TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395650 Teme od strane 25009 Članovi Poslednji član: srecko sojic

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 20, 2024, 01:05:40 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 195 196 [197] 198 199 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 714113 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1289 poslato: Decembar 21, 2014, 04:22:05 posle podne »

jedno pitanjce,
da vas podstim da sam nekada imao povisen holesterol i da sam imao 140 kg, jer od toga zavisi odgovor!
maslinovo ulje, kako uzimati, koliko, nekada nemam vremena da spremim ja hranu ili rucam gde je vec spremljeno! dali je dobro da dodatno uzimam kasiku maslinovog ulja, koliko puta nedeljno i koja kolicina! Znaci li to ako sam jeo recimo ribu koja je przena (recimo odes na slavu   :D) ili kuci spremljen kupus, valja li taj dan da uzimas i maslinovo ulje kasicicu?
msilim izbegavam da uzimam takvu przernu hranu na velikoj temperaturi, ali znate kakvi su nam uslovi u srbiji, vremena sve manje a i para takodje da svako posebno sprema, naravno slatkise koka kolu i ostalo treba toalno zaboraviti!

Dnevni unos maslinovog ulja treba prilagoditi vrednostima koje opisuju tvoj energetski metabolizam, tj. TDEE( ukupna dnevna potrebna za energijom u skladu sa nivoom fizičke aktivnosti), tj. 15% od "vrednosti" TDEE otpada na masti...100 ml maslinovog ulja ima oko 900 kCal...

Možeš ga uzimati svakodnevno uz obrok(e)...kao dodatak salatama...

Pržena riba je loš izbor, uopšteno prženje na ulju( trans masti)...ako je u pitanju maslinovo ulje koje je korišćeno u "procesu prženja", ono je svakako manje zlo, jer od svih ulja maslinovo ulje ima najmanju verovatnoću na nastanak "zlih" trans-masti...

Ne vidim kakve veze ima kupus sa maslinovim uljem ili unosom masti?

Topla preporuka za čitanje...DETALJNO PROČITATI...o maslinovom ulju... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-maslinovog-ulja-u-ishrani.html
« Poslednja izmena: Decembar 21, 2014, 04:29:36 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1288 poslato: Decembar 21, 2014, 12:44:50 posle podne »

OK je uzimati kašiku maslinovog.
Nije OK to što si posle napisao, a i sam znaš šta treba izbegavati...
:)
Sačuvana
vuk9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 100


« Odgovor #1287 poslato: Decembar 21, 2014, 12:38:57 posle podne »

jedno pitanjce,
da vas podstim da sam nekada imao povisen holesterol i da sam imao 140 kg, jer od toga zavisi odgovor!
maslinovo ulje, kako uzimati, koliko, nekada nemam vremena da spremim ja hranu ili rucam gde je vec spremljeno! dali je dobro da dodatno uzimam kasiku maslinovog ulja, koliko puta nedeljno i koja kolicina! Znaci li to ako sam jeo recimo ribu koja je przena (recimo odes na slavu   :D) ili kuci spremljen kupus, valja li taj dan da uzimas i maslinovo ulje kasicicu?
msilim izbegavam da uzimam takvu przernu hranu na velikoj temperaturi, ali znate kakvi su nam uslovi u srbiji, vremena sve manje a i para takodje da svako posebno sprema, naravno slatkise koka kolu i ostalo treba toalno zaboraviti!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1286 poslato: Decembar 14, 2014, 05:12:18 posle podne »

Zanimaju me vasa pisljenja o pasulju ?

Verovatno pitaš misleći na proteine iz ove mahunarke...

Mnogi smatraju da proteini prisutni u pasulju mogu zameniti proteine visoke biološke vrednosti iz hrane( životinjskog porekla)...meĂ°utim nije baš tako...pasulju "nedostaju" amino kiseline - cistin i metionin( izvor je nekompletnih biljnih proteina)...ima mišljenja da kombinovanjem sa proteinima iz žitarica( nemaju lizin, a pasulj ga ima, ali zato imaju cistin i metionin), pirinčem i proteinima životinjskog porekla se ovaj dizbalans "amino kiselinskog profila" može nadoknaditi...

Bogat je vitaminima B grupe, tu su složeni ugljenih hidrati, kao i nerastvorljiva dijetna vlakna( celuloza i lignin, u opni), tu je i malo gvožĂ°a( doduše ono se teže iskorišćava), cinka, magnezijuma...

Dakle OK je...ali proteine visoke biološke vrednosti životinjskog porekla ne može zameniti...
Pitao sam bas zbog ugljenih hidrata, a o proteinima iz pasulja nisam ni razmisljao

100 g suvog pasulja ima 302 kalorije. U proseku sadrži: 23,7 g proteina, 47,6 g ugljenih hidrata (pre svega skroba), 1,9 g masti, 3,9 g celuloze, mineralne soli (kalcijum, fosfor, gvožĂ°e, magnezijum) i vitamine (B1, B2, PP, E)...

Ako ćemo po pitanju glikemičkog indexa...


Namirnica    GI

prebranac    43
crni pasulj     30
smeĂ°i pasulj  38
tetovac   27
plavi pasulj   38
šareni pasulj 42

Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1285 poslato: Decembar 14, 2014, 04:43:22 posle podne »

Zanimaju me vasa pisljenja o pasulju ?

Verovatno pitaš misleći na proteine iz ove mahunarke...

Mnogi smatraju da proteini prisutni u pasulju mogu zameniti proteine visoke biološke vrednosti iz hrane( životinjskog porekla)...meĂ°utim nije baš tako...pasulju "nedostaju" amino kiseline - cistin i metionin( izvor je nekompletnih biljnih proteina)...ima mišljenja da kombinovanjem sa proteinima iz žitarica( nemaju lizin, a pasulj ga ima, ali zato imaju cistin i metionin), pirinčem i proteinima životinjskog porekla se ovaj dizbalans "amino kiselinskog profila" može nadoknaditi...

Bogat je vitaminima B grupe, tu su složeni ugljenih hidrati, kao i nerastvorljiva dijetna vlakna( celuloza i lignin, u opni), tu je i malo gvožĂ°a( doduše ono se teže iskorišćava), cinka, magnezijuma...

Dakle OK je...ali proteine visoke biološke vrednosti životinjskog porekla ne može zameniti...
Pitao sam bas zbog ugljenih hidrata, a o proteinima iz pasulja nisam ni razmisljao
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1284 poslato: Decembar 14, 2014, 04:24:50 posle podne »

Zanimaju me vasa pisljenja o pasulju ?

Verovatno pitaš misleći na proteine iz ove mahunarke...

Mnogi smatraju da proteini prisutni u pasulju mogu zameniti proteine visoke biološke vrednosti iz hrane( životinjskog porekla)...meĂ°utim nije baš tako...pasulju "nedostaju" amino kiseline - cistin i metionin( izvor je nekompletnih biljnih proteina)...ima mišljenja da kombinovanjem sa proteinima iz žitarica( nemaju lizin, a pasulj ga ima, ali zato imaju cistin i metionin), pirinčem i proteinima životinjskog porekla se ovaj dizbalans "amino kiselinskog profila" može nadoknaditi...

Bogat je vitaminima B grupe, tu su složeni ugljenih hidrati, kao i nerastvorljiva dijetna vlakna( celuloza i lignin, u opni), tu je i malo gvožĂ°a( doduše ono se teže iskorišćava), cinka, magnezijuma...

Dakle OK je...ali proteine visoke biološke vrednosti životinjskog porekla ne može zameniti...
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2014, 04:27:44 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Aziz Shavershian
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 419


Don't tell people your dreams, show them!

« Odgovor #1283 poslato: Decembar 14, 2014, 03:53:58 posle podne »

Samo cepaj sve, ionako se razvijas :) Kad kazem sve ne mislim na cokolade i razne gluposti
Sačuvana
Go hard mate the gym lifestyle is the best ! train hard, eat well, party hard.
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1282 poslato: Decembar 14, 2014, 02:18:44 posle podne »

Pasulj je OK, kao i grašak, boranija...
:)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1281 poslato: Decembar 14, 2014, 02:15:35 posle podne »

Zanimaju me vasa pisljenja o pasulju ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1280 poslato: Decembar 11, 2014, 11:19:43 posle podne »

I Banane beru jedva zelene pa naprskaju svim i svacim pa opet ljudi jedu.
Pa su bile afere sa mlekom i supstancama koje ima unutra i idalje ih ima pa je imlek opet jedna od vodecih firmi po profitu.
Da tu ima nesto opasno u bilo kojoj hrani culo bi se ja mislim.

Kad bi maksimalno na sve pazili po pitanju moguće kontaminacije teškim metalima( živa, olovo), onda "hormonski aktivnim pojačivačima prinosa", antibioticima, radioaktivnim elementima...naš meni bi bio jako oskudan...

Ali opet razne varijante industrijski obraĂ°enih namirnica "produženog roka trajanja", sigurno ne bi trebalo da dominiraju našom trpezom...sveže namirnice, (koliko-toliko) proverenog kvaliteta( sastava) bi trebalo da imaju primat...

Živimo u vremenu stalne žurbe, stresa...ko još ima vremena da kuva, priprema, servira...bude "hedonista u hrani"...

Ipak bih neke od tih stvari, tj. hedonizam u ishrani stavio iznad svega..."poštuj sebe, poštuj svoj stomak"..."ono si što jedeš"...  ;)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #1279 poslato: Decembar 11, 2014, 09:09:37 pre podne »

Dajte neke recepte kako napraviti dobru domacu pastetu od tunjevine ili tako nesto, pisite...
Možeš Hejterov recept, deluje skroz ok.
Ili uzmeš juneći but i staviš kašikaru u njega.
Šalim se naravno, ovo Hejterovo je skroz ok ali je sve to daleko od ukusa klasične paštete...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1278 poslato: Decembar 11, 2014, 09:06:30 pre podne »

Ma video sam pre da je MightyMo ostavljala neke recepte tipa tuna i jaja i jos nesto tu ide, kao bude super..
Zasto spominjes to pa steta baciti ako sam pitao za domacu, sta je lose tuna i jaja sad ne znam sta jos ide :D
I dal ti Slavisa podrzavas tunjevinu iz konzerve posto sam citao ovde razna misljenja :) ???

meni je ta "pašteta" vrh :)   možeš na tost da je namažeš...

vrlo jednostavno,  tunjevinu i 2 kuvana jajeta u blender, kašika senfa, možeš dodati masline ili kisele krastavce po želji, malo bibera...  par dana može stajati u frižideru bez problema! :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1277 poslato: Decembar 11, 2014, 01:49:15 pre podne »

Ma video sam pre da je MightyMo ostavljala neke recepte tipa tuna i jaja i jos nesto tu ide, kao bude super..
Zasto spominjes to pa steta baciti ako sam pitao za domacu, sta je lose tuna i jaja sad ne znam sta jos ide :D
I dal ti Slavisa podrzavas tunjevinu iz konzerve posto sam citao ovde razna misljenja :) ???

Umerenost uvek i na svakom mestu...2 puta nedeljno konzervirane varijante ribe, sve ostalo akcenat na svežu ribu...naravno koliko je to moguće...eventualno prisustvo žive,olova, kao i kvalitet ulja su nekada problem...

P.S. Za ribe je karakteristično da akumuliraju živu u obliku dimetil-žive koja je pogubna za nervni sistem.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #1276 poslato: Decembar 11, 2014, 01:28:43 pre podne »

Pa, najlakše ti je za paštetu tunjevina iz konzerve.
Što se nje tiče, preporučuje se do dva puta nedeljno...
:)
Sačuvana
acala
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 263

« Odgovor #1275 poslato: Decembar 11, 2014, 01:17:19 pre podne »

Ma video sam pre da je MightyMo ostavljala neke recepte tipa tuna i jaja i jos nesto tu ide, kao bude super..
Zasto spominjes to pa steta baciti ako sam pitao za domacu, sta je lose tuna i jaja sad ne znam sta jos ide :D
I dal ti Slavisa podrzavas tunjevinu iz konzerve posto sam citao ovde razna misljenja :) ???
Sačuvana
Stranice: 1 ... 195 196 [197] 198 199 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 14 upita.