TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395519 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 14, 2024, 09:11:54 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Blago istegnuce zadnje loze  (Pročitano 19987 puta)
Stefan L.
Gost
« Odgovor #26 poslato: Jul 16, 2015, 01:33:14 posle podne »

Jeidno ako nisam preterao sa treninzima posto sam taj dan radio u teretani ujutru pa sprintao po podne mada nisam osecao umor vec samo odjednom ne preterano jak bol i prestao sa treningom...
Kao bilo da bilo proslo je i vise necu da radim u isti dan sprinteve i noge. Dve nedelje pre toga sma radio tako 2x nedeljno i sve je bilo ok ali eto stiglo me.....


Onda nisi bio dovoljno utreniran.

Imao sam situaciju gde treniram ujutru u 8 čučanj i leg curl,pa u 10 trening u klubu pa u 5 opet trening u klubu,i tako cele pripreme,6 nedelja.

Ne da nisam imao problem sa zadnjom ložom,nego sam lagano sve odradio,ali sam zato u pauzi radio ono što je trebalo.
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #25 poslato: Jul 16, 2015, 09:53:22 pre podne »

Jeidno ako nisam preterao sa treninzima posto sam taj dan radio u teretani ujutru pa sprintao po podne mada nisam osecao umor vec samo odjednom ne preterano jak bol i prestao sa treningom...
Kao bilo da bilo proslo je i vise necu da radim u isti dan sprinteve i noge. Dve nedelje pre toga sma radio tako 2x nedeljno i sve je bilo ok ali eto stiglo me.....
« Poslednja izmena: Jul 16, 2015, 09:55:39 pre podne od strane ronaldo9 » Sačuvana
Stefan L.
Gost
« Odgovor #24 poslato: Jul 16, 2015, 12:42:14 pre podne »

Hvala na odgovorima sve sam pratio ali povreda nije bila bas velika vec posle 3-4 dana nisam osecao bol i nastavio sam da treniram i za sad je sve ok. Nastavio sam sa treninzima i nema nikakvih tegoba. Sto se mene tice sve je ok konjska mast je resila stvar.
A sto se one vezbe leg curl tice ja mislim da sam se zbog toga blago povredio. Radio sma to u teretani 3 ned pre povrede 2x nedeljno i uvek posle te vezbe sam se osecao nelagodno i to ne bas u predelu zadnje loze vec malo ispod.....i na treningu tokom sprinta (a pre toga ujutru to uradio u teretani) osetio bol u odmah prestao.....tako da ne bih tom bratu kolege sa foruma preporucio da radi tu vezbu ja sam presao na drugu masinu koja pogadja zadnu lozu (al ne znam kako s zove jbg :D ) i sve je ok....

Leg Curl je najbolja vezba za izolaciu zadnje loze,unutrasnjeg i spoljasnjeg dela.

Posle toga mrtvo dizanje,ali ko zna kako da ga pravilno izvodi.

Dokazano u praksi milion puta.

A ti ili nisi pravilno radio vezbu ili si se od neceg drugog povredio.


Leg Curl se kod sprintera ili NFL igraca,ili pak fudbalera radi van sezona snazno kao i cucanj recimo,toliko mu se pridaje paznje,a u toku sezone se radi 1-2 puta nedeljno kako bi zadnja loza pratila prednju,tj kvadriceps jer se zadnja loza "trosi" prilikom sprinta.

Iako se u sprintu najvise angazuje prednja loza,zadnja loža je ta koja strada zbog uloge koju ima kao fleksor potkolenice. ;)

Tako da...nesto nisi radio kako valja u celoj priči.
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #23 poslato: Jul 15, 2015, 11:29:44 posle podne »

Hvala na odgovorima sve sam pratio ali povreda nije bila bas velika vec posle 3-4 dana nisam osecao bol i nastavio sam da treniram i za sad je sve ok. Nastavio sam sa treninzima i nema nikakvih tegoba. Sto se mene tice sve je ok konjska mast je resila stvar.
A sto se one vezbe leg curl tice ja mislim da sam se zbog toga blago povredio. Radio sma to u teretani 3 ned pre povrede 2x nedeljno i uvek posle te vezbe sam se osecao nelagodno i to ne bas u predelu zadnje loze vec malo ispod.....i na treningu tokom sprinta (a pre toga ujutru to uradio u teretani) osetio bol u odmah prestao.....tako da ne bih tom bratu kolege sa foruma preporucio da radi tu vezbu ja sam presao na drugu masinu koja pogadja zadnu lozu (al ne znam kako s zove jbg :D ) i sve je ok....
Sačuvana
mister
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 384

« Odgovor #22 poslato: Jul 15, 2015, 12:43:12 posle podne »

Evo nalaz specijaliste (uradjen 3 dana  nakon povrede)medjutim dijagnoza je istegnuce a ne pucanje misica medjutim njemu se podliv pojavio tek 5 dana nakon povrede tj. 2 dana  nakon pregleda kod specijaliste...kako je to moguce,nemam pojma....mozda je potrebno odraditi opet ultrazvuk....radi Fizikalnu terapiju kod na glasu najboljih ljudi u C.G za to,ne bih sad javno da pominjem....evo 13 dana od povrede...trci na svoju ruku ali lagano oko stadiona i ne osjeca bol....otok i podliv su dosta manji iz dana u dan sve manji s tim da mu je podliv bas mali par cm u obimu....cilj je da bude spreman za 10 dana tj. 21 dan od povrede i mislim da ce biti...mada misljenja su podijeljena kod doktora neki kazu bice 100 % spreman neki kazu drugo...

http://www.dodaj.rs/f/31/ax/1hXahgBO/20150715132959.jpg
« Poslednja izmena: Jul 15, 2015, 12:48:34 posle podne od strane mister » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #21 poslato: Jul 15, 2015, 12:39:37 posle podne »

Faktori koji povećavaju rizik od nastanka ove povrede:
- godine: sa godinama se povećava sklonost mišića ka povredama.
- prethodna povreda: prethodna povreda mišića značajno povećava rizik od nastanka nove povrede.
- fleksibilnost: što je veća elastičnost mišića, manji je rizik od povrede.
- mišićna snaga: smanjena snaga mišića povećava sklonost povredama.
- zamor sportiste: zamor dovodi do poremećaja koordinacije grupa mišića, povećavajući rizik od povrede.
Koji su znaci istegnuća zadnje lože?
- iznenadni oštar bol u predelu zadnje lože koji se pojavio tokom vežbanja (osećaj pucanja), posebno pri izvoĂ°enju ekscentrične kontrakcije
- bol pri istezanju mišića. Bol se širi duž celog povreĂ°enog mišića, često u vidu osećaja pečenja
- bol pri kontrakciji mišića protiv otpora
- otok na mestu bola i krvni podliv
- kod obimnijih pucanja mišića može biti uočljiv defekt (udubljenje) u predelu povrede mišića.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #20 poslato: Jul 15, 2015, 12:38:32 posle podne »

Istegnuće (pucanje) mišića zadnje lože
Istegnuće mišića zadnje lože posledica je forsiranog istezanja mišića preko granica njegove elastičnosti. Istegnuće nastaje pri ekscentričnoj kontrakciji mišića (kao prilikom sprinteva). U trenutku kada u trčanju stopalo dodiruje podlogu, zadnja loža se kontrahuje kako bi se usporilo kretanje potkolenice i stopala. Što je pokret eksplozivniji (veća brzina i snaga kontrakcije), veći je rizik od nastanka povrede mišića! Ove povrede su česte kod sprintera, skakača, u trčanju sa preponama, kao i u futbalu, ragbiju, tenisu.
U zavisnosti od veličine oštećenja mišića istegnuće se klasifikuje u tri stepena:
1) Istegnuće mišića – oštećenje manje od 5% mišićnih vlakana. Ovo je blago oštećenje koje zahteva 2 do 3 nedelje mirovanja
2) Delimični rascep mišića – predstavlja veći stepen oštećenja mišića, gde je značajno veći procenat mišićnih vlakana oštećen, ali nema potpunog rascepa mišića. Ova povreda zahteva mirovanje od 3-6 nedelja
3) Potpuni rascep mišića – ova povreda podrazumeva pekid kontinuiteta mišića, i obično je potrebna hirurška rekonstrukcija mišića. Period rehabilitacije je oko tri meseca.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #19 poslato: Jul 15, 2015, 12:35:34 posle podne »

Šta je zategnutost zadnje lože (skraćena loža)?
Jedan od vrlo čestih problema kod sportista i rekreativaca je zategnutost mišića zadnje lože. Tokom hamstringstrechsvakodnevnog života ovaj problem nije uočljiv, ali zategnutost zadnje lože značajno povećava sklonost povredama u vidu istegnuća mišića zadnje lože, kao i pucanja mišića. TakoĂ°e, ovo stanje može biti razlog bola u leĂ°ima, zbog poremećene posture (držanja tela) i disbalansa u kinetičkom lancu tela. Normalan ugao pregibanja (fleksije) u kuku je 80-90 stepeni. Fleksija manja od 80 stepeni ukazuje na zategnutost zadnje lože.
Koje probleme izaziva zategnutost zadnje lože? Zategnutost mišića povećava sklonost za povredu mišića zadnje lože (istegnuće i pucanje mišića). Pravilo kaže - krut mišić je slab mišić (sklon povredi)! Zategnutost mišića zadnje lože uzrokuje rotaciju karlice, što dovodi do ispravljanja fiziološke lumbalne lordoze (krivina slabinske kičme – flatt back) i izaziva probleme sa lumbalnom kičmom i bolove u leĂ°ima. Koji su uzroci zategnusti zadnje lože? Skraćenje zadnje lože može biti uroĂ°eno stanje. Uglavnom su žene i deca gibkiji, pa su i problemi sa zadnjom ložom kod njih reĂ°i, nego kod muškaraca. Nedovoljno istezanja glavni je razlog skraćenja zadnje lože. Vežbe istezanja treba da su sastavni deo svakog bavljenja sportom. Istezanje treba praktikovati na kraju treninga, kada su mišići dovoljno zagrejani. Istezanje hladnih mišića povećava rizik od nastanka povrede
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #18 poslato: Jul 15, 2015, 12:31:09 posle podne »

Faktori koji doprinose povredi mišića zadnje lože:
- nedovoljna fleksibilnost mišića
- slabija mišićna snaga
- disbalans mišićne snage kvadricepsa i zadnje lože
- mišićni zamor
- nepravilno zagrevanje
- prethodna povreda mišića zadnje lože
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Jul 15, 2015, 12:22:33 posle podne »

ovde imaš txt o povredama zadnje lože

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/kako-da-reite-povredu-zadnje-loe-hamstring-syndrome.html
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #16 poslato: Jul 15, 2015, 12:21:54 posle podne »

povreda nije neozbiljna i važno je da se pravilno izleči - da ne bi došlo do ozbiljnih komplikacija:
- ponovno pucanje mišića (obično većeg obima od prethodnog...)
- stvaranje velikog ožiljka
- stvaranje kalcifikata u mišiću (miosistis ossificans)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Jul 15, 2015, 12:19:15 posle podne »

da li je trčanje predvidjeno (i dozirano!) u sklopu lečenja povrede - ili je sam krenuo da trči???
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Jul 15, 2015, 12:18:18 posle podne »

gde je radjen ultrazvuk?
gde je radjena fizikalna terapija tj lečenje povrede?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Jul 15, 2015, 12:17:02 posle podne »

Pozdrav Ognjene,

Brat se bavi fudbalom,prije tacno 12 dana na utakmici osjetio je ostar bol u zadnjoj lozi,odmah je prekinuo,napustio mec...mogao je odmah da se krece nakon toga ali je malooo klecao,prvih 2 dana nakon toga stavljao je stalno led i mazao kreme,hematoma nije bilo

2-3 dana nakon povrede otisao je kod doktora na Ultrazvuk,tu dobija dijagnozu da nista nije pokidano vec da je krajnji stepen istegnuca (blizu pucanja) medjutim doktor govori nesto zanimljivo : "kada pritisne neko dugme na ultrazvuku pokazuje mu da je misic pukao medjutim kad stavi neku finalnu obradu pokazuje da nije vec da je jako istegnuce" e sad nemam pojma sto je covjeku ovo znacilo,a doktor je poznat i specijalizovan za ove povrede

U medjuvremenu propusta dosta bitnu utakmicu (7 dana nakon povrede iako se mislilo da ce mozda biti spreman ali 7 dana je malo)

4-5 dana od povrede pojavljuju se prvo jedan kruzic manji (hematom precnika 3 cm) zatim sjutradan jos jedan...da bi se tek posle 7 dana pojavio hematom precnika nekih 7-8 cm medjutim koji je spusten skroz iznad koljena a ne na meestu povrede

12 dan od povrede (danas) vec nekih 5 dana ide na fizikalne terapije (struje,magnete,blage masaze itd itd) o njemu se brine tim fizioterapeuta...postoji i dalje blagi otok zadnje loze

On je poceo da trenira od nedelje vece (prije 3 dana) da trci oko stadiona...moze da trci osjeca jedino blagu bol pri nekim ekstremnijim pokretima.Ima zelju da igra mec za par dana medjutim svi se slazu da je 14 dana od povrede malo iako se njemu cini da moze da igra....

Medjutim dobro bi bilo da bude 100% spreman za sledeci mec,tada ce proci tacno 21 dan od povrede....zanima me  Vase misljenje?
pozdrav,
sobzirom na sve što si napisao kod tvog brata postoji povreda - pucanje mišića zadnje lože (Dg: Ruptura mm. hamstrings vs. biceps femoris partialis susp.) - hematom tj krvni podliv je siguran znak da je došlo do pucanja mišića. pitanje je samo - koliki je obim pucanja mišića?
Sačuvana
mister
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 384

« Odgovor #12 poslato: Jul 14, 2015, 11:19:35 posle podne »

Pauzu je imao svega 2 dana....vjerovatno je i to glavni uzrok svega....preopterecenje...poslao sam ti PM Stefane...

P.S On je igrac koji je trkac...u prosjeku pretrci minimum 8 km po mecu
« Poslednja izmena: Jul 14, 2015, 11:22:09 posle podne od strane mister » Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.142 sekundi sa 18 upita.