Pansport Forum

Saveti lekara => Ostala pitanja iz oblasti medicine => Temu započeo: Dr Gorana Grkovic Februar 17, 2013, 10:05:00 pre podne

Naslov: Lekovi protiv bolova i vezbanje
Poruka od: Dr Gorana Grkovic Februar 17, 2013, 10:05:00 pre podne
Uzimanje lekova protiv bolova, kao sto je ibuprofen, u cilju sprečavanja nastanka očekivanog bola prilikom vežbanja je uobičajena praksa meĂ°u sportistima različitih nivoa sposobnosti i utreniranosti, i o tome se govori bez ustezanja. Ideja vodilja za korišćenje ovih lekova je poboljšanje fizičkih performansi redukcijom bola tokom treninga .  Ali, u praksi, ovi lekovi mogu potencijalno štetno delovati na sluzokožu želuca tokom jakih treninga, a to potvrĂ°uju i rezultati novijih ispitivanja.
Istraživanja pokazuju da više od 90% atletičara i triatlonaca koriste lekove protiv bolova pa je cilj studije bio da definiše efekte oralnog uzimanja ibuprofena pre vežbanja, na integritet sluzokože i zaštitne barijere kod mladih, zdravih pojedinaca. Studija je objavljena u decembarskom izdanju Medicine & Science in Sports & Exercise.

Detalji studije  – “ efekti upotrebe lekova protiv bolova pre vezbanja”. 
U studiju je bilo uključeno  9 zdravih, utreniranih muškaraca, starosti  27 godina. Oni su tipično provodili 7 do 10 sati nedeljno u sportovima izdržljivosti. . Pritom su korišćene dve doze leka, ujutru i uveče, pred sam trening.  Procenjivani su u 4 navrata:
   Kada su uzimali 400 mg ibuprofena 2 puta pre vožnje bicikla
   Nakon vožnje bicikla sat vremena, bez ibuprofena
   Kada su uzimali 400 miligrama ibuprofena u odmoru, nakon treninga
   U toku odmora, bez ibuprofena

Da bi procenili efekat, praćen je I FABP protein, koji se izlučuje putem mokraće i analizira tečnim hromatografom i metodom masene spektrometrije, a  povrede su praćene  nakon svake od ovih 4 sesija. Podaci pokazuju da ibuprofen pogoršava vežbanjem indukovane povrede u tankom crevu kod mladih zdravih, utreniranih  muškaraca koji rade treninge izdržljivosti. Ova oštećenja bila su potpuno reverzibilna i povlačila se prosečno jedan sat nakon treninga, meĂ°utim, ono sto brine jesu efekti  dugoročnog korišćenja. Uzimanje ibuprofena i  voznja bicikla rezultirala je povećanim nivoom I FABP proteina,  koji odražava povredu sluzokože želuca. Takodje, registrovana je veća propustljivost crevne sluzokože koja odražava gubitak integriteta crevne barijere,  više nego u preostala 3 pojedinačna uslova. Pored potencijalnog oštećenja sluzokože želuca, postoji  i opasnost od maskiranja simptoma bola, pa u slučaju da se dogodi povreda, ne može se registrovati na vreme i pravovremeno reagovati. 

FDA navodi da ibuprofen treba uzimati povremeno, za smanjenje bolova slabijeg  inteziteta, ali istovremeno upozorava da može izazvati stomačno krvarenje, naročito u starijoj populaciji. Zaključak je da upotreba  nesteroidnih antiinflamatornih lekova ( koji smanjuju bol ) od strane sportista nije bezopasna i treba je obeshrabriti. Ovo je prva studija koja pokazuje da ibuprofen pogoršava naporom indukovane sitne povrede crevne sluzokože i dovodi do disfunkcije kod zdravih osoba.

Literatura korišćena u izradi teksta
1: VAN Wijck K, Lenaerts K, VAN Bijnen AA, Boonen B, VAN Loon LJ, Dejong CH, Buurman WA. Aggravation of exercise-induced intestinal injury by Ibuprofen in athletes. Med Sci Sports Exerc. 2012 Dec;44(12):2257-62.