TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395308 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 04, 2024, 01:46:23 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: U MREZI TAKMICARSKOG BODY BUILDINGA  (Pročitano 4937 puta)
Pedja_Petrovic
General of the Army
Aktivan član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 831

www.predrag-petrovic.com

www.predrag-petrovic.com
« Odgovor #1 poslato: Decembar 11, 2007, 05:41:28 posle podne »

 ;D
Pre ili kasnije svako od nas je bio upecan na takmicarski bb,tj poceli smo da razmisljamo o tome sta bi bilo kada bi se takmicili,dali sam dovoljno dobar za to,dali sam “mastan”,dali sam “zaliven”,dali sam definisan,itd,itd,itd,……

Kada dodjemo do tog nivoa onda se neminovno rec TAKMICARSKE PRIPREME provlaci kroz ceo ovaj kontekst I tada krece cela prica oko istih tj..sta?..kada?…zasto?..kako?

Pa hajde da razbijemo neke nedoumice oko TAKMICARSKIH PRIPREMA.

Svi mi koji se bavimo sa ovim takmcarski nase pripreme krecu mnogo pre zakazanog datuma.Nekada je to cak I 16 Nedelja,nekada je 10, nekome je potrebno I mnogo manje vremene da se dovede u takmicarsku fromu sto opet zavisi od toga kako I koliko se pridrzavao “dobre hrane”,u tzv OFF FAZI….

Naime..kada smo u toj off fazi ili neki je populrano zovu “masa”,tada je I broj kalorija nesto veci,dozvoljeno je ponekad “varanje”,sa nekom pizzom ili nekom zacinjenom pljeskom,ali sve to rezultira gomilanjem masnog tkiva koje je neminovan process u toj fazi.Aali kao sto rekoh svako do nas je razlicit I svako drugacije deluje,pa tako neki momci sebi mogu da dozvole I mnogo obilnije obroke sa “junk food-om”,dok drugi nemaju tu srecu,pa se moraju zadovoljvati sa malim,ali kratkim zadovoljstvima u vreme  te faze.

No,sve u svemu kao sto rekoh ovisno od stepena telesne masnoce krece se u prave I teske takmicarske pripreme ili tzv definicju,koja moze da bude nekome veoma bolna,pa tako mnogi posustaju na pola puta jer ne mogu da izdrze rigorozne dijete sa minimalnim unosom UH,dok recimo drugi po nekada preteraju sa restrictom kalorija pa svoje telo odvedu u stanje katabolizma I onda sva muka koju je pojedinac ulozio tokom cele godine..-pada u vodu!

Ovo se sve desava iz tog razloga sto je takmicarska dijeta u bb jedna specificna materija koju I vrhunski prof izucavaju godinama.Zasto?Pa iz prostog razloga sto je ljudsko telo jedan slozen mehanizam I ne mora da znaci da ce svaki put da isto reaguje na postavljenje zadatke I ciljeve.

Ja sam licno do ovog zakljucka dosao prilikom razgovora sa Milosem S.,kada mi je on objasnjavao neke od tajna nutricionizma.Godinama sam kubruio sa formom,dijete su bile sve rigoroznije I rigoroznije ali forma nikada nije bila kako sam ja to zeleo tj kako je izlgedalo prvi put kada moje telo nije poznavalo,hajde da kazem “principe definicje”.

I kao sto rekoh,onda mi je Milos obajsnio mnoge stvari I kljucna stvar u celoj prici je bila da se u svakim pripremema I skoro tokom cele godine â€ZAPISUJU STVARI”,koje jades,kako organizam reguje na to danas,kako je reagovao na neku promenjenu varijantu sutra itd,itd..

Dakle,poenta svega je da se cello vreme osluskuje svoje telo,I da se upisuju promene na njemu I sto je najvaznije,da se zapisuje ono sto se jede!!!

Sta hocu da kazem.Cinjnica je da je svako od nas drugaciji,ali isto je tako cinjenica da nase telo ne mora da znaci da ce da odreaguje na isti system prehrane od prethodnih priprema,pa ce tako recimo nekome da pase unos proteina od 350 gr I unos UH od 200 gr –dnevno kroz period od 6 Nedelja I da se dovede u vrhunsku formu….

Nekome ce recimo da pase unos od 500 gr B,I unos od 100 gr UH dnevno da se dovede u vrhunsku formu.

Nekome ce da pase sistem varijacije sa UH od recimo,300-200-100-0-gr,pa opet kroz naredna 4 dana isto I tako stalno u krug I da stalno drzi unos B na recimo 400 gra

Dok ce nekome da pase da bud na 500-550 gr B I na 50 gr UH cele nedlje da bi povecao unos UH 7 dan u nedlji na mozda cak I 500 gr tzv CARBLOADING.

I svi ovi pojedinci mogu da izadju u vrhunskoj formi!!!
Kao sto vidite,princip I sitem ne mora da bude isti za svakoga,

Ali jedno je zajednicko,ma koji sitem da pojedinac radio od ovih gore navednenih/da ne dodje do zabune da su ovo jedini jer ih imao mnogo/,svako od nas prlolazi kroz teske I krvave treninge tokom zadnjih 6-8 Nedelja I naravno ne zaobilazni KARDIO TRENING.

I sada se priblizavamo do tacke gde mnogi padaju na poslednjem ispitu.A to je zadnje 2 ili zadnja Nedelja pred takmicenje gde se konacni mozaik slaze u celinu I gde trud pojedinca /u koliko dobro odradi sledece stvari o kojima cu da govorim/,dolazi do izrazaja.

Samo da odmah nagovestim da cu sada da kazem samo jedan klasican primer onoga sto bi svako trebalo da radi u tom periodu.Dakle,ovkvih sistema ima jako mnogo I opet ovise od pojedinca do pojedinca I naravno od mnogih drugih stvari.


Dakle,celije u organizmu ne mogu da prenesu vodu sa jednog mesta na drugo,tj.mogu ali su im potrebni minerali za to.Od prilike 2/3 vode se u organizmu nalazi unutar celija I 1/3 van njih.Da bi organizam kontrolisao prenos vode kao sto rekoh on koristi minerale.Organizam proizvodi “soli” koje se rastvaraju u vodi,a celije upravljaju pomeranje ovih soli.

Postoje minerali koji su izvan celija/nama bitan NATRIUM/,a neki su van celija /ZA NAS BITAN KALIUM I MAGNEZIUM/.

Da bi se dobio sto bolji rezultat kada budemo trebali izbaciti NATRIUM iz tela pocinjemo sa punjenjem natriumom 2 nedelje pred takmicenje.Najjednostavniji nacin za to je da max solite sve sto jedete.Ovaj sistem ce da pomogne da drzimo nivo HORMONA-ALDOSTERON na najvisem mogucem nivou//ALDOSTERON ZADRZAVA VODU U ORGANIZMU//.Ovo se  radi iz tog razloga jer se prekida unos natriuma 2 dana pred takmicenje a vrednosti aldosterona tada nece biti uvecane kao sto se recimo desi kod pojedinaca koji prekinu sa unosom natriuma mnogo ranije I tako tj na taj nacin se izregulise hormonalana priroda tj organizam se brzo resava vode na onim mestima gde nam je potrebno a to je naravno ispod koze a ne iz misica.Za vreme svih ovih dana a pojedinci I na dan takmicenja treba da piju mnogo vode.Neki na pocetku ovog sistema piju cak I pod 10 lit vode dnevno.Mnogi padnu na tom ispitu u strahu od vode tj da ne izlgedaju zaliveno I ukidaju vodu mnogo ranije-cak I po 3 dana pred takmicenje prestaju sa unosom vode ali ja kazem da tada samo treba razmisljati racionalno I pomisliti dali je sam CARBLOADING moguce odraditi bez dovoljno vode I natriuma u organizmu!!
Bez dovoljno natriuma nemoguce je puniti vodu I glikogen u misice sto nam I jeste cilj.

7 dana pred takmicenje trebalo bih da se smanji unos UH recimo prema ovom sistemu.
Prva 2 dana se unos smanji za 50% od dotadasnjeg ukupnog unosa UH.
Sledeca 3 dana bi trebalo a se experimentise I da se unos UH smanji recimo od 150 do 60 gr.Ovo ovisi o kilazi koju takmicar ima.

Od UH treba da se jedu kompleksni UH I treba da se jedu po mogucnosti do pred vecer.
Sistem da se povecava proteinski unos za onoliko koliko smanjivas unos UH jeste odlican ali I tu postoji zamka.Naime I prevelik unos B moze da izazove to da se taj isti protein pretovori u glykos preko glikogena.Ovo bi trebalo znaciti da ne treba konzumirati vise od 2.5 gr proteina po kg/telesne tezine.Pod proteinima za punjenje podrazumevamo crvneo meso I losos zbog svojih masnoca.Kada smo vec kod masnoca onda treba da kazem da pred vecer posto smo izbacili UH treba da pocmemo sa unosom masti.Recimo..kikiriki ili lesnik deluju fantasticno.

Trening u ovo fazi treba da bude visokog inteziteta,Pojedinci rade sistem od dva treninga dnevno I to oba pute sve misice.Cilj ovog sistema je da si sto vise isprazne glikogenske reserve I iste pripreme za tzv CARBLOADING.
Ponavljnja I serijima bi trebala da idu izmedju 10-15 I najvise 2 serije po 1 vezbi.
Kardio trening bi trebalo da se prestane raditi u sredu,a to tada pozeljno bi bilo odraditi HIT cardio trening.
Poziranje tj snazno kontrahovanje misica takodjer moze da pomogne.

Kljucno!
Dva dana pred takmicenje izbaciti sol!Obavezno paziti sto se jede jel neke od namirnica mogu da sadrze skrivene soli I tu je onda prica gotova.

Zadnji dan pred takmicnje treba iskoristiti za taj cuveni carbloading.Treba poceti sa punjenjem dosta rano iz rasloga sto je ugljenohidratna tolerancija veoma niska pririodno,a pogotovo u kasnim vecernjim satima.Tu postoje mnoge varijante ali neke od univerazalnih su da se unosi ili 8 gr ili 6 gr UH po kg telesne tezine ali to opet ovisi od toga koliko je tezak sam takmicar.UH treba da budu kompleksni sa niskim GI/glikemicki index/.Tu spadaju krompir,pirinac I makarone.
Nekada se davno pribelgavalo sa punjenjem sa vocem ali to nije dobra ideja jel voce moze da utice na gasove I nadimanje stomaka a banane nikako nisu dobra ideja jel sadrze kalijum I veliko je pitanje kako ce organizam da odreaguje na njega u tom periodu.
Treba da se smanji unos proteina,masti da se izbace potpuno I sto je najvaznije taj zadnji dan treba da se jede na svakih 2 sata!Naravno po ovom sistemu gore opisanom.

Ukoliko takmicar nije stigao da se napuni u toku prethodnog dana onda na sam dan postoji opcija sa punjenjem sa brzim UH,Recimo beli hleb sa dzemom ili neko ugljeno hidratni napitak sa brzim secerom/dextroza,riboza,maltodextrin/

Dan pred takmicenje treba smanjiti unos tecnosti na jedva 1 litar I taj dan se naravno ne trenira.Na samom takmicenju se uradi jedan lagani pump nekih 15-20 min pre izlaska na binu.Ovo kazem iz tog razloga sto sam vidjao mnoge momke da bukvalno odrade ceo trening pred izlazak na binu I pocmu sa zagrevanjem I po 1.5 sati pre izlaska.Sto je katastofalna greska.Noge se ne pumpaju jer postoji mogucnost da mnogo krvi ode u trenutku do butina I da nastane drhatnje sto ce u mnogome pokvariti posing.

Ponavljam,ovo je samo jedna od mnogih shema koje se koriste.Nekome je recimo potrebno punjenje od 3 dana,nekome od 2.Ja sam se tokom vremena nasao u jednom od ovih principa.Aali naravno tu postoji jos mnogo stvari koji su kljucni faktori prilikom carbloadinga kod nas koji se profesinalno bavimo sa ovim sportom ali to ostavaljam za

srecno
pedja
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.292 sekundi sa 14 upita.