TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395639 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 20, 2024, 08:56:24 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: POJMOVNIK ISHRANE - BRZA PITANJA O ISHRANI  (Pročitano 32154 puta)
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #16 poslato: Oktobar 02, 2014, 12:22:48 pre podne »

Slavisa, da li je moguce da se ima visak proteina u krvi? Prvi put cujem??
Sada savetujem nesto drugaricu sta da jede, kao pocela da trenira, hoce da resava stomak, i kaze vadila krv, i rekli joj da ima visak proteina u kvi?? :O
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #15 poslato: Septembar 30, 2014, 09:10:19 posle podne »

Hvala bro :) Mnogo jasnije!
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Septembar 30, 2014, 01:01:23 pre podne »

Treniram redovno, 5 treninga, odvojene grupe misica, treninzi visokog inteziteta... Da stvar bude jos gora, danas sam povredio ruku, pa ne znam da li cu moci da nastavim, ili cu da pauziram, i koliko... Sutra cu noge da odradim, pa cu da vidim na dalje...
Znam, vec sam slao negde CV, videcemo sta i kako ce da bude, hvala puno na podrsci!

Bilo bi dobro da se obratiš nekom dovoljno kompetenom za to...dr Tutorovu u rubrici sportske povrede...nadam se da nije ništa ozbiljno i da ćeš nastaviti sa redovnim treninzima...

P.S. sutra ide tekst o žumancima...gde sam se potrudio da odbranim našeg "izvikanog prijatelja"...koliko toliko... ;)

Inače, opet pitam šta biste voleli da pročitate onako "naširoko" o ishrani? Potrdio sam se da za početak akcenat stavim na "bitnije" vitamine, minerale, makronutrijense...ali se nisam fokusirao na neke posebne namirnice...ako imate konkretnih predloga, samo napred...ipak smo mi tu zbog vas dragi naši forumaši  ;)

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Septembar 30, 2014, 12:48:51 pre podne »

Trening hipertrofije? Nesto vise o tome Slavisa ako nije problem :)? Sorry za off

Kao prvo, treba se upoznati sa terminom hipertrofija...

Hipertrofija je uvećanje volumena mišićnih ćelija na račun vode i kontraktilnih proteina( mišićni proteini)...

Da bi vaš mišić rastao, potrebno je da ga "pogodite" odgovarajućim opterećenjem, i posle toga i adekvatno nahranite i odmorite, jer vaš mišić tokom treninga trpi sitna oštećenja, koja se u procesu oporavka "saniraju"...u tom procesu "asanacije" "štete načinjene treningom" dogaĂ°a se adaptacija mišića na opterećenje, tj. hipertrofija, povećava se sinteza( stvaranje) mišićnih proteina...dakle, povećanje mišićne mase nije ništa drugo nego li adaptacija na napor za savlaĂ°ivanje što većeg opterećenja( ali to dolazi postepno)...

Osnova svega je tzv. 1 MR...tj. maksimalno opterećenje...SUŠTINA TRENINGA HIPERTROFIJE JE RADITI SA 70-80% OD 1 MR...evo jednog mog teksta o tome...

1MR ( repetitio maximum) представља оно оптерећење које можемо подићи САМО ЈЕДНОМ У СЕРИЈИ...НАШ МАКСИМУМ!

Да би га израчунали користићемо следећу табелу :

% од максимума/Број понављања у серији
100 % 1
97.22 % 2
94.44 % 3
91.66 % 4
88.88 % 5
86.1 % 6
83.32 % 7
80.29 % 8
78.84 % 9
77.47 % 10
76.18 % 11
74.96 % 12
73.8 % 13
72.7 % 14
71.66 % 15

Ево једног примера рачунања 1MR

Ако на бенчу подигнемо 60 kg , 4 пута, искористићемо формулу по којој је
V- максимална тежина коју дижемо,
I – тежина коју смо подигли,
P – проценат од максималне тежине, тј. 1MR.

V = ( I x 100 ) : P ,

V= (60 kg x 100) : 91.66 = 65.45 kg

V=65.45 kg

Из овога видимо да ја максимална тежина коју наш вежбач може да избаци на бенчу 65.45 kg, то је његов 1MR.

Ево још једног примера...хоћемо да урадимо неку вежбу са 8 понављања...

Ако знамо да нам је максимум у некој вежби 110 kg (то нам је 1MR), a желимо да знамо која је то тежина са којом ћемо радити 8 пута, израчунамо:

I = (P x V) :100

I = ( 80.29 x 110kg) : 100

I= 88, 32 kg

Дакле, 8 понављања, тј. 80% од 1MR је 88, 32 kg!




« Poslednja izmena: Septembar 30, 2014, 01:02:23 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #12 poslato: Septembar 29, 2014, 10:08:28 posle podne »

Trening hipertrofije? Nesto vise o tome Slavisa ako nije problem :)? Sorry za off
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #11 poslato: Septembar 29, 2014, 09:06:48 posle podne »

Treniram redovno, 5 treninga, odvojene grupe misica, treninzi visokog inteziteta... Da stvar bude jos gora, danas sam povredio ruku, pa ne znam da li cu moci da nastavim, ili cu da pauziram, i koliko... Sutra cu noge da odradim, pa cu da vidim na dalje...
Znam, vec sam slao negde CV, videcemo sta i kako ce da bude, hvala puno na podrsci!
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Septembar 29, 2014, 08:50:41 posle podne »

Problem je sto radim jos ovu nedelju, izgubio sam posao, pa ce sad jos veci problem biti sa parama... Ali ok, ako kazes da ne prelazim 50 ak grama dnevnog unosa, necu...
Au, tebra. Teško je bratiću, teško
Jbg brat, znas i sam kakva je situacija...

Znam kako je brate, ipak živimo na jugu Srbije gde je sve što je južnije, tužnije...

Treniraš li redovno? I izvori zdravih masti poput lešnika, badema i sl., nisu baš jeftini...akcenat na belanca...žao mi je zbog cele situacije...šta da ti kažem, pokucaj na sva vrata, traži pomoć, šalji CV svuda gde možeš...i bori se, glava gore...nema predaje...
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #9 poslato: Septembar 29, 2014, 08:45:33 posle podne »

Odlicna tema!
Evo jednog pitanja: Da li mogu da bih povecao kalorijski dnevni unos, to uradim na kontu masti, posto mi pare manjkaju, a one imaju najvise kalorija ( naravno, mislim na zdrave masti) ?
Ne treba da ides preko 15% masti od ukupnog energetskog unosa u toku dana ,i da vodis racuna o tajmingu unosa istih u toku dana.
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #8 poslato: Septembar 29, 2014, 08:37:24 posle podne »

Problem je sto radim jos ovu nedelju, izgubio sam posao, pa ce sad jos veci problem biti sa parama... Ali ok, ako kazes da ne prelazim 50 ak grama dnevnog unosa, necu...
Au, tebra. Teško je bratiću, teško
Jbg brat, znas i sam kakva je situacija...
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #7 poslato: Septembar 29, 2014, 08:14:43 posle podne »

Problem je sto radim jos ovu nedelju, izgubio sam posao, pa ce sad jos veci problem biti sa parama... Ali ok, ako kazes da ne prelazim 50 ak grama dnevnog unosa, necu...
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Septembar 29, 2014, 08:09:05 posle podne »

Znaci nista od toga... Pa proteina unesem izmedju 120-140 dnevno, na svojih 73-75 kila... Mislio sam da onih 30 grama badema, kikirikija, ili cega vec uzimam, povecam za jos toliko, na nekih 50, 60 grama? Stvar je u tome sto mi je cilj i da se ugojim, mislim telesno, jer sam dosta smrsao...

Miki mislim da smo računali okvirno tvoj TDEE, i da je ispalo da ti po "formuli", 45-50% hidrata, 35-40% proteina i 15% masti..treba oko 50 gr masti...dakle, preko toga ne bih išao...

Iskreno mislim da "masna masa" nije rešenje...na tvom mestu odabrao bih opciju "stagnacije", ali kvalitetne stagnacije, jer i sam znaš da ti je potrebno bar malo više proteina, negde oko 150 gr dnevno...pre bih povećao unos proteina iz kvalitetnih, a koliko-toliko jeftinijh( dostupnih) izvora, tipa sir( minumum mlečne masti) i belanca...i naravno 3-5 gr hidrata( po kg) sa naglaskom na složene ugljene hidrate...tu je i "trening hipertrofije"...
« Poslednja izmena: Septembar 29, 2014, 09:00:30 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #5 poslato: Septembar 29, 2014, 01:33:35 posle podne »

Znaci nista od toga... Pa proteina unesem izmedju 120-140 dnevno, na svojih 73-75 kila... Mislio sam da onih 30 grama badema, kikirikija, ili cega vec uzimam, povecam za jos toliko, na nekih 50, 60 grama? Stvar je u tome sto mi je cilj i da se ugojim, mislim telesno, jer sam dosta smrsao...
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Septembar 29, 2014, 12:25:40 posle podne »

Vidi, povećaš hidrate,povećaš masti...a proteina nedovoljno...hm...

Zavisi koliko bi masti povećao? Tj. koliki bi ti unos masti bio...ipak sa mastima ne treba preterivati, pa čak i one bile zdrave...pitanje je koliko se to uklapa u tvoj TDEE( ukupna dnevna potrošnja energije)?

Ipak, masti nisu muscle-builders...već su to proteini...dakle, indirektna sinergija postoji...
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #3 poslato: Septembar 29, 2014, 11:57:26 pre podne »

Odlicna tema!
Evo jednog pitanja: Da li mogu da bih povecao kalorijski dnevni unos, to uradim na kontu masti, posto mi pare manjkaju, a one imaju najvise kalorija ( naravno, mislim na zdrave masti) ?
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Peki
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 542


ALL NATURAL !!!

« Odgovor #2 poslato: Septembar 29, 2014, 10:42:10 pre podne »

"Nije sramota ne znati, sramota je ne hteti učiti..."

"Učiti,učiti i samo učiti..."

"Znanje je snaga, znanje je moć..."



Sve što vas je oduvek zanimalo o ishrani...terminologija...nutricionizam...medicina...zdavlje...mišićna masa...definicija...zablude...istine...krajnost ili neminovnost uspeha...

Vaše pravo je da pitate...  ;)

Isto tako ovde možete izneti i predloge o tome o čemu biste voleli da čitate u "Pansport" biltenu i na zvaničnom sajtu u odeljku "Tekstoteka" a vezano je za ishranu...


Vaš dr Slaviša Stojić
Sve na svom mestu +1
Sačuvana
Još uvek sanjam mračne oblake da prolaze,
još uvek mislim kako jedna reč promeniće svet!
I onog dana kada mene više ne bude,
ni tada nema povlačenja, nema predaje!!!!
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.101 sekundi sa 17 upita.