TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395685 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 20, 2024, 08:48:26 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 714391 puta)
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1829 poslato: April 23, 2015, 01:13:05 pre podne »

Joj Slavisa nemoj me zezati kakav strucnjak : ))
Gledam da uzmem nesto ok i da ne bacim pare, da bude jednostavno za odrzavanje i da bude ukus mesa ok, na primer na teflonu mi je bilo kao sa rostilja i lep ukus, ali su ti napisao neke tekstove ovo ne valja ono ne valja i sad ne znam sta uzeti : ))
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1828 poslato: April 22, 2015, 10:39:36 posle podne »

OK, hvala na opširnom odgovoru.
:)
Beli pirinač jedem svaki dan, pa povremeno probušim sa integralnim.
:D
Keva mi donela proso i heljdu, pa sam mislio da zamenim malo integralni pirinač.
Svakako nisam mislio da pravim ko zna šta od toga, nego samo to kuvano+meso.
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1827 poslato: April 22, 2015, 10:27:39 posle podne »

Seme heljde u kulinarskom smislu, veoma je ukusno i  nutritivno vredno. Heljda se koristi kao i pirinač, u obliku heljdine kaše, kao dodatak jelima uz povrće i meso, od nje se pripremaju lekovite kaše, mnoga druga dinstana jela, prave se odlične krvavice, pite... U nekim zemljama smatra se vrhunskim specijalitetom. Kuva se oko 20 minuta.
Veoma je zahvalna, jer se odlično kombinuje s povrćem, gljivama i drugim žitaricama. Koristi se samo oljušteno zrno.

Heljda je jedna od najhranljivih i najzdravijih namirnica koje se mogu jesti. Veoma je bogata u gvožĂ°em, cinkom, drugim mineralima i vitaminima koji je čine savršenom hranom za decu i žene u toku trudnoće. TakoĂ°e sadrži manje ugljenih hidrata u odnosu na druge žitarice, mada heljda i nije žitarica. Zbog toga kuvana heljda (sama ili sa malo mleka), je savršena hrana za dane kada želite da jedete malo manje i vežbate malo više, čini da se osećate siti duže a da manje jedete....dakle, više dijetnih vlakana od integralnog pirinča...

Heljda ima sve dobre osobine kao i integralne žitarice, osim toga bogata je lizinom, esencijalnom aminokiselinom...

E sad hoćeš i malo proje...  ;)

"Proso (Panicum milliaceum) je od kamenog doba sastavni deo ljudske ishrane. Pre kukuruza proja (prosa) je mešena isključivo od zrna prosa. Proso je sitna okruglasta i malo spljoštena žućkastobela žitarica. Zrno prosa je ovijeno plevom (ljuskom), koju treba oljuštiti, jer je neprobavljiva (sadrži oko 53% celuloze). Hranljiva je i lekovita, sadrži skoro sve sastojke za fiziološku ravnotežu organizma. Ima vazdušastu konzistenciju i lake je probavljivosti. Izrazito je alkalna (bazna) žitarica i kao takva je nezamenljiva za uspostavljanje ravnoteže kod oštećenja crevne flore.

Organizmu daje puno energije i zagreva ga. Preporučuje se i kao vrlo pogodna hrana za starije osobe koje naginju bolestima krvnih sudova. Kalorijska vrednost 100 g oljuštenog prosa je 327 kcal. Sadrži 8,7 g vode, 10 g proteina sa veoma važnim aminokiselinama (argininom, triptofanom, lizinom, cistinom, histidinom, torozinom, rastvorljivu silicijumovu kiselinu), 2,9 g masnoća, 72,9 ugljenih hidrata, 8,5 g vlaknaste materije. Od minerala sadrži: 8,0 mg kalcijuma, 285 mg fosfora, 3,0 mg gvožĂ°a, 5,0 mg natrijuma, 195 mg kalijuma, oko 170 mg magnezijuma, sumpora, fluora i joda. Od vitamina sadrži: gotovo sve vitamine grupe B (42 mg tiamina, 0,29 mg riboflamina, 4,7 mg nijacina i dr.) 0,18 mg vitamina E, vitamina A i silicijumovu kiselinu. Za pripremu jela najviše se preporučuje brašno od celog zrna (integralno brašno). Koristiti sveže samleveno brašno zbog neizmenjene sadržine vitamina i nezasićenih masnih kiselina. Za pripremu hleba i peciva koristi se samo instant pekarski suvi kvasac, koji ne sadrži nedozvoljene dodatke.


Proso je izuzetno koristan za ishranu. Pomaže pravilnom radu i hrani želudac, pankreas, slezinu i creva. Kao takvo, široko se primenjuje i u dijetalnoj ishrani dijabetičara. Proso je najbolji prirodni lek. Ono daje crevnim bakterijama hranljivi supstrat i na taj način potiskuje razvoj bakterija koje uzrokuju trulenje u crevima. Zbog njegovih hranljivih i lekovitih svojstava preporučuje se, da se jela od prosa pripremaju jedan do dva puta nedeljno. Mleveno prošeno brašno koristi se u pripremi hleba i peciva, pomešano oko 15% sa drugim bezglutenskim brašnom.
Zrno prosa može biti samostalno jelo, u kombinaciji sa drugim namirnicama (naročito sa sitnim pasuljem ili sočivom), karfiolom, bundevom ili tikvicama.

Lekovita svojstva:
– blagotvorno deluje na organizam (pre svega na želudac, slezinu i guštreraču, pospešuje varenje,
– obnavlja ćelije i crevnu floru,
– jača srce, podstiče mokrenje i znojenje, koristi se protiv anemije, nervne napetosti i depresije, smanjuje zapaljenja i otoke,
– štiti od umora, kijavice, bronhitisa, karijesa…
– pomaže sprečavanju pobačaja.
– ulepšava telo, utiče na lep ten, pročišćava kožu, jača kosu i nokte,
– blagotvorna je i za dijabetičare.

Preporučuje se kao dijetalna hrana licima koja se bave intelektualnim poslovima, nervoznim i starijim licima kojima preti skleroza. Korišćenje prosa se savetuje kod tegoba sa kiselom krvi (acidoze), koristi se i protiv taloženja štetnih materija kod reumatizma i gihta.
Dijetom od prosene kaše i povrća uspostavlja se unutrašnja ravnoteža metabolizma.

BLAGOTVORNOST IZNUTRA – ISTOVREMENO I SPOLJA

Jelima od prosa deluje se iznutra na čišćenje krvi (neutralizacija povećane kiselosti krvi), pospešuje varenje, sprečava trulenje u crevima, pojačava izlučivanje mokraće i sl. Blagotvorno dejstvo na organizam, istovremeno ima uticaj i na spoljnu stranu, ten. Da bi se postiglo dobro zdravlje i lep ten, obavezno je konzumiranje prosene kaše s povrćem, jednom do dva puta nedeljno.

Priprema prosa

Proso pre upotrebe treba najpre probrati i očistiti od nečistoća i neoljuštenih zrna. Oprati ga u gustoj cediljki pod mlazom vode, jer tako će manje peniti tokom kuvanja.
Prosena kaša se kuva u razmeri: 1 šolja prosa u tri šolje vode i prstohvat soli. U proključalu vodu doda se pripremljeno proso i so, promeša i ostavi da voda proključa. Smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 do 35 minuta, a po potrebi doliti vrućom vodom. U letnjem periodu meka kaša
se priprema na isti način, ali se umesto tri, upotrebe četiri šolje vode. U zimskom periodu, pre kuvanja probrano suvo proso propeći u suvom tiganju oko 5 minuta da dobije zlatastu boju i zamiriše na orahe, postepeno mešajući da ne zagori. Preliti pažljivo ključalom vodom, mešajući i dalje kuvati prema napred navedenom načinu.
Kombinacija prosa sa drugim žitaricama (npr. 20% prosa i 80% smeĂ°eg pirinča) daje vrlo ukusno jelo. Preostala stegnuta prosena kaša se može iskoristiti sa dodatkom povrća i vode, za pripremu čorbe ili sa manje vode kremast doručak.
"

Sve u svemu nije greška ni heljda, ni proso...a ni beli pirinač, kao zamena integralnom pirinču...ne brini, od belog pirinča nećeš umreti...  :D

Topla preporuka za čitanje...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/uvena-dilema-beli-ili-integralni-pirina.html
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1826 poslato: April 22, 2015, 09:52:29 posle podne »

Uzeo sam pre neki dan od Tefala neki novi tiganj.
Stvarno mu ne treba ni kap ulja.
Stari njihov što sam imao se lepio k'o lud; baš je bio star, pošto nije imao ni onu crvenu fleku na sredini...
Ako se bira kvalitet keramički (Delimano) i teflonski (Tefal), preporuka za Tefal...
:)

Koliko je OK radi promene da se integralni pirinač zameni sa kuvanom heljdom (u zrnu) i kuvanim prosoom (ili kako se već piše)...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1825 poslato: April 22, 2015, 09:43:10 posle podne »

Oh, pa da li je to naš drug Acala stručnjak za tiganje i legure za izradu istih?  ;D

Samo se nadam da idalje ne očekuje da će sa unosom proteina od 1 gr po kg telesne mase postići maximalne rezultate u razvoju mišićne mase?! Dakle, džabe dobar tiganj i pekač, kada nije pun mesa  ;D

Halogeni pekač HC 1200... http://fagor.rs/halogeni-pekac-hc-1200/...  ja ga koristim( radi se o poklonu, a poklonu se u zube ne gleda  ;) )...ali sad, siguran sam da i imaš bolje predloge, kao i po pitanju tiganja, ne zaboravi da neki od nas ipak nisu stručnjaci za "metalurgiju"  ;)

Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1824 poslato: April 22, 2015, 06:37:54 posle podne »

Slavsa koji pekac ti imas daj link ako mozes ga naci na netu?? Gledam sad sta da kupim i to a da se ne bace paree :)))
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1823 poslato: April 20, 2015, 10:23:51 pre podne »

Da li bih mogao meso da zamenim sa ella sirom(neko vreme) posto 450g elle-130din, a takodje imam pitanje da li bi mi stetilo da jedem 700g elle, 250g u poslednjem obroku i 450g raspodelim pre/posle treninga, naravno jescu i mesu, ali u manjim kolicinama?

Ni u cemu ne bi trebalo preterivati...

Raznovrsnost cini ishranu kvalitetnijom i boljom...

Dakle, kombinuj, ne vidim neki poseban razlog da kazemo ne...kao sto je Srdjan to lepo primetio i jaja su dobar izvor proteina visoke bioloske vrednosti...a proteini mleka( kazein) i jaja( ovoalbumin) su idealni "muscle builders"...
Hvala, probacu pa kako bude bude.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1822 poslato: April 20, 2015, 10:21:11 pre podne »

Da li bih mogao meso da zamenim sa ella sirom(neko vreme) posto 450g elle-130din, a takodje imam pitanje da li bi mi stetilo da jedem 700g elle, 250g u poslednjem obroku i 450g raspodelim pre/posle treninga, naravno jescu i mesu, ali u manjim kolicinama?

Ni u cemu ne bi trebalo preterivati...

Raznovrsnost cini ishranu kvalitetnijom i boljom...

Dakle, kombinuj, ne vidim neki poseban razlog da kazemo ne...kao sto je Srdjan to lepo primetio i jaja su dobar izvor proteina visoke bioloske vrednosti...a proteini mleka( kazein) i jaja( ovoalbumin) su idealni "muscle builders"...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1821 poslato: April 20, 2015, 09:48:53 pre podne »

Kod mene u tempu ili 130 il' 150din, rok je normalan ono vazi 10-15dana koliko se secan i uvek je okej kupujem vec duze vreme tu
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1820 poslato: April 20, 2015, 08:18:12 pre podne »

Si proverio rok trajanja Ele za 130 dinara?
:D
Ne bi trebalo da imaš problema tako (bio sam postavio slično pitanje)...
:)
Ako radiš tako zbog novca, mislim da su ti jaja još isplatljivija.

Gde si naso tako povoljno elu?
Ja sam jednom u Idei našao, ali joj je rok trajanja bio do juče...
;D
Inače je 189, ili kada naletim na akciju oko 145.
:)
« Poslednja izmena: April 20, 2015, 08:20:35 pre podne od strane srdjan82 » Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1819 poslato: April 20, 2015, 08:17:49 pre podne »

Gde si naso tako povoljno elu?
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1818 poslato: April 20, 2015, 07:32:58 pre podne »

Da li bih mogao meso da zamenim sa ella sirom(neko vreme) posto 450g elle-130din, a takodje imam pitanje da li bi mi stetilo da jedem 700g elle, 250g u poslednjem obroku i 450g raspodelim pre/posle treninga, naravno jescu i mesu, ali u manjim kolicinama?
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #1817 poslato: April 10, 2015, 11:20:09 pre podne »

Haha, ljudi se bave gomilom kojestarija, dokonost je cudo.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1816 poslato: April 09, 2015, 11:35:24 posle podne »

Ok...i???

Čemu onda pitanje?

« Poslednja izmena: April 09, 2015, 11:39:15 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1815 poslato: April 09, 2015, 11:13:16 posle podne »

Šta je tefal, a šta teflon

Koja je razlika izmeĂ°u tefala i teflona, budući da većina prosečnih kupaca ne pravi razlike meĂ°u tim vrstama materijala.

– Ljudi često poistovećuju naziv tefal sa nazivom obloge. „Tefal” ne koristi teflon, već sopstvenu nelepljivu oblogu. Kada govorimo o „Tefal” posuĂ°u, reč je o patentiranoj nelepljivoj oblozi koja ne sadrži olovo, kadmijum i PFOA kiselinu (perfluoro-oktanska kiselina). PFOA kiselina se koristi za nanošenje nelepljive obloge – nestaje u prvih nekoliko minuta nakon izlaganja površine temperaturi od 420 C ili višoj – objašnjavaju u ovoj kompaniji. Kako kažu ove dve supstance su izuzetno opasne za zdravlje. Olovo je otrovan metal koji može da izazove oštećenje centralnog nervnog sistema i može dovesti do poremećaja cirkulacije i moždanih funkcija, dok je kadmijum umereno otrovan metal korišćen za bojenje. Udisanje može dovesti do oštećenja disajnih organa.

– „Tefal” posuĂ°e je bezbedno za upotrebu i kada se nelepljiva obloga izgrebe – ističu.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.067 sekundi sa 15 upita.