TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395639 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 20, 2024, 05:30:52 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 10 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Anoreksija  (Pročitano 4091 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3296


« Odgovor #34 poslato: Oktobar 11, 2023, 03:50:06 posle podne »

Dr Nikola je sve veoma lepo naveo. Ono što je veoma bitno i treba da se ponovi je da je osoba opsednuta izgledom, ima ogroman strah od dobijanja na težini , vidi svoje tele kao debelo i neadekvatno, kod anoreksije je obavezno telesna težina za 15% ili više manja od donje granice za uzrast i visinu.
Hvala. Veliki je problem i zahteva multidisciplinaran pristup lecenju. Cesto se zapostavlja ova problematika.
Naravno pristup mora biti i lekarski- somatski i psihijatrijski, a i sociološki, kulturološki, medijski, porodični itd...
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3296


« Odgovor #33 poslato: Oktobar 11, 2023, 03:48:36 posle podne »

Pored RESTRIKTIVNOG tipa anoreksije postoji i PURGATIVNI tip. Restriktivni zip znači da do gubitka na težini dolazi izbegavanjem unosa hrane. Purgativni je kada osoba pribegava povraćanje pojedene hrane, upotrebi klistira, laksativa i sl lekova za pražnjenje, upotrebi lekova za ubrzanje metabolizma, izlaganju hladnoći zarad ubrzanja metabolizma ili preteranom vežbanju zarad sagorenja kalorija.
To mi tek nije jasno.
Šta konkretno? Ponašanje ili razlika između tipova?
Povracanje pojedene hrane,upotreba klistira,laksativa i slicnih lekova za peraznjenje....to nikad nisam mogao da shvatim.
Za tipove mi je jasno,jako lepo si objasnila.
To je u sklopu opterećenosti težinom. Sasvim je normalno što ti nije jasno i ne treba da bude. U pitanju je opsednutost težinom koja prevazilazi granice normalnog.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27523


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #32 poslato: Oktobar 11, 2023, 08:13:21 pre podne »

Simptomi - Kod osobe se javlja intenzivan strah od povećanja telesne mase i gojenja, iako ta osoba ima značajno malu masu. Ipak, postoje opsesivne misli o smanjenju telesne mase. Ovde zapravo postoji poremećaj telesne šeme – tj. poremećaj u načinu na koji osoba doživljava svoje telo. Ovaj poremećaj karakterišu restriktivni obrasci ishrane, koji podsećaju na držanje dijete, međutim postoje velike razlike između njih. Efekti ekstremnog ponašanja, koji su rezultat ovog poremećaja, su daleko opasniji od bilo kakvih loših efekata neke dijete. Dok neko može da drži dijetu u pokušaju da smrša kao primarni cilj, kod anoreksije može da bude na dijeti jer doživljava gubitak težine kao način za postizanje sreće i samosavladavanja.
To je slicno kao sto bodi bilderi vide samog sebe uvek malim i ako su veliki kao kuca,samo ovi obrnuto vide sebe debelim.Sve krece u psihi.Nazalost bilo je i siguran sam da i dalje ima puno msrtnih slucajeva.
Taj poremecaj se zove bigoreksija. I nije tako redak.
Da,znam i ima jedan jako dobar film o tome,samo nisam hteo da reklamiram,da dam nekima ideje...
https://www.youtube.com/watch?v=bJ9s2ck8EN0
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27523


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #31 poslato: Oktobar 11, 2023, 08:10:28 pre podne »

Anoreksija se najčešće javlja u periodu od 13-18 godina. Ranije se cenilo da je 10 do 20 puta češća kod žena, međutim u poslnje vreme se taj odnos žena i muškaraca smanjio jer sve više su i muškaraci bombardovani idejama idealnog izgleda.
E bas tako. Sada je izrazen problem kod oba pola.
Toga sam bio svestan,ali da je toliko rasprostranjeno kod muskaraca kao sto dr.Anita kaze iskreno nisam mislio.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27523


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #30 poslato: Oktobar 11, 2023, 08:09:25 pre podne »

Pored RESTRIKTIVNOG tipa anoreksije postoji i PURGATIVNI tip. Restriktivni zip znači da do gubitka na težini dolazi izbegavanjem unosa hrane. Purgativni je kada osoba pribegava povraćanje pojedene hrane, upotrebi klistira, laksativa i sl lekova za pražnjenje, upotrebi lekova za ubrzanje metabolizma, izlaganju hladnoći zarad ubrzanja metabolizma ili preteranom vežbanju zarad sagorenja kalorija.
To mi tek nije jasno.
Šta konkretno? Ponašanje ili razlika između tipova?
Povracanje pojedene hrane,upotreba klistira,laksativa i slicnih lekova za peraznjenje....to nikad nisam mogao da shvatim.
Za tipove mi je jasno,jako lepo si objasnila.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27523


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #29 poslato: Oktobar 11, 2023, 08:07:18 pre podne »

Faktori životne sredine - U današnje vreme, ideali lepote koji naglašavaju savršenstvo i mršavost igraju važnu ulogu u razvoju anoreksije. Pojedinci imaju veću verovatnoću da razviju anoreksiju, ako njihova porodična uverenja u vaspitanju naglašavaju vrednosti, izgled i odnose prema hrani i vežbanju koji su slični zapadnim idealima lepote i načinu ishrane.
Samo ne znam ko kreira te tzv ideale.....i sta ako nisam idealan?Da li sam onda manje vredan?Nisam.
Problem je što najviše ti ideali utiču na decu i adolescenate koji još uvek nemaju izgrađen identitet.
Bas zato mi nisu jasni ovi tzv kreatori tih ideala jer i oni samo su daleko od tih ideala....
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #28 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:32:25 pre podne »

Dr Nikola je sve veoma lepo naveo. Ono što je veoma bitno i treba da se ponovi je da je osoba opsednuta izgledom, ima ogroman strah od dobijanja na težini , vidi svoje tele kao debelo i neadekvatno, kod anoreksije je obavezno telesna težina za 15% ili više manja od donje granice za uzrast i visinu.
Svi smo mi u neku ruku "opsednuti" izgledom ali u granicama normale i svi brinemo o zdravlju,ali ovo je vec preterivanje.
Granica je tanka ali postoji. Trebamo biti svesni da vrlo lako može da sklizne u negativnu stranu. Onda kad krene da ugrožava osobu onda je već negativna stvar.
Cim pocne da negativno utice na kvalitet zivota,onda je vec postalo poremecaj.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #27 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:31:45 pre podne »

Faktori životne sredine - U današnje vreme, ideali lepote koji naglašavaju savršenstvo i mršavost igraju važnu ulogu u razvoju anoreksije. Pojedinci imaju veću verovatnoću da razviju anoreksiju, ako njihova porodična uverenja u vaspitanju naglašavaju vrednosti, izgled i odnose prema hrani i vežbanju koji su slični zapadnim idealima lepote i načinu ishrane.
Samo ne znam ko kreira te tzv ideale.....i sta ako nisam idealan?Da li sam onda manje vredan?Nisam.
Problem je što najviše ti ideali utiču na decu i adolescenate koji još uvek nemaju izgrađen identitet.
Upravo tako. Ne moze na neku zrelu osobu da utice. Neko u najkriticnijem periodu zivota se utice.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #26 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:30:31 pre podne »

Faktori životne sredine - U današnje vreme, ideali lepote koji naglašavaju savršenstvo i mršavost igraju važnu ulogu u razvoju anoreksije. Pojedinci imaju veću verovatnoću da razviju anoreksiju, ako njihova porodična uverenja u vaspitanju naglašavaju vrednosti, izgled i odnose prema hrani i vežbanju koji su slični zapadnim idealima lepote i načinu ishrane.
Samo ne znam ko kreira te tzv ideale.....i sta ako nisam idealan?Da li sam onda manje vredan?Nisam.
Ko sve ne kreira. I lepo kazes- nismo manje vredni,ako nismo po nekim merilima idealni. Ali tesko je kada je neko u periodu adolescencije,onda na njega mnogo sta utice.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #25 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:29:17 pre podne »

Simptomi - Kod osobe se javlja intenzivan strah od povećanja telesne mase i gojenja, iako ta osoba ima značajno malu masu. Ipak, postoje opsesivne misli o smanjenju telesne mase. Ovde zapravo postoji poremećaj telesne šeme – tj. poremećaj u načinu na koji osoba doživljava svoje telo. Ovaj poremećaj karakterišu restriktivni obrasci ishrane, koji podsećaju na držanje dijete, međutim postoje velike razlike između njih. Efekti ekstremnog ponašanja, koji su rezultat ovog poremećaja, su daleko opasniji od bilo kakvih loših efekata neke dijete. Dok neko može da drži dijetu u pokušaju da smrša kao primarni cilj, kod anoreksije može da bude na dijeti jer doživljava gubitak težine kao način za postizanje sreće i samosavladavanja.
To je slicno kao sto bodi bilderi vide samog sebe uvek malim i ako su veliki kao kuca,samo ovi obrnuto vide sebe debelim.Sve krece u psihi.Nazalost bilo je i siguran sam da i dalje ima puno msrtnih slucajeva.
Taj poremecaj se zove bigoreksija. I nije tako redak.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #24 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:26:47 pre podne »

Anoreksija se najčešće javlja u periodu od 13-18 godina. Ranije se cenilo da je 10 do 20 puta češća kod žena, međutim u poslnje vreme se taj odnos žena i muškaraca smanjio jer sve više su i muškaraci bombardovani idejama idealnog izgleda.
E bas tako. Sada je izrazen problem kod oba pola.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6046


« Odgovor #23 poslato: Oktobar 11, 2023, 07:25:35 pre podne »

Dr Nikola je sve veoma lepo naveo. Ono što je veoma bitno i treba da se ponovi je da je osoba opsednuta izgledom, ima ogroman strah od dobijanja na težini , vidi svoje tele kao debelo i neadekvatno, kod anoreksije je obavezno telesna težina za 15% ili više manja od donje granice za uzrast i visinu.
Hvala. Veliki je problem i zahteva multidisciplinaran pristup lecenju. Cesto se zapostavlja ova problematika.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3296


« Odgovor #22 poslato: Oktobar 10, 2023, 04:17:11 posle podne »

Pored RESTRIKTIVNOG tipa anoreksije postoji i PURGATIVNI tip. Restriktivni zip znači da do gubitka na težini dolazi izbegavanjem unosa hrane. Purgativni je kada osoba pribegava povraćanje pojedene hrane, upotrebi klistira, laksativa i sl lekova za pražnjenje, upotrebi lekova za ubrzanje metabolizma, izlaganju hladnoći zarad ubrzanja metabolizma ili preteranom vežbanju zarad sagorenja kalorija.
To mi tek nije jasno.
Šta konkretno? Ponašanje ili razlika između tipova?
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3296


« Odgovor #21 poslato: Oktobar 10, 2023, 04:16:37 posle podne »

Dr Nikola je sve veoma lepo naveo. Ono što je veoma bitno i treba da se ponovi je da je osoba opsednuta izgledom, ima ogroman strah od dobijanja na težini , vidi svoje tele kao debelo i neadekvatno, kod anoreksije je obavezno telesna težina za 15% ili više manja od donje granice za uzrast i visinu.
Svi smo mi u neku ruku "opsednuti" izgledom ali u granicama normale i svi brinemo o zdravlju,ali ovo je vec preterivanje.
Granica je tanka ali postoji. Trebamo biti svesni da vrlo lako može da sklizne u negativnu stranu. Onda kad krene da ugrožava osobu onda je već negativna stvar.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3296


« Odgovor #20 poslato: Oktobar 10, 2023, 04:15:23 posle podne »

Faktori životne sredine - U današnje vreme, ideali lepote koji naglašavaju savršenstvo i mršavost igraju važnu ulogu u razvoju anoreksije. Pojedinci imaju veću verovatnoću da razviju anoreksiju, ako njihova porodična uverenja u vaspitanju naglašavaju vrednosti, izgled i odnose prema hrani i vežbanju koji su slični zapadnim idealima lepote i načinu ishrane.
Samo ne znam ko kreira te tzv ideale.....i sta ako nisam idealan?Da li sam onda manje vredan?Nisam.
Problem je što najviše ti ideali utiču na decu i adolescenate koji još uvek nemaju izgrađen identitet.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 10 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.092 sekundi sa 18 upita.