TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395592 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 18, 2024, 09:46:54 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713193 puta)
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #3074 poslato: Januar 21, 2016, 08:55:41 posle podne »

Ajde jedno pitanja, pa ako se napravi interesantna polemika mozda i da se prebaci u zaseban topik.
Ovako, ja nisam zagovornik toga da tablete vitamina, minerala pomazu (pogotovo kompleksi vitamina i minerala) i da uopste imaju pozitivnog dejstva na organizam.
Znaci koliko god studija da ima gde se dokazuju pozitivne strane ovih tableta (pricamo ISKLJUCIVO o vitamina i mineralima ovde, ne generalno o suplementima), takodje postoji i toliko studija koje dokazuju da se cela industrija ovih ''lekova'' zapravo zasnima samo na marketingu i ni na cemu vise (mozda placebo efekat).
Prvo krenimo sa time da na svakoj pise da ne zamenjuje uravnotezenu i raznovrsnu ishranu. Zbog cega ako je vit C stvarno vit C u dozama kojima pise da je, i telo je u mogucnosti da apsorbuje sve? Mozda zbog toga sto telo ne moze da apsorbuje ni deseti deo te kolicine koja zapravo pise na kutiji? Msm, ako je zaista to sve kako kazu, zasto onda ne bi mogao samo da pijem tablete i da ne brinem o povrcu, vocu...itd...15x jeftinija i laksa varijanta.  Ja pijem skoro vecinu suplemenata ali duboko sam ubedjen da suplementacija vitaminima i mineralima je samo jedna velika laz, i da kljukanjem raznih kompleksa vitamina i minerala sebi cinimo vecu stetu nego korist (poznat je stetan uticaj tableta na organizam i to je neosporivo).

Odmah da dodam, ovo je moje razmisljanje sa logicnog aspekta, nakon procitano dosta materijala, i da, vecinu suplemenata koristim i savrseno sam upoznat sa njihovim neosporivim pozitivnim dejstvom, ali jednostavno, voleo bih da cujem misljenje drugih ljudi po ovom pitanju...rezime...suplementacija vitamina i minerala...jedna od najbitnijih stavki coveka koji vodi racuna o zdravlju ili samo jedna velika laz?
« Poslednja izmena: Januar 21, 2016, 08:57:42 posle podne od strane Stef » Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #3073 poslato: Januar 21, 2016, 12:47:49 posle podne »

Pa zato što imaju visok procenat soli , pa oni koji ih piju u većim kolicinama svaki dan imaju veći rizik od srčanih oboljenja. Tako sam bar ja čula .Zato pitam .

procenat možda, ali količinu teško :)

Stičem utisak da kad se dohvatimo soli i prostog šećera ko da pričamo o nekakvim letalnim dozama :D
I jedno i drugo imaju najširu primenu u terapiji kao infuzioni rastvori, osnova su nadoknade tečnosti i energije, itd, itd... tako da opusti se... Sasvim je druga stvar zasnovati bazičnu ishranu na njima. Ako imaš sreĂ°enu ishranu, a zdrava si, možeš i mnogo više od šumećih tableta da tolerišeš. U stvari, zdravlje tome i služi, da dobro podnosiš štetne uticaje. U meri, naravno...

Ok, ja iovako uzimam kapsule kad su vitamini i minerali u pitanju.

Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #3072 poslato: Januar 21, 2016, 12:04:51 posle podne »

Inače da se pohvalim našao sam "čist" magnezijum-citrat u formi tableta, proizvoĂ°ač Solgar, u apoteci...mada cena je onako, "zanimljiva", 60 tableta od 400 mg, 2160 dinara  :(

Ako znaš nekog sa deviznom onlajn karticom, imaš Solgar 400mg 120 tableta za 12.5 eura...
:)
Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #3071 poslato: Januar 21, 2016, 11:56:24 pre podne »

Pa zato što imaju visok procenat soli , pa oni koji ih piju u većim kolicinama svaki dan imaju veći rizik od srčanih oboljenja. Tako sam bar ja čula .Zato pitam .
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3070 poslato: Januar 21, 2016, 11:24:37 pre podne »

Da li su šumeće tablete samo beskoristne ili su štetne?


Problem su oblici vitamina i minerala, koji se nalaze u sumecim tabletama, kao i dodaci( vestacki zasladjivaci...)...efervete predstavljaju da najprostije kazem jedan oblik tableta...

" Šumeće ili efervescentne tablete su komprimovana visko reaktivna mešavina koja je definisana u stehiometrijskom odnosu i to organskih kiselina pogodnih za ishranu, kao što su limunska ili vinska, i alkalnih ili zemnoalkalnih karbonata ili bikarbonata, poput natrijuma, magnezijuma i kalcijuma. U prisustvu vode, čestice kiselina i baza stupaju u reakciju, pri čemu nastaju soli metala i organskih kiselina, koje su rastvorne u vodi kao i minimum jedan molekul vode i ugljen-dioksid. Rastvor novonastalih soli obezbeĂ°uje pH oko 6 do 7, koji je prihvatljiv i ne iritira digestivni trakt, a pre svega želudac. Klinička ispitivanja ukazuju na visoki pouzdanost ovih formi pri doziranju, rastvaranju i resorpciji lekovitih supstanci koje se za maksimalno 15 minuta od trenutka aplikacije naĂ°u u krvotoku. "

Dakle efervete bi trebale da imaju prednost vezanu za "brzinu dejstva" i dobru apsorpciju leka...tj. "lekovite supstance"...
« Poslednja izmena: Januar 21, 2016, 11:38:05 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Na mreži Na mreži

Poruke: 12793


Never give up!

« Odgovor #3069 poslato: Januar 21, 2016, 11:18:09 pre podne »

Da li su šumeće tablete samo beskoristne ili su štetne?

Beskorisno sigurno nije a nije ni stetno.
E sada ako se dovodi u pitanje koliko se toga u stvari u organizmu iskoristi e onda je to vrlo diskutabilno.
U svakom slucaju sigurno je bolje i to uzeti makar kolike doze bile nego nista ne uzeti.
Sačuvana
DZV
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 92

« Odgovor #3068 poslato: Januar 21, 2016, 09:54:59 pre podne »

Da li su šumeće tablete samo beskoristne ili su štetne?
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #3067 poslato: Januar 21, 2016, 07:06:22 pre podne »

Odrastao si onda kad jedeš samo da bi preživeo i radi funkcije, ne obazirući se na ukus i izgled. Ja u poslednje vreme baš gledam da ga otegnem dok jedem i jedem sa uživanjem sve to, pre nisam bio vešt da spremim jelo pa kad trebam jesti to mi doĂ°e kao kazna, odvratno i bez ukusa. Sad uvek jedva dočekam sledeći obrok, bitno je da hranu prilagodiš sebi onako kako ti odgovara jer ako psiha trpi onda bude gadno i kratko traje cela priča  ;D
Isto i kod mene ovako. Od kada sam počeo da uživam u ovoj ishrani, neplaniranih čitova nema.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3066 poslato: Januar 20, 2016, 09:19:53 posle podne »

Po pitanju cinka...

Na tržištu se cink nalazi "većinski" u formi dodataka ishrani na bazi cink sulfata koje vremenom zamenjuju "oblici" sa boljom apsorpcijom i bioraspoloživošću...tj. cink pikolinat, acetat, citrat, a tu su i dodaci ishrani na bazi amino kiselinskih helata( cink monometionin) sa maksimalnom efektivnošću.  ;)

Vezano za vitamin C...

Na tržištu se nalaze razne forme vitamina C.

Na-askorbat, Ca-askorbat,oblik izolovan iz „rose-hips“ (šipurak), ali sve ove forme bukvalno „proĂ°u“ kroz naš organizam i sav „višak“ se izluči urinom, dok novije, „estar forme“ vitamina C omogućavaju dugotrajnije, kontinuirano snabdevanje organizma ovim neophodnim vitaminom ( askorbil-palmitat).

Ne preporučuje se uzmanje više od 1000 mg vitamina C odjednom, uvek ga treba uzimati uz obroke.

Kao što ti je Nenad plastično objasnio...šumeće su u najveće broju slučajeva bacanje para...

Inače da se pohvalim našao sam "čist" magnezijum-citrat u formi tableta, proizvoĂ°ač Solgar, u apoteci...mada cena je onako, "zanimljiva", 60 tableta od 400 mg, 2160 dinara  :(
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #3065 poslato: Januar 20, 2016, 07:29:47 posle podne »

Sumece tablete imaju najgoru mogucu iskorislivost. Cink i vitamin c kupsi u tabletama i miran si :)
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #3064 poslato: Januar 20, 2016, 06:41:55 posle podne »

Odrastao si onda kad jedeš samo da bi preživeo i radi funkcije, ne obazirući se na ukus i izgled. Ja u poslednje vreme baš gledam da ga otegnem dok jedem i jedem sa uživanjem sve to, pre nisam bio vešt da spremim jelo pa kad trebam jesti to mi doĂ°e kao kazna, odvratno i bez ukusa. Sad uvek jedva dočekam sledeći obrok, bitno je da hranu prilagodiš sebi onako kako ti odgovara jer ako psiha trpi onda bude gadno i kratko traje cela priča  ;D
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Harry_Callahan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 116

« Odgovor #3063 poslato: Januar 20, 2016, 04:33:35 posle podne »

Slavisa jes da si govorio 100 puta i trazio sam u tekstoteci al nikako da nadjem

Za magnezijum sam naso u prosloj temi :D ''magenzijum citrat, aspartata i glicinat''

a za cink i vit C,koji su oblici najbolji?

pitam jer msa prije uzimo sumece vit C,mg al vidim ovdje svi pisete ne isplati se taj oblik..
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #3062 poslato: Januar 20, 2016, 03:32:04 posle podne »

Rekao sam to ovako, odavno ja tu neukusnu hranu gledam kao ukusnu , ali opet nije to to :) Jeste nacin pripreme, ali ukusnija hrane se duze i teze priprema, a vecina nas ne bi bas na to da trosi vreme plus sto su svi dodaci  udarac po dzepu... Tako da zvacite ako mozete, ako ne, onda gutanje ;D
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3061 poslato: Januar 20, 2016, 02:29:44 posle podne »

Samo cu reci..."postujte svoj stomak"...uzivajte u obrocima...znam da smo svi u nekoj zurbi...jurnjavi i sl., ali bar u to neko vreme obroka opustite se...neka "vreme stane"...zvacite :)
Kako da ljudi uzivaju u tako neukusnoj hrani? Da se ne lazemo, svaki dan toliko piletine, pirinca , krompita, nema ni z  od uzvianja, jedemo kao roboti, cesto i ne razumem sebe zasto to radim... Ja uzivam i jedem sporo samo kad citujem...

Bolje ikad nego nikad...  ;)

Hm...a sto se tice neukusne hrane...hm...nekada i nacin pripreme igra vaznu ulogu...a i dok god na "potrebne" namirnice gledas kao na neukusnu hranu...eto problema...nutritivni sado-mazohizam...enjoy the pain...hell is repetition  ;)
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #3060 poslato: Januar 20, 2016, 01:59:24 posle podne »

Samo cu reci..."postujte svoj stomak"...uzivajte u obrocima...znam da smo svi u nekoj zurbi...jurnjavi i sl., ali bar u to neko vreme obroka opustite se...neka "vreme stane"...zvacite :)
Kako da ljudi uzivaju u tako neukusnoj hrani? Da se ne lazemo, svaki dan toliko piletine, pirinca , krompita, nema ni z  od uzvianja, jedemo kao roboti, cesto i ne razumem sebe zasto to radim... Ja uzivam i jedem sporo samo kad citujem...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Stranice: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.051 sekundi sa 13 upita.