TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395308 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 04, 2024, 12:38:53 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Treniranje tokom prehlade  (Pročitano 23026 puta)
DrugacijiOdOstalih
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 206

« Odgovor #6 poslato: Decembar 06, 2006, 02:27:04 posle podne »

Vec oko 3 godine od kako je ustanovljena alergija na grinje(mada je ove godine ustanovljena i alergija na kucnu prasinu) hvata me sezonski rinitis koji traje mesecima i to svaki put pocinje kad malo zahladni vreme.Nisam neka sisa da mi smeta glavobolja,zapusen nos ili curenje iz istog ali moj imunitet je tada slab i malo po malo gubim na tezini a treningom to ne mogu da vratim sto me izuzetno nervira.Da stvar bude jos gora ove godine je to pocelo jos letos i jos uvek traje bez obzira sto koristim tablete i sprej za nos protiv alergije koje koristim vec godinama.Evo vucem se sve po nekim testiranjima i specijalistima i poslednje sto je bilo je da mi je specijalista za ORL preporucio neki jaci sprej za nos pa cu videti kakve ce rezultate to da da a nasao mi je neke nepravilnosti u nosu koje dosta osporavaju to lecenje i koje mogu samo operativnim putem da se uklone na sta ja nisam pristao.Covek me je na kraju uputio na alergolosku ambulantu u sklopu Klinickog centra i Torlak.Zamislite koji je to bedak da svake godine gledate kako mesecima gubite misice i posle vam trebaju jos par meseci da se vratite u staru formu.Voleo bih da cujem savet doktorke daniele za ovo . . .sta da radim govorite :(
Sačuvana
Been constantly so frustrated i've moved mountains with less ! When i channel my hate to productive i don't find it hard to impress !!!
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #5 poslato: Decembar 05, 2006, 09:42:42 posle podne »

odlican txt
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
TeH FiLiP
Barbarian
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9917


The Heat-h is on!

« Odgovor #4 poslato: Decembar 05, 2006, 08:01:58 posle podne »

oba puta kaka sam imao grip trening mi je cak pomogao,ma sve je to individualno
Sačuvana
BRING IT ON BAYBE :D
Kashichica
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 298

« Odgovor #3 poslato: Decembar 05, 2006, 06:46:55 posle podne »

samo sam jednom bio bolestan, prehladjen, dok sam isao u teretanu...
radio sam sa manjom tezinom jer sam bio ko popisan tog dana  :) :D ;D
Danijela textic je odlican, ovo ranije nisam znao pre..
Sačuvana
If it doesn`t make me stronger, I am not INTERESTED!!!
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #2 poslato: Decembar 05, 2006, 06:40:00 posle podne »

Hmm cuo sam negde da i zubobolja (karijes) moze da smanji napredak ???
Mislim na neki nacin je i logicno jer bi trebalo da opada imunitet i kod te boljke ?!
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #1 poslato: Decembar 05, 2006, 06:28:38 posle podne »

Ništa ne može više da zaustavi napredak bildera od bolesti. Zato se često javlja pitanje da linastaviti sa vežbanjem i ako je sportista/bilder bolestan.

odgovor će zavisiti pre svega od toga šta se podrazumeva pod pojmom bolestan. Da li je to obična prehlada, da li je gripa, da li je neka alergija?

Većina ljudi brka pojmove prehlade i gripe.

Gripu uzrokuje virus Influenzae A ili B, dok običnu prehladu uzrokuje čitava paleta od 200 virusa koje pripadaju Coronavirusima i Rhinovirusima. Grip je mnogo ozbiljnija bolest, dok je obična prehlada lako prolazna.

Protiv Influenze tj gripa naš organizam se intenzivno bori i kao rezultat nastaju opšti simptomi tipa slabosti, malaksalosti, bolova u kostima i mišićima i naravno povišene temperature.

Za vreme gripa bilo bi pogubno vežbati jer bi to dovelo do samnjenja mišićne mase, ali što je još važnije i do komlikacija tipa upala pluća i slično.

Zapamtite da je dizanje tegova pre svega katabolički proces razgradnje mišića i organizam mora biti u dobroj formi da bi se prebacilo posle katabolizma u stanje anabolizma odnosno oporavka i izgradnje mišića.
Dodatni napor u ovom vanrednom stanju ne bi donelo željeni napredak a istovremeno bi smanjilo snage imunog sistema da se bori protiv virusa.

Zaključak – ne treba uopšte trenirati tokom gripa!

Umesto treninga koncetrišite se na dobru ishranu i konzumiranje velikih količina tečnosti


Kad temperatura i bolovi proĂ°u možete se vratiti tegovima ali za početak na manje težine nego pre bolesti tokom prve nedelje. No već u drugoj nedelji od kraja bolesti možete se više naprezati i polako vraćati u staru formu. Konačno u trećoj nedelji trebalo bi da ste na težinama kao pre bolesti.

Ako ste oboleli od obične prehlade koju obično izazivaju blagi virusi imaćete samo curenje iz nosa i možda blag kašalj.

U tom slučaju možete nastaviti sa treningom ali ipak smanjite aspiracije i vežbajte sa manjim težinama (za nekih 25% tj ¼ manje).  

Ipak ovi virusi mogu biti i ozbiljniji te izazvati opet bolove u mišićima i kostima, glavobolju, kašalj i visoke temperature. U tom slučaju poslušajte vaš prganizam koji vam šalje ove poruke žestoke borbe sa virusom i klonite se teretane dok se stanje ne smiri.

Ipak držimo se stare dobre bolje lečiti nego sprečiti. Naravno najbolje bi bilo kada do bolesti (pa makar i obične prehlade) ne bi ni došlo jer zašto usporavati napredak tokom zima u bitnom periodu dobijanja na masi.
Dakle, da vidimo koje bi bile mere prevencije bolesti.
Pre svega trebalo bi naravno sprečiti prodor virusa u organizam što je složićete se najefikasniji način da se spreči bolest.

Pre svega imajte na umu da se ovi vorusi prenose sa čoveka na čoveka u bliskom kontaktu posebno u zatvorenim prostorima. Zarazne su pljuvačka i nosni sekret. Prema tome, ma koliko god to zvučalo banalno perite redovno ruke, izbegavajte mesta gde ima puno ljudi na malom prostoru, izbegavajte blizak kontakt sa onima koju su prehlaĂ°eni.

Zatim ,održavajte imuni sistem na visokom nivou. Ne zaboravite da su nedostatak sna, loša ishrana i preterivanje na treninzima pogubni za imunitet jer uzrokuju katabolizam.


Sačuvana
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.047 sekundi sa 14 upita.