TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 02:48:31 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713153 puta)
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2849 poslato: Novembar 28, 2015, 03:01:28 posle podne »

Pastrmka + marinada (maslinovo ulje, persun, beli luk, limun iscedjen) + pirinac sa paprikom i kecapom ;D



Prijatno ;D

Ovde ima 50ak g pirinca, jos toliko u sledecem obroku i to je limit, kako vi s 4x vise, stvarno ne znam :D
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2015, 03:12:20 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Harry_Callahan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 116

« Odgovor #2848 poslato: Novembar 28, 2015, 02:44:23 posle podne »

objasni ga ti i to opsirno :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2847 poslato: Novembar 28, 2015, 02:29:41 posle podne »

Slavisa ako moze odg u vezi ovoga,talozenje kalcijuma u kostima/zglobovima to sam negdje citao prije al se nmg sjetit gdje sam to naso
nesto veci unos kalcijuma dovodi do talozenja u kostima i onda se desavaju neka oboljenja

Hm, nesto veci unos kalcijuma? Hm...iskreno, konfuzno pitanje...ali pokusacu da budem koliko je to moguce precizan u odgovoru...

Najcesesce se to "talozenje" javlja u sklopu nekih bolesti, "patoloskih stanja"...cak i bez nekog ekcesivnog unosa...

Npr.

- povecan unos vitamina D ili A( hipervitaminoza); cak se pominje i povećan unos kalcijuma: “milk- alkali sindrom”...

- endokrini poremećaji: primarni ili sekundarni hiperparatireoidizam, akromegalija, adrenalna insuficijencija;

- neki tumori

- sakroidoza, hronicna bubrezna insuficijencija...

Ako cemo preciznije po pitanju terminologije...to talozenje se naziva kalcifikacijama...

Kalcifikacije su talozenje kalcijuma u krvnim sudovima ili u drugim mekim tkivima, pa otuda podela na vaskularne kalcifikacije (krvnih sudova) i vanskeletne kalcifikacije (mekih tkiva).

Kalcifikacije su po hemijskom sastavu jedinjenja kalcijuma i fosfora: kalcijum-fosfat ili hidroksiapatit, a koga interesuju i te hemijske formule, one izgledaju ovako: Ca5(PO4)3OH, (CaMg3)(PO4)2 i (CaHPO4 x 2H2O).

Dakle, uglavnom visok unos kalcijuma mora biti ispracen i neki dodatnim faktorom koju dovodi do vece verovatnoce za talozenje kalcijuma u tkivima...

http://lekar-savetnik.com/analiza/krvi/kalcijum.aspx

U preporukama neka gornja granica preporucenog dnevnog unosa kalcijuma je oko 2500 mg( za odrasle osobe)...

Po pitanju suplemenata...

" Nekoliko različitih vrsta jedinjenja kalcijuma se koriste u suplementima na bazi kalcijuma. Svako jedinjenje sadrži različite količine minerala kalcijuma – poznatijeg kao elementarni kalcijum. Uobičajeni suplementi kalcijuma su:

Kalcijum karbonat (40 odsto elementarnog kalcijuma)

Kalcijum citrat (21 odsto elementarnog kalcijuma)

Kalcijum glukonat (9 odsto elementarnog kalcijuma)

Kalcijum laktat (13 odsto elementarnog kalcijuma)

Dva glavna oblika dodatka kalcijuma su karbonat i citrat. Kalcijum karbonat je najjeftiniji i zbog toga često dobar prvi izbor. Ostali oblici kalcijuma u ishrani uključuju i laktat glukonat.

Pored toga, neki suplementi kalcijuma su u kombinaciji sa vitaminima i drugim mineralima. Na primer, neki suplementi kalcijuma takoĂ°e mogu da sadrže vitamin D i magnezijum. Proverite listu sastojaka da vidite u kom je obliku vaš dodatak kalcijuma i koje još sastojke sadrži. Ova informacija je važna ako imate zdravstvenih briga ili briga u vezi sa ishranom.


Izbor suplemenata kalcijuma

Da biste utvrdili koji je dodatak kalcijuma najbolji za vas, uzmite u obzir ove faktore:

Količina kalcijuma

Elementarni kalcijum je ključna stvar jer je to stvarna količina kalcijuma u ishrani. To je ono što vaše telo apsorbuje za rast kostiju i druge zdravstvene koristi. Na etiketi bočice dodatka kalcijuma piše koliko kalcijuma se unese jednom dozom. Na primer, kalcijum-karbonat ima 40 odsto elementarnog kalcijuma, pa 1.250 miligrama (mg) kalcijum-karbonata sadrži 500 mg elementarnog kalcijuma. Na osnovu toga odredite koliko tableta kalcijuma treba da popijete dnevno.

Tolerancija

Suplementi kalcijuma ponekad izazivaju blage neželjene efekte. To su gasovi, zatvor i nadutost. U principu, kalcijum karbonat najviše dovodi do zatvora. Možda ćete morati da isprobate nekoliko različitih brendova ili vrsta dodataka kalcijuma da biste pronašli onaj koji najbolje tolerišete.

Koje lekove uzimate

Suplementi kalcijuma mogu da uĂ°u u interakciju sa raznim lekovima, uključujući i lekove za krvni pritisak, sintetičke tiroidne hormone, bisfosfonate, antibiotike i blokatore kalcijumskih kanala. Pitajte svog lekara ili apotekara o mogućim interakcijama i koji tip dodataka kalcijuma je najbolji za vas.

Kvalitet

ProizvoĂ°ači su odgovorni za to da su suplementi bezbedni i tvrdnje istinite. Neke kompanije mogu da samostalno testiraju svoje proizvode. Neki proizvoĂ°ači ispunjavaju dobrovoljne standarde kvaliteta, čistoće, jačine dejstva i rastavaranja tableta.

Apsorpcija

Vaše telo mora biti u stanju da apsorbuje kalcijum da bi on bio efikasan. Sve vrste dodataka kalcijuma se bolje apsorbuju kada se uzimaju u malim dozama (500 mg ili manje) uz obrok. Kalcijum citrat se apsorbuje podjednako dobro kada se uzima sa ili bez hrane i preporučuje se za osobe sa niskim procentom želudačne kiseline (češće kod osoba starijih od 50 godina, ili ako se uzimaju blokatori želudačne kiseline), inflamatornim bolestima creva ili apsorpcionim poremećajima.

Da li suplementi kalcijuma nose sa sobom rizike?

Suplementi kalcijuma nisu za svakoga. Na primer, ako imate zdravstveno stanje koje izaziva višak kalcijuma u krvi (hiperkalcemija), trebalo bi da izbegavate dodatke kalcijuma. Ako niste sigurni da li smete da unosite kalcijum, ako pijete lekove ili patite od neke bolesti, obavezno konsultujte lekara pre nego što počnete da uzimate suplemente kalcijuma.

Još uvek se ne zna sigurno, ali postoji mogućnost da postoji veza izmeĂ°u dodataka kalcijuma i srčanih oboljenja. Veruje se da kalcijum iz suplemenata dospeva u masne naslage u arterijama – stanje koje se naziva ateroskleroza – izaziva očvršćavanje tih naslaga i povećava rizik od srčanog napada. Više istraživanja je potrebno da se potvrdi ova teorija da suplementi kalcijuma mogu povećati rizik od srčanog napada.

Postoje slične sumnje na vezu izmeĂ°u kalcijuma i raka prostate. Neke studije su pokazale da visok unos kalcijuma iz mlečnih proizvoda i dopuna povećava rizik od raka prostate, dok neke novije studije pokazuju da taj rizik ne postoji.

Kao i kod svakog zdravstvenog problema, važno je da razgovarate sa svojim lekarom da biste utvrdili šta je dobro za vas.

Više nije uvek i bolje: Previše kalcijuma nosi rizik

Kalcijum koji se unosi putem ishrane je uglavnom bezbedan, ali nije nužno bolji, a prevelike količine kalcijuma ne pružaju dodatnu zaštitu kostiju. U stvari, ako kalcijum u vašoj ishrani i iz suplemenata prelazi gornju granicu podnošljivog, možete povećati rizik od zdravstvenih problema, kao što su:

-Kamen u bubregu
-Rak prostate
-Zatvor
-Gomilanje kalcijuma u krvnim sudovima
-Narušena apsorpcija gvožĂ°a i cinka

Ako uzimate dodatke kalcijuma i jedete namirnice obogaćene kalcijumom, moguće je da unosite više kalcijuma nego što vam je potrebno. Pratite unos kalcijuma i postarajte se da ne prelazite granicu dnevnog preporučenog unosa.
"


P.S. Uzrok i posledica...zlocin i kazna  ;) A da i neka reumatska i druga autoimuna oboljenja mogu dati sliku "kalcifikacija"...
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2015, 02:40:18 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Harry_Callahan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 116

« Odgovor #2846 poslato: Novembar 28, 2015, 02:05:32 posle podne »

Slavisa ako moze odg u vezi ovoga,talozenje kalcijuma u kostima/zglobovima to sam negdje citao prije al se nmg sjetit gdje sam to naso
nesto veci unos kalcijuma dovodi do talozenja u kostima i onda se desavaju neka oboljenja
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2845 poslato: Novembar 28, 2015, 01:29:53 posle podne »

"Low carb filozofija" uz visok unos proteina i masti...

A ko je "tata"...

http://www.strengthsensei.com/charles-poliquin/

http://www.poliquingroup.com/

Dobar vam dan "dzezeri"...

https://www.youtube.com/watch?v=uSjaEHoi1_c
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2844 poslato: Novembar 28, 2015, 01:10:12 posle podne »

54-55kg...
:D
Pa, lakše mi je ovako, nego klasičan masa/definicija sistem...
Mislim, posle da ne razmišljam da li ću skinuti BF i koliko ću mišića usput izgubiti...
:D
Ovako (za sada) raste polako kilaža, težina tegova i broj ponavljanja...
:)

"He, he...ode nam Srle u poliqunce  ;D"
Ne kontam...
?!?
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2843 poslato: Novembar 28, 2015, 12:53:45 posle podne »

Srdjan je oduvek imao problema sa unosom hidrata...tako da donekle razumem pitanje oko visokog unos proteina...sa telesnom masom od oko 60 kg( ako se ne varam), uz dobar apetit se vrlo lako moze postici visok unos proteina, eh, da, a i hidrata   ;D pola kile pirinca dnevno resava problem  ;D ...sve u svemu, glikoneogeneza ce uciniti svoje, a i ako sve svedemo na nivo kalorija ipak 1 gr hidrata i 1 gr proteina ima istu energetsku vrednost...

He, he...ode nam Srle u poliqunce  ;D
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2015, 12:56:15 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2842 poslato: Novembar 28, 2015, 12:05:41 posle podne »

UH mi ne prelaze 3g, a masti imam dovoljno.
Tako se hranim godinu+ dana; dobio sam oko 5 kila za to vreme, a BF mi se nije nešto povećao (merio ogledalom).
:)
Cilj mi je da skrpim nešto malo mišića, a da mi BF ostane kol'ko-tol'ko isti...
:D
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #2841 poslato: Novembar 28, 2015, 11:55:35 pre podne »

Srki ti bolje cepaj po mastima i hidratima, nemoj da ti izvor energije bude GRADIVNI MATERIJAL!!!

+1
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2840 poslato: Novembar 28, 2015, 11:54:34 pre podne »

Srki ti bolje cepaj po mastima i hidratima, nemoj da ti izvor energije bude GRADIVNI MATERIJAL!!!
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #2839 poslato: Novembar 28, 2015, 09:50:42 pre podne »

Imam pravi obrok 10-20min nakon treninga, meso/pirinac/salata, na putu do kuce pojedem samo bananu, al' sam mislio ako uzmem blender da pijuckam nesto do kuce ;D

Probao sam jednom belanca, bananu i mleko, izblendirano, ali bilo je i jedno zumance pa nije bilo bas pitko, mozda bi samo s belancima i ledom to bilo ukusnije.
Izvini, a koja je poenta da ubacujes zivo belance u sejk ili kuvano? To mi nije jasno, zasto ne pojedes samo belance?
Nije zivo nego kuvano, probao sam zato sto je lakse popiti nego pojesti.
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #2838 poslato: Novembar 28, 2015, 09:06:16 pre podne »

U opšte nema smisla, i potrebe za unošenje proteina preko 1.5-2 g/kg sem ako nisi takmičar na hemiji i slično. Ja sam na mojih ~95kg unosio dobar deo godine oko 3g po kg i imam osećaj kao da me je samo dovelo do pada performansi tolika količina proteina. Uklopiš dnevni unos tako da imaš i P i UH i M, da dominantniji budu UH i to je to...  ;)
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2837 poslato: Novembar 28, 2015, 03:25:23 pre podne »

Zašto bi to uopšte radio?
Pa, radim već duže vrema...
:)

Mislim, nisu to neke velike količine hrane, ali na mojih 54-55kg mu tako dodje.
Mogao bi' još, ali štedim...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2836 poslato: Novembar 27, 2015, 11:44:00 posle podne »

Većina pitanja oko povećanog unosa proteina se dovodi u vezu sa " mogućim oštećenjem funkcije bubrega i jetre"...tzv. "preopterećenost ovih organa"...

Citiraću jednu zanimljivu studiju...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1262767/

Lično smatram da ako nema nekog postojećeg oštećenja funkcije bubrega i jetre verovatnoća da će "povećan" unos proteina "iz ishrane" biti predisponirajući ( primarni) faktor za nastanak "oboljenja" pomenutih organa je "relativno mala"...

Mislim da za sada nema studije koja se bavila ekstremnim unosom od 4-5 gr proteina po kg u dužem periodu...tako da ću reći da je "šteta" moguća...  ;) Ništa neće odviše  ;)

Po pitanju konzumacije "živih jaja", za sve diskutante, korisno štivo( Salmonela i avidin, kao problemi)...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/zabluda-ispijanja-ivih-jaja.html
« Poslednja izmena: Novembar 27, 2015, 11:46:26 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16754


« Odgovor #2835 poslato: Novembar 27, 2015, 11:34:37 posle podne »

Zašto bi to uopšte radio?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.138 sekundi sa 14 upita.