TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 12:54:25 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 661728 puta)
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2616 poslato: Mart 01, 2016, 11:46:06 posle podne »

Nista, nikad nije kasno za dobar odgovor, a i da se nesto novo nauci. Hvala puno. :)
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2615 poslato: Mart 01, 2016, 11:33:18 posle podne »

Funta...slažem se sa kolegom, izvini, nisam dovoljno "skrolovao unazad" pa ne videh tvoje pitanje...

Hormon rasta se ne oslobaĂ°a kontinuirano, već kao što je rečeno, „u vidu pulseva”. Dolazi do naglog skoka, zatim pada sekrecije ovog hormona u kratkim vremenskim intervalima. Najintenzivnije se luči u prvim satima spavanja. Ovaj hormon je i hormon stresa, tako da se u slučaju stresa, povrede, bola, hladnoće, gladovanja, itd. takoĂ°e luče „veće koncentracije” ovog hormona. Pojedine amino kiseline, naročito - arginin, ornitin, glutamin, koje se unose ishranom stimulišu lučenje hormona rasta, kao i hrana bogata vitaminom B6, cinkom i magnezijumom...

Nedostatak sna, ili njegov loš kvalitet, inhibiraju stvaranje „prirodnih” anaboličkih jedinjenja, pa tako i hormona rasta.

Pojava problema sa spavanjem – nedovoljno sna, kao i „zamena dana za noć” (promena cirkardijalnog ritma budnosti i spavanja) su u vezi i sa „ciklusima obroka” koji su izbačeni iz ravnoteže, tj. normalan odnos „noćnog gladovanja” (tokom noćnog sna ne unosimo hranu) i dnevnog unosa hrane.

„Ciklusi ishrane” koji se sastoje od intervala gladovanja(noćni san) i perioda potrošnje energije tokom treninga i drugih dnevnih aktivnosti praćenih periodima kvalitetne ishrane i odmora (tokom dana) obezbeĂ°uju lučenje „hormona izgradnje i rasta” i „govore” organizmu da je vreme za odmor i san(povezanost sekrecije melatonina i hormona rasta).

Kvalitetan i „prirodno tempiran san” (ustaljeno vreme odlaska na spavanje), najprostije rečeno, pomaže izgradnju mišića i njihov oporavak kao rezultat aktivnosti hormona rasta...

Dakle, u prvom planu nam nije samo san( dužina spavanja), već i ritam budnost / spavanje...

Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2614 poslato: Mart 01, 2016, 11:28:04 posle podne »

Hvala puno.
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Benchman
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 51


« Odgovor #2613 poslato: Mart 01, 2016, 07:26:46 posle podne »

Govedji protein, sta znate o njemu i da li je neko koristio?  ;D
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2612 poslato: Mart 01, 2016, 07:15:53 posle podne »

Imam malo cudno pitanje. Posto se hormon rasta oslobadja samo tokom sna, da li to znaci da onaj ko spava 10h raste duze od onog koji spava 6h ili postoi odredjeni period kada se to desava i dali je uopste tacno to?
Slavisa? :D
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2611 poslato: Mart 01, 2016, 03:01:00 posle podne »

Zamolio bih nekog stručnijeg da mi odgovori da li je 1/2 l vodke(absolut) 1x nedeljno preterivanje? Inace tezim da zivim sto zdravijim načinom zivota, treniram redovno i ishrana sa sto manje junka. Jednom nedeljno volim da izadjem i vodka sa sokicem mi je izbor (popijem i 2 energetska pica, znam da je lose u kombinaciji sa alkholom).

Eh da li je preteriravnje to ce najbolje reci tvoja jetra, a eventualno i pankreas( rizik za akutni pankreatitis kod akutne intoksikacije alkoholom)  ;)

Ne znam kakav odgovor ocekujes? Da te potapsemo po ramenu i kazemo, ma ok je...nije to nista strasno?  ::)

Pominje se da alkohol ima pozitivne efekte na nivo HDL-a, "dobrog holestrola", ali to se odnosi na "časicu, dve" dnevno, sve više od toga za sobom vuče ozbiljne posledice, pogotovo ako to preĂ°e u akutno teže pijanstvo...neke vrste vina imaju i antioksidativna svojstva...ali trebalo bi naglasiti dozno-zavisni efekat alkohola...

Sve u svemu, na tebi je kako ces postupiti, umesto odgovora, samo cu reci...

Muškost pokazuj na sportskim terenima, na takmičenjima, hvali se osvojenim medaljama i zasluženim uspesima...a ne količnom alkohola koju možes „sasuti u sebe” za veče...

Umerenost iznad svega...

Obavezno procitaj...ALKOHOL - HRANA, LEK ILI OTROV... http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/alkohol-hrana-lek-ili-otrov.html
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2610 poslato: Mart 01, 2016, 01:12:26 posle podne »

Ako ti cilj nije da izgledas kao maneken, nego kao obican smrtnik koji malo lepse izgleda, nece da skodi, ali pola L vodke WTF :D Moze to i manje...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
SF
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 53

« Odgovor #2609 poslato: Mart 01, 2016, 12:52:03 posle podne »

Zamolio bih nekog stručnijeg da mi odgovori da li je 1/2 l vodke(absolut) 1x nedeljno preterivanje? Inace tezim da zivim sto zdravijim načinom zivota, treniram redovno i ishrana sa sto manje junka. Jednom nedeljno volim da izadjem i vodka sa sokicem mi je izbor (popijem i 2 energetska pica, znam da je lose u kombinaciji sa alkholom).

Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2608 poslato: Mart 01, 2016, 12:14:35 posle podne »

Imam malo cudno pitanje. Posto se hormon rasta oslobadja samo tokom sna, da li to znaci da onaj ko spava 10h raste duze od onog koji spava 6h ili postoi odredjeni period kada se to desava i dali je uopste tacno to?
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2607 poslato: Februar 29, 2016, 10:45:46 posle podne »

Da li sam u pravu ako mislim da cu maximalno "ukljuciti" brza misicna vlakna tipa IIa ako istrcavam deonice sa 80% od max brzine ???

Hm...ako se ne varam, mišićna vlakna tip II a - zovu se i brzokontrahujuća oksidativna vlakna, jer mogu da koriste i aerobni i anaerobni metabolizam gotovo podjednako za stvaranje energije. Na ovaj način ona predstavljaju kombinaciju Tip I( sporokotrahujuća) i Tip II( brzokontrahujuća, tj. tip IIb) mišićnih vlakana.

Pre bih rekao da je u prvom planu distanca, tj. dužina "deonice"( sprint)...kraća deonica( kraći interval) bolja aktivacija IIa vlakana...ali da i samo brzina ima uticaja -  "maximum aerobic speed (MAS)"

Detaljnije o načinu stimulisanja svakog tipa vlakana "ponaosob"...

http://www.runnersworld.com/race-training/how-muscle-fiber-recruitment-affects-running-performance

I način treninga( dovoljna stimulacija) i genetika utiču na "distrubuciju" pomenutih tipova vlakana...Naročito dovoljno intenzivan i dugotrajan aerobni trening može izmeniti deo vlakana tipa IIb u IIa---i sl. takve će promene u slučaju prestanka treninga krenuti u suprotnom smeru.

Deo članka sa T -nation... https://www.t-nation.com/training/tapping-your-full-growth-potential

"Vlakna IIb: krupni momci
 
Ovo su vlakna za koja najčešće kažemo da je potrebno da se stimulišu, kako bismo maksimizovali naš potencijal za rast i snagu. Nervi kod ovih vlakana su krupni i zahtevaju jaku stimulaciju, kako bi došlo do kontrakcije. U praksi to znači da je potrebno da dižete nešto prilično teško, ili prilično velikom brzinom, kako biste ih aktiviralil.
 
Ova vlakna mogu stvoriti veliku količinu sile, ali usled male gustine kapilara i činjenice da  energiju dobijaju u anaerobnim uslovima, brzo se umaraju.


Vlakna IIa: agilni i brzi momci
 
Otprilike su istih karakteristika kao i prethodni tip vlakana, samo što je prisustvo kapilara kod ovih znatno gušće i rade u aerobnim uslovima, što će reći da se znatno sporije umaraju.
 
Tip IIb može da se konvertuje u tip IIa kroz težinski trening i povećanje aerobnog kapaciteta vežbača. Njihova adaptacija na trening dolazi kroz uvećanu gustinu kapilara i mitohondrija, pa samim tim mogu da rade duže. Dodatno, mogu stvoriti veliku količinu sile potrebne za rad i imaju dobar potencijal kada je hipertrofija u pitanju.
 
Suprotno, ukoliko bi fizička aktivnost prestala ova vlakna bi se ponovo  vratila na staro, tj. na tip IIb, što se opet može uzeti kao primer adaptacije.
"





« Poslednja izmena: Februar 29, 2016, 10:51:43 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
lonewolf
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 120

« Odgovor #2606 poslato: Februar 29, 2016, 04:06:34 posle podne »

Da li sam u pravu ako mislim da cu maximalno "ukljuciti" brza misicna vlakna tipa IIa ako istrcavam deonice sa 80% od max brzine ???
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #2605 poslato: Februar 25, 2016, 12:43:21 posle podne »

Jak DL i cucanj su tu, videcu sta mogu da promenim . Nisu ni meni nikad bili losi, ali uvek hocemo vise...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #2604 poslato: Februar 25, 2016, 09:32:45 pre podne »

Iskreno ta tema po pitanju trbusnjaka se krece od primera do primera...
Trbusnjake sam od skora poceo da treniram a uvek cak i kao mali sam imao jako dobar stomak...
Mnogi ljudi u teretani me pitaju kada sam radio stomak jer me nikada nisu videli da ga radim sto i nisam do skora a opet se ni preteranom ishranom ne mogu pohvaliti...
Mislim da je sve to genetika...nekom treba vise nekom manje...
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16754


« Odgovor #2603 poslato: Februar 25, 2016, 01:43:11 pre podne »

Ne može se samo oslanjati na cucanj i mrtvo kada su u pitanju trbušnjaci, smaram da ih mora raditi i odvojeno i u to sam se uverio na svom primeru.
Sačuvana
eXe GYM - Novi Sad
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 912


eXe GYM - Novi Sad
« Odgovor #2602 poslato: Februar 25, 2016, 01:24:15 pre podne »

jak dl i cucanj ^^ i doci ce do hypertrofije trbusnjaka :)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.072 sekundi sa 14 upita.