TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395685 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 20, 2024, 06:40:24 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 714270 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2999 poslato: Decembar 15, 2015, 10:32:05 posle podne »

Ukratko...

"Suncokret je jedna od prvih biljaka uzgajanih na američkom kontinentu. Indijanci iz Meksika i Perua su ga proizvodili pre više od 5000 godina.

Uvršten je meĂ°u 20 namirnica koje svojim sastavom štite od karcinoma, a takoĂ°e nosi etiketu superhrane. Od vitamina, nekako se najviše ističe vitamin E, ali tu su još i vitamini iz B kompleksa, beta karotin, D3.

Minerali smešteni u suncokretu: magnezijum, bakar, cink, selen, mangan, kalcijum, fosfor, natrijum, kalijum, gvožĂ°e.

Procenat masnoća je veći, a polovinu masnoća čine polinezasićene masne kiseline, najviše linolna (prethodnica omega – 6 masnih kiselina koje utiču na snižavanje nivoa holesterola u krvi). ( Što može biti problem - dominacija omega-6 u ishrani)

Ove polinezasićene masne kiseline organizam ne može da sintetiše, zato su nam i one esencijalne.Tu je i oleinska, omega - 9 mononezasićena kiselina, koja je jedna od glavnih komponenti maslinovog ulja.

TakoĂ°e su prisutni fitoseroli i oni utiču na snižavanje nivoa holesterola u krvi. Prehrambena vlakna su još jedan važan element. Čuveni antioksidansi iz suncokreta su vitamin E i selen.

Zato je on poželjan u prevenciji i lečenju kardiovaskularnih i malignih obolenja. Ako je koža suva ili je prisutan ekcem, suncokret je vlaži i štiti zahvaljujući linolnoj masnoj kiselini, vitaminu E i proteinima.

Ako ne možete da se mimoiĂ°ete sa stresom, vitamin E iz suncokreta je pravi izbor, kao i kod nervoze, infekcija i starenja. Učenicima i studentima se preporučuje zbog intenzivne mentalne gimnastike kojoj su izloženi.

Jedna supena kašika suncokreta na dan obezbeĂ°uje vam dnevnu dozu (sve)moćnog E vitamina. Iako se najviše koristi kao grickalica, dok se gleda film ili utakmica, njegov potencijal za kombinovanje je ogroman.

“Rado viĂ°en gost” je u musliju, jogurtu, posut po salati, u palenti, pirinču, domaćem hlebu. Dobro se slaže sa semenkama bundeve, susama i lana. Ako se kratko tostiraju na suvom tiganju, dobijate pravi delikates.
"

Razlika izmeĂ°u leka i otrova je doza...uklapaj u ciljani unos makrosa( masti)...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2998 poslato: Decembar 15, 2015, 10:31:15 posle podne »

OK
Nemoj onaj oljušten mas'an...
:D
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2997 poslato: Decembar 15, 2015, 10:26:07 posle podne »

Ma ja uzimam oljusten.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2996 poslato: Decembar 15, 2015, 08:45:16 posle podne »

OK je.
Pisao sam negde u ovoj temi koliko ti g ostane od 100g nakon pečenja i kada odstraniš ljuske...
:D
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2995 poslato: Decembar 15, 2015, 08:01:00 posle podne »

Suncokret kao izvor masti? (30-50-ak g dnevno)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2994 poslato: Decembar 15, 2015, 12:14:16 pre podne »

Hvala vam momci puno.
Pa ovako, imam 15 godina 185 90 kg idem u teretanu oko 2 meseca nisam vodio do sad racuna na ishrani i nisam alergican na nista cilj mi je da smrsav za pocetak 5 kg.

Da ne dupliramo pitanja i odgovore, dalje savetovanje vežimo za temu koju si otvorio...

Ukratko o skidanju masnih naslaga... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-fazi-rada-na-skidanju-masnih-naslaga.html

Ne zaboravi...savladaj teorijski deo priče da bi krajnji ishod "praktičnog dela" bio zadovoljavajući...ČITAJ, ČITAJ, ČITAJ!

http://www.pansport.rs/tekstoteka/
Sačuvana
calije987
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 102

« Odgovor #2993 poslato: Decembar 14, 2015, 09:22:58 posle podne »

Hvala vam momci puno.
Pa ovako, imam 15 godina 185 90 kg idem u teretanu oko 2 meseca nisam vodio do sad racuna na ishrani i nisam alergican na nista cilj mi je da smrsav za pocetak 5 kg.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2992 poslato: Decembar 14, 2015, 11:19:32 pre podne »

Zdravo ljudi nov sam na forumu moze mala pomoc oko ishrane.
Ako neko moze da mi napise plan ishrane.

Podji od citanja tekstoteke, imas dosta korisnih clanaka...( pored onog koji ti je Srdjan podelio)

Npr.

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-radu-na-poveanju-miine-mase.html

Upoznaj se sa upotrebnom vrednoscu namirnica, znacenjima osnovnih termina poput proteini visoke bioloske vrednosti, prosti i slozeni hidrati, zdrave masti, esencijalne omega-3 masne kiseline, itd...ciljani unosi istih...

Malo vise interesovanja, za pocetak na osnovu prilozenog formulisi neki plan ishrane koji cemo zajedno korigovati...cilj je da nesto i naucimo a ne da sve dobijemo na gotovo, bez imalo licnog truda...

Jako koristan sajt vezan za nutritivnu vrednost namirnica( od proteina, hidrata, masti, vlakana, do vitamina i minerala)... http://nutritiondata.self.com/

Inace ocekujes plan ishrane, a ne dajes nikakve podatke koji mogu biti uputni za sastavljanje istog...poput visine, tezine, starosti..."staza u redovnom trebningu"...zdravstvenog stanja...alergije na neke namirnice i sl.
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2015, 11:23:40 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2991 poslato: Decembar 14, 2015, 09:57:01 pre podne »

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html
Pročitaj, pa pitaj ako ti šta nije jasno...
:)
Sačuvana
calije987
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 102

« Odgovor #2990 poslato: Decembar 14, 2015, 09:54:45 pre podne »

Zdravo ljudi nov sam na forumu moze mala pomoc oko ishrane.
Ako neko moze da mi napise plan ishrane.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2989 poslato: Decembar 09, 2015, 01:58:52 posle podne »

Kao odgovor na neka vasa pitanja oko ribe, intoksikacije zivom, "tova ribe", jedan clanak...

Mozda se posle svega odlucite da promenite misljenje o tunjevini nasoj nasusnoj  :D

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/problemi-sa-ribom-od-ive-do-uzgoja.html
Sačuvana
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #2988 poslato: Decembar 08, 2015, 06:50:27 posle podne »

Hmmmm svidja mi se taj hlebic ☺️


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #2987 poslato: Decembar 08, 2015, 06:16:06 posle podne »

Ja pravim od više vrsti brašna; kako kad koje imam.
Može dugo da stoji, i dobro dodje kada te je dan ranije mrzelo da skuvaš pirinač za sutra...
:D

Naravno, samo treba po vrednostima uklapati u obroke, da ne bude bas hleb od ovsenih za veceru i to, ali ovako kad se zna kada moze da se unosi je milina.
Napravi se vise i stalno imas neki dodatak, uvek spreman za dijetiranje :D
Sačuvana
Nenad Glisovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 412


« Odgovor #2986 poslato: Decembar 08, 2015, 06:13:13 posle podne »

Ja pravim od cistog crnog brasna i obozavam taj ukus cak mi je sad i lepsi od belog hleba..
Sačuvana
Nenad Glisovic
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #2985 poslato: Decembar 08, 2015, 06:04:50 posle podne »

Ja pravim od više vrsti brašna; kako kad koje imam.
Može dugo da stoji, i dobro dodje kada te je dan ranije mrzelo da skuvaš pirinač za sutra...
:D
Sačuvana
Stranice: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 14 upita.