TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395308 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 04, 2024, 10:06:25 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 711534 puta)
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1679 poslato: Mart 09, 2015, 10:18:10 posle podne »

Ovakav rezim drzim vec duzе vreme samo nekad manje mesa nekad vise, da li bih  trebao jos nesto da dodam/izbacim?Ne koristim suplementaciju za sad
175cm, 73-74kg
Obrok1. 100-150g piletine, salata, 120g ovsenih 2,5dl jogurta 1%mm i jabuka
Uzina 30-40g indijskog oraha
Obrok2 pre  treninga 150g belog, 100g pirinca i salata
Onrok3 posle treninga 150g belog i 100g pirinca plus krastavac
Obrok4 100g piletine 200-250g kuvanog krompira
Obrok5 250g elle i 50g pecrnog neslanog kikirikija
Odlicna kilaza na ''klinca'', obicno deca sa 16 god danas ili imaju 50kg ili 100kg. To nisam zakljucio na osnovu samo brojke, vec i sa tim da imas solidnu deficiniju. :)
Ja bih samo umesto te nepotrebne uzine 30 - 40g ind. oraha ubacio npr. 4 jaja. Jaja su top protein, a ti ih nigde nemas...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1678 poslato: Mart 09, 2015, 10:09:20 posle podne »

Ovakav rezim drzim vec duzе vreme samo nekad manje mesa nekad vise, da li bih  trebao jos nesto da dodam/izbacim?Ne koristim suplementaciju za sad
175cm, 73-74kg
Obrok1. 100-150g piletine, salata, 120g ovsenih 2,5dl jogurta 1%mm i jabuka
Uzina 30-40g indijskog oraha
Obrok2 pre  treninga 150g belog, 100g pirinca i salata
Onrok3 posle treninga 150g belog i 100g pirinca plus krastavac
Obrok4 100g piletine 200-250g kuvanog krompira
Obrok5 250g elle i 50g pecrnog neslanog kikirikija
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1677 poslato: Mart 08, 2015, 06:59:10 posle podne »

Ljudi,treba mi HITNO neki kalkulator,tablica ili sta vec za nutritivnu vrednost namirnica.


http://www.dijeta.net/006_tablice-alati.htm

http://nutritiondata.self.com/
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1676 poslato: Mart 08, 2015, 04:11:30 posle podne »

Nema kod nas.
Pošaljem ti PP da ne reklamiram druge firme ovde...
:D

Hvala Slaviša.
Mislim da ću onda kanolu da probam; nešto je jeftinije, a maslinovo imam svakako...
:D
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 04:21:00 posle podne od strane srdjan82 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1675 poslato: Mart 08, 2015, 04:06:09 posle podne »

Sprej za pečenje je odlična stvar...i jedno i drugo su ok...ali ako ciljaš na to da malo ražvežemo o uporeĂ°enju maslinovo / kanola ulje...evo malog saveta...

"Dosta se govori o kanola ulju kao boljem od maslinovog ulja. Neke kompanije koje se bave proizvodnjom jestivog ulja čak nazivaju kanola ulje blizancem maslinovog ulja! MeĂ°utim, šta je zapravo kanola ulje i da li je stvarno dobro kao maslinovo ulje? Postoje sporenja oko toga koje ulje je bolje. Pročitajmo prvo nešto o oba ova ulja.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje se dobija ekstrakcijom iz polidova maslinovog drveta i to je jedino ulje koje se može konzumirati kao takvo, sveže izceĂ°eno iz plodova. Koristi se uglavnom na Mediteranu i popularno je zbog bezbroj svojih lekovitih svojstava još od pamtiveka. Svima su nam poznate prednosti ovog ulja zlatne bolje, meĂ°utim pošto manje poznajemo ulje uljane repice, pogledajmo detaljnije njegova svojstva.

Kanola ulje

Postoje sporenja oko toga da li je kanola ulje bezbedno za ljudsku upotrebu. Šta je tu istina? Pre sedamdesetih godina, kanola ulje se dobijalo od biljke iz porodice gorušica koja se zove uljana repica. Ulje uljane repice je sadržalo visok nivo erukinske kiseline koja je štetna u velikim količinama za ljude. Erukinska kiselina je povezana sa Kešanovom bolešću koju karakterišu oštećenja vlakana srca.

MeĂ°utim posle sedamdesetih, prirodnim ukrštanjem uljane repice u Kanadi je dobijena biljka kanola. Naziv kanola ne potiče iz botanike već je formiran ukrštanjem engleskih reči za Kanadu i ulje. Današnje kanola ulje se dobija iz semenki kanole (nove biljke) a ne iz uljane repice. Po zvaničnim podacima, kanola ulje koje danas imamo sadrži nizak nivo erukinske kiseline (od 0,3% do 1,2%) i bezbedno je za ljudsku upotrebu. Ako ste imali strah da koristite kanola ulje u ishrani zbog priča o erukinskoj kiselini, sada znate da kanola ulje nije opasno i ne sadrži toksine. Konfuzija nastaje kada se pomešaju nazivi „ulje uljane repice“ i „kanola ulje“. Ulje uljane repice je štetno po zdravlje, dok kanola ulje nije.

Seme kanole iz divnih žutih cvetova kanole se prikuplja i presuje da bi se dobilo kanola ulje. Ovo ulje ima nizak nivo zasićenih masti i visok nivo mononezasićenih masti. Zapravo, kanola ulje ima najniži nivo zasićenih masnih kiselina u poreĂ°enju sa drugim biljnim uljima. Štaviše, pošto sadrži visok nivo mononezasićenih masnih kiselina, može da snizi nivo holesterola u krvi. Kanola ulje takoĂ°e sadrži umerenu količinu polinezasićenih masnih kiselina. TakoĂ°e sadrži adekvatnu količinu vitamina E.

Malinovo ulje ili kanola ulje

Maslinovo ulje ima nisku tačku isparavanja što znači da isparava na nižim temperaturama i zato se ne može koristiti u fritezama i slično. Sa druge strane, kanola ulje ima višu tačku isparavanja i može se koristiti u fritezama i pri kuvanju na visokim temperaturama.

Superiornost

Često nailazimo na veliki broj promotivnih akcija kojima se promoviše kanola ulje. Promotivni slogani nam govore da je kanola ulje superiornije od maslinovog ulja zbog viskokog nivoa mononezasićenih masnih kiselina koje sadrži. MeĂ°utim, koliko je ovo tačno? Da li je kanola ulje zapravo bolje od maslinovog ulja? Odgovor je NE! Maslinovo ulje se koristi još od pamtiveka i isprobano je. Dokazalo je svoju superiornost. Detaljna istraživanja kanola ulja i njegovog uticaja na zdravlje tek treba da se naučno sprovedu i dokažu. Tako da, bez obzira što industrija hrane promoviše kanola ulje kao blizanca maslinovog ulja, maslinovo ulje je za sad „stariji brat“!

Sadržaj masti

TakoĂ°e čujemo da i kanola ulje i maslinovo ulje sadrže „dobre masti“, meĂ°utim, koje od njih sadrži više „dobrih masti“? Maslinovo ulje sadrži biši nivo dobrih masti ili mononezasićenih masnih kiselina u poreĂ°enju sa kanola uljem. Štaviše, maslinovo ulje takoĂ°e sadrži više polinezasićenih masti nego kanola ulje. Iako i kanola i maslinovo ulje imaju nizak nivo zasićenih masti (loše masti) u poreĂ°enju sa drugim jestivim uljima, nivo zasićenih masti je viši u maslinovom ulju nego u kanola ulju. Stoga, sa dve prednosti i jednom manom, maslinovo ulje ipak sadrži više dobrih masti nego kanola ulje.

Lekovita svojstva

Kanola ulje je bogato omega-3 masnim kiselinama i omega-6 masnim kiselinama, koje smanjuju rizik od bolesti srca, artritisa i raka. Štaviše, pošto se ove neophodne masne kiseline ne proizvode u telu, kanola ulje je njihov važan izvor. Iako maslinovo ulje sadrži omega-3 masne kiseline, količina je niža u odnosu na kanola ulje.

Cena
Jedna velika razlika izmeĂ°u kanole i maslinovog ulja je njihova cena. Biljke kanole su relativno jeftinije za uzgajanje i održavanje u poreĂ°enju sa drvećem masline. Ovo se odražava na cenu ulja. Maslinovo ulje je poznato po svojim lekovitim svojstvima od pamtiveka. MeĂ°utim, problem je što se ne proizvodi dovoljno maslinovog ulja za potražnju. Štaviše, pošto je maslinovo ulje skuplje, pristupačnost kanola ulja je veća nego maslinovog ulja.

Ukus

Iako mnogo ljudi voli maslinovo ulje ima i onih kojima ne odgovara njegov jak ukus. Kanola ulje je relativno bezukusno, tako da je pogodno za korišćenje u pečenju peciva. Njegova glatka tekstura ga čini pogodnim za kuvanje, pogotovo pri viokim temperaturama, dinstanje i grilovanje. Kanola ulje se takoĂ°e može koristiti u marinadama, sosovima i dresinzima za salate.

Kulinarska upotreba

Maslinovo ulje ima nisku tačku isparavanja, što znači da isparava na nižoj temperaturi. Zato se maslinovo ulje ne može koristiti u fritezama i pri prženju na visokim temperaturama. Kanola ulje se, meĂ°utim, može koristiti u fritezama jer ima višu temperaturu isparavanja, pod uslovom da ne prelazi 232 stepena Celzijusa.

Što se tiče lekovitih svojstava, maslinovo ulje je i dalje superiorno! Mada kanola ulje ne zaostaje mnogo. Za ljude koji ne mogu da priuše svakodnevno konzumiranje maslinovog ulja, kanola ulje je dobra opcija.
"

« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 04:25:02 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 742


« Odgovor #1674 poslato: Mart 08, 2015, 03:53:14 posle podne »

Umerenost, kao i uvek...
:D
U suštini, možeš kokice i u šerpi kokati, ali lakše je otpisati staklenu posudu nego šerpu...
;D
'ajde da pitam Slavišu, nisam odavno.
:D
Našao sam na netu onaj sprej za pečenje; ima od maslinovog ulja i kanole (što mislim da je ulje od repice).
Koji bi mi savetovao? Kontam od masline, ali ipak da pitam...
:)
Gde si našao taj sprej? Nisam siguran da toga ima kod nas.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1673 poslato: Mart 08, 2015, 03:22:18 posle podne »

Umerenost, kao i uvek...
:D
U suštini, možeš kokice i u šerpi kokati, ali lakše je otpisati staklenu posudu nego šerpu...
;D
'ajde da pitam Slavišu, nisam odavno.
:D
Našao sam na netu onaj sprej za pečenje; ima od maslinovog ulja i kanole (što mislim da je ulje od repice).
Koji bi mi savetovao? Kontam od masline, ali ipak da pitam...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1672 poslato: Mart 08, 2015, 02:58:56 posle podne »

Krivac za probleme koji se tiču "kokica iz mikrotalasne" je "papir"

Naime, "supstanca"( perfluorooktanska kiselina, PFOA) za koju su mnoga istraživanja pokazala da je štetna, odnosno kancerogena, nalazi se u "vrećici"( kesici) u koju kokice stavljamo u mikrotalasnu, a služi da bi zadržala masnoću unutar vrećice. Osim toga, često se koristi i za kod ostale masne hrane, kao što je slučaj i "fast food" recepata iz mikrotalsne. Fluoropolimeri, koji su često prozivani kao opasnost koja vreba iz "teflona", nisu ni upola opasni kao ono što se krije u "masnom papiru", kokica za mikrotalasnu...a tu je i diacetil , koji proizvodi veštački miris putera...

Inače, jedna ili dve pripreme neće biti problem, problem je tzv. "sumarni efekat nakupljanja" ovih kancerogenih materija...

– Slično je sa olovom u kostima, koje nema trenutno, nego dugoročno štetno delovanje...

Smanjite doživaljaj sa mikrotalsnom! "Što je brzo, to je kuso"...a i nezdravo...

Iako gotovo svako domaćinstvo danas ima mikrotalasnu, a o njenoj štetnosti raĂ°ena su mnoga istraživanja, ne može se izričito tvrditi da je isključivo štetna. Naima, opasnost leži u samim proizvodima predviĂ°enim za pripremu u "mikrotalasnim pećnicama".

– Svi gotovi i polugotovi proizvodi koji se pripremaju u mikrotalasnoj uglavnom sadrže PFOA, kako ne bi propustili masnoću izvan "mesta delovanja"( pakovanja), a istraživanja pokazuju da ta supstanca ima kancerogena svojstva, deluje na kardiovaskularno zdravlje, reproduktivni sistem, jetru, štitnu žlezdu...

Iako vas priprema jela u mikrotalasnoj jednom nedeljno neće "ubiti", važno je pripaziti šta i koliko često u njoj pripremate. Jer dugoročne posledice nose "crnu dijagnozu" – u najgorem slučaj i rak!
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 03:01:36 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1671 poslato: Mart 08, 2015, 02:08:49 posle podne »

Pa, to i ja kontam...
:)
Te su užas... Čak na njima ni ne piše nutritivna vrednost, nego sam na njihovom sajtu našao...
:D
Ovako kada kokaš u mikrotalasnoj (ne iz kesice), mogu biti štetne jedino ako ih mikrotalasna ozrači...
;D
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1670 poslato: Mart 08, 2015, 12:14:31 posle podne »

U mikrotalasnoj nisu zdrave koliko i ove.
Zbog mikrotalasne, ili...?!?
Ne znam, tako sam čitao negde, ali nikako da naĂ°em gde sam to pročitao. Slaviša će ti reći više
Mislim da si to citao za one kokice iz kesice sto ih samo ubacis u mikrotalasnu
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1669 poslato: Mart 08, 2015, 11:38:18 pre podne »

U mikrotalasnoj nisu zdrave koliko i ove.
Zbog mikrotalasne, ili...?!?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1668 poslato: Mart 08, 2015, 10:25:58 pre podne »

Uzmi neku deblju staklenu posudu koja ti neće više trebati, stavi kukuruz, poklopi tanjirom nekim i u mikrotalasnu.
Vreme zavisi od mikrotalasne; 3:30-5:00 minuta.
...ili jednostavno kupi aparat za kokice....
:D
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1667 poslato: Mart 08, 2015, 03:16:55 pre podne »

Al ga vi tupite...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1666 poslato: Mart 08, 2015, 12:28:34 pre podne »

Hvala, odlican tekst, inace ja koristim ove galete (49din)


Koja je razlika u galetama? Koje izabrati? Gde kupujete?

P.s Sta mislite o kokicama kao snack-u ?

Galete gledaj sa što manje začina, soli, drugih dodataka poput šećera i sl., i naravno oznaka interalno( braon pirinač) poželjna...

Kokice koje kupujete već gotove ili one iz bioskopa su prepune soli i zasićenih masti i nisu baš dobar izbor. Najgore su one napravljene u mikrotalasnoj zato što sadrže kancerogene materije.

Dakle, bez ulja( kao i putera), soli i sličnih dodataka.

"Studija koja je izvedena na Univerzitetu Skrenton u Pensilvaniji, pokazala je da kokice imaju više antioksidanata od nekih vrsta voća i povrća. Pored toga, ove neodoljive grickalice sadrže i dosta vlakana.
Istraživanje je pokazalo da porcija kokica sadrži oko 300 miligrama polifenola, snažnih antioksidanasa, dok se tokom dana iz voća i povrća u organizam unese u proseku najviše 200-250 miligrama polifenola.
Ipak, važno je i koje kokice jedete. Najzdravije su svakako one iskokane na vrućem vazduhu, u posebnim aparatima. Kokice iz mikrotalasne rerne sadrže skoro dvostruko više kalorija od onih koje su pripremljene na vrelom vazduhu, a i one spremljene na ulju nisu baš preporučljive, savetuju stručnjaci.
"

« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 12:35:36 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1665 poslato: Mart 07, 2015, 11:56:59 posle podne »

Pitanje, koliko je dobar kikiriki, procitao sam da je kalorijska bombica....Multivida,Cedevita jer dozvoljeno, voce posle 21h...

Evo jednog mog teksta o kikirikiju...DETALJNO PROČITATI... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kikiriki-kao-izvor-zdravlja.html

Kao izvor zdravih masti, kikiriki uklopiti u "preporučeni dnevni unos masti"...uz obroke, ne kao "solo obrok"...

Po koja voćka izmeĂ°u obroka dobrodošla...a tajming "uzimanja" bi trebalo da prati "dnevni ritam"...voće je izvor prostih hidrata, dakle, bez "voćnih užina", tj. voća, kao solo obroka...opet napominjem po koja voćka izmeĂ°u obroka uvek dobrodošla...e sad zavisi da li posle tog unosa voća imaš još obroka...ili ne...

Cedevita je najprostije rečeno "šećerna voda sa ukusom" i minimalnom količinom vitamina...
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 12:03:20 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.106 sekundi sa 14 upita.