TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395382 Teme od strane 25008 Članovi Poslednji član: Johnnybib

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 06, 2024, 10:50:59 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vežbanje može poboljšati pamćenje i veštine razmišljanja.  (Pročitano 3163 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #44 poslato: Maj 11, 2023, 04:44:35 posle podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Bolje ista nego nista,ali kada se vec jednom pocne sa vezbanjem grehota je prestati,jer ako je recimo cilj da dobro izgledas na plazi zamisli samo da ne prestanes nego nastavis sa vezbanjem dogodine ces puno bolje izgledati i bice ti puno lakse postici to nego da pocnes iz minusa. ;)
Tako je. Jer se nevežbanjem osoba vrati na početak, pa onda posle mora da krene sve ponovo. Lepo si rekao. Kada već postigne nešto, onda ima odličnu osnovu za još bolji izgled.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #43 poslato: Maj 11, 2023, 04:42:18 posle podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Slažem se da jeste sa jedne strane tako. Mada, po mom mišljenju bi trebalo da se vežba kontinuirano tokom cele godine. Razumem i da neko napravi pauzu neki mesec, ali ipak je bolje da postoji kontinuitet.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #42 poslato: Maj 11, 2023, 04:38:57 posle podne »

Svako vežbanje pozitivno utiče na održanje i poboljšanje mentalne efikasnosti. Borilačke veštine su najpreporučljivije, posebno za decu. Sa treningom borilačkih veština se znatno bolje razvija i koristi inteligencija.
Kod starijih osoba brzi hod se smatra najpreporučljivijom aktivnosti.
Koju god umerenu aktivnost odaberete, teško da možete pogrešiti.
Nove studije sve više otkrivaju benefited vežbanja.
Pored toga borilacki sport kod mladih pored toga sto si ti navela  razvija i disciplinu i motoriku i nauci ih kako da padaju a da se ne povrede i jos mnogo toga.
Odlično nadovezivanje. Zaista disciplina, koordinacija, samo vežbanje- sve to doprinosi razvoju nervnog sistema.
Bilo je reči i o tome kako disciplina sa treniranjem doprinosi i boljoj disciplini u učenju. Radne navike u treniranju i radne navike sa učenjem.
Naravno, sve kognitivne funkcije su mnogo bolje kada se ustali navika vežbanja.
Samo je bitna disciplina za treniranje i onda će se postići disciplina i u svim drugim sferama života.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #41 poslato: Maj 11, 2023, 04:37:42 posle podne »

Da li je jedna vežba bolja od druge u smislu zdravlja mozga? Ne znamo odgovor na ovo pitanje, jer su se skoro sva dosadašnja istraživanja bavila hodanjem. Ali verovatno je da bi drugi oblici aerobnih vežbi koji podstiču rad srca mogli da donesu slične koristi.

Studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Societi otkrila je da je tai či pokazao potencijal da poboljša kognitivne funkcije kod starijih osoba, posebno u oblasti izvršne funkcije, koja upravlja kognitivnim procesima kao što su planiranje, radna memorija, pažnja, rešavanje problema, i verbalno rasuđivanje. To može biti zato što tai chi, borilačka veština koja uključuje spore, fokusirane pokrete, zahteva učenje i pamćenje novih veština i obrazaca pokreta.
Da li znaš možda da li su u nekim istraživanjima poređen uticaj anaerobnih i aerobnih vežbi?
Nisam pronašla takva istraživanja ali čim na nešto naime dodatno objavljujem. Za sada su se fokusirali na aerobne vežbe i njihovov uticaj na kognicije. Čak su i na eksperimentalnim životinjama ispitivali vežbanje na traci i uticaj na snalaženje u prostoru i pokazalo se da ima povoljan uticaj.
Važi. Svakako je aerobno vežbanje bolje u smislu značajnije vaskularizacije. Nego mi je zanimljivo da vidimo da li su radili studije sa anaerobnim vežbanjem.
Nisam video nikakve studije u vezi sa tim niti sam lekar,ali osecam na svojoj kozi da je bolje nego recimo moja generacija koji ne vezbaju,jer sa njima mogu da uporedim.
Većina ljudi iz iskustva tvrdi da su u dosta boljem psihofizičkom stanju u odnosu na osobe istog doba, tj da se bolje osećaju i funkcionišu. I to je nekad sasvim dovoljno, ne stiže nauka sve da potvrdi.
Tako je. Oduvek se znalo na osnovu iskustva da osobe koje su fizički aktivne imaju bolji kvalitet života i generalno bolji zdravstveni status.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #40 poslato: Maj 11, 2023, 04:35:38 posle podne »

Svako vežbanje pozitivno utiče na održanje i poboljšanje mentalne efikasnosti. Borilačke veštine su najpreporučljivije, posebno za decu. Sa treningom borilačkih veština se znatno bolje razvija i koristi inteligencija.
Kod starijih osoba brzi hod se smatra najpreporučljivijom aktivnosti.
Koju god umerenu aktivnost odaberete, teško da možete pogrešiti.
Nove studije sve više otkrivaju benefited vežbanja.
Pored toga borilacki sport kod mladih pored toga sto si ti navela  razvija i disciplinu i motoriku i nauci ih kako da padaju a da se ne povrede i jos mnogo toga.
Odlično nadovezivanje. Zaista disciplina, koordinacija, samo vežbanje- sve to doprinosi razvoju nervnog sistema.
Bilo je reči i o tome kako disciplina sa treniranjem doprinosi i boljoj disciplini u učenju. Radne navike u treniranju i radne navike sa učenjem.
A kad odraste radne navike sa poslom itd.
Tako je. Treniranje povoljno doprinosi svim radnim navikama. To je jedna od brojnih prednosti treniranja.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #39 poslato: Maj 11, 2023, 04:32:32 posle podne »

Da li je jedna vežba bolja od druge u smislu zdravlja mozga? Ne znamo odgovor na ovo pitanje, jer su se skoro sva dosadašnja istraživanja bavila hodanjem. Ali verovatno je da bi drugi oblici aerobnih vežbi koji podstiču rad srca mogli da donesu slične koristi.

Studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Societi otkrila je da je tai či pokazao potencijal da poboljša kognitivne funkcije kod starijih osoba, posebno u oblasti izvršne funkcije, koja upravlja kognitivnim procesima kao što su planiranje, radna memorija, pažnja, rešavanje problema, i verbalno rasuđivanje. To može biti zato što tai chi, borilačka veština koja uključuje spore, fokusirane pokrete, zahteva učenje i pamćenje novih veština i obrazaca pokreta.
Da li znaš možda da li su u nekim istraživanjima poređen uticaj anaerobnih i aerobnih vežbi?
Nisam pronašla takva istraživanja ali čim na nešto naime dodatno objavljujem. Za sada su se fokusirali na aerobne vežbe i njihovov uticaj na kognicije. Čak su i na eksperimentalnim životinjama ispitivali vežbanje na traci i uticaj na snalaženje u prostoru i pokazalo se da ima povoljan uticaj.
Važi. Svakako je aerobno vežbanje bolje u smislu značajnije vaskularizacije. Nego mi je zanimljivo da vidimo da li su radili studije sa anaerobnim vežbanjem.
Nisam video nikakve studije u vezi sa tim niti sam lekar,ali osecam na svojoj kozi da je bolje nego recimo moja generacija koji ne vezbaju,jer sa njima mogu da uporedim.
A jel primenjuješ neki kardio trening- trčanje, vožnja bicikla?
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #38 poslato: Maj 11, 2023, 04:24:14 posle podne »

Ono što se preporučuje je uspostavljanje vežbe kao navike, skoro kao uzimanje lekova na recept. A pošto je nekoliko studija pokazalo da je potrebno oko šest meseci da počnete da ubirate kognitivne prednosti vežbanja, on vas podseća da budete strpljivi dok tražite prve rezultate - a zatim da nastavite da vežbate doživotno.
Ciljajte na vežbanje umerenog intenziteta — kao što je brzo hodanje — 150 minuta nedeljno. Počnite sa nekoliko minuta dnevno i povećavajte količinu za 5 ili 10 minuta svake nedelje dok ne postignete svoj cilj.
Kod mene posle 32 godine je vec kao droga.... ;D ;D ;D
Ja cesto znam i na letovanjima da vezbam,jeste da onda sa puno manjim intenzitetom ali i onda.Meni dan proveden bez treninga i citanja je propao dan.
Znam mnoge profi sportiste koji ne prestaju sa treninzima ni tokom odmora. Razumem sve, naravno. I to je za veliko poštovanje da se održava forma i tokom odmora.
Hvala puno.Veruj mi posle izvesnog vremena to je vec navika bez koje ne mozes.
I to je kao neka zavisnost. Ali je to pozitivna stvar.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #37 poslato: Maj 11, 2023, 04:22:42 posle podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
Ni meni. Znam da je teretana uvek prazna kada je jul i avgust. Jeste da su ljudi na odmorima, ali nisu svi i jasno je da tada mnoge ne interesuje vežbanje. Smatraju da su postigli određeni izgled i da se onda pokazuju tokom leta. Pa će opet početi naredne godine da treniraju. Haos...
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5959


« Odgovor #36 poslato: Maj 11, 2023, 04:19:16 posle podne »

Mnoge studije sugerišu da su delovi mozga koji kontrolišu razmišljanje i pamćenje veći po zapremini kod ljudi koji vežbaju nego kod ljudi koji to ne rade. Još interesantniji je nalaz da je bavljenje programom redovnog vežbanja umerenog intenziteta tokom šest meseci ili godinu dana povezano sa povećanjem zapremine određenih regiona mozga.
Vežbanje takođe može indirektno da poboljša pamćenje i razmišljanje poboljšanjem raspoloženja i sna, kao i smanjenjem stresa i anksioznosti. Problemi u ovim oblastima često uzrokuju ili doprinose kognitivnim oštećenjima.
Zbog svega što si navela se vežbanje i preporučuje kao mogućnost prevencije demencije. Ipak ima dosta uticaja na poboljšanje pamćenja.
I ne samo demencije,vec i oslobadanje stresa i svega negativnog sa cim se svakodnevno susreces.
Slažem se, naravno. Oslobode se hormoni sreće i doprinesu boljem raspoloženju.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3239


« Odgovor #35 poslato: Maj 11, 2023, 11:58:18 pre podne »

Mislio sam da je to slucaj zato sam i naveo svoja iskustva da i dotle podstreknem svakog da ako ima mogucnosti da vezba onda neka vezba a nauka ce to potvrditi kad-tad. ;)
Naravno, mnoge stvari se i usvajaju ako većinsko iskustvo to dokaže.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3239


« Odgovor #34 poslato: Maj 11, 2023, 11:55:37 pre podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Bolje ista nego nista,ali kada se vec jednom pocne sa vezbanjem grehota je prestati,jer ako je recimo cilj da dobro izgledas na plazi zamisli samo da ne prestanes nego nastavis sa vezbanjem dogodine ces puno bolje izgledati i bice ti puno lakse postici to nego da pocnes iz minusa. ;)
E to je super podsticaj, citiraću te ubuduće. 🙌
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27434


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #33 poslato: Maj 11, 2023, 08:39:41 pre podne »

Da li je jedna vežba bolja od druge u smislu zdravlja mozga? Ne znamo odgovor na ovo pitanje, jer su se skoro sva dosadašnja istraživanja bavila hodanjem. Ali verovatno je da bi drugi oblici aerobnih vežbi koji podstiču rad srca mogli da donesu slične koristi.

Studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Societi otkrila je da je tai či pokazao potencijal da poboljša kognitivne funkcije kod starijih osoba, posebno u oblasti izvršne funkcije, koja upravlja kognitivnim procesima kao što su planiranje, radna memorija, pažnja, rešavanje problema, i verbalno rasuđivanje. To može biti zato što tai chi, borilačka veština koja uključuje spore, fokusirane pokrete, zahteva učenje i pamćenje novih veština i obrazaca pokreta.
Da li znaš možda da li su u nekim istraživanjima poređen uticaj anaerobnih i aerobnih vežbi?
Nisam pronašla takva istraživanja ali čim na nešto naime dodatno objavljujem. Za sada su se fokusirali na aerobne vežbe i njihovov uticaj na kognicije. Čak su i na eksperimentalnim životinjama ispitivali vežbanje na traci i uticaj na snalaženje u prostoru i pokazalo se da ima povoljan uticaj.
Važi. Svakako je aerobno vežbanje bolje u smislu značajnije vaskularizacije. Nego mi je zanimljivo da vidimo da li su radili studije sa anaerobnim vežbanjem.
Nisam video nikakve studije u vezi sa tim niti sam lekar,ali osecam na svojoj kozi da je bolje nego recimo moja generacija koji ne vezbaju,jer sa njima mogu da uporedim.
Većina ljudi iz iskustva tvrdi da su u dosta boljem psihofizičkom stanju u odnosu na osobe istog doba, tj da se bolje osećaju i funkcionišu. I to je nekad sasvim dovoljno, ne stiže nauka sve da potvrdi.
Mislio sam da je to slucaj zato sam i naveo svoja iskustva da i dotle podstreknem svakog da ako ima mogucnosti da vezba onda neka vezba a nauka ce to potvrditi kad-tad. ;)
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27434


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #32 poslato: Maj 11, 2023, 08:37:58 pre podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Bolje ista nego nista,ali kada se vec jednom pocne sa vezbanjem grehota je prestati,jer ako je recimo cilj da dobro izgledas na plazi zamisli samo da ne prestanes nego nastavis sa vezbanjem dogodine ces puno bolje izgledati i bice ti puno lakse postici to nego da pocnes iz minusa. ;)
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3239


« Odgovor #31 poslato: Maj 10, 2023, 03:45:15 posle podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3239


« Odgovor #30 poslato: Maj 10, 2023, 03:44:29 posle podne »

Svako vežbanje pozitivno utiče na održanje i poboljšanje mentalne efikasnosti. Borilačke veštine su najpreporučljivije, posebno za decu. Sa treningom borilačkih veština se znatno bolje razvija i koristi inteligencija.
Kod starijih osoba brzi hod se smatra najpreporučljivijom aktivnosti.
Koju god umerenu aktivnost odaberete, teško da možete pogrešiti.
Nove studije sve više otkrivaju benefited vežbanja.
Pored toga borilacki sport kod mladih pored toga sto si ti navela  razvija i disciplinu i motoriku i nauci ih kako da padaju a da se ne povrede i jos mnogo toga.
Odlično nadovezivanje. Zaista disciplina, koordinacija, samo vežbanje- sve to doprinosi razvoju nervnog sistema.
Bilo je reči i o tome kako disciplina sa treniranjem doprinosi i boljoj disciplini u učenju. Radne navike u treniranju i radne navike sa učenjem.
Naravno, sve kognitivne funkcije su mnogo bolje kada se ustali navika vežbanja.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.161 sekundi sa 14 upita.