Pansport Forum
Saveti lekara => Ostala pitanja iz oblasti medicine => Temu započeo: lanami Februar 01, 2008, 10:29:00 posle podne
-
Ginkgo biloba L. je izuzetno stara, reliktna biljna vrsta. Predstavlja „živi fosil“, odnosno danas jedinu vrstu nekada (u mezozoiku, pre oko 250 miliona godina) veoma zastupljenog roda Ginkgo. Upotreba listova ginka u medicinske svrhe datira iz davne istorije naroda Dalekog istoka. Tek u XX veku, zahvaljujući razvoju analitičkih hemijskih metoda i napretku farmakoloških istraživanja, ova upotreba je i verifikovana sa aspekta savremene, naučne medicine.
List ginka sadrži bogat kompleks flavonoida (kvercetin, kemferol i karakteristične biflavone: amentoflavon, bilobetin, ginkgetin, izoginkgetin). Drugu grupu aktivnih jedinjenja lista ginka predstavlja kompleks diterpenskih jedinjenja, ginkolida i seskviterpena, bilobalida. List ginka sadrži i različite sterole i druga jedinjenja.
Kao bogat izvor flavonoida, ginko se koristi kod različitih poremećaja i insuficijencija krvnih i limfnih sudova periferne cirkulacije, za tretman cirkulatornih poremećaja. Utiče na povećanje sposobnosti koncentracije, stimuliše učenje i pamćenje. Pomaže kod ublažavanja vrtoglavice i tinitusa (zujanja u ušima), ublažava bolove i grčeve u mišićima. Povećava otpornost organizma na moždani udar i infarkt miokarda. Regulise povišeni kao i sniženi krvni pritisak. Poželjno ga je koristiti ako postoje problemi s jetrom ili bubrezima, raznim upalama, impotencijom, slabljenjem vida, hemoroidima. Pospešuje iskorištavanje glukoze, pa je koristan i za dijabeticare. TakoĂ°e, može da poboljša percepciju i socijalne funkcije obolelih od Alchajmerove bolesti. Doprinosi usporavanju procesa starenja i pomaže u prevenciji kancera. Ginko se moze uzimati u kapsulama ili tabletama ali najbolje dajstvo ima tinktura odnosno ekstrakt.
(http://www.loges.de/content_images/p_ginko.jpg)
-
Inače dosta studenata ga kosriti za vreme ispitinih rokova.. kažu da zaista pomaže boljem pamćenju...
a ima i fiziološke osnove za to.. bolje prokrveljno tkivo bolje radi.. to znamo za mišiće pa što ne bi važilo i za mozak :)