Pansport Forum
Saveti lekara => Ostala pitanja iz oblasti medicine => Temu započeo: Slavisa Stojic Novembar 29, 2014, 12:50:55 posle podne
-
Metabolički sindrom
Metabolički sindrom, nazvan još i sindrom insulinske rezistencije ili sindrom X, nije bolest već grupa karakteristika koje zajedno povećavaju rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 i bolesti srca. Ove karakteristike obuhvataju gojaznost, visoki krvni pritisak, povišene nivoe šećera u krvi i visoke trigliceride (masne supstance u krvi). Održavanje telesne težine, šećera u krvi i nivoa holesterola i triglicerida pod kontrolom doprinosi dužem životu i smanjuje rizik od infarkta srca i moždanog udara(šloga).
Postoje kontraverzna mišljenja o tome da li karakteristike metaboličkog sindroma garantuju klasifikaciju poremećaja kao "sindroma". Dijagnoza metaboličkog sindroma čini se da ne predstavlja veći rizik od pojave dijabetesa tipa 2 ili srčane bolesti veći od rizika usled pojedinih karakteristika. Pored toga, tretman metaboličkog sindroma se ne razlikuje od tretmana svake pojedine karakteristike.
(http://i.imgur.com/NR4hM2Ws.jpg) (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=58870495195473599278.jpg&file_imgur=NR4hM2W.jpg)
ŠTA JE METABOLIČKI SINDROM? — Metabolički sindrom je grupa karakteristika. Ne morate da imate sve karakteristike da biste imali metabolički sindrom. MeĂ°utim, osoba sa jednom karakteristikom verovatno ima i ostale. Većina eksperata definiše metabolički sindrom kao prisustvo tri ili više karakteristika:
-Gojaznost, naročito u predelu stomaka (definisana od strane nekih drupa kao obim struka veći od 94 do 102 cm kod muškaraca i 80 cm kod žena)
-Loš nivo glukoze prilikom gladovanja (nivo šećera u krvi u gladovanju 100 do 125 mg/dL (5.6 do 7 mmol/L)
-Povišen krvni pritisak (130/85 ili viši), ili upotreba lekova protiv visokog krvnog pritiska
-Povišeni nivoi triglicerida u gladovanju (viši od 150 do 180 mg/dL ili 1.7 mmol/L) i/ili smanjen HDL holesterol (manji od 40 mg/dL ili 1 mmol/L muškarce i 50 mg/dL ili 1.3 mmol/L za žene), ili ako koristite lekove protiv visokih triglicerida ili niskog HDL holesterola
KOLIKO JE ČEST METABOLIČKI SINDROM? — Metabolički sindrom je sve češća pojava. U jednoj studiji sprovedenoj 1999. i 2002. kod više od 34 % učesnika otkriven je metabolički sindrom. Ovaj broj je značajno veći od dobijenog u sličnoj studiji sprovedenoj izmeĂ°u 1988. i 1994., u kojoj je otkriven kod 22 posto učesnika.
Za sledeće faktore se smatra da povećavaju rizik od pojave metaboličkog sindroma:
-Prevelika telesna težina (indeks telesne mase 25 kg/m2 ili veći)
-Menopauza (kod žena)
-Starost
-Pušenje
-Ishrana bogata prostim ugljenim hidratima
-Nedostatak fizičke aktivnosti
-Porodična istorija dijabetesa ili metaboličkog sindroma
-Zdravstveni rizici povezani sa metaboličkim sindromom
Dijabetes — Dijabetes tipa 2 se češće javlja kod osoba sa metaboličkim sindromom. Zdrave promene načina života kao što su gubitak težine i vežbanje mogu da pomognu u redukciji rizika od pojave dijabetesa tipa 2.
Kardiovaskularna bolest — Osobe sa metaboličkim sindromom imaju povišen rizik od razvoja kardiovaskularne bolesti. Kardiovaskularna bolest podrazumeva bolest koronarnih arterija (nakupalje masnih naslaga unutar krvnih sudova srca), cerebrovaskularnu bolest (nakupljanje masnih naslaga unutar krvnih sudova koji sprovode krvi u mozak) i visoki krvni pritisak. Kardiovaskularna bolest može da dovede do srčanog i moždanog udara ili angine (bola u grudima).
DIJAGNOZA METABOLIČKOG SINDROMA — Metabolički sindrom se dijagnostikuje fizikalnim pregledom i merenjem šećera, holesterola i triglicerida u krvi u stanju gladovanja (pre doručka).
LEČENJE METABOLIČKOG SINDROMA — Cilj tretmana metaboličkog sindroma je:
-Redukcija ili eliminacija osnovnih problema (npr gojaznosti, nedostatak aktivnosti) gubitkom težine ili pojačanom aktivnošću
-Tretman kardiovaskularnih faktora rizika kao što su visoki krvni pritisak i holesterol, ako ti problemi i dalje postoje i nakon započetog programa fizičke aktivnosti.
-Gubitak težine — Tretman metaboličkog sindroma obično obuhvata gubitak težine i pojačanu fizičku aktivnosti. Ishrana treba da bude siromašna mastima i holesterolom.
-Redukcija rizika povezanih sa metaboličkim sindromom može da se postigne pomoću nekoliko dijetarnih pristupa:
Mediteranski način ishrane je bogat voćem, povrćem, koštunjavim plodovima, integralnim žitaricama i maslinovim uljem. Ovakav način ishrane može da pomogne u redukciji težine, krvnog pritiska, lipida i poboljšavanju znakova insulinske rezistencije.
DASH (Dijetarni pristup zaustavljanju hipertenzije) dijeta može da redukuje krvni pritisak, težinu i nivoe lipida i glukoze u gladovanju. DASH dijata ne dozvoljava unos više od 2400 mg natrijuma dnevno, podrazumeva četiri do pet obroka u toku dana, uz dosta voća povrća, dodatkom mlečnih proizvoda sa malim sadržajem masti, a sva hrana ne sme da ima više od 25 procenata ukupnih masti po obroku.
Vežbanje — Fizička aktivnost može da pomogne u gubitku težine i redukciji obima stomaka, naročito kod žena. Trenutno se preporučuje barem 30 minuta umerene fizičke aktivnosti kao što je šetnja, svakog dana u nedelji.
Uklanjanje abdominalne masti liposukcijom ne poboljšava osetljivost na insulin, niti redukuje rizik od kardiovaskularne bolesti.
-Redukcija rizika od nastanka dijabetesa tipa — Gubitak težine (ako je težina prevelika ili ste gojazni) i fizička aktivnost mogu da smanje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2.
-Redukcija holesterola — Visoki nivoi LDL (lošeg) holesterola povećavaju rizik od bolesti koronarnih arterija. Kod osoba sa metaboličkim sindromom preporučuje se LDL nivo manji od 80 do 100 mg/dL.
Ako dijeta i fizička aktivnost ne redukuju LDL nivoe adekvatno preporučuje se upotreba lekova.
-Redukcija krvnog pritiska — Održavanje zdravog krvnog pritiska je značajan cilj, naročito kod osoba sa metaboličkim sindromom.
Po pitanju regulacije krvnog pritiska, smernice...
Visok krvni pritisak je BP viši od 140/90 mmHg
Prehipertenzija je BP viši od 120 do 139/80 do 89 mmHg.
Nema preporuka koje se odnose na početak tretmana krvnog pritiska osoba sa metaboličkim sindromom, iako mnogi stručnjaci preporučuju tretman kada je krvni pritisak viši od 130/80 mmHg.
Ako dijeta i fizička aktivnost ne redukuju krvni pritisak adekvatno preporučuje se jedan ili više lekova.
Ostavljanje cigareta — Pušenje cigareta značajno povećava rizik od bolest koronarnih arterija, kao i drugih bolesti. Ostavljanje pušenja se najsnažnije preporučuje.
-
Postovani, pre nekoliko meseci mi je slucajno otkrivena insulinska rezistencija. Htela bih da se posavetujem sa nekim, pa me interesuje da li je forum jos uvek aktivan. hvala.
-
Postovani, pre nekoliko meseci mi je slucajno otkrivena insulinska rezistencija. Htela bih da se posavetujem sa nekim, pa me interesuje da li je forum jos uvek aktivan. hvala.
Kao što vidite Forum je i dalje aktivan...
Koliko imate godina? Visina, težina? Višak kilograma? Obim struka? Redovno ste fizički aktivni? Pušenje?
Kakva vam je ishrana?
Porodična predispozicija za dijabetes tip 2, povišen krvni pritisak...?
Hormonski poremećaji? Policistični jajnici?
Problemi sa krvnim pritiskom?
Pri zadnjem lab. nalazu krvi i urina...kolike su bile vrednosti glikemije? Triglicerida? Ukupnog holesterola? LDL? HDL?
Pratite redovno glikemiju? RaĂ°en OGGT (ORALNI GLUKOZA TOLERANS TEST) ?
RaĂ°en glikozilirani hemoglobin...HbA1c test ? Dobijena vrednost?
Uzimate neke lekove? Suplementi?
-
Šta nam valja činiti...
- redovna fizička aktivnost- naravno, fizičku aktivnost bi trebalo prilagoditi uzrastu, stanju kardio-vaskularnog i loko-motornog sistema...(za aktivnu populaciju, ako nema kontraindikacija; preporuke - intenzivan kardio, idealno - hiit, sprintevi, kao i trening sa opterećenjem - 70-85% od 1 RM) - redovnim treningom (aktivnosti srednjeg do visokog intenziteta), mi regulišemo i mehanizme u mišićima koji su zaduženi za insulinsko signaliziranje i te promene su trajne.
- recite ne junk-food-u, belom brašnu, jedite sveže povrće (sa akcentom na tamno zeleno i lisnato povrće, kao i bobičasto voće - jagode, kupine, maline), bez voćnih obroka (po koja voćka izmeĂ°u obroka poželjna, veličina porcije ne veća od onoga što može da stane u šaku - limun, kivi, grejp, jabuke, kasije, breskve…), ne davite se u žitaricama (bez dijet integralnih keksića, koji u većini slučajeva imaju previše šećera, dobar izbor po pitanju žitarica su heljda, kinoa, ovas...) Uz krompir i pirinač dodajte i vlakna)
- unosite dovoljno zdravih masti – hladno ceĂ°eno maslinovo ulje, kokosovo ulje, maslac, riblje ulje, orašasti plodovi (orasi, badem, lešnik, kikiriki, pistaći), riba (skuša, sardina, haringa, losos, pastrmka...), obavezna suplementacija omega-3 esencijalnim masnim kiselinama
- striktno izbacite trans masti - štetnost trans masti se ogleda u tome što sprečavaju apsporpciju esencijalnih masnih kiselina (omega-3 i omega-6), a istovremeno i "zamenjuju" mesta esencijalnim masnim kiselinama u ćelijskoj membrani, tako da menjaju njenu propustljivost. Sve to onemogućava normalan transport glukoze u ćelije i na taj način dolazi do insulinske rezistencije. Recite ne margarinu, ne kupujte proizvode koje u svom sastavu imaju delimično ili potpuno hidrogenizovanu biljnu mast (ulje), ne pržite na ulju, ne koristite jestivo suncokretovo ulje i indutrijski preraĂ°ena ulja (samo hladno ceĂ°eno).
- rotirajte unos hidrata. Rotacije hidratima su idealan pristup u fazi skidanja masnih naslaga sa ciljem povećanja osetljivosti na insulin. Isto važi i za low-carb i keto dijetu.
- suplementi koji mogu pomoći - hrom-pikolinat, alfa - lipoinska kiselina, ALA (ne treba je brkati sa esencijalnom omega-3, alfa linoleinskom kiselinom, ista skraćenica), vitamini B-grupe, omega-3, cimet, vitamin D3, magnezijum (u formi citrata, aspartata, glicinata).
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/klju-vaeg-uspeha-poveajte-osetljivost-na-insulin.html
-
Dakle, evo trudicu se da sto krace objasnim. Sa 16 ili 17 godina su mi prepisani Diane 35 zbog policisticnih jajnika, i pila sam ih narednih 20 godina. Uprkos kontroverzama, meni su te pilule jako prijale i apsolutno nikakvih losih efekata nisam imala. Sada imam 38 godina, htela sam bebu, te sam otisla pre godinu dana kod lekara opste prakse samo da se konsultuem da li mogu tek tako da prestanem da ih uzimam ili je potreban neki med. nadzor. Ona me je uputila endokrinologu i posle vise meseci kada sam dosla na red, endokr. me posalje na ogtt test (to je valjda protokol). Na testu se ustavnovi insulinska rezistencija i intolerancija na glukozu sa sledcim vrednostima : 0h 4,5 30min 6,6, 1h 7,7 1,5h 8,2 i 2h 8,3. Ostali rezultati : Insulin 10,5; InsulinskaAt 45,9; C-peptid 49,6 Hromogranin-a 67,4, gastrin 82,7. Ovo je radjeno u oktobru 2015, u novembru holesterol 6,14 trigliceridi 1,08, HDL2,35 LDL 3,30. Tada mi je jutarnja glukoza bila 5, 64, sto je cini mi se prilicno visoko. U decembru sam uradila HgAc1 u privatnoj lab, rezulatat 5,1%. Ovog meseca sam uradila i polne hormone, dva meseca nakon prestanka uzimanja pilula, i sve je fererentno osim estradiola koji je ispod donje granice. Visoka sam 178 i sada imam oko 76 kg, sto je najvise sto sam imala u zivotu. Moja masa je pre ovoga bila oko 70 i nize, s tim da sam se za godinu i po dana ugojila od kada mi je mama umrla. Za optrilike nesto vise od godinu dana sam dobila tu vecu masu. Pre toga sam uredno posecivla teretanu, i ovo se desilo u toj pauzi i nakon teskog loma sa majkom. Sada opet idem u teretanu, izbacila sam sve slatko (do sada sam umereno jela svu hranu tako da mi ova restrikcija prilicno opterecujuca). Zaboravila sam da kazem da mi je endokrinolog nakon sto su stigli rezultati ogtt prepisala gluformin da pijem. Posto nikad nisam pila lekove, a plasim se padova secera koji mi se sve cesce desavaju, ja lekove nisam pila sve do pre neki dan kad sam pokusala da ubedim sebe da moram verovati lekaru. Nisam sigurn ada cu istrajati sa lekovima, imam neku vrstu anksioznog grca sto ih pijem, i volelal bih da znam da li je moguce regulisati ovo stanje bez toga. Jutra su mi uzasnio teska, pocela sam da drzim bananu pored kreveta koju pojedem pre nego sto ustanem, da bih uopste mogla da ustanem, secer sam prestala da merim jer sam se sva izbola iglicama i to je preraslo u opsesiju. Ukoliko ne jedem 3 i vise sati odmah pocinju vrtoglavice, tada moram da pojedem bilo sta slatko, sto se nikako ne slaze sa ovim da ga ne smem jesti. Zanima me koliko je ovo tesko oboljenje, da je zaista tacno da ne mogu zaceti usled toga kako mi je receno, te stoga lekovi. Da li je reverzibilno ili je sasvim izvesno da cu oboleti od dijabetesa? U mojoj porodici niko nije patio ni od cega slicnog, niti od visokog krvnog pritiska, niti povisenog holesterola. Molim Vas da me posavetujete, jer me ovo sve toliko opterecuje da ne mogu normalno da fukncionisem na dnevnom nivou plaseci se da li cu slucajno prekociti obrok ili pasti na sred ulice i slicno. Hvala najlepse.
Inace, ja jedem tzv domacu hranu dakle meso jaja, sarme, zelene i paradajz salate, beli hleb inace ne volim, ali je problem sto je i tzv itegralni hleb verovatno pun secera. Ne volim nikakve grickalice. Od egzoticnijih namirnica povremeno jedem lososa i avokado.
-
Molim bez panike...pre nego krenemo u bilo kakvo komentarisanje stanja, ukratko o nekim osnovnim pojmovima...
Većina žena koja ima sindrom policističnih jajnika ima neki nivo insulinske rezistencije, čak i ako nisu gojazne. Tretman obično podrazumeva farmakološku terapiju ("lekovi za šećer" i hormonska terapija...ukoliko postoje realne indikacije) koju treba da prate prvenstveno neophodne promene životnog stila – zdrava ishrana i redovna fizička aktivost( već date preporuke). Kod gojaznih žena, redukcija telesne mase od samo 10% može značajno popraviti opšte stanje.
Koncentracija glukoze u krvi regulisana je lučenjem hormona: insulina, glukagona, hormona rasta, tiroksina, adrenalina. Normalne vrednosti glikemije ujutru našte (nagladno) su od 3,9-6,1 mmol/l. U uslovima šoka, gladovanja ili stresa, dejstvom adrenalina, ACTH, glikokortikoida i tiroksina, dolazi do porasta koncentracije glukoze. Njen porast kod dijabetes melitusa je posledica nedovoljnog delovanja insulina...kao i "uznapredovale" insulinske rezistencije...
Hiperglikemiju srećemo kod:
1. pojačanog lučenja adrenalina:
• teške opekotine,
• feohromocitoma,
• šoka,
• stresa,
2. pojačanog lučenja hormona rasta:
• gigantizam,
• akromegalija,
3. pojačanog lučenja tiroksina:
• hipertireoza,
4. nedostatka insulina:
• akutni i hronični pankreatitis,
• karcinom pankreasa.
Na koncentraciju glukoze u krvi mogu da utiču i mnogi lekovi. Tako, do hiperglikemije može doći zbog primene: acetzolamida, adrenalina, aluminijum nikotinata, ACTH, L-arginina, izoniazida, etionamida, litijum karbonata, morfina, kofeina, hlortalidona, klopramida, kortikosteroida, dekstrana, dekstrotiroksina, diazoksida, estrogena, imipramina, nikotinske kiseline, indometacina, nitrofurantoina, paraldehida, fenolftaleina, fizostigmina, kvinetazona, defenilhidantoina, furosemida( lasix), kao i zbog pankreatektomije. A i neke od hormonskih "kombinacija" u tretmanu PCOS, takoĂ°e pokazuju moguć uticaj i na "oseljivost na insulin", kao i "aktivnost insulina"( Diane 35 - estrogeni plus antiadrogeni)...
http://press.endocrine.org/doi/abs/10.1210/jc.2003-030328
Test opterećenja glukozom
DIJAGNOSTIKA dijabetesa započinje odreĂ°ivanjem jutarnje glikemije našte, koje se radi najmanje osam časova nakon poslednjeg obroka. Šećerna bolest( dijbetes) se dijagnostikuje kada koncentracije glukoze u krvi natašte, merene dva različita dana, iznose 7,0 mmol/L (126 mg/dl) ili više i tada nije potrebno raditi OGTT. U slučaju da se izmeri izmeĂ°u 6 i 7 mmol/L, potrebno je uraditi dodatnu dijagnostiku kao što je OGTT.
Važno je da za izvoĂ°enje OGTT pacijent bude pravilno pripremljen:
1. pre testa osoba treba da obavlja uobičajene fizičke aktivnosti,
2. da je na uobičajenoj ishrani,
3. po mogućnosti prekinuti sa terapijom kortikosteroidima ili diureticima,
4. test se ne izvodi u vreme teških bolesti, infekcija ili trauma,
5. test se ne izvodi 3 dana pre i 3 dana posle menstruacije,
6. pre testa osoba treba da gladuje najmanje 10 sati, a najviše 16 sati,
7. osoba ne sme da puši, pije i jede za vreme izvoĂ°enja testa,
8. u toku izvoĂ°enja testa osoba mora da se odmara,
9. izvoĂ°enje testa počinje ujutro uzimanjem prvog uzorka krvi.
Normalna tolerancija glukoze - uredan nalaz je ukoliko je glikemija našte (koja se utvrĂ°uje prvim vaĂ°enjem krvi) manja od 6,1 mmola/L, a u drugom testu( OGTT) nakon 120 minuta manja od 7,8 mmola/L. Ukoliko je vrednost glikemije našte veća od 6,1 mmol/L ali manja od 7 mmola/L ,radi se o obliku "predijabetesa" - povišenoj glikemiji našte. Ukoliko u 120 minutu OGTT glikemija bude veća od 7,8 a manja od 11,1 mmola/L radi se o smanjenoj podnošljivosti glukoze( rezistencija) ili predijabetesu. Ako je vrednost u 120 minutu testa veća od 11,1 mmola/L radi se o šećernoj bolesti.
Sledeći faktori mogu uticati na rezultat OGTT:
1. Pušenje povećava nivo glukoze.
2. Neadekvatna dijeta pre testiranja može smanjiti toleranciju ugljenih hidrata i dovesti do â€lažnog’ dijabetesa.
3. Infektivne bolesti i različiti operativni zahvati mogu uticati na rezultate OGTT.
4. Endokrinološke bolesti, hipotireoza i hipertireoza, bolesti hipofize, hiperfunkcija kore nadbubrežnih žlezda i feohromocitom mogu dovesti do â€nenormalnog’ nalaza OGTT.
5. Neki lekovi mogu smanjiti toleranciju glukoze (insulin, oralni hipoglikemici, salicilati, tiazidni diuretici, oralna kontraceptivna sredstva, estrogeni, litijum).
Glikohemoglobini
Glikolizirani hemoglobini (glikohemoglobini HbA1) se sastoje iz tri frakcije: HbA1a, HbA1b i HbA1c. Hemoglobin HbA1c čini oko 80% ukupnog HbA1. Glikolizacija hemoglobina se odvija kontinuirano u toku života eritrocita i zato je koncentracija HbA1c ili ukupnog HbA1 proporcionalna prosečnom nivou glukoze u krvi u toku 2-3 meseca pre odreĂ°ivanja. Prodirući u eritrocite, glukoza se ireverzibilno veže za hemoglobin i ostaje tako vezana do kraja života eritrocita. Stoga je ovo dobar parametar za praćenje metaboličke kontrole dijabetesa, jer ne zavisi od kratkoročnih promena glikemije. Pri tumačenju rezultata je važno istaći da je HbA1c značajno snižen kod stanja sa skraćenim vekom eritrocita.
Vrednosti se izražavaju u procentima i to kao udeo glikohemoglobina u ukupnom hemoglobinu. Referentne vrednosti glikoliziranog hemoglobina HbA1c se kod većine komercijalnih testova kreću u opsegu od 3,0 do 6,0%. Smatra se da vrednosti HbA1c kod osoba sa dijabetesom do 7,5% ukazuju na dobru regulaciju bolesti.
-
UZ nalaz? Promene na jajnicima? Akne? Pojačana maljavost? Dobitak na težini tokom upotrebe Diane 35?
Da li ste Diane 35 koristili samoinicijativno tako dugo ili...?
Da pojasnimo...
Diane 35 je zapravo specifični kontraceptivni preparat koji je na tržištu već dugo, više od 20 godina i zapravo spada u najstarije kontraceptivne preparate. Njegova osnovna namena zapravo nije kontracepcija nego lečenje posledica hiperandrogenemije (relativnog viška muških polnih hormona) u organizmu žene koja nastaje kao posledica poremećaja u radu jajnika – najčešće kao posledica sindroma policističnih jajnika. Sve se manifestuje pojavom akni postoji uz pojačanu maljavost kao i "masnu kosu". To su najčešće vidljive manifestacije hiperandrogenemije. Diane 35 u svom sastavu umesto gestagena( progesteronske komponente) koji sadrži svaka konvencionalna, kombinovana kontraceptivna tableta sadrži i ciproteron acetat koji ima izrazito antiandrogeno delovanje i zapravo najbrže i najučinikovitije postiže dobre efekte u rešavanju problema akni i zaustavljanju pojačane maljavosti. Za razliku od ostalih modernih gestagena koje sadrže današnji moderni kontraceptivi koji rade to isto samo nešto sporije i koji nemaju praktično nikakav efekat na metabolizam lipida( HDL, LDL...), kao i glukoze, ciproteron acetat može pogoršati njihov metabolizam. Obično terapija sa Diane 35 nije tako hronična...ili se bar koristi prvih 6 meseci do kontrole neprijatnih simptoma "androgena"...
A vezano za upotrebu metformina...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17253562
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17261574
Hm...možda bi se reklo da je upotreba istog "oprvadana"...
Ne bi trebalo potceniti i faktor stresa( u ovom slucaju smrt bliske osobe), uticaj hormonskog statusa, terapije...a i neregulisani ishranu, fizicku neaktivnost...u vasem slucaju...
Molim ispisite vas dnevni meni po obrocima sa pribliznom kolicinom( gramazom namirnica po oborcima), kao i kratak opis dnevnih aktivnosti...
Redovno pracenje glikemije jako bitno...bez stihijskog pristupa resevanju problema, priberite se...u vasem je interesu...bez samoinicijativnog prekrajanja terapijskih protokola...postujte savete lekara specijaliste...
-
Povremeno sam analizirala polne hormone u toku 2 decenije, i ginekolog je rekao da slobodno mogu da nastavim da ih pijem. Nisam dobila na tezini, apsolutno nikakvih negativnig efekata, ukljucujuji i pms. Sada kada ih vise ne pijem jedino sto imam par bubuljica oko usana, ali nista toliko strasno. Ocekivala sam da cu brze mrsati bez pilula, medjutim to se nije dogodiloPoslednji UZ radjen u decmbru pokazuje uredan nalaz. Ujutru jedme obicno kajganu od dva jajeta, paradajz i hleb od heljde, ako ga nadjjem, caj ili balans jogurt, drugih dana mlad kajmak ili sir i cureca prsa, za rucak obicno pecena snicla i salata bez hleba, salat je obicno sveza paprika paradajz, rukola maslinovo ulje i limunov sok, kuvan ili pire rompir zacinjen biberom, kupus i slinco, pilece supe, stvarno ne znam sta da izmislim drugo...Da li ovi nivoi insulinskih at koje sam poslala u prethodnom postu mogu biti trenutni?
Idem 3 puta nedeljno u teretanu, trening srednjeg inteziteta, pola sata obavezni kardio na traci plus vzebe na steperu, sklekovi cucnjevi trbucnjaci, preskakanje vijace, ukupni trajanje po treningu 1h 10 minuta
-
Da li ste navedene nalaze prosledili lekaru specijalisti endokrinologu? Postoji i neke forme smanjene osetljivosti na insulin vezane za autoimune procese, naravno njihova manifestnost postaje izrazena sa vremenom...
Sacekajmo i misljenje dr Tutorova...
-
Na osnovu rezultata ogtt testa endokrinolog mi je prepisala gluformin, prestanak pijenja diane i izbacivanje iz ishrane, citiram: slatko, slatko voce i med. Sto se tice rezultata polnih hormona, kontrola kod istog endokrinologa mi je zakazana za kraj aprila, znam da to tako ide, ali predugo, bas predugo cekam na sve kontrole i zakazivanja, zato sam se i obratila Vama.
-
pozdrav, sada sam video temu...
koliki je obim struka? bokova?
- koliko se krećete tokom dana?
koliko provodite vremena na suncu, vazduhu, prirodi u pokretu?
-
da li ste merili bf%(body fat - telesne masnoće%)?
- koliko ste opušteni/napeti tokom dana i u životu?
- da li je policistizam prisutan i sada ili ima poboljšanja u proteklim godinama?
-
Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
-
Upoznajte se pravilnim odabirom namirnica – čuvena dilema šta je zdravo, a šta ne?!
Najkraće, recite ODLUČNO NE – slatkišima, grickalicama, „kupovnim sokovima“( bez obzira na uverljivu etikeciju prirodnosti), junk-food specijalitetima( „brza hrana“), mesnim preraĂ°evinama, suvomesnatim proizvodima, zejtinu( rafinisanim uljima, „prženju na ulju“), margarinu, svim proizvodima od belog brašna…uopšteno rečeno, vaš najveći problem je industrijski preraĂ°ena hrana.
Upoznajte se sa nutritivnom vrednošću namirnica!
Sve namirnice koje imamo na trpezi predstavljaju zapravo „mešavine“ mikro( vitamini, minerali ) i makronutrijenata( proteini, ugljeni hidrati, masti, vlakna), a naravno, tu su i razne druge supstance sa većom ili manjom koristi( antioksidansi…), tj. štetom ( aditivi, konzervansi, pojačivači ukusa i sl.) po naše zdravlje. Dakle, opet naglašavamo – industrijski preraĂ°ena hrana je naš najveći neprijatelj!
Upoznajte se sa tim koliko vaše parče mesa ima proteina na 100 gr…koliko ugljenih hidrata ima na 100 gr pirinča( mereno pre kuvanja)…koliko jedno jaje ima proteina, a koliko masti…koliko masti ima na 100 gr kikirikija…i sl.
http://nutritiondata.self.com/
Naučite šta se zapravo računa – npr. kod proteina su nam u prvom planu proteini životinjskog porekla( meso, sir, jaja, riba…), kod ugljenih hidrata moramo imati uvid u udeo svarljivih hidrata( skrob…prosti hidrati) i vlakana( nesvarljivi ugljeni hidrati).
Upoznajte se sa osnovnim terminima…
Proteini visoke biološke vrednosti( meso, sir, jaja, riba…whey…), složeni ugljeni hidrati( skrob – pirinač, krompir…proizvodi od celog zrna žitarica – „integralno“, ovsene pahuljice), prosti ugljeni hidrati( voće, med, beli šećer, dekstroza…), vlakna( zelena salata, kupus, brokoli, paradjz…), zdrave masti( kikiriki, orasi, badem, extra virgin maslinovo ulje, riblje ulje, kokosovo ulje...)
Osnovu svakog vašeg obroka čine proteini, uz dodatak ugljenih hidrata i / ili zdravih masti u zavisnosti od doba dana, treninga, cilja…ne zaboravite,da i proteini, tj. amino kiseline imaju uticaja na sekreciju insulina pa ih barem „vežite“ za vlakna( salate od svežeg vlaknastog povrća).
Vezano za ugljene hidrate...
NAJBITNIJI IZVOR ENERGIJE ZA NAŠE TELO
- Krvni šećer – GLUKOZA ili dekstroza( insulin)
- Rezervni hidrat našeg tela - GLIKOGEN( jetra i misici)
PODELA NA:
- PROSTE( glukoza ili dekstroza, fruktoza, galaktoza...saharoza...maltodekstrin)
- SKROBNE HIDRATE( skrob rezervni ugljeni hidrat biljnog porekla, pandan glikogenu )
- VLAKNA ( energetski nekonvertiblni hidrati, nemamo enzime za njihovu obradu)…
Pomenuti pirinac vezujte uz vlaknasto povrce...griz jednako belo brasno...krompir mozete, "ograniceno"( uz svaki obrok dodajte salatu od vlaknastog povrca tako ce "brzina oslobadjanja hidrata u krvotok" biti sporija), cak je preporucljiviji batat( slatki krompir)
Detaljnije o odabiru namirnica...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html
O zdravim mastima...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/masti-u-ishrani-istine-i-zablude.html
-
Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
Obim struka je u granicama normale, tj ne ukazuje na visak visceralnih masti u telu...
- nije dobro da ste napeti, to je pojacan psihicki tonus, koji izaziva povećan tonus u celom telu, izaziva napetost i pojačan rad svih sistema i organa u nasem telu, pojacano lucenje žlezda...
- boravak u prirodi u kombinaciji sa laganom/prijatnom fizickom aktivnošću dovodi do brojnih pozitivnih efekata - opustanja, uspostavljanja narusenog balansa u telu, uspostavljanja normalnog izbalansiranog rada organa našeg tela...
-
Body fat nisam merila, obim struka 78cm, obim bokova 99 napeta sam godinama, sunce mi nikako ne prija, leto uopste ne volim i ne provodim puno vremena napolju. PPoslednji nalaz ultrazvuka jajnika je oznacen kao uredan. Nikako ne mogu da odgonetnem ovo sa iskhranom, da li je vazno samo izbaciti koncentrovane secere ili to znaci i izvacivanje krompira svih vrsta ulja , pirinca i griza?
Mislim da ne treba da idete u krajnost po pitanju ishrane > važno je da bitno smanjite unos koncentrovanih šećera (beli seceri, slatkiši, brzi ugljeni hidrati), što ne znaci da ne treba da pojedete npr jedan domaći kolac koji nije mnogo sladak...
-
Obim bokova mi je 106 cm, izvinjavam se pogresno sam izmerila, hvala u svakom slucaju
-
Obim struka je kao što je pomenuo kolega - nije alarmantan...
Otkriveno da odnos obima struka i visine bolje predviĂ°a mnoga rizična stanja - dijebetes, visok krvni pritisak, srčani i moždani udar nego li indeks telesne mase( BMI).
Održavanje obima struka ispod polovine visine može da pomogne u proceni mnogih stanja( okvirni metod)...tako npr. muškarac koji je visok 183cm treba da ima obim struka manji od 91cm, dok žena visoka 163cm treba da ima obim struka manji od 81cm( obično se žene kao granični obim pominje 80 cm...)
Razne tehnike opuštanja svakako da će imati svoj efekat na smanjenje "napetosti" koja može imati i telesne manifestacije...od problema sa krvnim pritskom do nekih autoimunih poremećaja...
U vašem slučaju nikako ne možemo zanemariti hroničan stres kojim ste bili izloženi...
Kada vam je zakazana kontrola endokrinologa?
-
Telesne masti su:
- potkožne masti (potkožno masno tkivo)
- visceralne masti (unutrašnje masti)
Šta su visceralne masti?
Visceralna masnoća je masnoća koja se nalazi duboko u trbušnoj duplji, ispod mišićnog sloja, i ona oblaže organe poput jetre, bubrega, srca, pankreasa. Ova masnoća se ne može “uštinuti”, a samim tim ni “videti”, za razliku od potkožne masnoće.
MeĂ°utim, upravo visceralna masnoća je ta koja je odgovorna za različita patološka stanja(bolesti) poput gojaznosti, povišenog krvnog pritiska, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, pa i nekih malignih oboljenja.
Visceralna masnoća je u odreĂ°enom procentu neophodna, kako bi obezbedila neophodnu zaštitu unutrašnjim organima koje oblaže. U proseku, kod muškaraca na visceralnu masnoću otpada i do 20 % od ukupne telesne masnoće, dok je kod žena taj procenat znatno manji i iznosi oko 5 – 8 % od ukupne telesne masnoće.Ova razlika u procentima visceralne masnoće izmeĂ°u polova je posledica različitog hormonalnog profila muškaraca i žena. Estrogen, koji je dominantno ženski polni hormon, izmeĂ°u ostalog ima i lipogenetska svojstva, tj. indukuje skladištenje masnih kiselina u depoe potkožne masti (naročito u predelu butina i zadnjice), čime se sprečava skladištenje masnih kiselina u depoe visceralne masnoće. To je razlog zašto su muškarci skloniji dobijanju “pivskog stomaka” (visceralnih masti) i češće obolevanju od kardiovaskularnih bolesti u odnosu na suprotni pol.
-
potrebno je da vratite ravnotežu u telu i duhu...
- time će se regulisati i lučenje žlezda sa unutrašnjim lučenjem i njihovih hormona (i polnih i insulina i štitne žlezde...)
- time će se regulisati metabolizam u telu (šećera i masti...)
-------------------
a, to podrazumeva zdrav način života, stres (-), fizička aktivnost (+), zdrava ishrana (+)
........
i to će u mnogome popraviti i rešiti vaše probleme... :)
-
Hvala najlepse na savetima :)
-
Slažem se sa kolegom, samo bih dodao, da kada je visceralna mast u pitanju - možda možete prevariti naivne posmatrače, ali ne i "laboratoriju"...tu su insulinska rezistencija, loša "kontrola glikemije" (šećera u krvi"), visok glikozlirani hemoglobin A1c, visok LDL (" loš holesterol "), nizak HDL ("dobar holesterol"), povišeni trgliceridi, čak i visok krvni pritisak. Visceralno masno tkivo ima i hormonsku aktivnost( aromataza, testosteron - estrogen , citokini, faktori zapaljenja...), sve to se uklapa u sliku metaboličkog sindroma.
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/mrav-spolja-debeo-iznutra-skinny-fat.html
-
Pijem gluformin vec mesec dana, uvela sam redovnu fizicku aktivnost i redukovala ishranu, izbacla slatko (odavno), i na postojecih 76, sada sam dobila jos 2 kg. Ne razumem sta pogresno radim...inace nemam nikakve nezeljene efekte od leka i pitam se da li to uopste deluje.
-
Koliko obroka imate u toku dana?
Kolike su pauze izmedju obroka?
----------
Možete napisati dnevni program ishrane - kako izgleda?
-
Šta podrazumevate pod redovnom fizickom aktivnošću?
- koliko puta nedeljno? Koji tip aktivnosti?
- koliko traje aktivnost?
-
Povećanje telesne mase je posledica + u balansu kalorija u 24h > unos/potrošnja...
- takodje bih razmotrio korisćenje gluformina (?)...
-
Fizicka aktivnost je odlazak u teretanu 3 puta nedeljno pod strucnim nadzorom u trajanju od sat i 10 minuta, od toga 30 minuta obavezno trcanje na traci, ostatak su vezbe na steperu, za trbusne misice, cucnjevi sa i bez tegova. poseban program iskhane nemam, jedem 3 puta dnevno, pauza je je otprilike 4 do 5 sati izmedju obroka, pijem guformin uz dorucak i uz rucak, 2 puta 500 mg
-
Fizicka aktivnost je odlazak u teretanu 3 puta nedeljno pod strucnim nadzorom u trajanju od sat i 10 minuta, od toga 30 minuta obavezno trcanje na traci, ostatak su vezbe na steperu, za trbusne misice, cucnjevi sa i bez tegova. poseban program iskhane nemam, jedem 3 puta dnevno, pauza je je otprilike 4 do 5 sati izmedju obroka, pijem guformin uz dorucak i uz rucak, 2 puta 500 mg
treba da jedete 5x na dan - za regulisanje balansa šećera u krvi i lučenje insulina > ako su manje varijacije u nivou šećera u krvi (usponi i padovi) > manje su varijacije u nivou šećera u krvi (usponi i padovi)!!!
- ja bih gluformin probao da izbacim, a usmerio pažnju na pravilnu ishranu + fizička aktivnost...
------------
vi imate zdrav organizam, jedinoo se insulin ne luči pravilno...
-
morate se fokusirati na unos složenih ugljenih hidrata koji imaju niži GI (glikemijksi index) > što vodi sporijem oslobadjanju šećera u krv i manje varijacije u lučenju insulina...
- biti jako obazriv sa unosom slatkiša i belih šećera!!!
- unos integralnih žitarica je važan!!!
- voćni šejkovi (voće+povrće blendirano - ima odličnih recepata...)
- voda sa limunom kao napitak...
- bademi kao užina...
-
UH kod pirinca i ovsenih imaju nizak GI?
To mi je primarni i vecinski izvor hidrata (60-80%). Neka minimalna dopuna kalorija vocem i slatkisima ne verujem da je kobna ako je u umerenim kolicinama.
Edit: proverio sam
I integralni pirinac i ovsene oko 50, iznenadila me je banana - 60, ocekivao sam vise.
-
R1
Kao što već pomenusmo u jednoj drugoj temi, pored GI, postoje i drugi parametri GL, II...
Zar se tvoji obroci samo sastoje od pirinča ili ovesnih pahuljica?
A šta je sa dijetnim vlaknima, koja su svakako "balansero" kada je u pitanju "brzina otpuštanja hidrata"...
Oh, da li si to dotakao temu IIFYM dijete?
Sve u svemu na šta bi trebalo obratiti pažnju - na količinu neke namirnice u obroku, kao i na sastav samog obroka...i da, i proteini utiču na sekreciju insulina, eh, te amino kiseline...( npr. BCAA)
A šta je sa uticajem masti na brzinu varenja?
Mnogo mogućih interakcija, tako da priča oko GI ipak zahteva "idealan slučaj"...
Kao što dr Tutorov reče u dosadašnjim postovima, bez dominacije prostih hidrata, dovoljno vlakana( vlaknasto povrće, inegralne žitarice), zdrave masti...a manje opterećivanja detaljima( bar kada je u pitanju naš R1)...
Što se tiče Milomirke, zanima me kako je prošla kontrola endokrinologa s obzirom na pomenute nalaze na početku teme( ako se ne varam trebalo je da bude ovih dana)?
-
Ne opterecujem se, pitam samo, diskutujemo ;D
-
Ne opterecujem se, pitam samo, diskutujemo ;D
da prodiskutujemo ;)
nisam siguran - šta te je tačno zabrinulo u vezi niskog GI (glikemijski index) tj namirnica koje unosiš kao izvor UH a imaju nizak GI?
-
Pitao sam koliki je GI, ali sam posle proverio da je nizak. Mislio sam na momenat da je visok zbog jedne druge teme, ali ovo je ok. :)
-
Pitao sam koliki je GI, ali sam posle proverio da je nizak. Mislio sam na momenat da je visok zbog jedne druge teme, ali ovo je ok. :)
pretpostavio sam da se nismorazumeli ;)
nizak GI je dobar - daje ti energiju, a ne goji...
- normalizuje insulin, nema viška energije, daje konstantan izvor energije, bez naglih skokova i stalan osećaj sitosti...
-
Inace banane su me iznenadile 45-60, sto je isto nizak do umeren GI, ocekivao sam da su medju najvisima, ne znam zasto ;D
-
Pa proanaliziraj samo nutritivni sastav same banane...
Tu su vlakna...
A pomenimo i još jednu bitnu stvar...
Poznato je da konzumiranje hrane sa visokim glikemijskim indeksom u malim količinama ima isti efekat na nivo šećera u krvi kao i unos veće količine hrane sa niskim glikemijskim indeksom. Samim tim, glikemijski indeks kao izolovani parametar prestaje da bude najbolji parametar kvalitetne sportske ishrane, posebno kada je reč u unosu ugljenih hidrata u specifičnim situacijama kao što su obrok pre ili nakon treninga odnosno punjenje ugljenim hidratima. Osim toga, pošto je maksimalna vrednost koncentracije šećera u krvi nakon obroka bogatih ugljenim hidratima verovatno najvažniji parametar u kontroli dijabetesa, množenjem sadržaja ugljenih hidrata u porciji hrane sa njihovim glikemijskim indeksom dobijamo jasnu informaciju o tome koliko stvarnog uticaja ima porcija hrane na nivo šećera u krvi. Program ishrane koji je izraĂ°en prema glikemijskom opterećenju ima za cilj da se izbegnu stalni skokovi šećera u krvi, a time da se smanji rizik od dijabetesa tipa 2.
( GI x grami svarljivih hidrata) / 100
Npr., kriška lubenice od 100 grama koja ima glikemijski indeks od 72 i sadrži 5 grama ugljenih hidrata (sadrži puno vode) ima vrednost glikemijskog opterećenja od 3,6. Zanimljiv je sledeći primer – namirnica koja ima glikemijski indeks od 100 i koja sadrži 10 grama ugljenih hidrata ima isto glikemijsko opterećenje kao i namirnica koja ima glikemijski indeks 10, a sadrži 100 grama ugljenih hidrata – u oba slučaja je glikemijsko opterećenje 10. Glikemijsko opterećenje namirnica, slično glikemijskom indeksu, poreĂ°ano je po posebnoj skali. Nisku vrednost imaju namirnice čija je vrednost glikimijskog opterećenja 10 ili manje, srednja vrednost glikemijskog opterećenja je od 11 do 19 i, konačno visoko opterećenje imaju namirnice čija je vrednost glikemijskog opterećenja 20 ili veća. Namirnice koje imaju nisku vrednost glikemijskog opterećenja gotovo uvek imaju nizak glikemijski indeks. Sa druge strane, to nije slučaj sa namirnicama srednjeg i visokog glikemijskog indeksa, koje prokazuju čitav spektar vrednosti glikemijskog opterećenja. Tu je i spisak namirnica sa niskim, srednjim i visokim glikemijskim opterećenjem: za optimalno zdravlje i sportski učinak, odaberimo namirnice koje imaju nisko ili srednje glikemijsko opterećenje, a ograničimo unos namirnica koje imaju visoke vrednosti glikemijskog opterećenja.
Nisko glikemijsko opterećenje (0 – 10)
• voće i povrće sa puno vlakana (ne uključujući krompir)
• mekinje, cerealije
• većina vrsta pasulja i mahunarki
Srednje glikemijsko opterećenje (11 - 19)
• kuvani ječam
• smeĂ°i pirinač
• zobena kaša
• kolači sa pirinčem
• hleb od celog zrna
• testenina od celog zrna
• voćni sokovi bez šećera
Visoko glikemijsko opterećenje (20 +)
• pečeni krompir
• pomfrit
• rafinirane žitarice za doručak
• slatki napici (sokovi, kola pića)
• sok od brusnica
• beli pirinač
• testenina od belog brašna
-
Evo da se javim, meni je doza gluformina posle kontrole endokrinologa povecana sa 1000 na 1500 mg dnevno i propisano mi je da smrsam 10kg pre neko sto se javim na sledecu kontrolu, inace vec dva dana imam gorak ukus u ustima i mucninu i ne znam od cega je to, da li moze da bude od lekova?
ps. nikakve analize nisu radjene, doktorka je samo pogledala rezultate polnih hormona od pre 2 meseca koji su u redu.
-
Milomirka, poslušajte savete endokrinologa( pretpostavljam da ste pokazali rezultate koje ste objavili na početku teme)...ispoštujte date preporuke o ishrani, kao i dobro doziranoj fizičkoj aktivnosti...
Vezano za neželjena dejstva metformina( gluformina) - u početku terapije, najčešće neželjene reakcije su mučnina, povraćanje, dijareja, abdominalni bol i gubitak apetita koji se spontano povlače u većini slučajeva. U cilju prevencije nastanka ovih neželjenih efekata, preporučuje se uzimanje metformina u 2 ili 3 dnevne doze kao i postepeno povećanje doze.
-
Gluformin pijem vec 2,5 meseca s tim sto mi je pre par dana povecana doza. Do kada se zapravo smatra da je 'pocetak uzimanja terapije'? Nikakvih tegoba do sada nisam imala...
-
Da li su se "tegobe" pojavile paralelno sa povećanjem doze? Uzimate ga u 2, 3 doze uz obrok, posle obroka? Ili...?
Sve u svemu titriranje doze vrši se praćenjem glikemije...
Desetak dana je taj inicijalni period...
-
Dozu sam povecala 29. aprila,a mucnina i gorcina su se javile juce. Lek pijem u toku dorucka i u toku rucka, ujutru 500mg, a 1000mg posle podne.
-
Evo da se javim, meni je doza gluformina posle kontrole endokrinologa povecana sa 1000 na 1500 mg dnevno i propisano mi je da smrsam 10kg pre neko sto se javim na sledecu kontrolu, inace vec dva dana imam gorak ukus u ustima i mucninu i ne znam od cega je to, da li moze da bude od lekova?
ps. nikakve analize nisu radjene, doktorka je samo pogledala rezultate polnih hormona od pre 2 meseca koji su u redu.
Gorcina moze biti od kiseline zeluca (psihicka napetost, tenzija)...
Probajte sodu bikarbonu ili limunadu bez šećera...
-
Koliki je nivo šećera?
Kolika su visina/tezina trenutno?
-
Nivo secera mi je uvek izmedju 5,2 i 5,6 kadgod da izmerim, visina 178cm, tezina 77 kg.
-
Nivo secera mi je uvek izmedju 5,2 i 5,6 kadgod da izmerim, visina 178cm, tezina 77 kg.
vaš šećer je odličan(!)
treba da skinete 7kg (idealno) ili 5kg (zadovoljavajuće)...
- važna informacija je i BF% (procenat telesnih masti)...
-
- na vašem mestu ja bih - bacio gluformin(!)
- zdravo se hranio, bio fizički aktivan (kardio na vazduhu suncu - bicikl, trčanje, roleri, badmington, odbojka.... vežbe snage po tipu pilates-a ili manje težine sa bučicama...)
-
Postovani, evo mene opet. Ova IR je uzasna stvar, i pored izbacivanja secera, testa, a evo na kraju i svog voce, ne uspevam da smrsam ama bas ni jedan kilogram. Molim Vas da mi preporucite strucnjaka koji ce mi napisati dijetu, sa detaljnim objasnjenjima oko pripreme hrane, vrste i kolicine iste. Ni glukozu ni insulin nisam kontrolisala u skorije vreme, jer se plasim rezultata. Nije mi najjasnije da li smem da jedem sireve i koje ili ne. Inace nemam napade zelje da jedem nesto konkretno, npr slatkose, niti ikada osecam glad. Zapravo mi se nista i ne jede. Kad sam gladna samo osetim slabost i vrtoglavicu, tako znam da sam gladna...Upomoc, pliz...
-
Milomirka, molim Vas, budite odgovorni prema svom zdravlju...
Ponašajući se odgovorno prema svom zdravlju sami sebi smo najbolji lekar...
Plašite se rezultata? Kako ćete pratiti svoje stanje, ako ne pratite "parametre vašeg zdravlja"...?!
Izbegavajte biljne i topljene sireve, razne "jeftine" fete koje imate...odlučite se za sireve sa manjim procentom mlečne masti( najviše d0 10% mlečne masti)...najbolje bi bilo da se radi o siru od organski proizvedenog mleka...
Vaš problem su manipulacije unosom ugljenim hidratima, a dovoljno proteina i zdravih masti, čak kroz "low-carb" i "keto" pristup mogu dobro rešenje vezano za insulinsku rezistenciju...
Poslednja kontrola lekara specijaliste? Nadam se da niste samoinicijativno prekrajali datu terapiju?
Da li ste ispoštovali već date preporuke oko odabira namirnica, načinu pripreme hrane, principima za sastavljanje obroka...fizičkoj aktivnosti?
Kako Vam sada izgledaju obroci? Koliko obroka imate u toku dana?
Ne zaboravite da tako negativnim stavom ćete sebi naneti više štete, nego li koristi...
-
Nisam nista sama prekrajala, uzimam 1500mg gluformina dnevno, i tri puta teretana, meni je receno samo da izbacim vestacke secere, medjutim ukapirala sam da je to nije ni priblizno doboljno...o poslednjoj kontroli sam pisala vec ovde, u posto sa pocetka maja meseca. Tada mi je receno, a doktorka je to i napislala na nalazu da redukujem masu za 10 kg, te da se tek onda javim na kontrolu. Poslednjih nedelju dana za dorucak jedem ovsene pahuljice sa balans jogurtom i cimetom. Jel to nepozeljna hrana? Prilicno sam zbunjena, jer nisam neki tip koji voli da jede, niti uzivam u ukusima i mirisima hrane, pa mi je bas tesko da pohvatam sve
-
Ok, to je jedan obrok...a kako izgledaju ostali obroci? Sta jedete posle treninga? Voce i povrce na meniju? Cime se orijentisete u sastavljanju obroka? Parametri energetske potrosnje? Ciljani unos proteina, ugljenih hidrata, masti?
Mozete dodati nekoliko belanaca uz pomenuti dorucak...
Kako vam izgledaju treninzi?
Da svakako da proizvodi od belog brasna, slatkisi, grickalice i ostali "junk-food" specijaliteti su kljuc problema oko ishrane...kao i uopsteno industrijski preradjene namirnice...
Evo jednog sematskog prikaza dnevnog menija( slikovit primer)...
1.OBROK – 5 belanaca, 1 celo jaje, ovsene pahuljice sa jogurtom
2.OBROK – meso(belo meso / riba), salata od svežeg povrća sa ( extra virgin)maslinovim uljem( + jabukovo sirće po želji)
3.OBROK – meso(crveno meso / riba), salata od svežeg povrća + kuvani pirinač/ krompir
4.OBROK – posni sir( idealno 0% mlečne masti) + šaka badema( kikiriki, orasi, lešnici)
- Ubacite po koju voćku izmeĂ°u obroka( veličina porcija voća ne veća od onoga što može da stane u šaku...) - citrusi( kivi, limun, grejp, pomorandže), bobičasto voće( jagode, kupine, maline...ok su i zamrznute varijante)...jabuke...
- Od povrća - akcenat na vlaknasto povrće( pomenuta salata od povrća) - zelena salata, krastavac, paradajz, kupus, brokoli( može i kuvan na pari), cvekla...
- Pijte dovoljno "čiste vode"( tu ne računamo sokove, supe, čajeve i sl. napitke) - 2,5 -4 l u toku dana( plus potrebe u toku treninga)
- Ne preterujte sa dosoljavanjem hrane, ne više od 5 gr( ravna kafena kašičica) dodate soli dnevno...
- Bez prženja na ulju - akcenat na kuvano, pečeno( el. gril, pek papir, kesice za pečenje), gril( "ćumur varujante", umreno...), poširanje, blanširanje...
- Riba morska, plava, "sveža"( bez svakodnevne konzumacije konzervi) - losos, skuša, pastrmka, losos, sardela( bar 3 puta nedeljno na meni)...riblje ulje...preporuka za suplementaciju omega-3
- Zaboravite na mesne preraĂ°evine, brzu hranu, slatkiše, grickalice...i naravno, odlučno NE belom brašnu...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/klju-vaeg-uspeha-poveajte-osetljivost-na-insulin.html
Btw...koristite nesto od suplemenata? Mozda ALA - alfa - lipoinska kiselina, omega-3, magnezijum...hrom?