Beli ili smeĂ°i pirinač?
(http://www.rxmuscle.com/images/stories/articles/Vic%20Tringali%20article/Good%20Rice%20Bad%20Rice/rice.jpg)
"Dobar" protiv "lošeg"
Fitnes industrija se godinama unazad trudi da što više ospori kvalitet belog pirinča, a na račun smeĂ°eg. SmeĂ°i je "kvalitetan i zdraviji", a beli je "loš i nije dobar po zdravlje". Mnogi će istaknuti smeĂ°i pirinač kao bolju opciju u slučaju da želite da smršate, povećate mišićnu masu, održavate formu, ili povećate performanse, dok beli treba izbegavati iz mnogih razloga.
Glikemijski indeks
Ugljene hidrate i šećere iz hrane telo mora pretvoriti u glukozu kako bi uspelo da zadovolji svoje energetske potrebe. Glikemijski indeks (GI) je termin koji se najčešće koristi za označavanje pomenutog procesa.
Bodibilderi se trude da izbegavaju hranu visokog GI, a iz straha da će povišene vrednosti šećera u krvi dovesti do pojačane proizvodnje insulina. Ideja je da se konzumiranjem hrane niskog GI omogućava sporije pretvaranje ugljenih hidrata u glukozu, pa je onda nivo insulina stabilan, što dovodi do boljeg iskorišćavanja telesnih masti i stvaranja osećaja sitosti. Bazirano na ovoj teoriji, bodibilderi će radije izabrati smeĂ°i pirinač, zbog toga što ima niži GI od belog.
No, treba znati da su GI vrednosti odreĂ°ene namirnice izvedene na osnovu konzumiranja isključivo te namirnice, i to ujutro – nakon dužeg perioda bez hrane, tj. nakon noćnog sna. Dakle, GI pokazuje koliko odreĂ°ena namirnica utiče na vrednosti šećera u krvi kada se unese u telo kao prva stvar tog dana, bez dodatka drugih namirnica.
Kada se makronutrijenti kombinuju – kao piletina, pirinač i povrće, što je uobičajeni obrok bodibildera, glikemijski indeks, u ovom slučaju, pirinča je promenjen. Proteini, masti i vlakna usporavaju oslobaĂ°anje glukoze u krvotok. Iz toga sledi da će obrok sastavljen iz belog pirinča, sa dodatkom nekih izvora vlakana, masti i/ili proteina imati približno isti uticaj na nivo šećera u krvi kao i obrok koji čine smeĂ°i pirinač, vlakna, masti i proteini. Zbog ovoga se može reći da GI postaje neupotrebljiv kao faktor koji odreĂ°uje da li je neka hrana "dobra" ili "loša".
Vlakna i proteini
Mnogi će dati prednost smeĂ°em pirinču, slepo pretpostavljajući da ima veći sadržaj vlakana i proteina, i smatrajući da će ih baš ta vlakna duže držati sitim od belog.
Ukoliko je pirinač jedina namirnica koja čini odreĂ°eni obrok, smeĂ°em pirinču biće potrebno možda nešto više vremena za varenje, pa ćete se osećati više sitim nakon takvog obroka. Ipak, baš kao u slučaju GI, osećaj sitosti zavisi od više komponenti koje čine obrok. Ukoliko uz pirinač jedete i neko povrće, biće svejedno da li je to beli ili smeĂ°i pirinač.
Što se tiče proteinskog sadržaja, istina je da beli i smeĂ°i pirinač imaju maltene identičan procenat. Ukoliko mi ne verujete, pogledajte i uporedite njihove sastave kada se naredni put naĂ°ete u prodavnici. Videćete da je razlika možda u jednom gramu, i čini se da beli pirinač, ustvari, ima istu ili čak bolju nutritivnu vrednost od smeĂ°eg.
Jedna studija je proučavala efekat smeĂ°eg pirinča u kombinaciji sa niskoproteinskom dijetom kod mlaĂ°ih ljudi. UtvrĂ°ena je brzina varenja nutrijenata, raĂ°ene su analaze krvi i merena je količina stolice. Tokom prvih 14 dana studije, svaki učesnik je imao dijetu baziranu na glaziranom pirinču, a zatim 8 dana na smeĂ°em pirinču. Unos proteina je uvek bio isti, 0.5 g/kg. U dijeti sa smeĂ°im pirinčem zabeleženo je 3 puta više vlakana nego kod belog, kao i veća težina izbačene stolice, a usporeno je varenje ugljenih hidrata, proteina i masti. Smanjena je i apsorpcija natrijuma, kalijuma i fosfora. Nitrogenski balans bio je negativan u obe dijete, ali je to bilo izraženije kod dijete sa smeĂ°im pirinčem. Balans fosfora kod ove dijete bio je značajno negativan, ali nije bilo uticaja na ostale minerale. Nivoi holesterola i minerala u plazmi nisu se značajno razlikovali kod ovih dijeta. UporeĂ°ujujući ove rezultate sa podicama o standardnom unosu proteina (Miyoshi, H. et al (1986) J. Nutr. Sci. Vitaminol., 32, 581-589 ), zaključeno je da smeĂ°i pirinač umanjuje svarljivost proteina i nitrogen balans.
Mikronutrijenti i varenje
Što se tiče vitamina i minerala, čini se da je smeĂ°i pirinač u prednosti. Ono što beli pirinač čini belim jeste to što je spoljašnji omotač, gde se i nalaze mikronutrijenti, uklonjen. Ipak, taj gubitak minerala nema neki uticaj na celokupnu dijetu osim ukoliko se ona ne sastoji isključivo od pirinča.
Iz ugla varenja i gastrointestinalong stresa (gasovi, nadutost i slično), beli pirinač je u prednosti u odnosu na smeĂ°i. SmeĂ°i će verovatno izazvati neke od ovih smetnji kod mnogih, dok sa belim ovo nije slučaj.
Kao što vidite, nema sunje da postoje razlike izmeĂ°u ove dve vrste pirinča, ali se može reći da su one minimalne i beznačajne, i da nemaju uticaj na telesnu kompoziciju ili zdravlje kada su sve ostale promenljive jednake.
Dakle, koji odabrati? Po mom mišljenju, nije ni bitno. Izaberite onaj koji više volite i zaboravite na ovu podelu na "dobar" i "loš", jer sve je to jedna mala, bela laž.
Pametno trenirajte i srećno!
Izvor: www.rxmuscle.com
Prevod: Robert