrati adekvatnog specijalistu neurologije, jer se pre svega oni bave time, i kroz sve ići u konsultaciji sa njim.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
goddess96
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #5 poslato: April 09, 2024, 10:41:34 posle podne »

Pozdrav I dobro nam došla na forum.

Mene zanima jel to bio sportski doktor ili?

Ima mnogo dodataka kroz suplemente I ne vidim da baš sve treba da je zabranjeno.

Pozdrav, hvala!

Nije bio sportski doktor, prof. dr neurologije, doktorka koja je strucna za MS, da kazemo da je to uza oblast. Iskreno i meni je malo cudno, s obzirom na to da dosta suplemenata regenerise i oporavlja telo.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12787


Never give up!

« Odgovor #4 poslato: April 09, 2024, 09:35:40 posle podne »

Pozdrav I dobro nam došla na forum.

Mene zanima jel to bio sportski doktor ili?

Ima mnogo dodataka kroz suplemente I ne vidim da baš sve treba da je zabranjeno.
Sačuvana
goddess96
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #3 poslato: April 08, 2024, 07:41:04 posle podne »

Veliki pozdrav!
Odmah ću se ograditi i reći da u praksi nisam imala ovakvog iskustva. Pregledom literature naišla sam na podatak da se preporučuje da pacijenti sa MS koriguju ishranu zasnovanu na biljnim namirnicama sa umerenim unosom nekih namirnica kao što su riba, živina i mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti kako bi se sprečili neželjeni efekti ovih dijeta.
Ne preporučuje se suplementacija životinjskim proteinima, a za biljne nema nešto podataka mada ni to ne preporučuju.

Hvala puno na odgovoru!  ;D
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3225


« Odgovor #2 poslato: April 08, 2024, 07:20:39 posle podne »

Veliki pozdrav!
Odmah ću se ograditi i reći da u praksi nisam imala ovakvog iskustva. Pregledom literature naišla sam na podatak da se preporučuje da pacijenti sa MS koriguju ishranu zasnovanu na biljnim namirnicama sa umerenim unosom nekih namirnica kao što su riba, živina i mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti kako bi se sprečili neželjeni efekti ovih dijeta.
Ne preporučuje se suplementacija životinjskim proteinima, a za biljne nema nešto podataka mada ni to ne preporučuju.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
goddess96
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #1 poslato: April 08, 2024, 04:09:57 posle podne »

Pozdrav svima! Nova sam na forumu i relativno od skorije aktivni vezbac  :D

Dijagnostikovana mi je multipla skleroza pocetkom ove godine, saveti lekara su fizicka aktivnost ali i dosta izmenjena i balansirana ishrana. Treniram vec par meseci i uvela sam suplemente tipa protein, BCAA i L-karnitin. Medjutim savet lekara je da pored redukovane ishrane, koja mora biti bez glutena, mlecnih proizvoda i crvenog mesa ne bi trebalo koristiti ni dodatke u ishrani u vidu suplemenata koje vec koristim,  ali nije mi delovalo da lekar u potpunosti razume sta zapravo jesu/nisu ti suplementi.

S obzirom da Whey protein potice od surutke, skroz mi je logicno da ga ne bi trebalo konzumirati, tako da sam razmisljala o prelasku na biljni protein. Da li je neko imao slicnih iskustava ili situacija? Zelela bih da normalno nastavim s trenizima, svesna sam da postoje prirodne izvori proteina poput jaja, belog mesa, tunjevine, itd. ali takodje i da bih uz suplemente "ubrzala" svoj napredak.


Da li mozda imate nekih saveta?

Hvala unapred :)
« Poslednja izmena: April 08, 2024, 04:11:31 posle podne od strane goddess96 » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 14 upita.