TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395603 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 19, 2024, 05:07:52 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 192 193 [194] 195 196 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713658 puta)
Sadarik Mulamic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #1334 poslato: Januar 11, 2015, 08:45:15 posle podne »

Pozdrav svima ! Dugo sam u sportu u teretanu nikad nisam isao. Igrao sam dugo fudbal i ovako rekreativno sport i street workout. Imam oko 73 kg na 184cm, cilj mi je da nabacim bar 4 kila (uglavnom misica  ;D,bez viska naravno) za 6 meseci. Nikad nisam imao viska kilaze, hocu da idem 4 puta nedeljno u teretanu. Interesuje me da li samo ishranom bez suplemenata mogu da dostignem to? Ne bih uzimao nikakve suplemente samo bih pojacao unos proteina kroz namernice, dan kada imam trening unosim 1,3g proteina po kg na primer, a kada nemam 1g po kg telesne mase, sta kazete ?  Hvala unapred !
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1333 poslato: Januar 10, 2015, 01:09:14 posle podne »

Da li je ok staviti pola kafene kasicice dekstroze kada pravim ovsene palacinke, ukus mi je bolji malo i koja je razlika izmedju obicnog secera i dekstroze

Pola kafene kasicice dextroze te sigurno nece omesti na putu uspeha...ali mozes da pokusas i sa cimetom, malo suvog grozdja...samo ne treba preterivati...navicices se na ukus, samo polako...pretpostavljam da si skoro poceo sa upotrebom ovesnih pahuljica...navika cuda cini...

Kristal "beli"secer ili saharoza je spoj glukoze( dekstroze ili grozdjani secer) i fruktoze( vocni secer) sa glikemijskim indeksom oko 70...dok je kod "solo" dextroze( glukoze) 100...tj. tvom digestivnom sistemu treba vremena da saharozu ( disaharid, jer se sastoji od dva molekula prostog secera) razlozi na "sastavne delove"( enzimski ) od kojih svaki ima drugaciji glikemijski index...

GLIKEMIJSKI INDEKS (slatki indeks) predstavlja brzinu kojom raste nivo šećera u krvi( krvni secer-glukoza) posle uzimanja iste količine odreĂ°ene vrste hrane. Glikemijski indeks odreĂ°uje vrsta šećera (koja se nalazi u hrani), količina dijetnih vlakana u toj hrani i načina pripreme hrane.

Inace, svi "seceri", tj. svi izvori ugljenih hidrata iz hrane se svode na nivo glukoze( dekstroze)...i prosti, npr. poput fruktoze, galaktoze...i slozeniji poput maltodekstrina i skroba...razlika je u brzini kojom se svi hidrati svode na nivo dekstroze...sto je to brze, to je i glikemijski index visi...
Hvala,meni ne smeta ukus ovsenih to mi je ok, jedem ih svako jutro vec duze vreme, ali sam poceo da pravim kao kolace ovsene, jaja, voda i onda to u rernu pa mi ukus i nije nesto, mada se navikavam.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1332 poslato: Januar 10, 2015, 12:28:54 posle podne »

Da li je ok staviti pola kafene kasicice dekstroze kada pravim ovsene palacinke, ukus mi je bolji malo i koja je razlika izmedju obicnog secera i dekstroze

Pola kafene kasicice dextroze te sigurno nece omesti na putu uspeha...ali mozes da pokusas i sa cimetom, malo suvog grozdja...samo ne treba preterivati...navicices se na ukus, samo polako...pretpostavljam da si skoro poceo sa upotrebom ovesnih pahuljica...navika cuda cini...

Kristal "beli"secer ili saharoza je spoj glukoze( dekstroze ili grozdjani secer) i fruktoze( vocni secer) sa glikemijskim indeksom oko 70...dok je kod "solo" dextroze( glukoze) 100...tj. tvom digestivnom sistemu treba vremena da saharozu ( disaharid, jer se sastoji od dva molekula prostog secera) razlozi na "sastavne delove"( enzimski ) od kojih svaki ima drugaciji glikemijski index...

GLIKEMIJSKI INDEKS (slatki indeks) predstavlja brzinu kojom raste nivo šećera u krvi( krvni secer-glukoza) posle uzimanja iste količine odreĂ°ene vrste hrane. Glikemijski indeks odreĂ°uje vrsta šećera (koja se nalazi u hrani), količina dijetnih vlakana u toj hrani i načina pripreme hrane.

Inace, svi "seceri", tj. svi izvori ugljenih hidrata iz hrane se svode na nivo glukoze( dekstroze)...i prosti, npr. poput fruktoze, galaktoze...i slozeniji poput maltodekstrina i skroba...razlika je u brzini kojom se svi hidrati svode na nivo dekstroze...sto je to brze, to je i glikemijski index visi...
« Poslednja izmena: Januar 10, 2015, 12:40:13 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1331 poslato: Januar 10, 2015, 10:53:24 pre podne »

Da li je ok staviti pola kafene kasicice dekstroze kada pravim ovsene palacinke, ukus mi je bolji malo i koja je razlika izmedju obicnog secera i dekstroze
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1330 poslato: Januar 06, 2015, 01:22:02 posle podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Ja nemam  onaj osecaj dehidratacije kao npr. leti kad bas osecam, sada je taj osecaj malo drugaciji nije da pijem na silu vodu vec osecam potrebu, boja mokrace zavisi ali obicno je bezbojna, tj. kao voda, nocu ni ne idem u wc, jedino pred spavanje, umora i pospanosti nema, lezem u isto vreme i budim se u isto vreme preko dana ne spavam, zatvora nema i imam redovne stolice :D

Dakle, nema razloga za brigu...dobra hidratacija je preduslov napretka na svim poljima..."ko pije vodu, zlo ne misli"...  ;)
Hvala na odgovoru, samo jos jedno pitanje da li ima veze to sa metabolizmom mislim kao brz metabolizam i to ?

To je kao ono pitanje, sta je starije...kokoska ili jaje?

Prost odgovor bi bio DA...voda je katalizator svih metabolickih procesa u tvom telu...tako da...  ;)


Hvala jos jednom.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1329 poslato: Januar 06, 2015, 12:48:51 posle podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Ja nemam  onaj osecaj dehidratacije kao npr. leti kad bas osecam, sada je taj osecaj malo drugaciji nije da pijem na silu vodu vec osecam potrebu, boja mokrace zavisi ali obicno je bezbojna, tj. kao voda, nocu ni ne idem u wc, jedino pred spavanje, umora i pospanosti nema, lezem u isto vreme i budim se u isto vreme preko dana ne spavam, zatvora nema i imam redovne stolice :D

Dakle, nema razloga za brigu...dobra hidratacija je preduslov napretka na svim poljima..."ko pije vodu, zlo ne misli"...  ;)
Hvala na odgovoru, samo jos jedno pitanje da li ima veze to sa metabolizmom mislim kao brz metabolizam i to ?

To je kao ono pitanje, sta je starije...kokoska ili jaje?

Prost odgovor bi bio DA...voda je katalizator svih metabolickih procesa u tvom telu...tako da...  ;)

Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1328 poslato: Januar 06, 2015, 12:39:59 posle podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Ja nemam  onaj osecaj dehidratacije kao npr. leti kad bas osecam, sada je taj osecaj malo drugaciji nije da pijem na silu vodu vec osecam potrebu, boja mokrace zavisi ali obicno je bezbojna, tj. kao voda, nocu ni ne idem u wc, jedino pred spavanje, umora i pospanosti nema, lezem u isto vreme i budim se u isto vreme preko dana ne spavam, zatvora nema i imam redovne stolice :D

Dakle, nema razloga za brigu...dobra hidratacija je preduslov napretka na svim poljima..."ko pije vodu, zlo ne misli"...  ;)
Hvala na odgovoru, samo jos jedno pitanje da li ima veze to sa metabolizmom mislim kao brz metabolizam i to ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1327 poslato: Januar 06, 2015, 12:18:49 posle podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Ja nemam  onaj osecaj dehidratacije kao npr. leti kad bas osecam, sada je taj osecaj malo drugaciji nije da pijem na silu vodu vec osecam potrebu, boja mokrace zavisi ali obicno je bezbojna, tj. kao voda, nocu ni ne idem u wc, jedino pred spavanje, umora i pospanosti nema, lezem u isto vreme i budim se u isto vreme preko dana ne spavam, zatvora nema i imam redovne stolice :D

Dakle, nema razloga za brigu...dobra hidratacija je preduslov napretka na svim poljima..."ko pije vodu, zlo ne misli"...  ;)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1326 poslato: Januar 06, 2015, 11:42:14 pre podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Ja nemam  onaj osecaj dehidratacije kao npr. leti kad bas osecam, sada je taj osecaj malo drugaciji nije da pijem na silu vodu vec osecam potrebu, boja mokrace zavisi ali obicno je bezbojna, tj. kao voda, nocu ni ne idem u wc, jedino pred spavanje, umora i pospanosti nema, lezem u isto vreme i budim se u isto vreme preko dana ne spavam, zatvora nema i imam redovne stolice :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1325 poslato: Januar 06, 2015, 11:32:03 pre podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D

Osecaj "neutoljive" zedji? Boja mokrace? Ucestalo nocno mokrenje? Umor, pospanost? Stolice uredne? Nema zatvora?

Dobra hidratacija je jako bitna stvar koju vecina nasih pocetnika uvek previdi...nema razloga za brigu...a i bubrezi ce ti biti zahvalni...  ;)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1324 poslato: Januar 06, 2015, 10:34:44 pre podne »

imam jedno pitanje, pijem vodu kao lud, svaki dan skoro 5l vode ali nikada ispod 3l ne idem nekad i vise od 5l zavisi kako kad, e sada skoro sam vadio krv za skolu i sve je okej bilo, hranu ne solim, jedino kada je bas potrebno, da ovo nema veze sa metabolizmom, citao sam nesto da hoce to ako je brz metabolizam, ne znam da li mi moze skoditi ovo, jedino sto moram cesto u wc da idem hhahaha :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1323 poslato: Januar 06, 2015, 03:10:03 pre podne »

Posto se sutra posti izvor proteina naravno riba, a sta da uzimam kao izvor uh?
Pirinač, potato, palentu, ovsene itd

Dobre si predloge dobio...eto možeš i "namirnice" od integralnog brašna...

Evo jednog lepog teksta o postu...i "efektima na zdravlje"...

"POST - PREDNOSTI I ŠTETE ZA ZDRAVLJE

"POST PRAVOSLAVNOM HRIŠĆANINU POMAŽE U IZGRADNJI SPASENJA, A PODRAZUMEVA UZDRŽAVANJE OD IZVESNE VRSTE HRANE, OD RĂDAVIH MISLI, ŽELJA I DELA, KAO I UMNOŽAVANJE MOLITVA, DOBROČINSTVA, A ISTO TAKO I U REVNOSTI UPRAŽNJAVANJA SVIH HRIŠĆANSKIH VRLINA. CILJ POSTA JE OČIŠĆENJE TELA, A IZNAD SVEGA PROSLAVLJANJE BOGA." KATOLIČKA CRKVA JE PRAKTIČNO SVELA POST NA ZANEMARLJIVU MERU (OBAVEZNA SU SAMO DVA DANA USKRŠNJEG POSTA, A ZABRANJENO JE SAMO MESO).

PRAVOSLAVNI POST U SMISLU UZDRŽAVANJA OD HRANE  PODRAZUMEVA ISKLJUČIVANJE IZ ISHRANE NAMIRNICA ŽIVOTINJSKOG POREKLA:

- MESA I MESNIH PROIZVODA
- MLEKA I MLEČNIH PROIZVODA
- JAJA

ISHRANA TOKOM POSTA JE BAZIRANA NA ŽITARICAMA, POVRĆU, VOĆU I UNOSU RIBE.

KORISTI ZA ZDRAVLJE OD POSTA

SRCE, KRVNI SUDOVI, ORGANI ZA DISANJE: POST PRIVREMENO PROČIŠĆAVA KRVNE SUDOVE. NEUNOŠENJEM NAMIRNICA ŽIVOTINJSKOG POREKLA ORGANIZAM ISKORIŠĆAVA UNUTRAŠNJE MASNE REZERVE, TAKO DA SE SMANJUJE NIVO LOŠEG HOLESTEROLA U KRVI. KARDIOVASKULARNI SISTEM JE MANJE OPTEREĆEN, POSPEŠUJE SE DISANJE, A TIME SE PLUĆA BOLJE SNABDEVAJU KISEONIKOM.

ORGANI ZA VARENJE: UNOŠENJEM VIŠE NAMIRNICA KOJE SADRŽE CELULOZU, UBRZAVA SE PROCES VARENJA I REGULIŠE STOLICA.

RIBA JE VIŠESTRUKO KORISNA ZA ORGANIZAM. SADRŽI BELANČEVINE, GRADIVNE MATERIJE I POSEBNO JE DOBRA ZA DECU I STARE. NE SAMO ŠTO SADRŽI VIŠESTRUKO NEZASIĆENE MASNOĆE, DRAGOCENE SAVEZNIKE ZA PREVENCIJU KARDIOVASKULARNIH BOLESTI, BORBU PROTIV STRESA I POBOLJŠANJE KONCENTRACIJE, NEGO PREDSTAVLJA I BOGAT IZVOR MINERALNIH SOLI. SADRŽI I FOSFOR KOJI JE VAŽAN ZA MOŽDANE ĆELIJE. HARINGA IMA ODLIČAN UDEO OMEGA-3 I OMEGA-6-MASNIH KISELINA. S DRUGE STRANE JAKO JE KALORIČNA. RIBA KOJA JE PREPORUČLJIVA KOD GOJAZNIH JE TUNJEVINA. SKUŠA SA VISOKIM UDELOM OMEGA-3-MASNIH KISELINA IMA DOBAR UTICAJ NA REGULACIJU KRVNOG PRITISKA. 
POSTOM SE ČISTE SVI ORGANI I SVE ĆELIJE OD ŠTETNIH MATERIJA, A TO MOŽE DA POMOGNE KOD ALERGIJA, MIGRENA I PREDMENSTRUALNIH TEGOBA.

antistresNEDOSTACI I MOGUĆE OPASNOSTI U TOKU POSTA
OVAKAV NAČIN ISHRANE IMA I NEKE NEDOSTATKE, KAO ŠTO JE NERAZNOVRSNOST ISHRANE, MONOTONIJA OBROKA I PONAVLJANJE ISTIH JELA.
POST ISKLJUČUJE IZ JELOVNIKA NAMIRNICE ŽIVOTINJSKOG POREKLA KOJE SU GLAVNI IZVOR BELANČEVINA NEOPHODNIH ZA ZDRAVLJE.
VEĆINA U PERIODU POSTA PRETERUJE SA UNOSOM UGLJENIH HIDRATA KROZ TESTA (POGOTOVO KUPLJENOG PECIVA), SLATKIŠE, SOKOVE I PRETERANI UNOS VOĆA. POSTOJI OPASNOST OD DODAVANJA PREKOMERNIH KILOGRAMA I SAMIM TIM SVIH POSLEDICA GOJAZNOSTI, ČIME SE PRAKTIČNO GUBI POZITIVAN UTICAJ NA SRCE I KRVNE SUDOVE PRE SVEGA. VELIKI UNOS UGLJENIH HIDRATA A POGOTOVO U VIDU SLATKIŠA I PREKOMERNE KOLIČINE VOĆNOG ŠEĆERA IZ VOĆA I VOĆNIH SOKOVA (SA I BEZ DODATKA ŠEĆERA) IMA LOŠ UTICAJ NA VARENJE.
VAŽNA JE I KOLIČINA HRANE, PA I U TOM POGLEDU NE TREBA PRETERIVATI JER SE ČESTO JAVLJAJU TEGOBE U VIDU NADIMANJA, NADUTOSTI, OSEĆAJA PREPUNJENOSTI TRBUHA, POJAČANI GASOVI, ČAK I BOLOVI U STOMAKU.

OPASNOSTI OD NAGLO POVEĆANOG UNOSA MASNOG MESA, JAJA, SIRA... U PRVIM DANIMA NAKON PRESTANKA POSTA

PRVIH DANA PO PRESTANKU POSTA TREBA KORISTITI PRE SVEGA TZV. BELI MRS - ZNAČI PREPORUČUJU SE MLAD BELI SIR, ČAŠA JOGURTA ILI KISELO MLEKO, KAO I NEMASNA MESA, PILETINA I ĆURETINA.

KORISNI SAVETI ZA ZDRAV POST: NAJVAŽNIJA PRAVILA SU UMERENOST I RAZNOVRSNOST

- REDOVNI OBROCI (TRI GLAVNA I DVE UŽINE), U UMERENOJ KOLIČINI
- UMEREN UNOS TEČNOSTI U VIDU VODE I NEZASLAĂDENIH ČAJEVA
- RAZNOVRSNA ISHRANA PO VRSTI NAMIRNICA ALI I JELA
- POŽELJNO JE DA SVAKODNEVNO JEDAN OBROK OD MAHUNARKI (GRAŠAK, PASULJ, BORANIJA, SOJA, SOČIVO...), ILI PEČURKE ALI U UMERENOJ KOLIČINI
- POŽELJNO JE BAR TRI PUTA NEDELJNO KONZUMIRATI RIBU
- TESTA, PITE, PECIVA (UKLJUČUJUĆI I INTEGRALNA)... NAJVIŠE 3 PUTA NEDELJNO ZA JEDAN OBROK DNEVNO
- ZA SVE GLAVNE OBROKE PREPORUČLJIVO JE POVRĆE KAKO SVEŽE, TAKO I U SALATI ILI KUVANOM JELU
- VOĆE, DVA OBROKA DNEVNO U UMERENOJ KOLIČINI
- KOŠTUNJIČAVO VOĆE (ORAH, BADEM, LEŠNIK...), SEMENKE, SUNCOKRET, LANENO SEME, KORNFLEKS, MUSLI, KOKICE, POSNE GRICKALICE... U OGRANIČENIM KOLIČINAMA (NAJVIŠE 1 OBROK DNEVNO, NAJVIŠE 50GR)
- SLATKIŠI, VOĆNI SOKOVI (SA ILI BEZ DODATNOG ŠEĆERA) U OGRANIČENIM KOLIČINAMA (NAJVIŠE TRI PUTA NEDELJNO)

KADA SE POST NE PREPORUČUJE

ŽENAMA KOJE U SKORIJE VREME PLANIRAJU TRUDNOĆU: IZUZETNO POSNA ISHRANA SMANJUJE IZGLEDE ZA TRUDNOĆU. DECI, TRUDNICAMA, DOJILJAMA, STARIJIM OSOBAMA, KAO I OSOBAMA KOJE BOLUJU OD TEŽIH BOLESTI. PRE ZAPOČINJANJA DUŽEG POSTA KORISNO JE URADITI LABORATORIJSKE ANALIZE KRVI I MOKRAĆE I OBAVITI LEKARSKI PREGLED, PA I PROMENU NAČINA ISHRANE PRIMENITI UZ SAVET SVOG LEKARA.
KOD NEKIH OBOLJENJA POST MOŽE PRIČINJAVATI ZNAČAJNA POTEŠKOĆE I TEŠKO SE PODNOSI. NEKA OD TIH STANJA SU: STANJA ZNAČAJNIH KRVARENJA I MALOKRVNOSTI, ISCRPLJENOST – KAHEKSIJA KOD MALIGNIH BOLESTI, TEŽE FORME ŠEĆERNE BOLESTI, KOJE ZAHTJEVAJU INZULINSKU TERAPIJU I REDOVNU DIJABETIČNU ISHRANU, STANJA U KOJIMA SE REDOVNO KORISTE NEKI LEKOVE I OBOLJENJA KOJA ZAHTEVAJU POSEBAN I INTENZIVAN HIGIJENSKO-DIJETETSKI REŽIM, SMANJENJE ZAPREMINE ŽELUCA ZBOG BOLESTI ILI HIRURŠKE INTERVENCIJE...
POST SE NE PREPORUČUJE OSOBAMA KOJE RADE NA POSLOVIMA KOJI ZAHTEVAJU ENORMNI FIZIČKI NAPOR, PRAĆENE OBILNIM ZNOJENJE I IZVODE SE U NEPOVOLJNIM MIKROKLIMATSKIM USLOVIMA: RUDARI – JAMSKI RADNICI, LIVCI, TOPIONIČARI, RADNICI NA TOPLJENJU STAKLA, ITD.
POST SE NE PREPORUČUJE NI OSOBAMA KOJE SU IZLOŽENE VISOKOM STEPENU STRESA, IMALE SU TEŽI STRESNI DOGAĂDAJ U PRETHODNIH NEKOLIKO MESECI, IMAJU VEĆI PSIHIČKI NAPOR...

NA PITANJE: KOJA JE MERA POSTA? SV.VASILIJE VELIKI ODGOVARA:,, U DUHOVNOM POSTU MERA JE JEDNA I VAŽNA ZA SVE - POTPUNO UDALJENJE OD SVEGA STO VODI GREHU. A ŠTO SE TICE UZDRŽAVANJA OD HRANE, TU SU MERA I NAČIN UPOTREBE RAZLIČITI: ZAVISE KOD SVAKOGA OD NJEGOVOG UZRASTA, ZANIMANJA I STANJA TELA. ZATO JE NEMOGUĆE PODVESTI POD JEDNO PRAVILO SVE KOJI SE NALAZE U ŠKOLI POBOŽNOSTI. NO, ODREDIVŠI MERU UZDRŽANJA ZA ZDRAVE PODVIŽNIKE, MI PREPUŠTAMO RAZBORITOSTI NASTOJATELJA DA U TOME VRŠI PAMETNE IZMENE. HRANU PAK BOLESNIKU, ILI UMORNOME OD TEŠKIH RADOVA, ILI ONOME KOJI IDE NA TEŽAK RAD, NA PUT ILI NA KAKAV BILO TEŽAK POSAO, NASTOJATELJI SU DUŽNI UDEŠAVATI PREMA POTREBI. JER NIJE PAMETNO, UZIMAJUCI HRANU ZA ODRŽAVANJE TELA, SMETATI MU U VRŠENJU ZAPOVESTI. U SVAKOJ VRSTI HRANE TREBA PRETPOSTAVLJATI ONU KOJA SE LAKSE NABAVLJA, DA SE NE BISMO, POD IZGOVOROM POSTA, PASTILI OKO SPREMANJA OMILJENIH I SKUPIH JELA."



Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1322 poslato: Januar 05, 2015, 07:50:49 posle podne »

Nisam to radio do sad, ali ako neko od vas ima neki dobar recept ili prelog za spremanje hrane na taj način neka podeli sa nama pa da probamo :D
Od rerne i zemljanih, uglavnom praktikujem musaku; od kako se ispravno hranim (pošto volim da kuvam), jako mi je interesantno da uobičajena jela na OK način spremam...
:)

Posto se sutra posti izvor proteina naravno riba, a sta da uzimam kao izvor uh?
Realno, trenutno se ne mogu setiti i jednog mrsnog izvora UH...
O.o
:)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1321 poslato: Januar 05, 2015, 07:44:52 posle podne »

Posto se sutra posti izvor proteina naravno riba, a sta da uzimam kao izvor uh?
Pirinač, potato, palentu, ovsene itd
Nisam znao da je to ok za posne dane, hvala
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1320 poslato: Januar 05, 2015, 07:28:46 posle podne »

Posto se sutra posti izvor proteina naravno riba, a sta da uzimam kao izvor uh?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 192 193 [194] 195 196 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.04 sekundi sa 14 upita.