TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395603 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 19, 2024, 01:42:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 180 181 [182] 183 184 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713587 puta)
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1514 poslato: Februar 10, 2015, 01:19:31 posle podne »

Pre sam ih prelio jogurtom i jeo ali kao da se ne natope dovoljno u jogurtu a ostavim ih 20min. tako kad ih jedem imam i grceve i gasove. Pa sam prestao skroz da ih jedem.
Sad ih prelijem prokljucalom vodom, nemam grceve ali i dalje imam gasove...
I da li se ubiju neki hranljivi sastojci ako se preliju prokljucalom vodom dal skodi nesto?
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #1513 poslato: Februar 10, 2015, 01:08:47 posle podne »

Kontam da Ella sa kokosovim brašnom ne bi bila loša opcija.
Mada sam ja mogao da je jedem sa mesom normalno, bez ičega.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1512 poslato: Februar 10, 2015, 12:55:07 posle podne »

Jel ima neko neku recept za nesto sto cu koristiti ellu, jaja itd... (samo da ne treba whey, posto nemam)

Omlet sa sirom...mada zbog svoje konzistencije ella sir( kao namaz)...mozes ubaciti i neki mladi sir...

Ella plus jezgrasti plodovi( kikiriki,badem...)

Meso...ima mnogo resenja...

« Poslednja izmena: Februar 10, 2015, 01:12:48 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1511 poslato: Februar 10, 2015, 12:51:45 posle podne »

Hteo sam da pitam posto sada pravim ovsene kolace (200g ovsenih, 4 belanca i 2 zumanca) ovo cu poneti u skilu sutra, a da li mogu i ujtru da pojedem 100g ukupno na dnevnoj bazi ce biti 300g i jos cu dodati pirinac posle treninga i uklapa mi se u dnevni unos uh (ovo radim jer imam praksu a posle odma na trening a nemam vremena da odlazim kuci pa kad izadjem iz sk pojedem i taman dok stignem proslo 45-60min) citao sam da veliki unos ovsenih mize prouzrokovati lose varenje valjda

Topla preporuka za čitanje...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

Ako redovno unosiš dijetna vlakna u predviĂ°enim količinama "malo" povećanje unosa neće biti tragično, ali ne treba preterivati...

300 gr ovsenih dnevno može izazvati probleme( kod osetljivih)...nadutosti (flatulencije) što je praćeno pojavom gasova, ubrzanom peristaltikom( čujna peristaltika, "grčevi") i prolivima.

Ja bih rekao oprezno...

Koliki je optimalan unos dijetnih vlakana?

Ne postoji standardna vrednost, ali mnogi nutricionisti preporučuju 20-35 grama/dan.

Važno je unositi podjednako rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna....dakle, ubaci i povrće...a podsetiću da na 100 gr ovsenih pahuljica ima oko 16 gr dijetnih vlakana( odbij to od ukupnog sadržaja hidrata, jer su vlakna nesvarljiva)...tako da pažljivo sa povećenjem unosa vlakana...ubaci i pirinčane galete, pirinač( beli i integralni), krompir...AKCENAT NA RAZNOVRSNOST u odabiru izvora složenih U.H.!

Povećan unos vlakana može imati i neke negativne posledice, tako da treba biti obazriv (akcenat na umerenost)

Povećan unos dijetnih vlakana:

• može poremetiti apsorpciju lekova,

• smanjuje sposobnost varenja i apsorpcije hrane,

• može mehanički oštetiti sluzokožu creva,

• fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju,

• velika količina fosfora u namirnicima bogatim vlaknima može doprineti stvaranju kamenčića u mokraćnim putevima.

Zanima me Slavisa jel ta kolicina vlakana treba da bude ista dal covek pojeo kilogram mesa na dan ili pojeo 300 grama ?
Ja kad jedem ovsene imam gasove sramota me biti u drustvu :D Da li je to do nacina spremanja ili mi ne odgovaraju ?

Navedena vrednost "za vlakna" se uzima kao prosek, preporuka...tj. dnevna potreba za vlaknima za sada nije navedena( izracunata)...

Svako drugacije reaguje na "prisustvo vlakana", kao i njhovu kolicinu, a i vrstu( rastvorljiva, nerastvorljiva)...to vazi i za ovesene pahuljice...mada i nacin "pripreme je bitan"?

Kako "cepas" ovsene?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1510 poslato: Februar 10, 2015, 12:48:23 posle podne »

Jel ima neko neku recept za nesto sto cu koristiti ellu, jaja itd... (samo da ne treba whey, posto nemam)
Nisam ni razmišljao o tome...
:)
Obično, jaja jedem oko 21:00, a Elu oko 23:00.
Ne volim slatko, da nisam ni pomišljao da ih mešam sa whey-om...

[/quote]
Zanima me Slavisa jel ta kolicina vlakana treba da bude ista dal covek pojeo kilogram mesa na dan ili pojeo 300 grama ?
Ja kad jedem ovsene imam gasove sramota me biti u drustvu :D Da li je to do nacina spremanja ili mi ne odgovaraju ?
[/quote]

To za meso i vlakna stvarno ne razumem...
:D
Nisam imao problema sa gasovima (jedem ih "žive" i pijuckam jogurt), ali ne verujem da to ima veze...
:)
Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1509 poslato: Februar 10, 2015, 12:06:25 posle podne »

Hteo sam da pitam posto sada pravim ovsene kolace (200g ovsenih, 4 belanca i 2 zumanca) ovo cu poneti u skilu sutra, a da li mogu i ujtru da pojedem 100g ukupno na dnevnoj bazi ce biti 300g i jos cu dodati pirinac posle treninga i uklapa mi se u dnevni unos uh (ovo radim jer imam praksu a posle odma na trening a nemam vremena da odlazim kuci pa kad izadjem iz sk pojedem i taman dok stignem proslo 45-60min) citao sam da veliki unos ovsenih mize prouzrokovati lose varenje valjda

Topla preporuka za čitanje...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

Ako redovno unosiš dijetna vlakna u predviĂ°enim količinama "malo" povećanje unosa neće biti tragično, ali ne treba preterivati...

300 gr ovsenih dnevno može izazvati probleme( kod osetljivih)...nadutosti (flatulencije) što je praćeno pojavom gasova, ubrzanom peristaltikom( čujna peristaltika, "grčevi") i prolivima.

Ja bih rekao oprezno...

Koliki je optimalan unos dijetnih vlakana?

Ne postoji standardna vrednost, ali mnogi nutricionisti preporučuju 20-35 grama/dan.

Važno je unositi podjednako rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna....dakle, ubaci i povrće...a podsetiću da na 100 gr ovsenih pahuljica ima oko 16 gr dijetnih vlakana( odbij to od ukupnog sadržaja hidrata, jer su vlakna nesvarljiva)...tako da pažljivo sa povećenjem unosa vlakana...ubaci i pirinčane galete, pirinač( beli i integralni), krompir...AKCENAT NA RAZNOVRSNOST u odabiru izvora složenih U.H.!

Povećan unos vlakana može imati i neke negativne posledice, tako da treba biti obazriv (akcenat na umerenost)

Povećan unos dijetnih vlakana:

• može poremetiti apsorpciju lekova,

• smanjuje sposobnost varenja i apsorpcije hrane,

• može mehanički oštetiti sluzokožu creva,

• fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju,

• velika količina fosfora u namirnicima bogatim vlaknima može doprineti stvaranju kamenčića u mokraćnim putevima.

Zanima me Slavisa jel ta kolicina vlakana treba da bude ista dal covek pojeo kilogram mesa na dan ili pojeo 300 grama ?
Ja kad jedem ovsene imam gasove sramota me biti u drustvu :D Da li je to do nacina spremanja ili mi ne odgovaraju ?
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1508 poslato: Februar 10, 2015, 11:58:11 pre podne »

Jel ima neko neku recept za nesto sto cu koristiti ellu, jaja itd... (samo da ne treba whey, posto nemam)
Sačuvana
Nenad Glisovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 412


« Odgovor #1507 poslato: Februar 06, 2015, 10:38:13 pre podne »

I ja samo te uzimam,najbolje su :D
Sačuvana
Nenad Glisovic
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1506 poslato: Februar 05, 2015, 01:49:56 posle podne »

Hvala Slavisa, ovo su samo dani kas ne mogu da stignem kuci da jedem.

A pirincane galete?

...da ponovim,Benlian, zeleno pakovanje...favorit!  :D

I bez preterivanja!
Sačuvana
Nenad Glisovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 412


« Odgovor #1505 poslato: Februar 05, 2015, 12:23:59 posle podne »

Sve zavisi kako kome odgovara meni licno pirinac i krompir kao izvor uh najvise prijaju dok mi npr ovsene ne odgovaraju . .ali ako tebi nista ne smeta onda slobodno po ovsenim..
Sačuvana
Nenad Glisovic
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1504 poslato: Februar 05, 2015, 07:22:14 pre podne »

Hvala Slavisa, ovo su samo dani kas ne mogu da stignem kuci da jedem.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1503 poslato: Februar 04, 2015, 10:36:37 posle podne »

Na to sam i ja mislio...
:)
Sličan odgovor sam i ja dobio pre nekoliko meseci...
Mislim, OK ako nije svaki dan...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1502 poslato: Februar 04, 2015, 10:34:33 posle podne »

Hteo sam da pitam posto sada pravim ovsene kolace (200g ovsenih, 4 belanca i 2 zumanca) ovo cu poneti u skilu sutra, a da li mogu i ujtru da pojedem 100g ukupno na dnevnoj bazi ce biti 300g i jos cu dodati pirinac posle treninga i uklapa mi se u dnevni unos uh (ovo radim jer imam praksu a posle odma na trening a nemam vremena da odlazim kuci pa kad izadjem iz sk pojedem i taman dok stignem proslo 45-60min) citao sam da veliki unos ovsenih mize prouzrokovati lose varenje valjda

Topla preporuka za čitanje...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

Ako redovno unosiš dijetna vlakna u predviĂ°enim količinama "malo" povećanje unosa neće biti tragično, ali ne treba preterivati...

300 gr ovsenih dnevno može izazvati probleme( kod osetljivih)...nadutosti (flatulencije) što je praćeno pojavom gasova, ubrzanom peristaltikom( čujna peristaltika, "grčevi") i prolivima.

Ja bih rekao oprezno...

Koliki je optimalan unos dijetnih vlakana?

Ne postoji standardna vrednost, ali mnogi nutricionisti preporučuju 20-35 grama/dan.

Važno je unositi podjednako rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna....dakle, ubaci i povrće...a podsetiću da na 100 gr ovsenih pahuljica ima oko 16 gr dijetnih vlakana( odbij to od ukupnog sadržaja hidrata, jer su vlakna nesvarljiva)...tako da pažljivo sa povećenjem unosa vlakana...ubaci i pirinčane galete, pirinač( beli i integralni), krompir...AKCENAT NA RAZNOVRSNOST u odabiru izvora složenih U.H.!

Povećan unos vlakana može imati i neke negativne posledice, tako da treba biti obazriv (akcenat na umerenost)

Povećan unos dijetnih vlakana:

• može poremetiti apsorpciju lekova,

• smanjuje sposobnost varenja i apsorpcije hrane,

• može mehanički oštetiti sluzokožu creva,

• fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju,

• velika količina fosfora u namirnicima bogatim vlaknima može doprineti stvaranju kamenčića u mokraćnim putevima.
« Poslednja izmena: Februar 04, 2015, 10:36:56 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1501 poslato: Februar 04, 2015, 07:09:31 posle podne »

Šta bre?! Ovsene su najbolji izvor UH koji postoji, ne može da izazove teško varenje, iz jednog razloga:
Sadrže DOSTA vlakna, a preterivanje s vlaknima može izazvati dijareju, a to nije teško varenje. Ali ne brini, s vlaknima nije teško preterati, stoga cepaj kolko hoćeš ovsene
E zbog toga sam pitao, pomesao sam sa varenjem, ma samo to i cepam, dorucak bez ovsenih izgubljen dan hahaha
« Poslednja izmena: Februar 04, 2015, 09:17:55 posle podne od strane cvetkoper » Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1500 poslato: Februar 04, 2015, 05:56:30 posle podne »

Mozes opusteno, i ja sam nesto slicno radio dok sam isao u srednju. A na masi sam tukao samo od ovsenih 400g dnevno svaki dan. Prve 2 nedelje sam od njih imao problem sa gasovima i nadimanjima ali se posle toga telo naviklo i nije bilo problema.
Nemam nikakvih problema, jedem ih konstantno, a nikada nisam ni imao velike probleme zbog hrane.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 180 181 [182] 183 184 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.054 sekundi sa 13 upita.