TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395504 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 13, 2024, 11:44:09 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Riba u ishrani i problem sa živom  (Pročitano 9198 puta)
Andrea.Savic
Gost
« Odgovor #13 poslato: Septembar 08, 2011, 12:18:17 posle podne »

Hvala na odgovoru. Zna li neko koje su posledice visokog unosa zive, tj otrovanja zivom?
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #12 poslato: Septembar 06, 2011, 06:43:00 posle podne »

Prema ovom izvoru, 0.05 je koncentracija žive u somu. http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/NutritionCenter/Fish-101_UCM_305986_Article.jsp

Dakle, može se slobodno jesti. :)
Sačuvana
Andrea.Savic
Gost
« Odgovor #11 poslato: Septembar 06, 2011, 06:33:45 posle podne »

Naravno da me zanima, cisto da znam :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #10 poslato: Septembar 06, 2011, 04:15:58 posle podne »

Sigurno da ima. Evo, baš ću da potražim pa ću ovde preneti, ako te zanima. :)
Sačuvana
Andrea.Savic
Gost
« Odgovor #9 poslato: Septembar 06, 2011, 04:10:19 posle podne »

Nikad nisam razmisljala o koncentracije zive u ribi i o unosu. Znala sam da ne treba cesto jesti tunu radi zive. Izuzetno volim ribu da jedem i morske plodove, ali eto, nisam razmisljala o tome da moze unos zive biti tako povecan.

Ja posebno volim soma da jedem, samo ga nekako ne vidim na spisku. Uglavnom jedem oslic, sardine i naravno soma.

Som je na engleskom Catfish, ali ga ne vidim na spisku. E, sad, nisam siguran da li ima još neki naziv pod kojim je ovde upisan... Nisam baš native English speaker. :D

Tunjevina, oslić i som su mi najčešće na meniju.

Znam kako je na engleskom... zacudila sam se da ga nema na spisku, kad je on jedna od najvecih recnih riba u evropi.  Mozda ima negde po netu da se nadje kolika je koncentracija zive u somu.. Zapravo me ne brine toliko, jer ga ne konzumiram bas mnogo. Ipak je dosta kalorican. :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #8 poslato: Septembar 06, 2011, 04:04:55 posle podne »

Nikad nisam razmisljala o koncentracije zive u ribi i o unosu. Znala sam da ne treba cesto jesti tunu radi zive. Izuzetno volim ribu da jedem i morske plodove, ali eto, nisam razmisljala o tome da moze unos zive biti tako povecan.

Ja posebno volim soma da jedem, samo ga nekako ne vidim na spisku. Uglavnom jedem oslic, sardine i naravno soma.

Som je na engleskom Catfish, ali ga ne vidim na spisku. E, sad, nisam siguran da li ima još neki naziv pod kojim je ovde upisan... Nisam baš native English speaker. :D

Tunjevina, oslić i som su mi najčešće na meniju.
Sačuvana
ФИКИ
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1146


Weightlifting sister, with the middle leg twister! :D

« Odgovor #7 poslato: Septembar 06, 2011, 03:57:57 posle podne »

Jes trout 
Sačuvana
Sta je dobar, a sta los trip?
Dobar trip je kad vidis zmaja.
Los trip je kad zmaj vidi tebe.
Andrea.Savic
Gost
« Odgovor #6 poslato: Septembar 06, 2011, 03:50:06 posle podne »

Nikad nisam razmisljala o koncentracije zive u ribi i o unosu. Znala sam da ne treba cesto jesti tunu radi zive. Izuzetno volim ribu da jedem i morske plodove, ali eto, nisam razmisljala o tome da moze unos zive biti tako povecan.

Ja posebno volim soma da jedem, samo ga nekako ne vidim na spisku. Uglavnom jedem oslic, sardine i naravno soma.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #5 poslato: Septembar 04, 2011, 05:03:34 posle podne »

Trout. Ako si mislio na prevod. :)
Sačuvana
ФИКИ
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1146


Weightlifting sister, with the middle leg twister! :D

« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2011, 08:14:09 posle podne »

Pastrmka?
Sačuvana
Sta je dobar, a sta los trip?
Dobar trip je kad vidis zmaja.
Los trip je kad zmaj vidi tebe.
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2011, 07:19:06 posle podne »

Ja obožavam njegov stil pisanja. Jedino baš ne volim kada onako pošizi i počne da lupa sve i svašta. :D
Sačuvana
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1269


BRO-SLAYER

« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2011, 03:52:08 posle podne »

Procitao sam skoro sve articles sa Lyle-ovog sajta. Jako citljivo pise, i ima dosta funny momenata
Sve u svemu odlican :)
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Septembar 02, 2011, 03:48:29 posle podne »

Riba u ishrani i problem sa živom

Riba je već dugo sastavni deo zdravih dijeta sportista i svih onih kojima je stalo do zdravlja, a za to postoji mnogo razloga. Evo nekoliko:
Riba je visoko kvalitetni izvor životinjskog proteina koji je lako dostupan i najčešće, u zavisnosti od lokacije, prilično jeftin. Niskomasna riba(poput tune, koja je decenijama na meniju bodibildera i ostalih sportista) je gotovo bez masti, a odlične su čak i one masnije ribe  jer sadrže gomilu zdravih masti i to u obliku omega 3 ribljeg ulja.
Visok sadržaj taurina u ribi odličan je za povećanje osetljivosti insulina i/ili leptina.

To su bile dobre strane, ali riba ima i svojih loših strana. Problem je kako se izboriti sa visokim sadržajem žive u pojedinim vrstama ribe. Živa je, kao što verovatno znate, vrlo toksična i, kada se dovoljno akumulira u telu, može napraviti velike probleme.
Pitanje koje se najčešće vrti jeste – koliko ribe možemo pojesti na dnevnom nivou da bismo  iskoristili sve njene blagodeti(proteine i esencijalne masti), a istovremeno izbegli opasne doze žive?

U zavisnosti od vrste ribe, koncentracija žive može varirati od one koja se ne može detktovati, preko veoma niske pa do veoma visoke koncentracije. Na kraju ovog članka videćete koje su maksimalne bezbedne dnevne doze žive koje možemo uneti. Onda ćete iz priložene tabele videti da je neke vrste riba moguće neograničeno konzumirati, dok se unos drugih mora ograničiti. Tako je, recimo, 4-5 unci(120-150g) konzervisane tune dnevno daleko iznad dozvoljenih limita, iako bodibilderi i sportisti jedu i mnogo više od toga.

Riba

Rekli smo da je riba izvor visoko kvalitenih proteina. Postoji mnogo vrsta riba, baš poput pernate živine. Riba je odličan izbor u bilo koje doba dana, osim u poriodu neposredno oko treninga. Neki istraživači su pokazali da riba drži ljude punijim čak i u odnosu na piletinu ili crveno meso.

Omega 3 masti iz ribe su fenomenalne – kako za opšte zdravlje ljudi, tako i za poboljšanje perfomansi sportista. Korisna svojstva ovih masti teško je i nabrojati. Ubrzavaju sagorevanje, smanjuju potencijal za skladištenje masti, smanjuju upalne procese, smanjuju depresiju, održavaju raspoloženje stabilnim, smanjuju mogućnost od srčanih oboljenja i zgrušavanja krvi. Non stop se otkrivaju nove benificije, pa se slobodno može reći da, ako postoji neki suplement koji bilo ko može redovno koristiti, to je riblje ulje.
Iako se neki naučnici trude da poboljšaju omega 3 sastav nekih od namirnica(tako, recimo, imamo Omega 3 jaja), i dalje je riba glavni izvor ovih masti kada je reč o hrani.

U zavisnosti od mesta u lancu ishrane varira i koncentracija žive u ribi. Hronično konzumiranje žive preko ribe može skroz da poništi sve pozitivne efekte koje ove životinje nose. Upravo zbog ovih potencijalnih opasnosti, Američka agencija za zaštitu okoline i Svetska zdravstvena organizacija postavile su dnevne i nedeljne limite za bezbedan unos žive. Trudnice i žene koje žele da zatrudne treba da smanje unos žive na najmanju moguću meru kako bi smanjile rizik od raznoraznih anomalija deteta.

U tabeli su prikazane vrste riba i koncentracija žive u njima(na 90g).




Što niža koncentracija žive, to bolje. Na dnevnom nivou, muškarci treba da ostanu na 0.19 ili manje. Riba sa koncentracijom žive većom od ove može se jesti do dva puta nedeljno. Žene treba da ostanu na 0.14 ili manje i mogu ići do 0.38 dva puta nedeljno.  Primera radi, količina ribe koju bodibilder pojede za jedan dan, sadrži daleko veću koncentraciju žive od preporučene.


Izvor: http://www.bodyrecomposition.com

Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.111 sekundi sa 18 upita.