TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395585 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 17, 2024, 02:19:39 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 175 176 [177] 178 179 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713073 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1589 poslato: Februar 21, 2015, 11:21:52 posle podne »

Ja.
:)
Ko neće, neka plati...
:D
Realno, ljudi i dalje kupuju batak i karabatak, gde je još veća masa kostiju uračunata u cenu mesa...
:)
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1588 poslato: Februar 21, 2015, 11:09:16 posle podne »

E ko ce da se smara da odvaja od koze i koske, pa da sece na snicle, i ko zna od 1kg koliko ostane cistog mesa.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1587 poslato: Februar 21, 2015, 10:05:11 posle podne »

Belo meso jeste skuplje kada kupiš isečeno, ali je daleko jeftinije kada sam to uradiš+ostane ti kost za supu...
:D
Nevezano za kvalitet mesa, uvek bi' se opredelio za pileće, jer se vremenski brže sprema...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1586 poslato: Februar 21, 2015, 09:38:59 posle podne »

Ubacicu tako onda do 10 dana mesecno but. I meni se svidja ukus za promenu, a i skoro duplo je jeftiniji od pileceg filea.

Samo nemoj da u svim obrocima imaš "svinjski but", bolje kombinuj kao što je već predloženo...

A što se tiče cena, kilogram parizera je najjeftniji...  ;)

Dakle, manje ekonimisanja na račun kvaliteta ishrane...u tvom je interesu...
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1585 poslato: Februar 21, 2015, 04:42:01 posle podne »

Ubacicu tako onda do 10 dana mesecno but. I meni se svidja ukus za promenu, a i skoro duplo je jeftiniji od pileceg filea.
Sačuvana
Nenad Glisovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 412


« Odgovor #1584 poslato: Februar 21, 2015, 03:56:13 posle podne »

Ne znam sto se zdravlja tice ne verujem da mnogo lose utice,a sto se tice izgleda trenutno jedem samo svinjetinu kao i tokom cele zime i nikad mi nije lose uticalo na formu cak sta vise odgovara mi..ali sada moram preci na piletinu zbog takmicarske dijete :\


Sačuvana
Nenad Glisovic
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12793


Never give up!

« Odgovor #1583 poslato: Februar 21, 2015, 11:02:57 pre podne »

To što ti sada nemaš problema ne znači da kasnije nećeš imati ako jedeš stalno svinjsko meso.Ovde mislim na zdravlje a ne na fizički izgled jer to su dve sasvim različite stvari.
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #1582 poslato: Februar 21, 2015, 01:49:31 pre podne »

Sta mislite o tome da se proteini iz mesa osim samo iz belog unose svakog drugog dana i iz svinjskog buta, posto ima malo masti? Tipa u mesec dana 15 dana belo a drugih 15 but. Da li bi uticalo nesto na formu ili eventualno zdravlje, tipa trigliceridi, holesterol itd.
Slavisa ti to sa njegove tacke gledista kaze, on zna sta prica. Ja mogu da kazem da svinjsko meso jedem jako cesto, skoro kao i piletinu. Meni se cini da ja nemam problema, niti verujem da ima neke razlike u odnosu na piletinu sto se forme tice...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1581 poslato: Februar 21, 2015, 01:18:28 pre podne »

Nisam za svinjsko meso tako često( uzastopno) na meniju...bez obzira što "but" nema vidljivih masnoća( ili su one skinute), svinjsko meso je u odnosu na druge vrste mesa masnije( zasićene masti) i ima više holesterola...

Bolje kombinuj "mesa" u toku dana...umereno sa svinjskim mesom...

A to u kojoj meri će za tih 15 dana redovne konzumacije svinjskog mesa doći do poremećaja "lipidnog statusa", to ne može niko sa sigurnošću predvideti...ako nemaš problema sa porodičnom predispozicijom za poremećaje u metabolizmu holesterola, već "narušen" lipidni status, nisi gojazan, nemaš visok krvni pritisak, dijabetes...ne bi trebalo da doĂ°e do nekih fatalnih posledica...ipak, umeri se...
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1580 poslato: Februar 21, 2015, 12:45:38 pre podne »

Sta mislite o tome da se proteini iz mesa osim samo iz belog unose svakog drugog dana i iz svinjskog buta, posto ima malo masti? Tipa u mesec dana 15 dana belo a drugih 15 but. Da li bi uticalo nesto na formu ili eventualno zdravlje, tipa trigliceridi, holesterol itd.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1579 poslato: Februar 18, 2015, 12:26:33 pre podne »

Hm, nije baš neka značajna razlika u odnosu na pirinačne galete...npt. Rice Cakes, proizvoĂ°ač, Benlian, zeleno pakovanje ima 83 gr hidrata na 100 gr...tako da razilka u ugljeno hidratnom sadržaju i nije "katastrofalno velika"...

Pirinač i kukuruz u svom sastavu ne sadrže gluten( tj. kukuruz, pirinač, heljda, kinoa i amarant) nemaju gluten , tako imaju malo prednost u odnosu na pšenicu, raž, ovas i ječam...ko je proizvoĂ°ač tih galeta? Integralni kukuruz?
Mislio sam da ove od piriča imaju UH kao i pirinač...
Pa, da, onda nije toliko velika razlika; ali su tanje i manje se krune...
:D
Kupio sam ih u Tempu, pošto nije bilo pirinčanih.
Ne znam ko proizvodi...
Nacrtan je lav onaj (robna marka).
Na deklaraciji na srpskom piše Proizvodjač: Granco S.A.
:)
Ne verujem da su integralne...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1578 poslato: Februar 17, 2015, 11:10:46 posle podne »

Koja je razlika u brzini varenja kukuznih galeta i pirincanih ? Gledam npr. secerac ima bas nizak GI.

Razlika u brzini varenja je minimalna...ali bitan je i sastav samih galeta...dakle, oznaka integralno ili ne ?

A evo i malo detaljnijeg info... za galete od integralnog pirinča( brown rice)... http://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5667/2

Za "corn cakes"( kukuruzne galete)... http://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5656/2

A i još ovo...opet , sada iz malo drugačijeg ugla skrećemo pažnju na GL( glikemijsko opterećenje)... GL za rice cakes(brown rice) je 5, za corn cakes 6...

"Prinicip glikemijskog opterećenja je relativno nov svojevrsni sistem rangiranja namirnica bogatih ugljenim hidratima na temelju kombinovanja vrednosti glikemijskog indeksa i količine ciljane namirnice. Glikemijsko opterećenje zapravo kombinuje kvalitet i kvantitet ugljenih hidrata koje želimo da unesemo u jednom jedinstvenom pokazatelju.

Čini se da je ovaj novi indikator najbolji način da se proceni uticaj odreĂ°ene namirnice na metabolizam ugljenih hidrata. Glikemijsko opterećenje dobijamo kada pomnožimo glikemijski indeks namirnice sa količinom raspoloživih ugljenih hidrata a dobijenu vrednost podelimo sa 100.

Upotrebna vrednost glikemijskog opterećenja temelji se na limitiranosti upotrebe glikemijskog indeksa.
Naime, poznato je da konzumiranje hrane sa visokim glikemijskim indeksom u malim količinama ima isti efekat na nivo šećera u krvi kao i unos veće količine hrane sa niskim glikemijskim indeksom.
Samim tim, glikemijski indeks kao izolovani parametar prestaje da bude najbolji parametar kvalitetne sportske ishrane, posebno kada je reč u unosu ugljenih hidrata u specifičnim situacijama kao što su obrok pre ili nakon treninga odnosno punjenje ugljenim hidratima. Osim toga, pošto je maksimalna vrednost koncentracije šećera u krvi nakon obroka bogatih uglenim hidratima verovatno najvažniji parametar u kontroli dijabetesa, množenjem sadržaja ugljenih hidrata u porciji hrane sa njihovim glikemijskim indeksom daje ideju o tome koliko stvarnog uticaja ima porcija hrane na nivo šećera u krvi. Program ishrane koji je izraĂ°en prema glikemijskom opterećenju ima za cilj da se izbegnu stalni skokovi šećera u krvi, a time da se smanji rizik od dijabetesa tipa 2.

Vrednosti glikemijskog opterećenja

Glikemijsko opterećenje za jednu porciju hrane može se jednostavno izračunati prema gore pomenutoj formuli. Na primer, kriška lubenice od 100 grama koja ima glikemijski indeks od 72 i sadrži 5 grama ugljenih hidrata (sadrži puno vode) ima vrednost glikemijskog opterećenja od 3,6. Zanimljiv je sledeći primer – namirnica koja ima glikemijski indeks od 100 i koja sadrži 10 grama ugljenih hidrata ima isto glikemijsko opterećenje kao i namirnica koja ima glikemijski indeks 10, a sadrži 100 grama ugljenih hidrata – u oba slučaja je glikemijsko opterećenje 10.
Glikemijsko opterećenje namirnica, slično glikemijskom indeksu, poreĂ°ano je po posebnoj skali. Nisku vrednost imaju namirnice čija je vrednost glikimijskog opterećenja 10 ili manje, srednja vrednost glikemijskog opterećenja je od 11 do 19 i, konačno visoko opterećenje imaju namirnice čija je vrednost glikemijskog opterećenja 20 ili veća. Namirnice koje imaju nisku vrednost glikemijskog opterećenja gotovo uvek imaju nizak glikemijski indeks. Sa druge strane, to nije slučaj sa namirnicama srednjeg i visokog glikemijskog indeksa, koje prokazuju čitav spektar vrednosti glikemijskog opterećenja. Niže navodimo spisak namirnica sa niskim, srednjim i visokim glikemijskim opterećenjem: za optimalno zdravlje i sportski učinak, bez obzira da li vežbate u zdravstvene ili takmičarske svrhe, odaberite namirnice koje imaju nisko ili srednje glikemijsko opterećenje, a ograničite unos namirnica koje imaju visoke vrednosti glikemijskog opterećenja.

Nisko glikemijsko opterećenje (0 – 10)

•   voće i povrće sa puno vlakana (ne uključujući krompir)
•   mekinje, cerealije
•   većina vrsta pasulja i mahunarki

Srednje glikemijsko opterećenje (11 - 19)

•   kuvani ječam
•   smeĂ°i pirinač
•   zobena kaša
•   kolači sa pirinčem
•   hleb od celog zrna
•   testenina od celog zrna
•   voćni sokovi bez šećera

Visoko glikemijsko opterećenje (20 +)

•   pečeni krompir
•   pomfrit
•   rafinirane žitarice za doručak
•   slatki napici (sokovi, kola pića)
•   sok od brusnica
•   beli pirinač
•   testenina od belog brašna

Uticaj glikemijskog opterećenja na performanse vežbanja

U novije vreme, koncept glikemijskog opterećenja sve se snažnije ugraĂ°uje u principe sportske ishrane, jer može imati važnu ulogu u odreĂ°ivanju ukupnog glikemijskog efekta unetih namirnica. Budući da je ovaj parametar uveden da preciznije prikaže pritisak unetih ugljenih hidrata, čini se da je mudro koristiti nove tablice kada izraĂ°ujemo programe obroka, naročito kada se radi o namirnicama koje se unose neposredno pre, tokom ili nakon treninga. Izgleda da je pametnije unositi namirnice srednjeg glikemijskog opterećenja u većoj količini (npr. 100 grama mrkog pirinča) umesto malih obroka prostih šećera (npr. kašičica meda) neposredno posle treninga – prva strategija obezbeĂ°uje brži i potpuniji oporavak. Npr. pokazano je da programi ishrane zasnovani na glikemijskom opterećenju olakšavaju korisnicima reduktivih ishrana (tzv. dijeta) da se pridržavaju jelovnika u kome se strogo broje kalorije, neprijatnoj proceduri na kojoj se zanivaju mnoge komercijalne dijete. Dalje, čini se da ishrana zasnovana na principu izbora namirnica sa definisanim glikemijskim opterećenjem utiče na izazivanje pozitivnih metaboličkih promena u organizmu, u smislu povećanja oksidacije masti ili poboljšanja izdržljivost za vreme vežbanja. Konačno, mada još uvek u povoju, istraživanja unosa namirnica sa poznatim glikemijskim opterećenjem u sportskom okruženju još jednom podsećaju na činjenicu da je količina, pre nego priroda konzumiranih ugljenih hidrata, esencijalni faktor koji utiče na metabolizam tokom vežbanja i performanse produženog mišićnog rada.
"

Sa druge strane mnogi ističu da pirinače i kukuruzne galete imaju previsok GI, oko 85 za corn cakes,a za rice cakes cak 91...ali...Glikemijski indeks im je visok, generalno "ne valja" ,ali se gleda sveukupno glikemijsko opterecenje kao bitan faktor tako da mozete jesti pirincane galete ,narocito u fazi niskokaloricnih dijeta !

Opet se vraćamo na GL ovih galeta...GL za rice cakes(brown rice) je 5, za corn cakes 6, dakle, ok su i jedne i druge...

Nadam se da smo ovim razrešili mnoge dileme oko "galeta fobije"... ;)  ;D
« Poslednja izmena: Februar 17, 2015, 11:13:30 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1577 poslato: Februar 17, 2015, 10:14:59 posle podne »

Koja je razlika u brzini varenja kukuznih galeta i pirincanih ? Gledam npr. secerac ima bas nizak GI.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1576 poslato: Februar 17, 2015, 10:12:46 posle podne »

Kupio sam neke kukuruzne galete; mnogo su mi bolje nego ove od pirinča.
Čak mi više odgovaraju jer na 100g ima 89g UH (0,5g šećera)...
:)

Hm, nije baš neka značajna razlika u odnosu na pirinačne galete...npt. Rice Cakes, proizvoĂ°ač, Benlian, zeleno pakovanje ima 83 gr hidrata na 100 gr...tako da razilka u ugljeno hidratnom sadržaju i nije "katastrofalno velika"...

Pirinač i kukuruz u svom sastavu ne sadrže gluten( tj. kukuruz, pirinač, heljda, kinoa i amarant) nemaju gluten , tako imaju malo prednost u odnosu na pšenicu, raž, ovas i ječam...ko je proizvoĂ°ač tih galeta? Integralni kukuruz?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1575 poslato: Februar 17, 2015, 03:56:47 posle podne »

Kupio sam neke kukuruzne galete; mnogo su mi bolje nego ove od pirinča.
Čak mi više odgovaraju jer na 100g ima 89g UH (0,5g šećera)...
:)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 175 176 [177] 178 179 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.048 sekundi sa 13 upita.