TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395582 Teme od strane 25008 Članovi Poslednji član: DannyMet

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 17, 2024, 05:05:34 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 54 55 [56] 57 58 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 713015 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3404 poslato: April 11, 2016, 10:48:03 posle podne »

Pozdrav svima, radio sam krvnu sliku prosle nedelje i dobio rezultate holesterola koje nigde na netu ne mogu da nadjem kako da protumacim :) dobro ili lose?

Rezultati su sledeci: Ukupni holesterol > 4,24      Trigliceridi 0,57 (0,5-1,7)     HDL 2,69 (0,85-2,38)    LDL 1,29 (2,34-3,4)

U zagradi su referentne vrednosti, i ispada da mi nesto nije u redu, po tome kako doktori tumace rezultate jer mi je dobar holesterol iznad granice, a loš ispod. Video sam da se gleda i odnos ukupnog sa HDL gde je vrednost ispod 4- odlično, a meni je taj odnos 1,6 :)

Mesec dana pre analize sam na rotaciji UH, u ishrani mi je pretežno zastupljena skuša, junetina, ćuretina, jaja, pirininač, krompir, brokoli, ovsene, bademi, banane.... i unosim otprliike UH ujutru pa preko proteina i masti na kraju (osm kad sam na 0UH).

Inače analizu sam radio bezveze, nije mi ništa :) al me sad strašno kopka što nigde ne mogu da nadjem objašnjenje oviih rezultata i kako, tj. da li ih treba dovesti u referentne vrednosti??? Da izbacim zdrave masti i unosim nezasicene i trans da bi usao u normalne vrednosti?

Nije mi logično, pa ako se neko razume u tematiku bo bih veoma zahvalan na komentaru!

Loše je, nema ti spasa  :o

Šalu na stranu...Sve deluje ok...bar na prvi pogled...

Visok HDL, nizak LDL, trigliceridi na donjoj granici...momče, reklo bi se da si odradio dobar posao dijetom i odabirom namirnica, kao i treningom...to je objašnjenje( inicijalno), eliminisao si neke od faktora rizika za kardiovaskularno oboljevanje...

Time što bi ubacio trans masti i izbacio nezasićene sebi bi načinio "magareću uslugu"...loše postavljaš stvari...

Da li imaš možda neki raniji nalaz za uporeĂ°enje? Čisto da isključimo sve moguće sumnje...mada postoji i nešto što se naziva porodična hiperalfalipoproteinemija( autosomno dominantno nasledno stanje uzrokovano nizom utvrĂ°enih i neutvrĂ°enih mutacija gena, uključujući one koje su odgovorne za hiperprodukciju apo A–I varijante apo C–III). Dijagnoza se postavlja usput, kad se naĂ°u visoke vrednosti HDL >2,07 mmol/L (>80 mg/dl). Takvi pacijenti nemaju tegoba i lečenje je najčešće nepotrebno...

Sa druge strane tvrdi se da "poremećaj" nastaje zbog nedostatka proteina prenosnika estra holesterola ("cholesteryl-ester transfer-protein" – CETP) i tako dolazi do povećanih koncentracija zaštitnog HDL holesterola u krvi. Naime, CETP prenosi esterifikovani holesterol iz čestica HDL u VLDL, IDL, pa onda i u LDL... Kada nema CETP, taj je obrnuti prenos holesterola je važan fiziološki mehanizam prevencije ateroskleroze. Stoga bi se moglo očekivati da osobe koje imaju ovaj poremećaj nisu ni u kakvom povećanom riziku od koronarne bolesti, već su, štaviše, zaštićene od ateroskleroze, ali opisani u slučajevi kod kojih simptomalogija nije bila tako benigna...

Šta si koristio od suplementacije? Niacinin( vitamin B3)? Omega-3?

Kardiovaskularne bolesti u porodici?





« Poslednja izmena: April 12, 2016, 02:03:28 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #3403 poslato: April 11, 2016, 10:06:13 posle podne »

I taj iz čokolade kada se preradi, ostane kaka od kakaa...
:D
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #3402 poslato: April 11, 2016, 09:51:42 posle podne »

Slavisa koja je razlika izmedju kakaa iz crne cokolade i onog obicnog jeftinog u kesicama? Posto je crna cokolada bas dobra zbog kakaa da li je bolje konzumirati onda ovako direktno?
Sačuvana
Baklja
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #3401 poslato: April 11, 2016, 08:19:11 posle podne »

Pozdrav svima, radio sam krvnu sliku prosle nedelje i dobio rezultate holesterola koje nigde na netu ne mogu da nadjem kako da protumacim :) dobro ili lose?

Rezultati su sledeci: Ukupni holesterol > 4,24      Trigliceridi 0,57 (0,5-1,7)     HDL 2,69 (0,85-2,38)    LDL 1,29 (2,34-3,4)

U zagradi su referentne vrednosti, i ispada da mi nesto nije u redu, po tome kako doktori tumace rezultate jer mi je dobar holesterol iznad granice, a loš ispod. Video sam da se gleda i odnos ukupnog sa HDL gde je vrednost ispod 4- odlično, a meni je taj odnos 1,6 :)

Mesec dana pre analize sam na rotaciji UH, u ishrani mi je pretežno zastupljena skuša, junetina, ćuretina, jaja, pirininač, krompir, brokoli, ovsene, bademi, banane.... i unosim otprliike UH ujutru pa preko proteina i masti na kraju (osm kad sam na 0UH).

Inače analizu sam radio bezveze, nije mi ništa :) al me sad strašno kopka što nigde ne mogu da nadjem objašnjenje oviih rezultata i kako, tj. da li ih treba dovesti u referentne vrednosti??? Da izbacim zdrave masti i unosim nezasicene i trans da bi usao u normalne vrednosti?

Nije mi logično, pa ako se neko razume u tematiku bo bih veoma zahvalan na komentaru!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3400 poslato: April 08, 2016, 11:07:33 posle podne »

Vezano za vlakna...

Mali podsetnik...

Dijetna vlakna su integralni deo biljnih ćelija, kod biljaka su ugljeni hidrati gradivne materije. Po prirodi su to polisaharidi, dakle, sastavljeni su od stotina hiljada prostijih molekula hidrata.

Uneta hranom dijetna vlakna ne podležu procesu varenja ni „na nivou” pljuvačne amilaze, a ni u tankom crevu pod uticajem pankreasnih enzima.

U debelom crevu se pod dejstvom bakterija samo delimično razgraĂ°uju (uglavnom fermentiraju), dakle, bukvalno, nemaju energetski značaj (ne daju organizmu energiju), ali zato utiču na varenje i apsorpciju mikro i makronutrijenata...a neke grupe su i prebiotici( "plodna podloga za rast korisnih bakterija")...

Detaljnije...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/biljna-vlakna-probiotici-i-prebiotici.html
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3399 poslato: April 08, 2016, 10:54:13 posle podne »

Pa i uticaj na insulin, kao pojacava se u krvi, sto je za bb dobro, jednom, dva puta dnevno, ali kao ne treba preterivati sa tim 'igranjem' insulinom. Ne znam stvarno tacno, samo video cuo sam negde taj podatak i sada procitao da utice i na insulin, ali zbog jos necega se pominjalo kao negativna kombinacija, verovatno prica oko varenja koju si pomenuo. ;)

Vlakna iz povrca i salate uglavnom uzimate?

Znam da ima dosta i u ovsenim, pojedem vocku dve dnevno, a gledam da uz svaki obrok imam bilo sta od salate/povrca.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3398 poslato: April 08, 2016, 10:44:10 posle podne »

R1

Malo manje detaljisanja, opterećivanja, ne brini niko od nas neće živeti večno... ;)

Elem, šalu na stranu, nadam se da niko od nas nema obroke koji se sastoje samo od pirinča, samo od krompira i sl.

Ne zaboravimo, da pored GI, postoje i neki drugi parametri GL, II i sl.

Dakle, obratimo pažnju na tzv. fenomen "sumiranja GI", dakle, u prvom planu je količina unete namirnice, kao i sastav samog obroka...tako da ne bi trebalo biti u panici kada je krompir u pitanju...osim ukoliko nam se obrok ne sastoji samo od krompira...

Molim da mi pojasniš u kom je kontekstu loša? Možda zbog onog čuvenog uticaja skroba na pH želuca, pa to remeti aktivaciju nekih enzima i varenje proteina...da, da...tu je pljuvačna amilaza, kojoj treba dati dovoljno vremena da ostvari svoje efekte "dovoljno svrshodnim" žvakanjem hrane...

Dodaj uvek vlakna( vlaknasto povrće) i nema potrebe za strahom...( osim u slučajevima kada je "brzina" bitna, npr. pwm)

Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16751


« Odgovor #3397 poslato: April 08, 2016, 10:13:08 posle podne »

I mene mrzi da spremam krompir, jedino kada ga zajedno sa mesom ubacim u kesu za pečenje pa u rernu :)
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3396 poslato: April 08, 2016, 10:09:43 posle podne »

Pirinac u mleku, mislis kao sutlijas? Ah to je vrh, samo sam ja tu kao manji krkao secera. Stavis li secer ili 'klot' ovako?  ;D
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #3395 poslato: April 08, 2016, 09:42:17 posle podne »

Krompir nisam jeo par godina, sigurno, mrzi me da ga spremam generalno. Pirinač u mleku bogotac i ovsene u jogurtu   ;D
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #3394 poslato: April 08, 2016, 09:21:00 posle podne »

Mene mrzi da ljustim toliki krompir hahah, jedno vreme sam i ja jeo jer je ukusnije, lakse mi bilo da pojedem, moze se lepo zacini pa zapece pa ovo pa ono al kad sam provalio koliko mi uzima vremena sad cepam samo pirinac sa cimetom i ubijam se, pre nisam cak ni volio pirinac, mada ne jedem ja toliko mnogo pirinca, svega  dvestotinjak g dnevno trenutno
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3393 poslato: April 08, 2016, 09:00:12 posle podne »

Probacu, mada GI mu je 90+ kad smo vec u toj prici ;D A i ja ne volim velike kolicine, tj ne mogu toliko da jedem, sreca pa je ovaj integralni pirinac dosta manji kada se skuva i nesto ukusniji, pa mogu 130g da strpam u sebe.
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #3392 poslato: April 08, 2016, 08:53:16 posle podne »

Wtf ja bio ubedjen da pirinac i ovsene imaju najnizi GI, nisam ni proveravao. Pa koji izvor uh ima nizak GI? Za nas koji treniramo, ovsene i pirinac su najrealniji izvor i krompir ali ga treba pojesti vise za istu kolicinu UH.

Sad vidim, integralni pirinac GI 50, to se smatra niskim do umerenim? Ovsene 40-55, zavisi od sajta.

Vec sam se bio iscimao, jedem 200-400g ovsene/integralni pirinac dnevno, jos mi samo fali da imaju ultra visok GI.  ;D

I zasto se cesto pominje kombinacija hidrata (skroba) i proteina kao losa u jednom obroku? Dize previse insulin? Kolika pauza treba da bude izmedju obroka da se tako nesto ne desi, posto po trenutnoj racunici 3 od 4 cvrsta obroka su mi hidrat + protein.
Ja pirinac stvarno jedem mnogo redje od krompira, krompir mi je mnogo ukusniji, a i lakse ti je da pojedes 400g krompira nego 100g pirinca, bar meni...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3391 poslato: April 08, 2016, 07:58:31 posle podne »

Wtf ja bio ubedjen da pirinac i ovsene imaju najnizi GI, nisam ni proveravao. Pa koji izvor uh ima nizak GI? Za nas koji treniramo, ovsene i pirinac su najrealniji izvor i krompir ali ga treba pojesti vise za istu kolicinu UH.

Sad vidim, integralni pirinac GI 50, to se smatra niskim do umerenim? Ovsene 40-55, zavisi od sajta.

Vec sam se bio iscimao, jedem 200-400g ovsene/integralni pirinac dnevno, jos mi samo fali da imaju ultra visok GI.  ;D

I zasto se cesto pominje kombinacija hidrata (skroba) i proteina kao losa u jednom obroku? Dize previse insulin? Kolika pauza treba da bude izmedju obroka da se tako nesto ne desi, posto po trenutnoj racunici 3 od 4 cvrsta obroka su mi hidrat + protein.
« Poslednja izmena: April 08, 2016, 08:08:43 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3390 poslato: April 07, 2016, 02:08:02 pre podne »

Pa onda ima mnogo potencijalnih uljeza...pa da nije malo više vlakana i nekih minerala verovatno bi na stubu srama bio i "integralni" pirinač?

Da, poenta svega - sve namirnice koje imamo na trpezi predstavljaju zapravo „mešavine“ mikro( vitamini, minerali ) i makronutrijenata( proteini, ugljeni hidrati, masti, vlakna), a naravno, tu su i razne druge supstance sa većom ili manjom koristi( antioksidansi…), tj. štetom ( aditivi, konzervansi, pojačivači ukusa i sl.) po naše zdravlje.

Naravno, procesima industrijske obrade namirnica one gube i ono malo bitnih sastojaka...a da ne ulazimo u oblast "sumiranja" GI u zavisnosti od sastava obroka koji može imati "usporavajući" efekat na apsorpciju "skroba", tj. hidrata uopšte...

Retko kada će nam solo obrok biti beli hleb ili solo pirinač...dakle, veštim manipulacijama u formulisanju obroka, "šteta" može biti umanjena  ;D
Sačuvana
Stranice: 1 ... 54 55 [56] 57 58 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 13 upita.