TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 07:05:58 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 130 131 [132] 133 134 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713172 puta)
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #2264 poslato: Jul 30, 2015, 10:19:32 posle podne »

Mene zanima je l treba da se unosi manje UH na dan odmora nego na dan treninga kad smo na masi uzimajuci u obzir da se radi 5 puta nedeljno i 2 su dana odmora.
Sačuvana
cantawait
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 302

« Odgovor #2263 poslato: Jul 30, 2015, 09:57:25 posle podne »

R1, ja nikad ne obracam paznju na kalorije samo na makrose.
Danas sam uneo 2g proteina po kilogramu, 3g uh po kilogramu (4g je kada imam trening) i 0.8 masti po kilogramu i ukupno je oko 2000kcal. Dakle, ja sam sve ispostovao od makrosa i jedino mi ostaje da se tovarim sa mastima ili prostim hidratima da bih dosao do 2500-3000kcal, a ja to ne zelim.

Neka me Slavisa ispravi ako gresim, ali kalorije nisu bitne jer mozes da pojedes 5 big meka i lakse ce ti biti da pojedes to i popunis kalorijski unos i napravis suficit, nego da uneses sve makrose. :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2262 poslato: Jul 30, 2015, 09:41:44 posle podne »

Ma kapiram, ali hocu najbolje da bi minimalizovao dobitak masti. Nekako dok god su mi pauze iste, vezbe, broj serija i ponavljanja isti, a kilaze rastu cenim da mora biti hipertrofije pa po tome gadjam kalorije. Trenutno raste snaga i to fino, ako zakucam pojacavacu za po 100kcal dok ne krene opet napredak.

Do BMRa sam dosao online kalkulatorom, nije verovatno u kaloriju precizan, ali moram imati nesto kao smernicu. Znaci jedino me brine ako premasim tih 0.8 masti na dnevnom nivou, a ostanem u kalorijskom opsegu sta se desava teorijski. Maksimalno kvalitetno jedem jedino sto je ostalo przenje na ulju i te masti. Mozda piletina i zumanca imaju manje masti pa ja racunam pogresno.

Daleko od toga da mi je cilj omalovažim bilo čije napore, ali opet kažem, previše detaljisanja...

Polazna vrednost suficita( u odnosu na TDEE) bi trebalo da bude oko 500 kCal...100 kCal neće dati neke vidljive rezultate...

Treniraj jako, hrani se dobro i kvalitetno...a manje brojanja kalorija...

Moja topla preporuka za sajt na kome čak imaš i nutritivne vrednosti nekih namirnica posle "obrade"(kuvanja, prženja i sl.)...
http://nutritiondata.self.com/

Ne zaboravi da se tvoj napredak "u hipertrofiji" meri mesecima, godinama redovnog treninga i kvalitetne ishrane...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2261 poslato: Jul 30, 2015, 03:32:49 posle podne »

Ne brini, samo jedi tako kako jedes i to je to, nece te ubiti 50kalorija, to su samo brojke.
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2260 poslato: Jul 30, 2015, 03:17:06 posle podne »

Ma kapiram, ali hocu najbolje da bi minimalizovao dobitak masti. Nekako dok god su mi pauze iste, vezbe, broj serija i ponavljanja isti, a kilaze rastu cenim da mora biti hipertrofije pa po tome gadjam kalorije. Trenutno raste snaga i to fino, ako zakucam pojacavacu za po 100kcal dok ne krene opet napredak.

Do BMRa sam dosao online kalkulatorom, nije verovatno u kaloriju precizan, ali moram imati nesto kao smernicu. Znaci jedino me brine ako premasim tih 0.8 masti na dnevnom nivou, a ostanem u kalorijskom opsegu sta se desava teorijski. Maksimalno kvalitetno jedem jedino sto je ostalo przenje na ulju i te masti. Mozda piletina i zumanca imaju manje masti pa ja racunam pogresno.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2259 poslato: Jul 30, 2015, 02:08:02 posle podne »

Da TDEE, pa ne znam u kaloriju, ali moram okvirno proceniti da bi znao koliko da jedem, nije isto 1900 i 3000, trenutno drzim na 2400-2600. Masti zauzmu sta znam 30-35%, ali fora je sto ja sad ne znam da li racunam dobro, bukvalno za svaku namirnicu mast racunam pa se nakupi 80-90g, a ja imam 70kg, to premasuje preporuku od npr 0.5g po kg tt.

Sto se kalorija tice, BMR mi je 1700-800, dnevno ne radim skoro pa nista, jedina aktivnost trening, nek tu od 200-300kcal, ajd i za neku dnevnu aktivnost 100-200, pa racunam + 300kcal za lean masu i onda radim s tako 2400-2600. Malo je vremena proslo od starta, ali ipak ne zelim da za 3 meseca skontam ''e trebao sam ovo ovako, a ono onako'', ako vec mogu sada skontati problem.

Znaci sve je u redu, kalorije, P, UH, jedino masti premasujem ili lose racunam, pa me zanima da je prvi slucaj u pitanju, tj ako ih unosim malo vise, ali je kalorijski unos dovoljan za lean rast da li ce skoditi.

Moja preporuka bi po pitanju unosa masti bila 0,6-0,8 gr po kg...

Kako si dosao do vih vrednosti za BMR? Impedanca...? Kalkulator?

Za svaki rast je potreban suficit...sto kvalitetnijij suficit, to je i dobitak " vise lean"...

Inace, da li si upoznat sa PAL - koeficijent koji bi se odnosio na nivo fizicke aktivnosti...za "umeren nivo" bi to bilo 1,5...tako da, BMR x PAL daje TDEE...

Dakle, 2500 kCal bi bio tvoj ( okvirno-orijetacioni) TDEE, e na tu vrednost ces morati da dodajes suficit...npr. 500 kCal...

Dok god si u zoni TDEE ti samo "odrzavas postojece stanje"...tj. "potrasnja jednaka unosu"...

Lean bulk i sl., hm...malo imaginaran pojam...svaki suficit "daje" izvesnu( sigurnu) mogucnost za kvarenje forme...tako da ti je cilj da uz sto manje( neminovno) kvarenje forme( povecanja BF),dobijes sto vise "ciste misicne mase"...ali to je ipak individualno...i zavisi od mnogo faktora...pola, starosti, telesnog tipa,hormonskog statusa...

Neke stvari su ipak samo iluzija...pogotovu u svetu "all natural napretka"...



Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2258 poslato: Jul 30, 2015, 01:42:27 posle podne »

Da TDEE, pa ne znam u kaloriju, ali moram okvirno proceniti da bi znao koliko da jedem, nije isto 1900 i 3000, trenutno drzim na 2400-2600. Masti zauzmu sta znam 30-35%, ali fora je sto ja sad ne znam da li racunam dobro, bukvalno za svaku namirnicu mast racunam pa se nakupi 80-90g, a ja imam 70kg, to premasuje preporuku od npr 0.5g po kg tt.

Sto se kalorija tice, BMR mi je 1700-800, dnevno ne radim skoro pa nista, jedina aktivnost trening, nek tu od 200-300kcal, ajd i za neku dnevnu aktivnost 100-200, pa racunam + 300kcal za lean masu i onda radim s tako 2400-2600. Malo je vremena proslo od starta, ali ipak ne zelim da za 3 meseca skontam ''e trebao sam ovo ovako, a ono onako'', ako vec mogu sada skontati problem.

Znaci sve je u redu, kalorije, P, UH, jedino masti premasujem ili lose racunam, pa me zanima da je prvi slucaj u pitanju, tj ako ih unosim malo vise, ali je kalorijski unos dovoljan za lean rast da li ce skoditi.
« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 01:44:06 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2257 poslato: Jul 30, 2015, 01:36:14 posle podne »

Pa kako da ispostujem preporuku ako ne koristim kalkulator? Jel upravo pisem da preskacem preporuku unosa masti i pitam da li je to problem ukoliko je kcal vrednost ispostovana?

Koja kalorijska vrednost...mislis od TDEE?

Siguran si u dobijenu vrednost TDEE iz kalkulatora? Misilim u procenu istog? Koliko odbijas na masti? 15-20% od TDEE?

Neka ti kalorije budu samo koristan "grubi orijentir"...
« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 01:37:47 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2256 poslato: Jul 30, 2015, 01:33:06 posle podne »

Pa kako da ispostujem preporuku ako ne koristim kalkulator? Jel upravo pisem da preskacem preporuku unosa masti i pitam da li je to problem ukoliko je kcal vrednost ispostovana?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2255 poslato: Jul 30, 2015, 01:31:05 posle podne »

Nije nikakva opsesivnost nego raspitivanje o materiji. Onda ako cemo pojednostaviti isto je da li radim masu sa 1900 ili 3000kcal? Svasta. Valjda se mora znati neka okvirna vrednost. Preporuke za masti su (ukupno) 0.4-0.7g, tako nesto, ako mi kalkulator kaze da unosim 1.5 valjda je logicno da se zapitam koje su i da li pogresne racunam ili sta je u pitanju.

Mani se kalkulatora, aplikacija , sve ti to pravi dodatnu zabunu...

Za mene je za oznaku "svasta" to sto se jos "macujemo" oko izbora namirnica, oznaka sta je zdravo, a sta ne...

Junace, okani se iscudjavanja nego se vrati na preporuke koje smo vise puta dali...ispotuj ih...uspeh nece izostati...poenta svega je da se manje paznje rasipa na stvari koje su najmanje bitne u celoj prici...

Eto...da li je 100 gr ovesnih previse za jedan obrok...e to je oznaku SVASTA!  ::)

Kakav logican odgovor ocekujes?

Sve to zavisi od ciljanog unosa hidrata, tajminga unosa...neki ljudi ne podnose dobro ovsene...

« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 01:38:08 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2254 poslato: Jul 30, 2015, 01:24:06 posle podne »

Nije nikakva opsesivnost nego raspitivanje o materiji. Onda ako cemo pojednostaviti isto je da li radim masu sa 1900 ili 3000kcal? Svasta. Valjda se mora znati neka okvirna vrednost. Preporuke za masti su (ukupno) 0.4-0.7g, tako nesto, ako mi kalkulator kaze da unosim 1.5 valjda je logicno da se zapitam koje su i da li pogresne racunam ili sta je u pitanju.

Zelim da izvucem najbolje iz svega, a ako vec imam volje da pazim na te detalje sto se ne bih raspitao, kasnije kad me popusti bar cu znati odokativno.

Jel 100g ovsenih previse za jedan obrok? Hidrate unosim u 3 porcije, ovsene 2x 100 i pirinac 1x50g ili 2x 25g.
« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 01:27:59 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2253 poslato: Jul 30, 2015, 01:18:22 posle podne »

Koliko zumanaca dnevno je prihvatljivo? Najlakse je pojesti 20 belanaca, ali nema se toliko para, danas cu pojesti 8 zumanaca. Bojim se masti jedino. Dnevno pojedem ~5 zumanaca, 400g piletine (nekad 200g junetina/svinjetina, 200g piletina), i nesto jace od pola litre jogurta kravica 2.8%, tu ima 80ak g masti (ukupno), a zdrave nisam ni uneo, jel to previse?

Znaci uz zdrave to ode na 1.5g po kg tt, ne znam na koju foru da odrzim 0.4g, jedino da jedem samo ribu i nista mleceni proizvodi i zumanca, a to je onda preskupo.

S kalorijama sam tu na 2400-2600, zavisi, proteini 1.5-2g, uh 3, ako popijem cokoladno 3.5g.

Zanima me da li probijen prag secera i masti utice na povecanje sala ukoliko su kalorije malo iznad ili u zoni odrzavanja? Poklopiti sve u gram je preskupo trenutno za mene.

edit: naleteh na ovaj post, deluje logicno, tako sam i mislio

Citat
Here's the thing; it's really all about the calories. Years ago it became common thought and suggested that we, as Americans, cut back on our fat intake to get our weight under control. There was an underlying reason for this; fat calories are 9-10 per 1 gram, whereas both protein and carbohydrate calories are 4 per 1 gram each. Broken down it looks like this:

1 gram protein = 4 calories
1 gram carbohydrate = 4 calories
1 gram fat = 9-10 calories

With that, the thinking was if we lowered our fat intake we would cut down significantly on total daily caloires. However, fat somehow became known as simply "bad for us." Is fat bad for us? Not if we burn it off. In fact, many athletes load up on fat prior to an event, provided that event is short term; for example, a triathelon event lasting maybe an hour. The problem with extreme events is that the participant may be subject to burning more calories than they can take in utilizing only protein and carbohydrate sources without having to eat so much as to upset their performance levels.

So, in essence let's say you have a 2,000 calorie per day limit. Yes, you could break this up throughout the day and take in a series of small meals OR, you could simply get up in the morning and eat a banana split and nothing else for the rest of the day - same difference, believe it or not. However, the rest of the day without food would be a major problem for any of us. That's an extreme example, but that's pretty much how it is.

Cutting back on fat does help us in another way. For example, 1 tablespoon of oil is approx. 14 grams of fat or roughly 126 calories at 9 calories per gram of fat. Two slices of 100 percent whole wheat bread is approx. 100 calories. Now, put the tablespoon of oil in your left hand and the two slices of bread in your right hand and tell me which would satisfy you more. It's just that simple. On the other hand, if as in the example above I was to expose myself to an event exhausting me of many calories, I may want to down 4 tablespoons of oil as opposed to 8 slices of bread - know what I mean? It's all a matter of perspective...

Jedino sto postoje su preporuke...i okvirne odrednice...vezano za zumanca, a mnogo je i zabluda...detaljno o tome... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/umance-na-optuenikoj-klupi.html

A sta podrazumevas pod losim mastima?

Trans masti? Ili mozda opet "trolovanje" oko zla zasicenih masti i sl.?

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/vreme-je-za-margarin-revoluciju.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/nepravedna-osuda-svinjske-masti.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolje-od-mlene-masti-maslac-puter.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/zasiene-masti-u-slubi-vaeg-zdravlja-kokosovo-ulje.html

A sta mislis da tvom telu trebaju samo nezasicene masti?

- Zasićene masti pozitivno utiču na hormonski balans, pre svega na nivo slobodnog testosterona, koji je viši kod osoba koje konzumiraju zasićene masti. Slobodan testosteron nam je najvažniji, jer on direktno utiče na rast mišića, obnavljanje tkiva, imuni sistem i seksualnu funkciju.
Bitne su i za normalan rad štitne i nadbubrežne žlezde.

- Zasićene masti pomažu telu da zadrži omega-3 masti i da ih konvertuje u krajnji iskoristljivi oblik (DHA, EPA). Čak je utvrĂ°ena i pozitivna korelacija izmeĂ°u unosa zasićenih masti i potreba za omega-3 esencijalnim masnim kiselinama.

- Zasićene masti jačaju naš imuni sistem. Ono što majčino mleko čini tako posebnim jeste velika količina laurinske kiseline(MCT). Laurinska kiselina je zasićena masna kiselina srednje dužine lanca i čuvena je po tome što jača imuni sistem, to je i razlog zašto bebe koje majke doje imaju jači imunitet.
Laurinska kiselina se u velikim količinama nalazi u ekstra devičanskom kokososvom ulju, inače, poseduje i antimikrobna i protivupalna svojstva.
Pomenimo i buternu kiselinu koja doprinosi balansu crevne mikroflore, a njome obiluje mlečna masti - maslac( puter).

- Zasićene masti su dobre za jetru...Jetra trpi napade svakodnevno zahvaljujući svim otrovima koje unosimo putem hrane, pića ili kroz vazduh. Postoji veliki broj studija na životinjama koje pokazuju da goveĂ°i loj štiti jetru od oštećenja izazvanih alkoholom. Kokosovo ulje je takoĂ°e dobro za jetru, kao i palmino ulje i kakao buter.

- Životinjske zasićene masti sadrže vitamine rastvorljive u mastima i omogućavaju njihovu apsorpciju.
Kada bacite žumance, zapravo bacate 245 IU vitamina A, 18 IU vitamina D, kao i zdrave masti koje pomažu njihovu apsorpciju. Ono što zaista bacate je hranljiiva srž namirnice.

- Zasićene masti su bitne i sa aspekta apsorpcije i "ugradnje" kalcijuma...prevencija osteoporoze( mlečna mast - maslac, kajmak...)
- Zasićene masti regulišu nivo holesterola i triglicerida...

Niži nivo triglicerida — Ako unosite prekomerne količine ugljenih hidrata vaša jetra ih konvertuje u masti (trigliceride) i tako ih vraća u krvotok....smanjite hidrate...recite DA zasićenim mastima...

Povećan nivo HDL (dobrog) holesterola, kao i niži nivo lipoproteina a su zasluge zasićenih masti u ishrani...Dijete sa niskim sadržajem masti snižavaju holesterol( preporuke nekih lekara, idalje), ali po koju cenu? Time se takoĂ°e smanjuje nivo i dobrog holesterola - HDL , dok se nivo triglicerida povećava, budući da se najveći deo ovakve dijete bazira na dominaciji ugljenih hidrata.

Zasićene masti čine minimum 50% ćelijskih membrana ( svih ćelija našeg tela )!
I na ćelijskom nivou nam treba dobar balans zasićenih i nezasićenih masnih kiselina da bi naše ćelije dobro funkcionisale prenoseći signale spolja i iznutra. Izbacivanje zasićenih masti iz naše ishrane će imati negativan uticaj na sve naše ćelije...zamislite samo kako...

Nedavno je mnoge zagovornike "zla zasićenih masti" u suprotno ubedila analiza koja je kombinovala rezultate 21 studije objavljene u The American Journal of Clinical Nutrition iz 2010. godine. Ova analiza pokazuje da zasićene masti nisu povezane sa povećanim rizikom od kardio-vaskularnih bolesti.


Iskreno previse se opterecujes nebitnim detaljima...

Na pojavu masnog tkiva pre svega utice divljanje insulina uzrokovano prostim hidratima...kao i preveliki unos hidrata u globalu( los tajming unosa), kao i sam suficit( kvalitet istog)...sta je sledece IIFYM teorija?

...kalorije su kalorije makar dolazile iz junka...junk suficit za masu  ::)  ;D

Daj bre ljudi pojednostavite sebi zivot...EAT, TRAIN, SLEEP, repeat...

Ne radimo mrtvo, plasimo se zumaca, merimo sve u miligram...previse nepotrebne opsesivnosti za jednog pocetnika, amatera-rekreativca bez takmicarskih ambicija...
« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 01:23:38 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2252 poslato: Jul 30, 2015, 12:19:28 posle podne »

Aha, ok, nista praticu kcal pa videti sta se desava, svakako nemam izbora.
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2251 poslato: Jul 30, 2015, 12:14:31 posle podne »

Jedem meso, nego kada nemam isplati mi se da pojedem 10celih jaja - 105 din i imacu 60g proteina, a za te pare cu kupiti 150g belog mesa - 30g proteina.

Al sad se ima para pa idem 300-400g belog dnevno
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2250 poslato: Jul 30, 2015, 12:11:25 posle podne »

A meso ne jedes? Ne trazim na myfitnesspal, napravio sam svoje vrednosti po nutritiondataself i jos nekim sajtovima.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 130 131 [132] 133 134 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.131 sekundi sa 15 upita.