TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395692 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 22, 2024, 06:44:48 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Puls u mirovanju  (Pročitano 2739 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #10 poslato: Jun 10, 2011, 12:20:07 pre podne »

Puls trenažnog opterećenja (Training heart rate - THR) predstavlja puls na kom treniramo. Ideja za ovaj koncept dolazi od fizološke činjenice da postoji direktna korelacija porasta VO2 i pulsa pri porastu trenažnog opterećenja. Otprilike, razlika je oko 10% - 75%VO2max je na 85%HRmax.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #9 poslato: Jun 08, 2011, 11:37:55 pre podne »

Te razlike u formulama ti govore koliko su zapravo indivdualne razlike u pulsu u mirovanju (jer su naravno dobjene studijama na većem ili manjem broju sportista pa svakako zavise od posmatrane populacije)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #8 poslato: Jun 07, 2011, 12:42:05 posle podne »

hvala ekipo moja,

ja ne skidam pulsmetar na treningu :)  samo što mu preciznost nije jača strana :D  a i druge funkcije su mu strane :D

za odreĂ°ivanje HrMax nalazila sam nekoliko formula..   sem standardne 220- godine,  
MHR = 217 - (0.85 x Age)
MHR = 206.9 - (0.67 x age)
Female athletes - MHR = 216 - (1.09 x age)

Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #7 poslato: Jun 07, 2011, 12:10:50 posle podne »

Mislim da Mo ima već neki pulsmetar, a sad je na redu ozbiljna investicija..
Nego potpuno se slažem sa peĂ°om.. pulsmetar je promenio oj način posmatranja treninga i godinama nisam išla na trening bez njega :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Jun 06, 2011, 11:58:40 posle podne »

Hvala na odg. :)

Polar - moja sledeća investicija...  mislim da vredi imati ovu spravicu za ceo život

Tako je Mighty, odlična odluka!  :D
Videćeš kada kreneš trerninge sa pulsmetrom, više ništa neće biti isto! Treninzi dobijaju dublji smisao, postaje mnogo interesantnije, i u svakom trenuntku tokom treninga i oporavka znaš gde si. kome je potrebno - malo sedneš da pročitaš o zonama i napraviš program treninga sa doziranjem intenziteta (ili najbolje nadješ profesinalnog trenera) - uživanje i efekti treninga su mnogostruki  :o
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Jun 06, 2011, 11:51:52 posle podne »

Iako štitna žlezda zaista utiče na puls (pa i onaj u mirovanju) mislim da je kod tebe definitnvo u pitanju utreniranost. Dakle - čestitam :)
Da nije štitna znaš i po tome da nemaš druge simptome hipotireoze kao što su umor, neraspoloženje i otoci.

pridruzujem se u cestitkama..... samo napred  ;) nastavi tim intenzitetom i podiži za 5-10% HRmax  :D
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #4 poslato: Jun 06, 2011, 08:50:55 pre podne »

Hvala na odg. :)

Polar - moja sledeća investicija...  mislim da vredi imati ovu spravicu za ceo život
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #3 poslato: Jun 05, 2011, 05:05:49 posle podne »

Iako štitna žlezda zaista utiče na puls (pa i onaj u mirovanju) mislim da je kod tebe definitnvo u pitanju utreniranost. Dakle - čestitam :)
Da nije štitna znaš i po tome da nemaš druge simptome hipotireoze kao što su umor, neraspoloženje i otoci.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2011, 01:18:17 pre podne »

Pozz MO, puls u miru je rezultat različitih uticaja - tonusa simpatikusa ili parasimpatikusa (prevage jednog ili drugog), stanja utreniranosti, psihičke napetosti, pretreniranosti, umora..... Takodje, poremećaj pulsa u miru može biti i pokazatelj nekih poremećaja zdravlja, tj oboljenja. Porast pulsa (tahikardija) posledica je pojačanog tonusa simpatikusa - psihičke tenzije, premora, sindroma pretrenirranosti, kao i hipertireoze, srčanih oboljenja....
Uspoenje pulsa rezultat je vagotonije (parasimpatikus). Ovo je slika sportskog srca i dobre utreniranosti. Takodje usporenje rada srca (bradikardija) može se javiti i kod nekih bolesti.
Odredjivanje pulsa u miru je najbolje ujutru nakon budjenja - 3 merenja (može 10-15sec x 6 ili 4) i uzima se prosek. Uticaj stimulanasa podiže puls.
Neki pulsmetri (polar) imaju opciju Fitnes-index, koji u 5-o minutnom merenju rest pulsa daje predikciju VO2max, tj stanja utreniranosti - interesantno kao orijentacija.
Treba dodati da je merenje pulsa u miru najkorisnije kada se poredi sa nekim prethodnim rezultatotom, tj poredjenje vrednosti izmerenih u istim uslovia u različitim vremenskim periodima.
ćao  ;)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1 poslato: Jun 03, 2011, 06:24:34 posle podne »

Imam i ja jedno pitanje koje će moje stručne kolege sigurno znati mnogo bolje od mene :)

Ono što pokušavam da sprovodim sa ljudima sa kojima radim je trening u zonama, da ih naučim da korsite pulsmetar, da znaju šta se dešava u kojo zoni i da slušaju sopstveno telo.
Za odreĂ°ivanje zona koristimo najviše Karvonenovu metodu, koja uključuje puls u mirovanju. 
Predlažete li neku drugu?

Što se tiče pulsa u mirovanju, zanima me u kojim sve slučajevima ovaj podatak neće biti "validan" odnosno kod kojih ljudi ovo praćenje pulsa možda nije najbolje rešenje?  ... srčani problemi, uzimanje odreĂ°enih lekova, energetski napici, kofein i sl.. ?  zanima me još slučajeva, koji su van mog "vidika" za sada? (jer ljudi sa kojima radim su najrazličitijih godina, konstitucije, fizičke forme, utreniranosti......itd itd)

Drugo, današnji puls mi je najniži u životu, 44.  Ranije sam imala problem sa hipotireozom, izlečila istu i više ne pijem lekove (2 godine). Kontrolisala sam štitnu pre nekoliko meseci poslednji put i sve je bilo u redu.
Čitala sam da hipotireoza takoĂ°e utiče na nižu srčanu frekvencu ?  (što me je izmeĂ°u ostalog navelo na to da bih ipak mogla da je prekontrolišem ponovo)

hvala unapred na odg. ;)





Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.079 sekundi sa 18 upita.