TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 17, 2024, 11:09:23 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 185 186 [187] 188 189 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713141 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1439 poslato: Januar 23, 2015, 01:05:51 pre podne »

Evo jednog lepog teskta vezanog za kamen u bubrezima...( kalcijum oskalat)...inače manifestna simptomatologija zavisi i od veličina kamena, tj. čestica lakcijum oksalata, tako da je moguće da klinička slika bude bez simptoma...a pojava kamena( peska) je jedan od faktora za nastanak čestih urinarnih infekcija...i sam nalaz leukocita u urinu( kao kod tebe može da ukaže ne neki lokalni proces...ali za sada nema sistemskog ispoljavanja( leukociti su mirni)...

Prevencija pojave kalcijumskog kamenja (koje se obično sastoji uglavnom od kalcijum oksalata) za cilj ima smanjenje koncentracije litogenih faktora (kalcijuma i oksalata) i povećanje koncentracije inhibitora formiranja kamenja, kao što je citrat.

Mnogi faktori utiču na stvaranje kamena u bubregu:

-Genetske predispozicija
-Ishrana (preveliki unos životinjskih belančevina i natrijumovih soli, uzimanja preparata kalcijuma, nedostatka vitamina B6).
-Smanjen unos vode i dehidratacija.
-Infekcija mokraćnih kanala.
-UroĂ°ene mane mokraćnih puteva
-Delovanja klimatskih faktora.

Faktori rizika za nastanak kamena u bubregu:

-Ishrana siromašna fitatima (iz pirinča, raži, pšenice, ječma i mahunarki)
-Nedovoljan unos tečnosti
-Ishrana siromašna prirodnim kalcijumom
-Korišćenje suplemenata kalcijuma
-Prevelik unos životinjskih proteina
-Gojaznost
-Kronova bolest

Pored otkrivanja kamena u bubregu i mokraćnim putevima ultrazvukom, kamen se može videti i rendgenskim snimanjem urotrakta, kao i skenerskim pregledom abdomena i karlice. U tu svrhu se obično preporučuje i poseban skenerski pregled, takozvani nekontrastni CT.
Bubrežni kamen veličine do 5 mm najčešće prolazi kroz mokraćne kanale i urinom biva izbačen iz tela, što je slučaj i sa oko 50 % odsto kalkulusa veličine do 7 mm. Ali, ako se zaglavi i blokira prolaz urina, izazvaće bol.  

Prevencija kalkuloze

Kao opšte mere za sprečavanje nastanka kamena( peska) u bubregu i mokraćnim kanalima, savetuje se:

-Uzimanje 2-3 l tečnosti na dan
-Mešovitu dijeta
-Izbegavanje samo jedne vrste vode (po hemijskom i mineralnom sastavu)
-Izbegavanje čokolade, lešnika, oraha, badema, odnosno hrane sa visokim koncentracijama oksalata

Ajmo "malo detaljnije"...

KAMENJE KALCIJUM OKSALATA

Promena ishrane - Sa stanovišta dijete, promene količine tečnosti, kalcijuma, oksalata, proteina životinjskog porekla, kalijuma, saharoze, fruktoze, natrijuma, fitata i unos vitamina C mogu da budu korisni. Nejasno je koju ulogu unos vitamina D ima u formiranju ove vrste kamenja.

Povećan unos tečnosti - Povećan unos tečnosti tokom dana (iako nije obavezno da se pacijent budi nekoliko puta tokom noći kako bi mokrio), povećaće stopu protoka urina i smanjiće koncentraciju supstanci rastvorenih u njemu. Obe pojave mogu da utiču na smanjenje mogućnosti nastanka kamena.


Tip tečnosti - Na rizik od pojave kamenja smatra se da utiče i vrsta tečnosti.

-Sok od grejpfruta može da se poveže sa povećanim rizikom od pojave kamenja, iako potencijalni mehanizam još uvek nije identifikovan. Iako su podaci ograničeni, izbegavanje grejpfruta i soka od grejpfruta može da bude razumljivo u slučaju pacijenata sa kamenjem od kalcijum oksalata.

-Kafa, čaj i alkohol su u prospektivnim obzervacionim studijama povezani za smanjenim rizikom od pojave kamenja

-Sok od brusnice, koja se preporučuje kao profilaksa od pojave infekcija urinarnog trakta, povećava zasićenje urina kalcijum oksalatom kada se unosi u velikim količinama (jedan litar dnevno). Unos umerenih količina obično nije štetno, ali nema dokaza da ovo piće doprinosi prevenciji kamenja.

Redukcija unosa proteina životinjskog porekla - Negativne promene u ekskreciji kalcijuma, urične kiseline i citrata preko urina može da se javi usled ishrane bogate proteinima, jer metabolizam aminokiselina koje sadrže sumpor povećava dnevno kiselinsko opterećenje stvaranjem sumporne kiseline. Životinjski proteini češće dovode do ove pojave od biljnih, jer imaju veći sadržaj sumpora, a samim tim proizvode više kiseline. Zato će smanjeni unos proteina životinjskog porekla dovesti do pozitivnih promena urina. MeĂ°utim, nije dokazano da će do smanjiti i pojavu kamena. U obzervacionim studijama, ishrana bogata proteinima životinjskog porekla je faktor rizika za pojavu kamena u bubrezima kod muškaraca, ali ne i kod žena. U nasumičnom ispitivanju redukovani unos proteina životinjskog porekla, zajedno sa većim svakodnevnim unosom kalcijuma i manjim natrijuma bio je povezan sa manjim rizikom od ponovne pojave kamena.

Veći unos voća i povrća - Hrana bogata kalijumom, naročito voće i povrće, može da ima pozitivan uticaj. Povećan unos voća i povrća može da smanji rizik od formiranja kamena od kalcijum oksalata, naročito kod pacijenata koji su konzumirali malo voća i povrća. Ovaj pozitivan uticaj prvenstveno je posledica povećane ekskrecije citrata.

Ograničen dnevni unos oksalata - Neke vrste hrane imaju visok sadržaj oksalata i njih treba izbegavati (npr spanać i rabarbara). Pored toga, neki orasi i mahunarke takoĂ°e imaju visoki sadržaj oksalata i njihov unos treba ograničiti (npr kikiriki, indijski orah i bademi). MeĂ°utim, postoji malo dokaza da ishrana siromašna oksalatima smanjuje rizik od formiranja kamena. U prospektivnim obzervacionim studijama pojedinaca koji nikada nisu imali kamen, viši dnevni unos oksalata je samo malo povisio rizik od pojave kamena kod muškaraca i starijih žena; nema indikacija kod mlaĂ°ih žena. Zbog dokumentovanih zdravstvenih koristi mnogih vrsta hrane koje se tradicionalno smatraju bogatim oksalatima (ali i dalje ih imaju 10 mg ili manje po obroku), stroga restrikcija oksalata se ne podržava.

Ograničen unos natrijuma - Kalcijum se pasivno reapsorbuje u proksimalnim tubulama bubrega niz odgovarajući koncentracioni gradijent stvoren reabsorpcijom natrijuma i vode.

Iz tog razloga, ishrana siromašna natrijumom (od 80 do 100 meq/dnevno) može da poboljša proksimalnu reapsorpciju natrijuma i kalcijuma, što vodi redukciji izbacivanja kalcijuma. U jednoj studiji, na primer, snižavanje unosa natrijuma sa 200 na 80 meq/dnevno smanjilo je ekskreciju kalcijuma za do 100 mg/dnevno (2.5 mmol/dnevno). Iako je nezavistan doprinos ishrane siromašne natrijumom nepoznat, ona je deo režima za koji se pokazalo da smanjuje pojavu novog kamenja.

Ograničen unos saharoze i fruktoze - Za saharozu je dokazano da povećava koncentraciju kalcijuma u mokraći nezavisno od unosa kalcijuma i povezana je sa povišenim rizikom od nastanka novog kamenja. Fruktoza takoĂ°e povišava rizik.

Unos kalcijuma - Iako se veća koncentracija kalcijuma često nalazi kod osoba sa kamenjem u bubrezima, ne preporučuje se ograničen unos ovog minerala. Smanjenje slobodnog intestinalnog kalcijuma može da dovede do povećane apsorpciju dijetarnih oksalata i povećane ekskrecije istih, zbog smanjenog vezivanja oksalata kalcijumom u lumenu creva. Neto efekat može da bude povećana supersaturacija urina u odnosu na kalcijum oksalat i povećana mogućnost formiranja kamenja.

Mogućnost prevencije stvaranja novog kamenja sa normalnim unosom kalcijuma delimično je pokazana petogodišnjom studijom koja je uporeĂ°ivala dve dijete meĂ°u muškarcima sa idiopatskom hiperkalcenurijom i ponovljenom pojavom kamenja od kalcijum oksalata. U ovom ispitivanju 120 muškaraca je nasumično prepisana dijeta koje su se sastojale od normalne količine kalcijuma (1200 mg/dnevno [30 mmol/dnevno]) i male količine proteina životinjskog porekla (52 g/dnevno) i soli (2900 mg/dnevno [50 mmol/dnevno] natrijum hlorida), ili dijeta sa malom količinom kalcijuma (400 mg/dnevno [10 mmol/dnevno]).

Ostalo - Velike doze vitamina C izgleda da kod nekih pacijenata povećavaju ekskreciju oksalata putem urina, kao i rizik od pojave kamena; zato visoke doze ovog suplementa treba izbegavati kod pacijenata sa većom urinarnom ekskrecijom oksalata. Fitat izgleda da smanjuje rizik od pojave kamena kod žena. Iako nije tek posledica ishrane, veći indeks telesne težine povećava rizik od nastanka kamena, naročito kod žena. Iz tog razloga kontrola težine može da pomogne u prevenciji ponovne pojave kamena.

U našem pwt dopisivanju sam pomenuo i diabetes insipidus...neke stavke se uklapaju, neke ne( specifična težina urina je ok)...eventualno konsultacije endkrinologa...i nalaz elektrolita je neophodan zbog nekih interakcija hormona koji utiču na balans vode i elektrolita u tvom telu( Na, K... i sl.)

Kamen i pesak bubrega( kalkuloza) daju uglavnom lokalne simptome...tj. Bol...Bol može da bude blag, ili toliko jak da je potreban smeštaj u bolnicu. Nastupi  teškog bola, poznatiji kao bubrežne kolike ili bubrežni napadi, obično traju 20 do 60 minuta i mogu da se ponavljaju više puta u toku dana. Bol se najčešće javlja u slabini sa desne ili leve strane a može da se širi prema donjem stomaku i polnim organima.

Pojava karakterističnog bola, pojava krvi u mokraći koja može da bude vidljiva golim okom ili samo uz pomoć mikroskopa pri analizi mokraće ukazuju nam na kamen u bubregu ili mokraćnim kanalima. Ostali najčešći simptomi jesu mučnina i povraćanje u fazama napada bolova i neodložna i iznenadna potreba za mokrenjem.

Dosta nespecifičnih simptoma...
« Poslednja izmena: Januar 23, 2015, 01:08:31 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1438 poslato: Januar 22, 2015, 03:11:51 posle podne »

Sta preporucujes zbog peska u bubrezima i da li mislis da taj pesak moze biti uzrok simpotomima koje sam naveo ? Cuo sam da ljude koji imaju pesak boli dok mokre, ja nemam uopste te simpotome.
Dnevno pijem minimum 5l vode, mada uvek popijem malo vise, oko 6l recimo. Dnevno 200-250g zivotisnjskih proteina, plus ono malo biljnih iz hidrata.
Ako bih radio elektrolite, trebao bi mi uput. Da li oni mogu biti uzroci navedenih problema i koliko su bitni ? Ako je bitna njihova analiza pitacu doktorku da mi da uput i za to pa da opet vadim krv...
Sada kada vratim film, ucestalno mokrenje i stalna pospanost traje pa sigurno vise od godinu dana. A suvoca usta, usana, ruku i stalan osecaj da sam zedan mozda nekih 3-4 meseca... Nisam obracao paznju na to mislio sam sve reko proci ce, mozda sam zakacio neki virus ili bakteriju. Ali izgleda da nece, a i postaje mi sve veci problem...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1437 poslato: Januar 22, 2015, 01:57:17 posle podne »

Jeste Slavisa, vec sam te pitao za to pa si me posavetovao da vadim krv i proverim urin, i da se javim lekaru sto sam i uradio. Samo sto cu rezultate predati tek u ponedeljak... Da li ti nesto znaci ova slika ? Posto ja dobar deo ne razumem. Da ponovimo problem je ucestalo mokrenje, stalno sam zedan, suva usta, suve usne, suve ruke, stalno mi se spava...

Na osnovu nalaza urina mi se cini da imas pesak u bubrezima...tj. kristal kalcijum oksalata...preporuka oko UZ pregleda...

Koliko vode popijes u toku dana?

Koliko proteina cepas na dnevnom nivou?

I unos vode bitno utice na vrednosti uree...kao i unos proteina...

Ovo oko trombocita je prolaznog karaktera...tj.ukupan broj je ok...tako da je Hater to lepo primetio vezano za parametre i neslaganja...tj. MPW i PDV...
"MPV (mean platelet volume) – prosečna zapremina trombocita. Ovaj parametar daje informaciju o veličini trombocita. Obično postoji inverzan odnos izmeĂ°u broja trombocita i njihove veličine: ukoliko je veći MPV, broj trombocita je manji i obrnuto.

PDW (platelet distribution width)  â€“ mera je za uniformnost veličine trombocita.
Ukoliko je broj trombocita visok ili nizak ili ukoliko postoji alarm na izveštaju koji ukazuje na moguća ometanja prilikom analize uzorka na automatizovanom analizatoru, obično se broj trombocita proverava brojanjem u komori za brojanje ćelija uz pomoć mikroskopa. Posmatranjem krvnog razmaza pod mikroskopom se može opisati njihov izgled.
Osim krvne slike, vrlo je važan i fizički pregled. Ukoliko postoji poremećaj broja trombocita, biće potrebni dodatni testovi i pregledi da bi se utvrdio uzrok. Izbor dopunskih pregleda i testova se utvrĂ°uje na osnovu znakova i simptoma bolesti, istorije pacijenta i rezultata analiza.
"

Odraditi elektrolite...Kalijum, Natrijum,  Hlor...

Transaminaze mirne - jetra...

Dijebetes sigurno nemas...

Koliko dugo sve ovo traje( simptomi)?
Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #1436 poslato: Januar 22, 2015, 12:57:22 posle podne »

Gledaj trombociti su ti 218 sto je odlicno a sve ovo dole ti je vezano za to i to ne znaci nista ako ti je broj trombocita u redu.
Ti brojevi im samo pomazu da svate gde je greska ako imas mnogo mali broj trombocita odnosno veci a tebi je sve u redu. (RDW,MPL,PCT,PDW) :D
Postoje jos dosta tih faktora, koji uticu na proizvodnju tih trombocita i oni odstupaju od vrednosti zbog milion razloga (zakacis neki grip, kod trudnica zbog bolova u stomaku, kod sportista koji su pod upalama i slicno) kao sto sam reko gleda se ovaj broj od 218 pa se dalje reaguje ako treba.
A ti vidi sa njima te simptome sto imas ali sa ovim testom to nema nista zajednicko.
Mozda ti je to samo i neko prolazno stanje. :D
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1435 poslato: Januar 22, 2015, 10:14:52 pre podne »

Jeste Slavisa, vec sam te pitao za to pa si me posavetovao da vadim krv i proverim urin, i da se javim lekaru sto sam i uradio. Samo sto cu rezultate predati tek u ponedeljak... Da li ti nesto znaci ova slika ? Posto ja dobar deo ne razumem. Da ponovimo problem je ucestalo mokrenje, stalno sam zedan, suva usta, suve usne, suve ruke, stalno mi se spava...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1434 poslato: Januar 22, 2015, 12:40:34 pre podne »

Da li je neko mozda probao caj od ovsa (ne ovsenih) kao lek za ciscenje i odrzavanje bubrega ? Rezultati ?

Kakav problem imaš sa bubrezima? Pesak, kamenje u bubrezima? Kreatinin, urea? Da li je raĂ°ena neka lab. analiza( krv, urin)? Neka infekcija? ( napiši vrednosti ili još bolje skeniraj nalaze)

Da li je raĂ°en UZ?

Uvin čak...čaj od peršuna...brusnica...nana...imaju pozitivan efekat, kao i dobra hidratacija...

Ali treba nam jasna simptomatologija da bi znali kako da pomognemo na pravi način...

Bolovi, krv u urinu, učestalo mokrenje, pečenje pri mokrenju...?

Nekada i modifikacije u načinu ishrane mogu pomoći...

Neko u porodici "pati od neke hronične bolesti"...bolesti bubrega?

Na našem forumu postoji i deo, pitanja iz oblasti medicine, tako da i na našem forumu ima dovoljno kompetentnih za savete iz ove oblasti...

Mislim da smo već u private porukama pričali o tome...
« Poslednja izmena: Januar 22, 2015, 12:46:48 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #1433 poslato: Januar 21, 2015, 04:02:34 posle podne »

Ja sam samo guglao i uglavnom sve na prvom izadje sta treba ili to bude stranica bolnica (drzavnih ili privatnih) ili neki zdravstveni forum cini mi se doktor.rs gde je neko bas tako pitao i samo procitas konkretan odgovor.
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1432 poslato: Januar 21, 2015, 03:44:08 posle podne »

Imas bas neki sajt za to ili samo da guglam ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #1431 poslato: Januar 21, 2015, 03:35:20 posle podne »

Ako su te u klinicki centar poslali tamo rade svoj posao videces i sam. Nego ima previse starih osoba, cini mi se mladih uopste nema posto ih ne zanima to da provere dok ne dodje neki vidjivi problem. Salju ljude uglavnom na 2 mesta tu i na zvezdari ona velika bolnica zato je krcato.

Ja mislim da ti caj tu ne pomaze nista vec samo ces cuti zasto imas nesto vise ili manje pa to samo i otklonis.
Mada videces kad odes prvo ces odma da vadis ponovo i detaljnije nalaze za bas te stvari koje nisu ok.
I pola stvari mogu da ti budu vise ili nize samo ako si zakacio neki virus u skorije vreme ili ga prelezao cak i da ga nisi ni osetio.
Npr zakacis nesto sitno a nisi ni svestan, za to ti se pobrine slezina da sredi a samim tim ona emituje neke delove u krvi i zato ih bude manjak ili visak pa se to vrati cim prodje. Setace te malo dan dva da vadis to sve.
Prekucaj slova na net i videces sta kazu usled cega dolazi do povecane ili smanjene vrednosti meni je bilo zanimljivo da citam kad sam dobio nalaze.  
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1430 poslato: Januar 21, 2015, 03:06:38 posle podne »

:/
Pa, ne znam...
Možda bi PanSport doktor neki bio od pomoći, a ne ovde u ishrani...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1429 poslato: Januar 21, 2015, 03:02:57 posle podne »

Ne imitiram te Srki, vec imam problem sa bubrezima, izgleda. Rezultati urina nisu bas ok, dosta rezultata je lose... Ali jos nisam odneo kod lekara rezultate iako sam dobio rezultate 9. januara jer nema slobodnog termina, jer gospoda u zdravstvu lade onu stvar i ebe im se za nas. Pise tamo sta je lose a sta dobro, samo sto ja ne razumem sta je tacno sta i u cemu je problem. U ponedeljak konacno nosim rezultate pa cemo videti... Do tada mi je stric preporucio caj od ovsa, to je njemu jedna doktorka pre preporucila i to mu je izlecilo bubrege kaze on. Mada malo hoce da preuvelicava pa reko da pitam dal je neko imao iskustva sa ovim... Upada u oci i povecana urea, koja me ni u najmanju ruku ne brine i ne zanima da budem iskren. :)
Inace problem je ucestalno mokrenje, suva usta, suve usne, suve ruke i stalno sam zedan...
I da, stalno sam pospan i stalno mi se spava. Trening bez kofeina nmg da zamislim, sto jako ume da smori vremenom...
« Poslednja izmena: Januar 21, 2015, 03:06:36 posle podne od strane Pecha » Sačuvana
Panta rei, panta res.
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1428 poslato: Januar 21, 2015, 02:55:49 posle podne »

Peča počeo da me imitira...
xD
Nego, kako uspeo krompir?!?
:)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #1427 poslato: Januar 21, 2015, 02:54:31 posle podne »

Uuuu ovo interesuje i mene...!!!
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1426 poslato: Januar 21, 2015, 02:51:14 posle podne »

Da li je neko mozda probao caj od ovsa (ne ovsenih) kao lek za ciscenje i odrzavanje bubrega ? Rezultati ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1425 poslato: Januar 21, 2015, 12:24:46 pre podne »

Rekao sam da Power kupujem kada popijem ovaj.
:)
Pa, za doručak ga i razmutim u 250-300ml.
Posle treninga sam žedan pa mi dobro dodje (popijem i na treningu nešto manje od litre).
Ako smeta toliko vode, neće mi biti problem da ga mutim i u manje...
:)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 185 186 [187] 188 189 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.132 sekundi sa 14 upita.