Pansport Forum
Trening => Teretana => Fitnes => Temu započeo: Intervalac Januar 19, 2011, 11:37:41 pre podne
-
Pozdrav! Hteo bih da saznam nesto vise o intervalnim treninzima, kako oni uticu na srce (razvoj "sportskog srca"), koje su opasnosti... Pre mesec dana sam poceo da radim intervalni trening na stacionarnom biciklu. U pocetku sam radio 4x nedeljno, onda sam negde procitao da je vise nego dovoljno 2x nedeljno... Pored ovog treninga 4x nedeljno vezbam u teretani. Tu postoji jos jedno pitanje, da li valja raditi intervalni trening pre treninga sa tegovima, ili je to svejedno? Evo kako ja radim IT:
-stacionarno biciklo TechnoGym-
sve vreme sa otporom 7 od 12
3 min zagrevanje - 70 obrtaja/min do 90
1 min izmedju 100 i 110 obrtaja/min
1 min 70 obrtaja/min
pa onda 6 ovakvih serija
3 min hladjenje sa 70 obrtaja/min
Gore navedena masina navodno ima CPR - konstantno pracenje pulsa, ali nisam jos skontao kako radi, a vlasnik teretane je trenutno Bog zna u kojoj drzavi...:/ Kontam da bi trebala postojati neka traka za oko grudi, koja bi pratila puls...
Svi komentari i predlozi su dobrodosli! ;-)
-
Intervalni trening ne treba vise od 2 puta nedeljno.
To sto radis pitanje da li je intervalni jer broj obrtaja ne znaci puno, zavisi od otpora. Ali sa obzirom da veroatno radis pod istim otporom onda veca kadenca i znaci veci napor pa sigurno imas te promene tempa.
Takodje, ako ces raditi pravi intervalni, 20 min je minimum, minimuma sto se zagrevanja tice. 3 min je samoubistvo, to je nista.
Za sportsko srce je potrebno godine i godine rada, napornog, ne samo intervalnog nego i baznog treninga.
Ne znam sta ti je tacno cilj? Ovo sve sto si naveo jer OK ovako za zanimaciju u toku treninga, tipa da se ne smoris i slicno, ali koncept je totalno promasen, jer je pre svega prekratak trening. I na kraju hladjenje minimum 10 min.
Posle takvog treninga treba samo da se istegnes i to je to, nikakava teretana.
-
U teretanu sam krenuo pre 2,5 meseca... Trening na bajsu sam poceo jer sam pregledajuci teme vezane za mrsavljenje i trbusnjnake (ne samo na Pansportu nego u globalu na internetu) shvatio da najbolje rezultate daje intervalni trening. Znaci, cilj je da sagorim salo koje sakriva trbusne misice. Kad sam krenu sa teretanom imao sam 75kg, posle mesec dana sam uzeo Kreatin monohydrate i nagurao na 80kg. Malo sam korigovao ishranu, koliko je to moguce u datim uslovima (kevina kuhinja) i sad sam na 77kg.
Dosad sam mislio da to sto radim je OK, ako nista drugo bar po gubitku na telesnoj masi, ali ako ti kazes da radim totalno pogresno, voleo bih da cujem tvoj savet. ;)
-
Nema pogrešno i tačno ako dobijaš rezultate, Ognjen je u pravu da će previše intervalnog treninga opteretiti tvoj sistem (kako nervni tako i mišićni) dodatno, ali svi se organizuju onako kako njima odgovara.
Sa druge strane sasvim je jedna druga priča raditi sa dobrim programom kako ishrane tako i treninga, onda izbacuješ nagaĂ°anje iz čitave priče, ali za to je potrebno iskustvo.
-
ISkreno ja nastacionarnom biciklu (osim na spinning bike) nisam nikad uspela da uradim intervalni trening.
Obavezno naši negde pulsmetar i meri puls pa ćeš videti šta zapravo radiš.
Nego nisi nam rekao u tim kg jel ima manje sala na stomaku ili ne?
-
Daniela, sto se tice sala na stomaku, ne bih znao dati konkretan odgovor, jedina stvar koju sam primetio je da se gornji trbusni misici malo vise naziru nego pre... I sa "normalnijom" ishranom nisam vise nadut, ne prezderavam se i stomak mi je konstantno ravan. Ali na donjem delu stomaka nema tolikog napretka... ;-) Nisam ja ni racunao da cu se istopiti za 2 meseca, mislim da napredujem, ma koliko to sporo bilo. Hteo sam cisto da pitam, da li ono sto radim, radim kako treba... Negde sam procitao da intervalni trening nikako se ne sme raditi pre treninga sa tegovima... S obzirom da ja radim intervalni/2, mozda to ni nije bitno...:-P Ne umaram se toliko da posle ne mogu dizati tegove, a ocito ne moram da brinem od povreda, pa mislim da cu nastaviti ovim programom. Teretanom se bavim vise rekreativno, uzivam u vezbama i u laganom napretku, a glavni cilj je "six-pack" do leta! ;)
-
Ja bih ti ipak savetovao intervalni posle treninga sa tegovima i to posle treninga za gornji deo tela, pošto bi bio overkill da radiš intervale posle treninga za noge.
Ovo ima smisla iz razloga, ako se radi lagani kardio na druge dane, ali opet kažem da treba obratiti pažnju na ukupan trening i kako je osmišljen. To što si rekreativac ne znači da treba loše da treniraš. Pametan trening svima pomaže.
Što se sala na donjem delu stomaka tiče, to je normalno i taj deo odlazi poslednji, upravo zato je to jedna od mernih tačaka kad se premerava procenat telesne masti.
Još jedan razlog zašto nije dobra ideja raditi intervale pre tegova je to što HIIT i trening sa tegovima rade praktično isti posao. HIIT je isto što i izvoĂ°enje serija sa tegovima, jedno vreme intenzivno pa onda pauza (da tako kažem) tako da HIIT pre tegova može da ti umanji količine glikogena u mišićima pa ćeš i tokom vežbanja imati umanjeni performansu. Ukoliko bi radio HIIT posle tegova imao bi eventualno veći efekat na sagorevanje masti, a bio bi svežiji za trening sa tegovima.
-
MAnji ti je stomak zato što manje i/ili kvalitetnije jedeš.. nisi nadut, kako to sam i opisuješ... ali ima i toga da se smanjuju masti... možda ;)
Stvarno mislim da bi iste efekte imao i sa "normalnim" kardiom ali ajd nek stručnjaci kažu svoje...
Ja bi samo da poručim da je ishrana 70-80% uspeha ma kakav god kario radio - samo napred i ne odustaj!
-
Da, ako ces raditi taj trening, nazovimo ga intervalni, vise je to neki kraci trening promene tempa, onda posle teretane, to sam propustio, Alen je dobro napisao.
I naravno ima logike jer ako bude noge radio tesko da ces na bike moci od "tezine" nogu da vrtis kako valja :)
-
Hvala svima na savetima, malo cu jos da procackam teme o mrsavljenju. Mozda procitam jos nesto pametno, pa cu definitivno znati sta mi je ciniti. ;)
-
Hteo bih da saznam nesto vise o intervalnim treninzima, kako oni uticu na srce (razvoj "sportskog srca"), koje su opasnosti...
Позитивно, док не претераш, а кад претераш онда је већ касно... ;)
Pre mesec dana sam poceo da radim intervalni trening na stacionarnom biciklu.
И ту ти је највећа грешка... постоји ефикаснији начин да се одради ИТ, ХИТ, ХИИТ (или који год да је сад популаран назив), али се људима потурају справе попут бицикла, монотоног трчања у месту,...
da li valja raditi intervalni trening pre treninga sa tegovima, ili je to svejedno?
Не ваља.
-
DHEA, tvoji komentari su, takoreci kratki i tajanstveni. Mogao si bar napisati i neka obrazlozenja, ovako ne pomazes mnogo, ako si to hteo...
-
Ајмо онда овако:
- да бих ти дао прецизнији одговор на прво питање, морао бих знати колико си упознат са целом причом око тренинга, тренажног процеса, xy других ствари... а то је прича од нека 2 сата, па тек онда да ти одговорим онако како мислим да би требало (што уједно не значи и да је исправно).
- Доказано у пракси да постоје ефикаснија решења, али некима се можда неће свидети мој предлог, па ту креће расправа и дискусија до сутра, а искрено, немам више ни жеље ни воље за доказивањем већ доказаних ствари...
- Кратко и једноставно. Сагласан са постовима осталих форумаша.
-
Ako si pocetnik, zaobidji intervalne treninge, za njih je potreban odredjeni nivo treniranosti. Pogotovo sto ces, u slucaju da si pocetnik, imati iste efekte, ako ne i bolje sa kontinuiranim aerobnim treningom.
Intervalni metod (dugi ili kratki intervali) se koriste za razvoj maksimalne potrosnje kiseonika, a koliko sam shvatio ti nemas taj cilj. Ovakvi treninzi su energetski veoma zahtevni, a logika je sledeca:
- Kontinuiranom aerobnom metodom trosis odredjenu kolicinu energije, pri cemu se ona (ukoliko ne prelazi oko 70% od max) dobija iz aerobnih procesa, pogotovo oksidacijom masti.
- Intervalni trening zahteva produkciju znatno vece kolicine energije pri cemu se ona dobija vecinom iz glikogena i glukoze, ipak smatra se da ce cak i taj manji procenat dobijen iz masti biti veci od kolicine energije u prvom slucaju, jer je ukupna kolicina potrebne energije znatno veca.
Istina, pokazano je i da intervalni trening povecava stopu metabolizma u miru, mozda cak i narednih 48 sati.
Podsetnik: :)
Aerobni intervalni metod definise se kao trening u kome je veca stopa aerobnog metabolizma, nego anaerobnog, pri cemu su oba zastupljena. Aktivan oporavak u niskim zonama opterecenja obezbedjuje aerobni metabolizam na visokom nivou. Cak i usled pauze u kojoj se mioglobin popuni kiseonikom, povecava se potrosnja kiseonika. Postoji mnogo razlicitih metoda, a glavna podela je na dugacke i kratke intervale. Ono sto je glavna karakteristika intervalnog treninga je da sportisti ubrzo nakon pocetka dostizu VO2mx ukoliko je interval rada na 90% od HRmax i zadrzavaju ga sve do kraja rada, cak i u oporavku!! pri cemu koncentracija laktata nije na maksimalnom ili submaksimalnom nivou. Pravi primer kratkih intervala je Bilat metod 30-30s, Astrand 10-5s i druge varijacije. Dugi intervali se obicno sastoje od 1 do 8 minuta rada na oko 90% od max, sa aktivnim odmorom izmedju serija.
Dalje se prica siri na intervalni trening za razvoj laktatne ili alaktatne izdrzljivosti. Dakle ni terminologija nije bas dobra, jer je i trening brzine intervalni trening :)
pokusao sam malo da objasnim o cemu se radi. Moj savet je ako poceo da radis na skidanju masti i nisi na zavidnom nivou utreniranosti radi kontinuirani trening, koji mora trajati duze od 20 minuta, i to uvek posle rada sa tegovima. svako dobro!
-
Problem nastaje kad neko pročita naslov: HIIT je 300% efikasniji za skidanje sala - za manje vremena.
-
Problem nastaje kad neko pročita naslov: HIIT je 300% efikasniji za skidanje sala - za manje vremena.
da bi clanak dobio taj revolucionarni "boom" efekat. :)
-
Istina, pokazano je i da intervalni trening povecava stopu metabolizma u miru, mozda cak i narednih 48 sati.
E sad,pitam se koliko ima istine u ovoj tvrdnji?Ako je povecana,koliko je to,i da li je to neki bitan postotak?
-
Jeste, ali taj efekat već imaš od treniga sa tegovima, dodavanje HIIT-a to neće uduplati, sve zavisi koliko si već adaptiran na trening i koliko naporno radiš sa tegovima...
-
..radi aerobno... kad uznapreduješ ubaci u aerobni trening nekoliko intervala podizanja tempa ;)
LP
-
tako sam ja radila i it worked like magic ;)
-
Najbolja stvar promene tempa je upravo ta sto se metabolizam sokira i ubrza laicki receno i kalorije se trose produzeno vreme same od sebe :)
Jednsotavno se i oseti taj efekat, tako da sprintevi se moraju ubacivati uvek, to uvek mami kazem kada npr ode na trcanje, bukvalno dupli efekat treninga.