TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395460 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 10, 2024, 08:01:36 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Promene u disanju  (Pročitano 7263 puta)
s,boban69@
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #22 poslato: Jun 15, 2012, 10:57:53 pre podne »

Kako raditi treninge u ovim sparnim danima. Naša teretana nema klimu,pa više liči na saunu,tako da nema govora o nekom jakom treningu ???
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #21 poslato: Jun 15, 2012, 12:07:58 pre podne »

Slažem se, ali je tehnički dosta komplikovano da sve sportste pošalješ na eho srca, to je veliki broj ljudi. Npr dete krene da se bavi nekim sportom, posle 6meseci ide na takmičenje i odmah mu se radi eho (sportskomedicinski pregled), a dete napusti sport posle 6 meseci ili godinu dana... Zatim redovni sistematski pregledi su 2-3 puta godišnje zavisno od vrste sporta i uzrastne kategorije. Tu se negde izmedvu svega toga traže rešenja. Svakako ekg je osnova, ispod toga ne bi trebalo ići. Test opterećenja je poželjan i postoje jasne indikacije kada se radi redovno, a kada vanredno. Eho bi trebalo uraditi sportisti koji trenira 2-3 godine(ulazi u ozbiljnij režime trenažnih opterećenja). takodje postoje kriterijumi za dodatne metode, kao holter testove, eho srca po indikaciji, mri srca...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #20 poslato: Jun 14, 2012, 12:45:33 posle podne »

Naravno, sve je logično što si napisao.
Ipak smatram da osnovni UZ srca može i treba da se radi kao redovan pregled...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #19 poslato: Jun 13, 2012, 07:45:42 pre podne »

Uz srca bi trebalo da uradi kardiolog. Trenutno se radi program subspecijalizacija za sportsku medicinu, gde je sportska kardiologija jedna od opcija i tu će biti i eho srca. Veom aje važno da se kod sportista uradi eho srca, posebno kada postoje indikacije i kada su takmičari u starijim uzrastnim kategorijama. Trenutno su u stručnim krugovima sportske medicine podeljeni stavovi da li treba raditi svim sportistima eho srca u sklopu redovnog pregleda, od koje kategorije, sa koliko staža treniranja... Ipak, preovladava stav da se stari postunati sportskomedicinskog pregleda morabu revidirati i da se moramo bazirati na evidence based medicini. To je realnost, posebno kada imamo činjenice o tragičnim ishodima u sportu, pregledi moraju biti detaljni.
Sport je zdrava aktivnost, ozbiljnim trenažnim naporima se smeju izlagati osobe sa zdravim organizmom, koji može tolerisati napor fiziološki.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #18 poslato: Jun 12, 2012, 03:32:37 posle podne »

Da li vas tokom specijalitacije za sportskog lekara uče UZ srca ili šaljete sportiste kardiologu?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Jun 11, 2012, 12:54:41 pre podne »

Tragični dogadjaji u sportu nas opominju koloki je značaj sportskomedicinskog pregleda svakog sportiste, ko rekreativca tako i takmičara. Tokom fizičke aktivnosti svoj organizam i posebno srce dovodimo u posebno pojačaane zahteve. Neophodno je da svaki sportista ima minimum jedan uradjen ekg, a često je to i nedovoljno. Precizno je odredjeno kada se radi test opterećenja, a on istina govori mnogo više o, ašem srcu od običnog ekg-a.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #16 poslato: Jun 10, 2012, 02:01:20 posle podne »

Nadam se da neće ostati na ovome.. javi šta se dešava...
bolje je uraditi kvalitetan pregled nego se bojati da nije nešto strašno
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Jun 05, 2012, 06:14:25 posle podne »

U principu treba i ekg... Uradi ti ove nalaze, pa nam javi kakva je situacija...
Sačuvana
mister
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 384

« Odgovor #14 poslato: Jun 05, 2012, 05:28:16 posle podne »

Pozdrav,

E ovako,ne znam odakle da pocnem,dvoumio sam se da li da postavim temu ili ne jer ipak gledam na ovaj problem kao bezazlen ali eto mozda neko na osnovu siptoma moze znati nesto (mada sumnjam)
Imam 16 god. (sad napunio) treniram fudbal vise od 6 godina,imao sam jake treninge,pripreme i nikad nisam imao problema sve sam izdrzavao.Redovno imamo preglede u klubu (doduse nikad nismo radili EKG jedino nas dr specijalista sportske medicine vrsi razne vrste pregleda,uglavnom nas sa slusalicama pregleda i uvijek bi mi rekao da je sve odlicno).U zadnjih pola godine sam zbog nekih problema (pio Roakutan zbog bubuljica) vadio krv svakih mjesec dana,sve je bilo perfektno.

nikada do sada nije radjen ekg?

EKG nikada nije,samo pregled slusalicama.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Jun 05, 2012, 03:31:24 posle podne »

Pozdrav,

E ovako,ne znam odakle da pocnem,dvoumio sam se da li da postavim temu ili ne jer ipak gledam na ovaj problem kao bezazlen ali eto mozda neko na osnovu siptoma moze znati nesto (mada sumnjam)
Imam 16 god. (sad napunio) treniram fudbal vise od 6 godina,imao sam jake treninge,pripreme i nikad nisam imao problema sve sam izdrzavao.Redovno imamo preglede u klubu (doduse nikad nismo radili EKG jedino nas dr specijalista sportske medicine vrsi razne vrste pregleda,uglavnom nas sa slusalicama pregleda i uvijek bi mi rekao da je sve odlicno).U zadnjih pola godine sam zbog nekih problema (pio Roakutan zbog bubuljica) vadio krv svakih mjesec dana,sve je bilo perfektno.

nikada do sada nije radjen ekg?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Jun 05, 2012, 03:28:24 posle podne »

To sa disanjem ti se desava kod vezbi snage,ok,ali jel ti se desava stalno ili povremeno?!Meni se par puta u zivotu desilo da ne mogu da udahnem duboko,vec samo plitko disem,nesto me presece u grudima kad pokusam duboko da udahnem.Doduse nije mi se to deslio vec 3-4 godine...
verovatno istegnut medjurebarni mišić...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Jun 05, 2012, 03:27:17 posle podne »

Slažem se sa danijelom. Potrebno je uraditi rtg pluća, spirometriju i ultrazvuk srca. Pretpostavljam da nije nešto ozbiljno, ali potrebno je ovo proveriti...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #10 poslato: Jun 03, 2012, 12:38:49 posle podne »

Iskreno ni meni se ne čini ništa ozbiljno, ali teško je reći bilo šta bez rpegelda. Ako već maš sportsog lekara koji vas pregleda, svakako da mu ovo trebaš reći, kako bi on uradio potrebne preglede (možda rtg pluća i ultrazvuk srca).
Sačuvana
Stefan L.
Gost
« Odgovor #9 poslato: Jun 03, 2012, 11:54:07 pre podne »

Ne zvuci kao nesto ozbiljno,ali sacekaj nekog od Moderatora da to i potvrde... :)
Sačuvana
mister
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 384

« Odgovor #8 poslato: Jun 03, 2012, 08:55:31 pre podne »

I ja sam radio rezultate jednom mesecno,sve je bilo dobro,sem sto sam smrsao 5-7 kg,a posle se ugojio toliko + 3-4 jos...a fizicki me unazadio par godina,doduse,odradio je posao,od tad bi bubuljica nije izasla,sem posle brijanja od iritacije koze.

Jel pusis,mozda zbog toga krcis? :D
Ne naravno,ne pusim,ne pijem :)
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.102 sekundi sa 14 upita.