TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395519 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 14, 2024, 05:15:33 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ubrzavanje metabolizma  (Pročitano 5186 puta)
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12792


Never give up!

« Odgovor #11 poslato: Februar 12, 2011, 12:59:59 pre podne »

Sto se tice jela pre spavanja,bilo da se radi o rekreativcima ili ozbiljnim vezbacima sam za opciju da se jede pre spavanja i naci izbor namirnica koje nam odgovaraju a da su u skladu sa rezimom ishrane.

Potpuno se slazem sa ovim sto je Marko rekao.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #10 poslato: Februar 11, 2011, 10:10:32 posle podne »

Metabolizam realno najviše od svega ubrzava količna metabolički aktivnog tkiva - mišića. Što više mišića to više potrošenih kalorija čak i u mirovanju. O treningu da i ne govorimo. SVe ostalo je zanemarljivo u odnosu na ovo.
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #9 poslato: Februar 11, 2011, 05:13:57 posle podne »

Sto se tice jela pre spavanja,bilo da se radi o rekreativcima ili ozbiljnim vezbacima sam za opciju da se jede pre spavanja i naci izbor namirnica koje nam odgovaraju a da su u skladu sa rezimom ishrane.
Sačuvana
biljanans
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 514

« Odgovor #8 poslato: Februar 11, 2011, 04:21:54 posle podne »

Ne slazem se da treba izbegavati jelo kasnije uvece, samo treba paziti koje namirnice se unose.
A sto se tice kardio treninga, ja sam bila veliki protivnik iz samo jednog razloga, sto nisam volela kardio trening. Od kako sam uz treninge sa tegovima, ukljucila i redovan kardio trening (laganog intenziteta i u trajanju od 45 do 60 min) mnogo brze i lakse idem ka cilju  ;)
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #7 poslato: Februar 11, 2011, 03:23:07 posle podne »

Ne postoji univerzalna formula po kojoc ce vam neko reci kako da ubrzate ili usporite metabolizam.Hiljade je razloga za to i svaki organizam razlicito reaguje na te faktore.Ono cega se treba pridrzavati su opste smernice koje se ticu ishrane i treninga u zavisnosti sta nam je zadati cilj.
Sam intezitet treniga sa tegovima u kombinaciji sa kardio treningom dovesce do promene metabolizma,ali sve treba raditi postepeno i planski i pratiti kako organizam reaguje na te promene.
Odmor i san je takodje bitan zbog lucenja hormona rasta i ne zaboravite stres,kora nadbubrezne zlezde luci hormom kortizol koji je katabolik i u fazi stresa je u povecanju.
Naveo sam onako na prvu par stvari cisto da niko ne ocekuje neki konkretan odgovor na ovo pitanje jer ga je nemoguce dati.
Sačuvana
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #6 poslato: Februar 11, 2011, 02:27:41 posle podne »

Pa ne ocu da kazem da takav brz jak trening me ubrza za celu nedelju, pokrenemi metabolizam na trosenje masti, meni najvise to pomaze sto se tice metabolizma, a nemogu da kazem da nepijem zeleni caj i to cesto i da uvek koristim u salatama jabukovo sirce i Magnezijum naravno svaki dan.
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #5 poslato: Februar 11, 2011, 11:17:10 pre podne »

Pa ko god provede dva sata tako visoko intenzivne aktivnosti će skinuti skine dosta kila, mislim da je više to u pitanju nego bilo šta drugo.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #4 poslato: Februar 11, 2011, 10:21:07 pre podne »

Ja posle  zime i raznih praznicnih krkanja uvek se ugojim a upravo da ubrzam metabolizam mi najvise pomaze magnezijum tako sto ce mi pokrenuti razne enzime u telu i dati energije za brze i duge Kardio treninge, jer upravo oni mi ubrzaju metabolizam. Meni su kardio treninzi, trening kosarke u kolicima, znaci dva sata nemilosrdnog sprinta, dvaput nedeljno. Posle takvih treninga ja se sav ubrzam i u toku dana i enormno gubim na kilazi. E sad tako je kod mene, nemora znaciti da je i kod drugih tako.
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #3 poslato: Februar 11, 2011, 09:03:30 pre podne »

Pa pravo da ti kažem ja nikad nisam verovao u tu priču oko ubrzavanja metabolizma sa brdo malih obroka. Metabolizam dosta zavisi od genetike, tačnije telesnog tipa (endo, meso, ekto). Jedini siguran način da ubrzaš svoj metabolizam je da povećaš mišićnu masu, jer mišić je aktivna materija i zahteva energiju da bi funkcionisala.

MeĂ°utim ni mišić nije toliko velik potrošač energije iz hrane, što dalje svedoči da čoveku ne treba mnogo hrane, za razliku od opšteg verovanja. Veći deo energije (mislim da procenat ide preko 90%) dolazi iz kiseonika koji dobijamo disanjem i to važi za ceo organizam, tako da ako se hoće više energije onda ti treba više kiseonika...samo što nije tako jednostavno.

Tako da ako mene pitaš (a tako radim sa svim mojim vežbačima) ne treba nam puno obroka u toku dana. Mnogo je bitnije šta se jede i kad se jede. To je uvek bila osnova bilderske ishrane - pravilan odnos makroa i nikad nećeš imati problema sa viškom sala. Ja nikad ne dajem više od 4 obroka dnevno, što je mnogo optimalnije od 6 ili 7 obroka. Recimo ako se pojede prvi obrok u 7 ujutro i onda jede na svaka 4 sata to je obrok u 11, 15, 19 i na spavanje u 22 - 23. E sad možeš skontati kako je to ako neko ustaje kasnije...

Lično ne vidim razlog da se jede češće, jer osim ako se nema potreba za baš mnogo kalorija, neće ni biti potrebe za ovako mnogo obroka.

To znači da dimenzija obroka treba da bude adekvatna zbiru svih obroka po makroima koji su naravno individualni...eh ako sam ovde nejasan pojaniću, samo pitaj...:D

Što se gladi tiče to je sada više mentalna stvar nego išta drugo. Bitno je naučiti kad smo halavi, a kad smo gladni. Ukoliko organizam dobija dovoljno proteina i dovoljno mineralna i vitamina i dovoljno vode, neće tražiti hranu. Naravno ljudi kreću na dijetu skroz pogrešno i većina ljudi je hronično na dijeti tako da se praktično izgladnjuju, što šalje signal našem organizmu da mu fali hrane. Isto se dešava kada jedemo tzv. prazne kalorije. Organizam nema šta da iskoristi iz ovakve hrane da bi pravilno funkcionisao i reakcija je osećaj gladi. Sve ovo su površinski veoma jednostavni mehanizmi, ali suština toga kako funkcionišu je veoma komplikovana.

Bitno je razumeti da ako stvarno postoji glad, a nije da se tripujete da vam se nešto jede, onda vam fali hranjive naterije, a to je obično protein, minerali ili vitamini - ili sve to zajedno. Masti i UH su obično manje potrebne u ovom slučaju.

Ja čvrsto verujem da treba izbegavati hranu minimum 2 sata pred spavanje. Razlozi su razni. Lučenje hormona rasta, zdravija probava, lakši i kvalitetniji san itd. Naravno poboljšano gubljenje sala je dodatna vrednost.

Bilderi su stvorili tu paranoju oko katabolizma, ako se ne jede minimum 10 puta u toku noći (karikiram naravno), tako da postoji neko verovanje da će se gubiti ne znam ti ni ja koje količine mišića ako se ne jede sporo varljiv protein i bla bla bla

MeĂ°utim čak i da je ovo istina, organizam izaziva preteran katabolizam mišića, samo ako ima previše mišićne mase i ako ne vidi razlog da ju sačuva.

Kako uopšte metabolizam funkcioniše? Metabolizm je anabolizam i katabolizam, jing i jang u našem telu koji stalno "vode bitku". Mi stalno gubimo tkivo i stalno se to isto tkivo regeneriše. koža nam se obnavlja, tako da je to katabolizam kože, a regeneracija te iste kože se može shvatiti kao anabolizam novih ćelija itd. Isto je to i kod naših mišića. Oni se stalno razgraĂ°uju tokom dnevnih aktivnosti i onda se stalno nadograĂ°uju iskorištavanjem aminokiselina.

Tako da je metabolizam praktično postizanje balansa izmeĂ°u ova dva procesa (pokušavam da uprostim ovaj proces da ga što lakše shvatimo).

Upravo iz tog razloga fore kao što su jabukovo sirće, zeleni čaj i bla bla ne mogu pomoći ubrzavanje metabolizama, nego mogu da utiču na neki proces u telu kako bi se povećala potrošnja energije i metabolizm izbacio iz balansa i eventualno se ubrzao. U suštini terminologja je u pitanju...

I eto mene opet sa gomilom teksta ;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
mrki.vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 56


« Odgovor #2 poslato: Februar 11, 2011, 01:57:21 pre podne »

zanimljiva tema i mene dosta toga zanima oko ovaga! i da li metabolizam ubrzavamo samo vecim br laganih obroka ili ima i nekih fora,npr. cuo sam da grejp,zeleni caj,jabukovo sirce...mogu da ubrzaju metabolizam?
Sačuvana
Morted
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69


« Odgovor #1 poslato: Februar 11, 2011, 01:51:35 pre podne »

 Vec smo ranije pricali ovde o tome koliko je bitno prvo ubrzati metabolizam, i ne izgladnjavati se, nego jesti cesto i po malo. Cak su neki saveti da bi 1 obrok trebalo da bude velicine taman toliko da stane u jednu saku, posto je zeludac kod normalnih osoba te velicine.

Medjutim, imam par pitanja sto se ovoga tice:

Da li taj "mali" obrok koji pomaze ubrzavanju metabolizma treba da bude mali po Kcal ili po kvantitetu ?

Da li treba izbegavati jelo pred spavanje iako ste gladni?

Da li je bolje ne jesti kasnije uvece ( jedno 4-5h pre spavanja) ili ipak zakaciti nesto i sta?


Naravno uzeo sam u obzir sta sve treba izbaciti iz ishrane, tako da to "zakaciti" ne znaci najesti se krofnama ili nekim drugim slatkisima.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 15 upita.