TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395308 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 04, 2024, 03:22:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 162 163 [164] 165 166 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 711562 puta)
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1784 poslato: Mart 24, 2015, 11:49:45 pre podne »

Misljenje za one "Vitamin C" tablete sto se mogu kupiti u skoro svakoj prodavnici, vredi li cemu?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1783 poslato: Mart 24, 2015, 01:02:46 pre podne »

Samo još ovo...i sam proces kuvanja spanaća( voda) u značajnom procentu "neutrališe"( inaktivira) oksalnu kiselinu, zato se ovaj način pripreme najčešće preporučuje kada je spanać u pitanju. Ukoliko ste pobornik presne ishrane ili jednostavno volite da koristite svež spanać za pripremu salata i šejkova, preporučljivo je koristiti drugo sveže povrće koje ne sadrži znate količine oksalne kiseline.

A pomenimo da je oksalna kiselina glavni krivac za otežanu apsorpciju gvožĂ°a iz spanaća i hrane sa kojom se unosi...mada i oblik gvožĂ°a u spanaću( ne-hem oblik) nije oblik sa maksimalnim stepenom resporpcije, sve u svemu Popaj se nije "nabildovao" od spanaća  ;) ...CRVENO MESO - NAJBOLJI IZVOR GVOŽĂDA I NEPRIKOSNOVENI LEK PROTIV ANEMIJE!

« Poslednja izmena: Mart 24, 2015, 01:26:22 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #1782 poslato: Mart 24, 2015, 12:34:40 pre podne »

Mislim cak i da ga spremis tako na soli i vodi da ti nista ne bi bilo. Brat je radio 6 meseci u Ziri a sad je u Metropol-Palasu i kaze da se u hotelima skuva u vodi (so i ostali zacini) a posle samo dodaju mlecni proizvodi zavisno od serviranja. Takodje tamo se nista ne podgreva pa ni spanac.

Sta skidate te hidrate ti i Dzej oš' da opadnete? :D :D salim se malo samo napred.
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1781 poslato: Mart 24, 2015, 12:18:24 pre podne »

Znaci istina je. To nam je pricala jos profesorka u 2. godini srednje iz organske hemije, kao neku zanimljivost. I objasnjavala nam je to kako dolazi do stvaranja CaC2O4. Samo nikako ne kontam kako se ovi profi ameri ubijaju od spanaca samo na vodi i soli, i nije im nista...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1780 poslato: Mart 24, 2015, 12:06:09 pre podne »

Evo pitanje za doktora. Da li spanac kuvan samo na vodi, ne u mleku, moze da dovede do kamena u bubregu ?

Sve što vas je ikada zanimalo o spanaću...odgovori na skoro sva vaša pitanja...  ;)

"Bio jednom jedan spanać

April 22nd, 2013 Autor Jelena Smiljković Nikolić kategorija Protiv stereotipa maminih kuhinja
“Spanać je zdrav.
Zdrav je jer ima puno gvožĂ°a.
Spanać ne treba podgrevati jer je onda otrovan.”

Aksioma koja je postavljena pre skoro 150 godina i kao narodno predanje prenosila se s kolena na koleno. Spanać se ipak ne može opisati samo ovim rečenicama već jednom dugom pričom, koja je veoma zanimljiva i puna neočekivanih obrta.

Bio jednom jedan spanać

Sve je počelo od jedne greške naučnika Emil von Wolff-a koji je, 1870. godine, radeći istraživanje hemijskog sastava povrća pogrešno upisao vrednost sadržaja gvožĂ°a kod spanaća. Greška je nastala kod stavljanja zareza, pa je sadržaj bio 10 puta veći od realnog. Ovo je otkriveno tek 1930. godine, ali očigledno nisu svi to tada saznali.

Baš tih godina (1929.) rodio se i lik Popaja koji je deci približio spanać predstavivši ga kao sastojak koji mu daje snagu da uradi svi one herojske podvige. Iako se govori da su kreatori Popaja na umu imali visok sadržaj vitamina A kao gorivo za snagu, u narodu je zasluga za tu snagu pripisana visokom sadržaju gvožĂ°a.

Istina jeste da u svom sastavu spanać ima gvožĂ°e, ali manje od soje, bundevinog semena, raži, smokve, suncokretovog semena, indijskog oraha. Da budem još preciznija spanać ima isto gvožĂ°a kao i krompir pečen u ljusci.

Spanac

Bio on sa ili bez gvožĂ°a, svima nam je poznato upozorenje da “ga ne treba podgrevati jer tada postaje ni manje ni više nego OTROVAN”. Da budem iskrena ja do sada nisam čula da je neko umro od podgrejanog spanaća, no dobro potrebno je to i dokazati. Ono što je navelo ljude i neke naučnike da spanać proglase otrovnim jeste sadržaj nitrita. Kao u svakom povrću, u spanaću se nalaze soli nitrata koje pod dejstvom mikroflore (što one na samom povrću što one u našaj pljuvački) bivaju redukovani u nitrite koji dokazano imaju kancerogeno i toksično dejstvo (zbog njihove oksidativne sposobnosti). Samim podgrevanjem može se pospešiti ova reakcija, ali ne više nego kod ostalog povrća.

Još nešto o nitritima
Ono što može biti problematično je davanje spanaća bebama do 3 meseca starosti jer se u njihovom organizmu 100% nitrata pretvara u nitrite, dok kod odraslih ljudi svega 3-6%.

Važno je znati da se nitiriti i nitrati primenjuju kao hemijski konzervansi kod mesa (i svežeg i preraĂ°evina) jer onemogućavaju razvoj veoma opasne smrtonsone bakterije Clostridium Botulinum.

Spanać

Tu priči o spanaću nije kraj jer on ima još jednu problematičnu komponentu a to je oksalna kiselina. Zbog hemijskih osobina te kiseline (stvaranja nerastvornih soli oksalata) sa konzumiranjem spanaća ne treba preterivati. Razlog jeste stvaranja kalcijum-oksalata koji se taloži u našem organizmu, tačnije bubrezima, a svima nama je poznatiji kao pesak i kamen u bubregu. [ovaj pasus je 10.05.2013. korigovan sa tačnijim informacijama]

Naravučenije
Ko zna šta će nauka još otkriti i koja će nam ubeĂ°enja urušiti.
Do tada uživajte u hrani koju volite ko će ga znati možda otkriju da je zdrava.
"

Vezano za pitanje našeg druga Peche...postoje neke tvrdnje da bi trebalo izbegavati prevelike količine kalcijuma i konzumaciju oksalatima bogatih namirnica( spanać) , kao i veće količine vitamina D...( razmak u uzimanju 2-3 sata)

E sad ono glavno...Zdravo spremanje spanaća
* Pre kuvanja, obavezno treba odstraniti peteljke i veće poprečne žile na listovima, jer su baš one bogate oksalnom kiselinom.  
* Da bi se sačuvali vitamini i minerali, treba ga kuvati na pari, ili u vrlo maloj količini kipuće vode (nikako u hladnoj), oko pet minuta.  
* Vodu od kuvanja treba baciti, jer je zasićena nitratima, koji se pod uticajem bakterija pretvaraju u nitrite. Zbog toga spanać mora da se priprema neposredno pre konzumiranja.
* Ako je termički obraĂ°en, ne sme da se duže čuva - čak ni u frižideru, niti da se podgreva za drugi obrok.  
* Treba ba ga pripremati sa mlekom - da bi se uklonila oksalna kiselina, koja se vezuje za kalcijum i stvara kalcijum-oksalat, i tako izlučuje iz organizma. Može da se upotrebi i neki mlečni proizvod (jogurt, pavlaka, svež sir). U istu svrhu, dobro je da se začini sokom od limuna.
« Poslednja izmena: Mart 24, 2015, 02:02:29 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1779 poslato: Mart 23, 2015, 09:46:26 posle podne »

Ma i ja ću umrem, danas sam na 100g ugljenih :(
Meni je baš OK na 90-110g UH.
Meni se umire kada unesem oko 150g (što mu dodje oko 3 g po kg)...
:D

Bata Srki, mleko je sa 0% masti. Masti nisu problem, vec hidrati... :)
Znam...
Skontao sam da sam ispao glup nakon što sam poslao poruku...
;D
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1778 poslato: Mart 23, 2015, 09:24:05 posle podne »

Imaš Ela mleko od 0%.
:)
Samo ti ne bi' prepotučio, pošto kada sam ga poslednji put kupio bilo je čudno...
:)
Bata Srki, mleko je sa 0% masti. Masti nisu problem, vec hidrati... :)
Sačuvana
Panta rei, panta res.
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1777 poslato: Mart 23, 2015, 09:18:51 posle podne »

Imaš Ela mleko od 0%.
:)
Samo ti ne bi' prepotučio, pošto kada sam ga poslednji put kupio bilo je čudno...
:)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1776 poslato: Mart 23, 2015, 09:16:05 posle podne »

On se i skuva u vodi a posle se dodaju mlecni proizvodi :)
To znam, ali sada samo ella do daljnjeg pa zato pitam. Ili ako ne nadjem mleko sa 0g UH. ;D Zato i pitam docu ovo...
Ma cepaj ga, ebeš kamen
Ma daa, ako neko umre ja cu. Neces ti. hahahah ;D ;D Moraju trave da se jedu u ovim teskim danima. ://
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1775 poslato: Mart 23, 2015, 09:02:08 posle podne »

On se i skuva u vodi a posle se dodaju mlecni proizvodi :)
To znam, ali sada samo ella do daljnjeg pa zato pitam. Ili ako ne nadjem mleko sa 0g UH. ;D Zato i pitam docu ovo...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1774 poslato: Mart 23, 2015, 04:46:07 posle podne »

Kad se podgreva vec spreman spanac stvaraju se kancerogene materije.
Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #1773 poslato: Mart 23, 2015, 04:44:14 posle podne »

On se i skuva u vodi a posle se dodaju mlecni proizvodi :)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1772 poslato: Mart 23, 2015, 04:17:58 posle podne »

Evo pitanje za doktora. Da li spanac kuvan samo na vodi, ne u mleku, moze da dovede do kamena u bubregu ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1771 poslato: Mart 22, 2015, 10:32:19 posle podne »

Do 1og aprila cu lagano da skidam hidrate do 250-300 pa cu onda da krenem sa rotacijama
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1770 poslato: Mart 22, 2015, 10:21:25 posle podne »

Da da bas sam na 500uh bio. A onda nema dana sa nula uh? Ili kasnije smanjujem i ovu kolicinu uh
Po knjizi ides polako bez nule, i kad kilaza stagnira ubacujes nulu... Mada prve 2 nedelje idi 250-200g hidrata zavisi da pripremis telo pa onda kreni rotacije moj savet...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Stranice: 1 ... 162 163 [164] 165 166 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 14 upita.