Pansport Forum
Ishrana => Način ishrane u odnosu na cilj => Temu započeo: Slavisa Stojic Avgust 31, 2014, 01:35:25 posle podne
-
Dragi moji forumaši, već dugo se polemiše oko toga koliko nam zapravo treba proteina, ugljenih hidrata i masti...u fazi "rada na masi"...
U opticaju su razne formule, ili pak postupci poput "impedance" kojima se manje ili više precizno odreĂ°uje BMR(bazalni metabolizam), a na osnovu njega i na osnovu PAL( nivoa fizičke aktivnosti) i TDEE( ukupna dnevna potrošnja energije)...
Kada sve to prevedemo na "pravilo" da nam treba 50% hidrata, 35% proteina i 15% masti, dobijamo razne varijacije, a nekada i glomazne gramaže proteina...
Svi znamo da je naše telo limitirano po pitanju obrade i maksimalnog iskorišćavanja proteina za sintezu mišićnih, kontraktilnih proteina...šta tada?
Ili uvek poštovati zlatno pravilo 2-2,5 gr proteina po kg, i oko 4 gr hidrata po kg...dakle, "minimalni" dobitni odnos proteina i hidrata treba da bude 1 : 2 ? Greška ?
A šta je sa dnevnim potrebama po pitanju proteina? Nekome treba više, nekome manje???
Dnevne potrebe za proteinima u gramima po kilogramu telesne težine
Neaktivne odrasle osobe 0,79
Odrasli rekreativni sportisti 2,09
Odrasli sportisti takmičari 3,08
Odrasli takmičari, izgradnja mišićne mase 4,40
Sportisti na dijeti 2,20
Sportisti tinejdžeri 2,20
Kakvo je vaše mišljenje? Verovati brojkama? Osećaju? Ogledalu? Vagi?
-
Treba prvenstveno verovati objektivnim stvarima...brojkama,vagi, metru, pre-posle slikama, pa tek onda osecaju, jer je on subjektivan,a samim tim i cesto netacan :D
-
Eksperimentisanje i ogledalo.
Od intenziteta treninga(takodje) zavisi kolicina proteina koje cemo uneti.Ako trenirate kao babe, mozete koristiti bilo sta, unositi 500 grama proteina dnevno, napredak nece biti onakav kakav ocekujete.Dakle, prvo pokidajte misicna vlakna, zatim ih dobro nahranite.
Ja proteine uvek drzim visoko, a hidrate rotiram, u zavisnosti od misicne grupe koju radim.Kada radim noge, unosim najvise ugljenih hidrata zato sto je to najzahtevniji trening.
-
Forumule su smernica, a po osecaju radimo :)
A i kao sto Heath kaze, ima i drugih faktora koji uticu, trening i slicno :)
-
Nikada nisam verovao formulama koje su se ticale ljudskog organizma...
:D
Mislim da je sve individualno...
Tvrdim da dve osobe identične visine i težine uz istu ishranu i trening neće isto napredovati.
Moje mišljenje je da su formule samo polazna tačka ka nekom cilju, a posle vaga i ogledalo nam pomažu uz pomoć osećaja da dodjemo do postavljenog (realnog) cilja.
:)
Recimo, došao sam ovde kako bi' oslabio. Monika mi je rekla ako ispoštujem ishranu i uz sagorevač da ne očekujem wow efekat. Kako sam napredovao, bio sam prezadovoljan nakon 2 meseca...
I da su tačne te formule za svakog (koje se tiču količine unetih proteina i UH), malo odstupanje od njih mislim da neće predstavljati problem na duže staze. Kome je svaki gram mišića bitan, taj će se verovatno detaljnije posvetiti izučavanjem istih...
:)
-
Eh, ajmo sada o dve podteme, da tako kažem...
ANTROPOMETRIJSKA MERENJA – procena telesne strukture
Obuhvataju utvrĂ°ivanje dimenzija, proporcija i strukture ljudskog tela. Neophodnost poznavanja sopstvenih telesnih dimenzija prisutno je svuda – od sportske populacije, preko rekreativaca, dece i starih lica, pa do osoba koje pate od različitih akutnih i hroničnih oboljenja. Posebno su za sopstvene dimenzije zainteresovane gojazne osobe – važno je napomenuti da gojazan nije onaj ko ima višak kilograma već višak masnog tkiva u organizmu.
Oprema za antropometrijska merenja obuhvata – tradicionalne stadiometre, kalipere i antropometara , a tu je i multifrekventna bioimpedanca koja omogućava dobijanje podatka o telesnoj strukturi svakog telesnog segmenta.
Dakle dobijamo podatke o telesnom somatotipu, koliko imate telesnih masti i mišićne mase, koliki vam je stepen hidracije, da otkrijete da li imate više mišićne mase na levoj ili desnoj strani tela( lateralizacija)...
A tu je i...
ERGOSPIROMETRIJA
Dijagnostička procedura kojom se mere respiratorne funkcije i analiziraju gasovi tokom izvoĂ°enja fizičkog vežbanja. Ova tehnika omogućava ocenjivanje forme i kapaciteta kardiopulmonalnog i metaboličkog sistema. Ergospirometrija je sistem razvijen još početkom 1920-ih godina. Ergospirometrija se zasniva na principu tzv. spirometrije otvorenog kruga – zapremina udahnutog kiseonika se meri upotrebom turbine a na izdisajnoj strani odreĂ°uju frakcije gasova i utvrĂ°uju koncentracija kiseonika i ugljen-dioksida. Upotrebom Haldan-Fick-ove jednačine dobijamo vrednost potrošnje kiseonika za vreme vežbanja.
Tokom ergospirometrijskog testa precizno se mere važni parametri fizičke forme (pre svega aerobne sposobnosti) kao što su maksimalna potrošnja kiseonika (VO2max), ventilatorni prag (VT) ili ekonomičnost rada (WE), na osnovu kojih se ocenjuje nivo utreniranosti i utvrĂ°uje program vežbanja za dalje. Ergospirometrijski test se smatra zlatnim standardom u testiranju funkcionalnih sposobnosti neaktivnih osoba, rekreativaca i vrhunskih sportista.
Da podignemo naše znanje o sopstvenom telu na još viši nivo?
Ima li potrebe da za tim? Opravdanost?
Šta mislite? Samo za vrhunske sportiste ili zainteresovane rekreativce?
Da li i ove brojke može pobediti ogledalo i rad po principu "greške i nagrade" ?
-
Gde se u Srbiji vrše takva antropometrijska merenja, i koliko košta jedno takvo merenje?
-
Poliklinika Fizikus
Adresa: Deligradska 27, Savski venac, Beograd
Opština: Savski venac
Grad: Beograd
Tel: 011/264 32 42
www.fizikus.rs
Nije da ih reklamiram...ali jedino sam za njih čuo vezano za ove dve metode "pregleda", naravno, dosta pozitivnih utisaka...Srdjane, vidi i cene na sajtu...sve je dato jako pregledno...a dr Ostojic je jedan od najeminentnijih stručnjaka u oblasti sportske medicine u Srbiji...
-
Meni je ogledalo i neki lični osećaj nešto čime se vodim. Proteini uvek visoko, UH pravim blage rotacije u zavisnosti od treninga, s tim da zbog povrede kičme nemam visok UH dan kada vežbam noge ili leĂ°a, već kada vežbam ruke i ramena. Organizam mi je takav da jako loše funkcionišem sa niskim unosom UH pa takvih dana skoro da i nemam. Potrebne su godine treniranja i iskustva da bi vežbač mogao da eksperimentiše na sebi i da počne da uočava neke promene, da pravi napredak tim eksperimentisanjem. Nisam pristalica laganih treninga, ogromnih pauza izmeĂ°u serija, mislim da je delotvornije da se kroz jak trening ''zaradi'' ono što ćeš posle jesti. Formule su po meni za one koji su novi u ovome, i da se kasnije sve to nadgraĂ°uje.
-
Poliklinika Fizikus
Adresa: Deligradska 27, Savski venac, Beograd
Opština: Savski venac
Grad: Beograd
Tel: 011/264 32 42
www.fizikus.rs
Nije da ih reklamiram...ali jedino sam za njih čuo vezano za ove dve metode "pregleda", naravno, dosta pozitivnih utisaka...Srdjane, vidi i cene na sajtu...sve je dato jako pregledno...a dr Ostojic je jedan od najeminentnijih stručnjaka u oblasti sportske medicine u Srbiji...
Lepo je znati takve informacije o sebi, mada dok ne osetim potrebu za tako nečim, služiću se ogledalom i vašim savetima...
:)
-
Sta mislite o pulsmetru? Must have? Dobra podrska vasim naporima da izbrojite svaku kaloriju? Zonama kardio treninga?
Ili je dovoljno dobar orijentir za rekreativce i radijalni i karotidni puls? Test govora?
"Pulsmetar ili pulsometar je lični, prenosni ureĂ°aj koji meri srčani puls, odnosno broj otkucaja srca u minuti u realnom vremenu i čuve rezultate merenja. Postao je nezaobilazni rekvizit svakog ozbiljnijeg trkača. MeĂ°utim, čak i ako ste početnik, imaćete velike koristi od ove male naprave.
Osnovni delovi pulsmetra: senzor traka i sat (prijemnik)
Pulsmetar, tj monitor srčane frekvencije (eng. heart rate monitor) vam otkriva trenutni puls, te i zonu u kojoj trenirate, što za posledicu ima bolje planiranje treninga i ispunjavanje ciljeva treninga koji su pred vama.
Na primer, ukoliko je današnji zadatak da radite dugo i sporo trčanje, pulsometar će vam pokazati da li trenirate u odgovarajućoj laganoj aerobnoj zoni ili žurite i trčite brže nego što je potrebno za ovu vrstu treninga. Uz pulsometar nećete napraviti grešku da trčite sporije ili brže od zadate brzine koja postiže cilj treninga.
Podaci sa pulsmetra
Na ekranu pulsmetra možete pročitati brojne parametre poput:
-trenutnog, prosečnog i maksimalnog pulsa u toku treninga
-zone treninga u kojoj se nalazite
-vremena provedenog u odreĂ°enoj zoni
-broja potrošenih kalorija
-tu je i štoperica i broj krugova
i još svašta nešto kod napredinjih modela
Sve podatke koje dobijete tokom treninga možete posle i pregledati i analizirati da li ste trening uradili po planu i koji su naredni koraci u optimizaciji trenažnog ciklusa.
Napomena: Puslmetri nemaju opciju da vam mere brzinu i preĂ°enu distancu. Dužinu pretrčanog puta kao i brzinu dobijate korišćenjem GPS satova za trčanje ili pedometara koji po pravilu imaju uključen i puslmetar.
Iz čega se sastoji pulsmetar?
Pulsometar se najčešće sastoji iz dve komponenete:
Senzor trake ili predajnika, koja se stavlja oko grudi, čija je funkcija da detektuje otkucaje srca, dakle EKG signal i pretvara ga u radio talase
Prijemnika koji je u obliku sata, sa funkcijom da radio talase pretvori u električni signal i predstavi ga na displeju.
Predajnik i prijemnik su u meĂ°usobnoj komunikaciji radio vezom na maksimalnom rastojanju od 1m. Ovo onemogućava da drugi predajnici u blizini utiču na vaš prijemnik. Ozbiljniji modeli pulsmetara imaju kodiranu radio vezu kao dodatni stepen zaštite.
Senzor kod jeftinijih pulsometara je u plastičnom delu kojeg drži elastična traka na grudima, a radi boljeg prijanjanja, taj plastični deo je potrebno nakvasiti vodom ili premazati provodljivim gelom. Kako tehnologija ide napred, tako se i predajnik poboljšava, pa savremeni skuplji modeli imaju konduktivnu (provodnu) inteligentnu tkaninu u koju se smešta senzor, što je komfornije za nošenje.
Vrste monitora srčane frekvencije
Na tržištu se mogu naći i pulsmetri koji nemaju senzor traku za grudi, već se sastoje iz samo jednog ureĂ°aja koji se nosi na ruci. Ovakvi ureĂ°aji mere puls ili preko narukvice koja drži pulsmetar oko članka ruke ili na način kada prislonite prst druge ruke na senzor na satu pulsmetra. Ovaj način merenja pulsa je manje precizan od dvokomponentnih pulsometara i zbog toga ga ne preporučujemo za korišćenje.
Savremeni skuplji modeli pulsometra poseduju mogućnost komunikacije sa računarom pa možete sačuvati podatke sa vaših treninga i postaviti ih u online arhiver treninga kao što je Daily Mile.
Pulsometri mogu doći i sa GPS primopredajnikom. Takav ureĂ°aj može da odreĂ°uje brzinu kojom trčite i preĂ°eni put. Da pomenemo, da ukoliko na vašem mobilnom telefonu imate GPS, instalacijom mapa i nekog od programa za fitnes, možete od njega napraviti sasvim solidan ureĂ°aj za trening.
Ovakve integracije više ureĂ°aja u jedan eliminišu potrebu za drugim gedžetima.
Šta i gde kupiti?
Pulsmetre proizvode različite kompanije, a najpoznatije su: Polar, Suunto, Garmin, Sigma, Canyon i Timex.
Polar je poznat po EKG preciznim pulsmetrima što je njihova i osnavna delatnost.
Garmin je poznat po GPS ureĂ°ajima i seriji satova za trčanje i triatlon.
Sunnto robusni satovi su za sve sportove izdržljivosti, ali i za planinarenje.
Nike ima svoj pedometar Nike+ kao i novi GPS sat za trčanje.
Adidas razvija miCoach puslometre sa pedometrom.
Timex satovi su poznati u Ironman krugovima i nema ih u Srbiji.
Sigma i Canyon su brendovi slabijeg kvaliteta ali uz povoljnije cene."
-
Onaj Polar bi mi dobro došao. Na bajsu znam približno koliko kalorija potrošim, ali me zanima i u toku treninga sa tegovima. Korisna sprava samo malo skupa za naše uslove. :-\
-
Ako kupuješ Polar uzmi ga u inostranstvu. Drugi problem je što kod nas nema ovlašćenog servisa. Ja sam moj uglavnom u Ljubljanu nosila na servis, mada se i kod nas može promeniti baterija kod časovničara (iako je rizično što i sami priznaju).
U inostranstvu Polar sa trakom možeš naći i za 60, 70 eura... traje gotovo doživotno... naravno ako tražiš osnovni model - intenzitet, kalorije, prosečan puls itd...
genijalna spravica i kad jednom navikneš da treniraš snjim nikad više nećeš moći bez njega :)
-
Sunnto M1 za rekreativce ,cena 60 eur....moj izbor Sunnto M5 !
-
Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.
Pozz :)
-
Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.
Pozz :)
Piletina :)
-
Mislim da je svaki mlad sir OK sa 1 i manje % mlečne masti.
Samo je fora sa Elom jer sadrži kazein, dok drugi mislim (ne tvrdim) ne sadrže...
-
Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.
Pozz :)
Meggle sir sa 0 % mlečne masti...kao i svi sirevi sa (naj)manјim procentom mlečne masti...
Svi mlečni proizvodi sadrže kazein - mlečni protein...tako i sirevi...poenta je u (naj)manjem procentu mlečne masti ;)
-
Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.
Pozz :)
Možeš piletinu da spremiš sebi sa salatom, možeš neke druge (mlade) sireve, Megle ima isti sastav kao i Ella, samo je slaniji, možeš da skuvaš nekoliko jaja, ima dosta opcija, nije sir jedina.
-
Sitni sir, mladi sir, meggle sir.... koji god naĂ°eš, samo da je sa manjim procentom masti... čak i na pijaci može da se naĂ°e sasvim ok sir. Ako ne preteruješ sa njim (jer nikad ne možeš sa preciznošću znati procenat masti), tj. ako ti to nije glavni izvor proteina, nećeš imati problema...
-
Monika je to lepo predočila...umerenost po pitanju unosa mlečne masti...dakle, malo mlečne masti "tu i tamo" nas sigurno neće "ubiti"...
Mlečna mast sadrži bitne sastojke kao što su vitamini A, D i K2, potrebni za optimalno iskorišćavanje kalcijuma i proteina( kazeina). Bez njih kalcijum i proteini postaju teže iskoristivi...
Mlečna mast je takoĂ°e bogata kratkim i srednje dugim lancima masnih kiselina(MCT) koje predstavljaju zaštitu protiv bolesti i stimulišu imuni sistem.
Mlečna mast sadrži veoma vrednu konjugovanu linolensku kiselinu(CLA) koja ima snažno antikancerogeno delovanje.
Svi ti važni hranljivi sastojci nestaju industrijskom preradom i pasterizacijom...eh, taj savremeni "sterilni svet"...
-
P.S.
Ajmo malo o mleku...nova tema...vaša mišljenja i sugestije :D
http://www.pansport.rs/forum/index.php?topic=203895.msg2989195#msg2989195
MLEKO ZA ILI PROTIV ???
-
Uh ovde će pasti fajt... ja ga ne pijem. Vodio sam se ''jenki'' teorijom da smo jedina bića na planeti koja i kad odrastu piju mleko i to mleko druge vrste, te nam ustvari i nije potrebno. Kasnije sam našao i kontra teoriju. Mislim da mleko u umerenim količinama ne smeta. Opet, ko ga ne pije , ne propušta ništa spektakularno. Osim ukusa.
-
...umerenost po pitanju unosa mlečne masti...
Da li je isto, recimo, pojesti 50g sira od 40% mm i pojesti 100g sira od 20% mm?!?
:)
-
Kao lekar sam vam 1000 puta rekao, umerenost je osnova svega...nijednu namirnicu ne isključujte prerano...i potpuno...
I kakav "fight"...svi imamo isti cilj..."building better bodies"...tu smo da se na "akademskom nivou" suočavamo i "ukrštamo mišljenja"...jer istina je uvek negde izmeĂ°u... ;D
Bez zalivanja i preterivanja...iskoristimo ono najbolje od mleka i mlečnih proivoda..."zlatna sredina"...
"Ko mleko pije, zlo ne misli"... ;D
-
...umerenost po pitanju unosa mlečne masti...
Da li je isto, recimo, pojesti 50g sira od 40% mm i pojesti 100g sira od 20% mm?!?
:)
Hahahahah...ajmo logički SrĂ°ane...100 gr sira ima sigurno duplo više proteina od 50 gr sira...a mlečna mast( ako je ima previše, tj. 40%) vodi u propast...duplo više masti,duplo manje proteina... ;)
-
Pa, da, znam da nije isto što se proteina tiče...
Ali, ako se gleda u odnosu na mm?!?
:)
-
Više masti,više kalorijske "slasti"...sve u svemu, bez preterivanja sa mlečnom mašću...tj. sa procentom mlečne masti...nastavi sa ellom,i po koja čaša mleka i jogurta dnevno, neće imati negativan uticaj na "tvoju dijetu" i na napore za savršenom linijom ;)
-
Pa, to i radim...
:D
Moja dijeta se sada svodi na što više složenih UH na dan...
:D
-
8)
-
Piletina i sir...meso i mleko... ;D
-
Piletina i sir...meso i mleko... ;D
Da su mi po 10 ovakvih :D