Pansport Forum
Ishrana => Zdrava ishrana => Temu započeo: Slavisa Stojic Oktobar 03, 2014, 11:00:36 pre podne
-
Važni hranljivi sastojci mleka nestaju industrijskom preradom, pa se najzdravijim smatra sirovo mleko zdravih krava koje slobodno pasu travu po pašnjacima i kojima se u ishranu ne dodaju koncentrati, hormoni rasta i antibiotici.
Mleko je prva, izvorna i iskonska ljudska hrana i možda je upravo to razlog zbog koga ova namirnica pobuĂ°uje snažna osećanja i izaziva žestoke rasprave.
(http://www.igreklik.com/slike/images/06979558299227629749_thumb.jpg) (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=06979558299227629749.jpg)
Da li je mleko pogodna hrana za čoveka?
Pitanje je vrlo složeno i nema jednostavnog odgovora, jer postoje mnoge vrste mleka, od kojih svako ima svoju ispovest.
Tako postoje majčino, kravlje, kozije, ovčije, kobilje, magareće, ekološko, pasterizovano, homogenizovano, obrano, poluobrano, punomasno i spisak se nastavlja. Tu su onda još i mlečni proizvodi, domaći, industrijski, dobijeni fermentacijom, zgrušavanjem, zrenjem itd.
U našoj kulturi je najzastupljenije kravlje mleko.
Polazno stanoviše je da je mleko dobra i zdrava hrana, ali brojni alternativni pravci savetuju da ga izbegavamo ili čak potpuno izbacimo iz ishrane.
U poslednje vreme dolaze trendovi sa zapada, gde su sve popularniji raw milk (sirovo mleko) i real milk (pravo mleko) pa je i potražnja sve veća za svežim domaćim neobraĂ°enim mlekom koje se može nabaviti od "farmera", sa farmi krava ili koza.
Ali treba znati da sirovo mleko i pravo mleko nisu isto. Sirovo mleko znači da ono nije industrijski obraĂ°ivano - pasterizovano i homogenizovano, ali nam ne govori ništa o tome kako se ta životinja koja daje mleko hrani. Pravo mleko dolazi od krava koje slobodno pasu travu po pašnjacima i kojima se u ishranu ne dodaju koncentrati, hormoni rasta i antibiotici. Takvo pravo mleko je tada najkorisnije sirovo jer proces pasterizacije uništava njegova korisna svojstva.
Pravo mleko je izvanredan izvor nutrijenata i vrlo važnih korisnih bakterija kao što su laktobakterije, za koje danas znamo da igraju presudnu ulogu u jačanju imuniteta i zaštiti organizma od raznih bolesti.
Pravo mleko je takoĂ°e odličan izvor vitamina, minerala i enzima i sadrži proteine visoke biološke vrednosti i masnoće koje su osnovne gradivne materije za naše telo.
MeĂ°utim, pasterizacija mleka potpuno menja njegovu strukturu pa se tako, na primer kalcijum, za koji verujemo da ga dobijamo iz mleka, prema nekim istraživanjima zapravo uopšte ne može apsorbovati bez enzima fosfataze, koji se deaktivira u procesu pasterizacije. Pasterizacija, tj. zagrevanje na visokim temperaturama takoĂ°e deaktivira sve važne enzime, ubija korisne laktobakterije i uništava brojne druge hranljive komponente. Zatim, visoka temperatura, a posebno naglo zagrevanje, potpuno menja strukturu kazeina( i drugih mlečnih proteina, globulini) koji postaje vrlo težak za varenje pa i potencijalno štetan...
Posledice pasterizacije
MeĂ°u ostalim, pojedina naučna istraživanja pokazuju da se tokom procesa pasterizacije u mleku uništava veći deo vitamina B6, B12, tiamina(vitamin B1), folne kiseline, vitamina C i D.
Uništava se i enzim lipaza potreban za razgradnju masnoće iz mleka, a proteini mleka menjaju svoju strukturu, što može dovesti do alergija kod dece i odraslih.
Laktoza (mlečni šećer) se pasterizacijom pretvara u betalaktozu koja brže podiže šećer u krvi što, pak, može dovesti do prekomerne telesne težine.
Uništava se i četvrtina joda iz mleka koji nam je neophodan za sintezu hormona štitne žlezde. Pasterizacijom slabe i prirodna antibakterijska svojstva mleka - ono postaje lako "dostupno" za loše bakterije. Istraživanja su konzumiranje pasterizovanog mleka povezala sa povećanim rizikom od razvoja nekih bolesti, na primer dijabetesa tipa 1. Naime, naučnici su u pasterizovanom mleku pronašli protein koji je možda „okidač" autoimune reakcije kojom se uništavaju ćelije zadužene za proizvodnju insulina.
Mnogi se boje sirovog mleka zbog mogućeg mikrobiološkog zagaĂ°enja. Naravno, ne treba svako mleko piti sirovo. Ali ako uspete da naĂ°ete pouzdan izvor svežeg sirovog mleka krava koje se hrane na pašnjacima - zagaĂ°enja ne treba da se bojite.
Naime, pravo mleko ima "sopstveni imuni sistem", svoj ugraĂ°eni zaštitni mehanizam. Sveže mleko krave, ovce ili koze tako sadrži višestruke, prirodne, bioaktivne komponente, poput makrofaga, leukocita i antitela, koje ubijaju strane bakterije. Za sprečavanje prodora stranih bakterija kroz želudac i creva brinu se, pak, polisaharidi, oligosaharidi, mucini( normalna želudačna flora)... Osim toga, u takvom mleku se nalaze korisne bakterije laktobacili i bifidus, bifidus faktor i B12 vezni protein. Sve te komponente su prisutne i u majčinom mleku, koje je najsigurnija hrana za dete.
Ti sastojci se prilikom pasterizovanja uništavaju.
Dakle, ako ostavimo pravo mleko na sobnoj temperaturi, ono se neće pokvariti, nego će se ukiseliti, tj. dobićemo kiselo mleko, što je prirodan način produžavanja trajnosti mleka. To će se dogoditi zato što korisne bakterije iz sirovog mleka drže pod kontrolom množenje onih loših. Ali pasterizovano mleko nema korisnih bakterija koje bi ga čuvale od truljenja, jer su one uništene pasterizacijom pa se takvo mleko ne može ukiseliti, nego samo pokvariti.
Svako industrijski preraĂ°eno mleko je pasterizovano, čak i ono koje se naziva svežim.
Razlika izmeĂ°u svežeg i trajnog mleka jeste u temperaturi i vremenu kojem se mleko izlaže tokom pasterizacije. Sveže mleko se zagreva na 60 do 70 °C najčešće 30 minuta, a trajno mleko se naglo zagreva na temperature iznad 130 °C, što mu dodatno produžava rok trajanja. Sa pasterizacijom se počelo dvadesetih godina prošlog veka, u razdoblju kad je tuberkuloza bila česta, kao i druge zarazne bolesti prouzrokovane lošim zdravstvenim stanjem životinja i lošim higijenskim uslovima i metodama proizvodnje.
MLEKO ZA ILI PROTIV ?
Vaš sud?
-
Za :)
-
Ja sam za mleko, ima doosta dobrih stvari u njemu, a te neke lose koje mogu da budu, pa zar ih nema u svemu? I to mnoogo gorih. Mislim da mleko nije zlo, nego nas prijatelj :)
-
Nemamo svi dovoljno novca za vrhunsku suplementaciju...ali tu je naš "brat" kazein..."sirasti protein"... ;D
Kazein je osnovni protein mleka koji čini 80% svih njegovih proteina, ostatak su proteini surutke koji čine 20%.
Mleko sadrži oko 3-3,5% (30-35 g/l) proteina što čini oko 28% suve materije.
Naziv kazein potiče od latinske reči "caseus" što znači sir, jer se "zgrušavanjem"(koagulacijom) kazeina omogućava proizvodnja sira i predstavlja osnovni protein u njemu.
Kazein je najvažniji protein mleka ne samo zato što je u najvećem procentu zastupljen već i zbog njegovih tehnoloških osobina (proizvodnja sira, mlečno – kiselih proizvoda)
Kazein je kompletan protein jer sadrži sve aminokiseline koje ulaze u sastav proteina....tj. sve esencijalne amino kiseline koje naše telo ne može samo da proizvede...tj. fenilalanin, valin, treonin, triptofan, izoleucin, metionin, leucin, lizin i histidin ;D
Kazein sadrži relativno velike količine glutaminske kiseline i prolina, pored toga sadrži i znatne količine leucina, lizina, valina i asparaginske kiseline...u tebraaaaa...glutamin i BCAA...i to prirodno ;D
Pijem mleko, jedem sira, niko ne sme da me dira ;D
-
Haha, to care!! :D
-
Meni svaki dan na meniju, mleko jogurt mladi sir, pa sta mi fali <3 Sa sirom do penzije :D Pa i u penziji :D
-
Popijem oko litru mleka za nedelju dana.
Pijem ga ako večeram posle večere; čašu mleka i Ela sir, pa u krevet...
:)
-
Na cemu su odrasli nase dede babe, ocevi majke ? Naravno da je mleko bilo osnova svega.. cak direktno od krave sirovo..bez preradjivanja,pa sta im fali ? Pa i mi tu nase generacije do 90tog..sve posle je otislo u vetar :D Ja kad sam bio klinac, namazem posle skole margarin na hleb, aleva paprika preko, popijem mleko i ceo dan igram basket, to je odrastanje, a ne sada teletabisi pored fejsbuka, mrzi ih da odu da se ispiskaju. Sve ce vise biti nakaradne debilne debele dece kako vreme prolazi ! Za dorucak jedu cokolade, za rucak cips, za veceru smoki i bice zdrav, da da.
-
Amerikanci to rade godinama, pa šta im fali...
xD
-
Gledao sam prosle godine dokumentarac radjen u Engleskoj gde su ispitanici jeli mladi sir 0-5% mm godinu dana. Znaci svaki dan su bili u obavezi da ga jedu 1-2 puta dnevno po 200-350g. Smatrali su da posni sirevi preko stolice izbacuju nasu telesnu mast. Za celu godinu, ispitanici su dostavljali naucnicima svoju stolicu. Oni su dalje iz nje ''vadili'' mast koju su posni sirevi izbacivali. Zakljuceno je da za godinu dana ovakvom ishranom, 2-5kg mast se izbaci iz naseg organizma. Koliko masti cete gubiti zavisi od vise faktora.
Samo prenosim sta sam gledao.
-
Popijem oko litru mleka za nedelju dana.
Pijem ga ako večeram posle večere; čašu mleka i Ela sir, pa u krevet...
:)
Ja litar dnevno pijem..
-
Ja litar dnevno pijem..
Odma' u glavu. :D
-
Eh...
Savremeni čovek i njegova potreba za sterilnošću...
Ipak neke stvari treba ostaviti takve kakvim jesu i ne narušavati prirodni balans mikro i makronutrijenata, "normalnu floru" hrane...
Priroda je već neke stvari udesila...
Da, ima istine u tome da mleko ima više kalcijuma i fosfora nego što nam je potrebno, pogotovu u slučaju "zamene majčinog mleka", ali pomenuću i epidemiju osteoporoze i osteomalacije( simptom nedostatka vitamina D kod odraslih)...nema to samo veze sa involutivnim hormonskim promenama vezano za klimakterijum oba pola, već to ima veze i sa načinom ishrane...
Ne odbacujmo nijednu namirnicu olako...rešenja uvek ima...
-
Mada ovde, neke namirnice se lako odbacuju, a neke još lakše...
:D
-
SrĂ°ane...neke namirnice to i nisu, već surogati hranljivosti... pogotovu ako misliš na "junk food", proizvode od belog brašna, slatkiše, grickalice, "žrtve" prženja na ulju, ili namirnice obogaćene "prostim šećerima"...dakle, razlika postoji, nisu sve namirnice iste...tj. neke to i nisu..."spolja gladac, iznutra jadac"...
-
Ma, znam...
:)
Što se mora, nije teško, a prema ostatku treba biti umeren...
:)
-
što se tiče mleka i mlečnih proizvoda, ono što sam potvrdila više puta je da utiče loše na kožu, i da mi se koža pročisti uvek kad ih izbacim ili znatno smanjim.
Ja pijem uglavnom jogurt ili mleko koje dodajem u kafu, ali mleko mi uvek stvara neku težinu u stomaku i bez njega bi mi bilo bolje, sigurna sam, ali obožavam mlečne proizvode :)
mleko bez laktoze, mišljenja?
-
a i ukus je grozan... slatko je jako :)
-
Ja sam probao jednom, jer je cale kupio greskom jogurt bez laktoze. Uzasan ukus, nesto kao pomesano slatko i slano. Ne mogu ni da ga objasnim skroz.
-
Ja litar dnevno pijem..
Odma' u glavu. :D
Sto?? :D
Kosarka i gym, naporni su to treninzi,jede se sve u velikim kolicinima,nema probirivanja, gura se ! :)
-
Od pohovanog jedino sto sam jeo, kod brankovica u pekaru kad stignem kad kad,onu pohovanu piletinu, jebe kevu kolko je dobrar junk :D
-
Bezite vi sa junkovima. 10 dana nista lose nisam pojeo na masi, a vi mi tu spominjete POHOVANO MESO. Slab sam na to. :(
-
Evo jednog zanimljivog teksta o mleku bez laktoze...
Mleko bez laktoze
Posted in Ishrana, Zdravlje by dr Marko Jovašević On August 11, 2013
Postoji dosta razlika izmeĂ°u običnog mleka i mleka bez laktoze. Mleko bez laktoze je mleko sa razgraĂ°enim mlečnim šećerom (laktozom) pomoću enzima laktaze koja se dodaje u procesu proizvodnje. Enzim laktaza, razlaže mlečni šećer laktozu do galaktoze koji naš organizam apsorbuje preko digestivnog trakta. Ljudi koji su netolerantni na laktozu (uglavnom imaju manjka laktaze) imaju gastrointestinalne tegobe kada konzumiraju mlečne proizvode koji sadrže laktozu. Laktaza koja se ubacuje u mleko bez laktoze stvara slaĂ°i ukus mleka.
Razlika u ukusu
Rekli smo da je mleko bez laktoze slaĂ°e od običnog mleka. Razlog tome je što je mlečni šećer, kod mleka bez laktoze, podeljen na proste šećere galaktozu i glukozu. Prosti šećeri imaju slaĂ°i ukus od složenih šećera.
Sprečava pojavu grčeva u stomaku
Mleko sadrži dosta hranljivih materija, vitamina i minerala koji su neophodni za svakodnevno funkcionisanje. Kod osoba koje su netolerantne na laktozu kravlje mleko može izazvati probleme sa varenjem i stvaranje grčeva kod beba i kod odraslih, meĂ°utim zamenom sa mlekom bez laktoze ti problemi prestaju. A ono što je najbitnije organizam će i dalje dobijati iste hranljive sastojke iz mleka.
Moja Kravica mleko bez laktoze
Više od polovine ljudi u našem regionu je u odreĂ°enoj meri netolerantno na laktozu. Za sve Vas koji ste prepoznali gore navedene simptome ( problemi sa varenjem, bol u stomaku, grčevi … ) dobra vest je da kod nas na tržištu postoji Imlekov proizvod Moja Kravica mleko bez laktoze. Moja Kravica mleko bez laktoze je lako svarljivo. Ono sadrži obilje vitamina i kalcijuma koji su neophodni svakom organizmu, a odsustvo laktoze učiniće da ponovo uživate u svim blagodetima mleka sa osmehom na licu. Pored mleka, tu je i jogurt kao i čokoladno mleko bez laktoze. Moja Kravica jogurt bez laktoze je lak za varenje i omogućava da uživate u svim blagotvornim dejstvima jogurta, bez pratećih tegoba.
Nutritivne prednosti
Vitamini i minerali, pogotovo kalcijum koji se nalazi u mleku bez laktoze su važni za kosti i zube, ali i jako bitan faktor u izgradnji mišića i u ćelijskim aktivnostima. Mleko bez laktoze sadrži apsolutno identične osobine, kao i hranljive materije koje se nalaze i u mleku koje sadrži laktozu. Samim tim i proteini mleka su apsolutno isti. Ako ste inače alergični na proteine kravljeg mleka, nemojte piti ni mleko bez laktoze jer i ono sadrži identične proteine mleka.
Mleko bez laktoze ima prirodno svojstvo promene boje do svetlo oker koje ne utiče na ispravnost mleka!