Vodič za kupovinu zdrave hrane
(http://www.bodybuilding.com/fun/images/2007/grocery_shopping_women_c.jpg)
Ovo je vodič za pametnu kupovinu hrane, kako biste umeli da donesete prave izbore u moru hrane koja nas okružuje. Naučićete da odaberete hranu koja će vam pomoći u ostvarnju fitness ciljeva – jakog i lepog tela.
Nakon čitanja ovog članka, znaćete šta treba a šta ne treba da kupujete u supermarketima.
Priprema pre kupovine
Najpre se morate pripremiti za kupovinu. Zbog čega, sigurno se pitate. Zbog toga što postoje odreĂ°ene situacije koje značajno povećavaju šanse da supermarket napustite sa punom korpom hrane koja će završiti kao salo na vašem stomaku. Dve stvari morate učiniti:
1) Imajte kvalitetan obrok pre odlaska u šoping
Ukoliko praznog stomaka odete u kupovinu, mnogo je veća verovatnoća da nasumično krenete da birate i trpate u korpu najgoru moguću hranu. Obično je to hrana prepuna šećera, koji će dići u nebesa vaše insulinske vrednosti, ili hrana prepuna masti, koja će vas brzo zasititi ali i narušavati zdravlje.
Mi ne želimo da se ovo dogodi. Dakle, šta činiti? Postarajte se da imate adekvatan obrok pre nego što krenete u nabavku. Dobar izbor bi bila kombinacija ugljenih hidrata niskog GI (glikemijski indeks) – poput pirinča ili ovsenih pahuljica, i čistog proteina – poput ćuretine, piletine ili ribe, uz dodatak povrća. Na ovaj način nećete doći u situaciju da usled gladi napunite frižider gomilom nezdrave hrane.
2) Ne kupujte kada ste loše raspoloženi
Kada ste tužni ili posebno osetljivi, nemojte ići u kupovinu. Ukoliko se ne držite toga, verovatno ćete napuniti korpu "hranom za opuštanje". Idite nekog drugog dana, kada se budete osećali bolje, ili pošaljite nekog drugog u nabavku. To može biti vaš partner, taman da vidite koliko mu/joj značite i koliko brine za vas.
Obratite pažnju na deklaracije
Sada ću vam otkriti kako se dešava da se neko goji a zapravo je na dijeti. Sigurno ste viĂ°ali prijatelje/poznanike koji su se, u pokušaju da smršaju, zapravo još više ugojili, a nemaju pojma kako, jer su se "zdravo hranili". Reći ću vam kako – tako što su bili prevareni deklaracijama.
ProizvoĂ°ači hrane drže u zabludi potrošače, pa im prodaju kao zdravu hranu ono što zapravo to i nije. Zašto? Zato što su proizvoĂ°ači primetili porast trenda dijeta i potrage za zdravom hranom. Opala im je prodaja nezdravih produkata. Kako se isčupati iz toga? Tako što će nezdravu hranu predstaviti kao zdraviju no ranije.
Evo i kako to rade: isključivo pametnom manipulacijom rečima i samo rečima. Koriste se rečima koje nisu laži, ali zavaravaju, i tako se njihovi proizvodi ČINE zdravim ili zdravijim no ranije. Ne verujete mi? Nema problema, daću vam jedan primer.
Primer: Keks bez masti
Da li ste videli kutiju keksa (čak i onog čokoladnog) u skorije vreme? Pa, recimo, na njoj piše: "bez masti, bez glutena, bez konzervanasa i veštačkih boja". Istina? Jeste. Ali, ako pogledamo zadnju stranu pakovanja, tj. deklaraciju, videćemo nešto drugo. Verovatno će jedna od prvih reči u opisu sastava biti ŠEĆER, ili sirup od glukoze i fruktoze. Znači, najveći deo sastava čini šećer. To nije zdravo, zar ne? Naravno da nije zdravo.
Cake za pametan izbor zdrave hrane
1. Čitajte sastav
Prvi sastojak u opisu sastava jeste onaj koji je najzastupljeniji u tom proizvodu. Poslednji na tom spisku znači da ga ima najmanje u sastavu. Ovo je jedini način da vidite šta se tačno nalazi u svakoj namirnici. Čak i ako na pakovanju piše "bez trans masti", okrenite kutiju i na pozadini ćete verovatno videti nešto poput "sadrži delimično hidrogenizovane masti", a to znači da taj proizvod sadrži i do 0.4 g trans masti po serviranju (npr. jedan keks).
Zakon kaže da je ovde sve po propisima. Nesreća je u tome što se nećete zaustaviti na jednom keksu, pa ćete ubrzano krenuti da unosite u sebe gomilu loših masti, a onda i težina ide gore. U tom slučaju, možete se oprostiti od svojih fitness ciljeva.
2. Pretežno birajte prirodnu hranu
Uvek se trudite da kupujete prirodnu hranu. Konzervisana ili delimično obraĂ°ena hrana obično sadrži previše masti, natrijuma i šećera. Na primer, mnogima omiljeni, suhomesnati proizvodi prepuni su mastima i natrijumom. Neretko im se dodaje i šećer u sastavu.
Za sve u životu potrebno vam je znanje, volja i disciplina. Nadam se da ste odavde pokupili znanje, pa ga iskombinujte sa vašom voljom i disciplinom, a onda će i rezultati sigurno doći.
Izvor: www.bodybuilding.com
Prevod: Robert