TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395526 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 14, 2024, 11:21:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Melatonin - čemu služi i kako se koristi  (Pročitano 7041 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #9 poslato: Februar 19, 2013, 11:33:15 pre podne »

ZMA je odličan. Pruža kvalitetan san i osećaj odmornosti. Kažu korisnici da se lako bude, čili i orni. To su sve prednosti u odnosu na melatonin. No, melatonin ima taj uspavljujući efekat, tj. opušta telo i sprema ga za san, što je velika prednost kada se treba naterati na spavanje(na primer, kada ujutru stignete iz treće smene), a mislim da ZMA nema taj efekat.

Nisam koristio melatonin i ne mogu ništa iz prve ruke da kažem.
Sačuvana
škemi
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 423


« Odgovor #8 poslato: Februar 14, 2013, 12:40:44 posle podne »

Ok ljudi, hvala na savetima. Probacu nesto, jer je taj prelaz ponekad nepodnosljiv...
Sačuvana
s,boban69@
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2013, 12:15:34 posle podne »

Ja ima trecu smenu, i nemam nikakvih problema da se uspavam odmah posle posla. Ali prelaz iz trece u drugu je katastrofalan, naredna dva dana sam obavezno budan do 6 ujutru... Dobro bi mi doslo ovo. Ali ne zelim da budem pospan nekoliko dana posle uzimanja.  :)
    Škemi,probaj da rešiš problem sa preparatom  Z- Force . Meni je dosta pomogao što se tiče tih problema sa smenskim radom,mnogo ti je bolja opcija od melatonina.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2013, 10:17:53 pre podne »

Teško je nešto pametno reći ovako napamet.... Najbolje bi bilo da probaš. Već nakon prvog-drugog korišćenja primetio bi sve efekte. Moguće da bi ti dobro došao.
Sačuvana
škemi
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 423


« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2013, 01:22:06 posle podne »

Ja ima trecu smenu, i nemam nikakvih problema da se uspavam odmah posle posla. Ali prelaz iz trece u drugu je katastrofalan, naredna dva dana sam obavezno budan do 6 ujutru... Dobro bi mi doslo ovo. Ali ne zelim da budem pospan nekoliko dana posle uzimanja.  :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2013, 01:13:45 posle podne »

Jeste li koristili ovaj suplement i kakvi su utisci? :)

jesam ,jednom sam probala tester i nikad više  :)

spavalo mi se naredna tri dana, bila sam komirana non stop, kao da sam upala u zimski san.....  dakle niiiiiikako ;)

ne nalazim se u pomenutim grupama u textu ali mi se desava da imam problem da se uspavam. desi se da se okrecem i po nekoliko sati

neznam da li da razmisljam o ovim tableticama? :)

NE !!!   samo nauči tehniku dijafragmatičnog disanja...  diši i opusti se....   možda ti deluje smešno ali veruj mi da nije.... tablete neeee


Sačuvana
Nenad.LJ
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 244


« Odgovor #3 poslato: Februar 10, 2013, 12:09:55 posle podne »

ne nalazim se u pomenutim grupama u textu ali mi se desava da imam problem da se uspavam. desi se da se okrecem i po nekoliko sati

neznam da li da razmisljam o ovim tableticama? :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #2 poslato: Februar 08, 2013, 11:53:13 pre podne »

Jeste li koristili ovaj suplement i kakvi su utisci? :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Februar 04, 2013, 10:16:57 posle podne »

Melatonin - čemu služi i kako se koristi?


Melatonin proizvodi epifiza, koja je smeštena u mozgu. Telo ima unutrašnji sat kojim kontroliše priridne cikluse spavanja i budnosti. Pored toga, kontroliše i količinu melatonina koji proizvodi. Normalno, nivo melatonina raste od sredine večeri, ostajući visok tokom većeg dela noći, a onda opada u jutarnjim satima. Na proizvodnju melatonina utiče i svetlost.

Minimalna količina melatonina može se naći u pirinču, slatkom kukuruzu, ječamu i ovasu. Pored toga, prodaje se i kao suplement – u tabletama i kapsulama.

Melatonin pomaže mozgu da odredi doba dana i reguliše san i cirkadijalni ritam. Smatra se da suplementacija melatoninom može ublažiti efekte promene vremenskih zona, regulisati cikluse sna i budnosti, zaustavi ili uspori širenje raka, sprečava i ublažuje migrene i pospešuje seksualnu želju. Bacićemo pogled na dve grupe ljudi koje mogu imati najveće benificije korišćenjem melatonina

1) Radnici u noćnoj smeni

Ova grupa ljudi ga često koristi. U jednoj studiji na čikaškom univerzitetu radnici noćne smene dobijali su 3mg melatonina svakog dana(pre odlaska u krevet) ili placebo. Pokazalo se da su čak 73% čvršće spavali od placebo grupe, uprkos tome što su odlazili na spavanje rano ujutru.

2) Osobe koje često menjaju vremenske zone

Kada putujete avionom i promenite nekoliko vremenskih zona, unutrašnji ritam vašeg tela potpuno se poremeti. Melatonin ovde može biti od pomoći, da se što pre vratite u normalu. Britanski istraživači otkrili su da, kada se melatonin uzme u doba kada je na novoj destinaciji u koju smo stigli vreme za spavanje, ublažava efekat "jet lag-a". Tajming korišćenja je vrlo bitan. Ako se uzme u pogrešno vreme(npr. u prepodnevnim satima), verovatno će izazvati pospanost i još više otežati prilagoĂ°avanje lokalnom vremenu.

Pojedinci sa poremećenim snom najpre bi trebali uzeti u obzir prirodne metode za regulisanje ovog problema – izbegavanje alkohola i kofeina, povećana izloženost dnevnom svetlu, izbegavanje kasnog odlaska u krevet ili dremke koja traje duže od 30 min.


Preporučena upotreba: Iako se izvesna količina melatonina nalazi i u hrani, teško je odrediti koliko takve hrane nam je potrebno za odgovarajući uticaj na san i raspoloženje.

ProizvoĂ°ači suplemenata preporučuju dozu 3 do 5mg. Doze veće od 5mg ne pokazuju veće efekte. Uvek se konsultujte sa doktorom pre korišćenja bilo kog suplementa, naročito ako koristite neke lekove.

Zvanično nisu zabeleženi štetni efekti kraktotrajne upotrebe melatonina. Još uvek nema studija njegovog dugoročnog korišćenja. Postoji nekoliko sitnih sporednih efekata, ali svi nestaju prestankom korišćenja. To mogu biti: pospanost, niža telesna temperatura, stomačni problemi, glavobolja,  jutarnja mamurnost i živopisni snovi.

Korišćenje melatonina u jutarnjim satima može uticati na smanjenu budnost i reflekse. Ne uzimati ga ako već koristite neka druga sredstva za regulisanje sna.


Izvor: www.mensfitness.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.113 sekundi sa 15 upita.