Pansport Forum
Suplementacija => Suplementacija za lepši pol => Temu započeo: MightyMO Januar 08, 2013, 02:55:19 posle podne
-
Vežbanje u toku menstruacije
Za sve devojke i radoznale muškarce - da li treba vežbati u toku menstrualnog ciklusa? Uz tekst je i slikoviti prikaz odreĂ°enih joga položaja preporučenih upravo u ovom periodu.
Ostajanje u krevetu i pijenje lekova protiv stomačnih bolova i glavobolje često zvuči kao jedino rešenje ženama u toku menstrualnog ciklusa. Ali vežbanje je mnogo zdravija opcija. 30 minuta regularne aerobne aktivnosti može da pomogne u smanjenju grčeva, naduvenosti, promena raspoloženja i ostalih simptoma u vezi sa menstruacijom i predmenstrualnim simptomom (PMS).
Aerobne aktivnosti
U toku menstruacije mnoge žene osećaju pad energije i entuzijazma - pogotovo kad se radi o odlasku u teretanu. Umesto odlaganja treninga, radite redovan trening kao što je trčanje na traci ili eliptika, umerenim intenzitetom. Umereni intenzitet može pomoći da se smanje grčevi i neprijatna naduvenost u stomaku. Fizička aktivnost takoĂ°e ubrzava cirkulaciju što može da pomogne u borbi protiv glavobolja vezanih za menstruaciju. Fizička aktivnost takoĂ°e doprinosi lučenju hormona sreće i zadovoljstva - ujedno i boraca protiv lošeg raspoloženja u „onim“ danima.
Joga
U jogi je fokus na disanju i tehnikama relaksacije što može da smanji stres i tenziju, poveća protok krvi i kiseonika u celom telu. TakoĂ°e vam pruža vreme da se fokusirate na vaše emocije i može pomoći da se lakše izborite sa negativnim emocijama, da se fokusirate na vaše potrebe i lepa osećanja. Vežbe istezanja pogotovo za predeo stomaka mogu da pomognu da se umire bolni mišićni materice. Probajte različite joga položaje koji mogu znatno da pomognu u toku menstruacije poput „mačke“, „kobre“, „ribe“ ili „psa koji gleda dole“.
Dizanje tegova
Ukoliko se ne osećate tako da bi vam prijalo trčanje, i teretana je dobra opcija. Veća mišićna masa znači brži metabolizam što znači povećana potrošnja kalorija čak i u odmoru. Možda bi bilo dobro da malo smanjite težine i povećate broj ponavljanja kada je menstrualni ciklus u pitanju. Ako se osećate slabo ili umorno, nemojte se forsirati.
Slušajte svoje telo
Ako osećate da vam je vežbanje poslednje što bi vam prijalo u ovom periodu, u redu je da ostanete kod kuće i odmorite. Sa druge strane, previše treninga može da rezultira neregularnim menstruacijama kao i drugim simptomima sličnim PMS-u kao što su promene raspoloženja, umor, bol u mišićima, nesanica i gubitak apetita.
U toku nedelje obavezno imajte 1 do 2 dana za oporavak organizma. Ako vam kasne menstruacije ili ako ona izostane javite se vašem lekaru.
Joga položaji
1) Ova poza olakšava menstruaciju, jer pomaže otok menstrualne krvi, otvara karlicu i može da pomogne u smanjenju bolova jer povećava cirkulaciju u ovom području.
2) Ova poza pomaže da se poveća protok krvi u karličnoj regiji, pomažući regulaciju menstrualnog ciklusa. TakoĂ°e može smanjiti bolove u donjem delu leĂ°a.
3) Ova poza stavlja pritisak na donji deo stomaka i isteže ga, pomažući da se smanji grčenje materice. TakoĂ°e možete da se ljuljate lagano napred nazad.
4) Ova poza reguliše menstruaciju stimulišići jajnike i matericu. TakoĂ°e pomaže kod otklanjanja neprijatnih simptoma.
Vezbe redom:
-
Sve je od reči do reči odlično napisano. Imam probleme prilikom "onih dana" od svoje četrnaeste godine i to jako bolne probleme, tako da sam ranije ležala, pila čajeve i lekove, te čekala da prodje. Kada sam malo odrasla primetila sam da bilo kakva fizička aktivnost mnogo bolje pomaže od ležanja. Sada kada svakodnevno treniram situacija je još bolja. Malo smanjim intenzitet i kilažu, ali radim normalno. Možda jednom godišnje moram da preskočim trening zbog bolova, ali tu je uglavnom moja krivica jer nazebem pa mi se telo sveti :D
Moj savet devojkama koje tek počinju da vežbaju i treniraju je da ne izbegavaju treninge tim danima. Kako je već napisano sa stručne strane, postoji par načina da te dane provedete vežbajući bez imalo bojazni da činite nešto loše sebi i svome telu. Joga, trčanje, teretana... JUST DON'T GIVE UP!!!
-
Definitivno treba pratiti svoje telo. Svi mi znamo kako nase telo funkcionise i sta moze kada podneti.
Tako je i tokom menstruacije. Ako vam telo salje signal da zeli odmor, odmor mu dajte uz potrebnu suplementaciju. Da ne zaboravimo dodatan unos gvozdja tokom onih dana.
-
Jedno istraživanje je otkrilo da vam prve dve nedelje od ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstruacije) mogu omogućiti veće dobitke na snazi iz razloga što su ženski hormoni na niskom nivou. Tako da ko može , a pre svega želi to, preporučljivo je da radi u tom periodu na snazi.
-
Takođe treba reći i da hormonske promene mogu uticati na labavost tetiva i rizik od povrede tetiva. Otkrilo se da je rizik najveći u danima koji prethode ovulaciji, kada je estrogen visok. Lutealna faza je bila povezana sa najmanjim rizikom.
-
Od nekoliko devojki, profi sportiskinja, sam cuo da su im upravo tada najjaci treninzi i da vole da treniraju tokom menstruacije.
-
Da, upravo zbog hormona, kao što rekoh hormonski status je takav da se dobija na snazi. Jedino devojke koje imaju bolne cikluse imaju osećaj iscrpljenosti, inače ne bi trebalo da se javlja taj osećaj tokom ciklusa.