Pansport Forum
Suplementacija => Katalog => Vitamini i minerali => Temu započeo: loco lobo Mart 02, 2015, 06:27:54 posle podne
-
Interesuje me razlika izmedju omega 3 i fish oil? Ima li neke velike razlike ili su sitnice upitanju i sta uzeti od ta dva? Pozdrav
-
Hm, ne znam na šta konkretno ciljaš?
Omega-3 esencijalne masne kiseline su najbitniji "aktivni sastojak" ribljeg ulja...mada omega-3 imaš i u lanenom ulju...orahovom ulju...ulju konoplje...
Ili misliš na natpis vezan za ime suplementa? Npr. Omega-3 Fish Oil 1000 mg od Natrol INC, oznaka da su omega-3 poreklom iz ribljeg ulja...ili...
Omega 3 Flax Seed Oil 1000 mg od Natrol INC, poreklom iz lanenog ulja...
Misliš na vrstu ulja ili izvor omega-3 esencijalnih masnih kiselina u suplementu iz nekog ulja?
...sve u svemu ako suplement ima standardizovane vrednosti EPA i DHA, nema razloga za brigu...ipak su to samo omega-3 ;) iz različitih izvora... ;)
Inače, evo mog članka iz jednog od "Pansport biltena" o ribljem ulju...
ZNAČAJ RIBLJEG ULJA U ISHRANI
Pozitivni efekti redovne upotrebe ribljeg ulja u ishrani se mogu povezati sa prisustvom Omega-3 esencijalnih masnih kiselina, pre svega ALA(alfa-linolenska), kao i DHA(dokozaheksanoična kiselina) i EPA(eikozapentanoična kiselina). Osim njih, tu su i druge korisne nezasićene masne kiseline poput GLA(gama-linoleinske kiseline ).
Najčešće vrste ribe koje se koriste za dobijanje ribljeg ulja su tuna, haringa, sardine, pastrmka i losos. U zavisnosti od toga koja se vrsta ribe koristi i od standarda čistoće u procesu rafinisanja ulja, dobija se različit kvalitet ribljeg ulja.
Pokušajmo da ukratko nabrojimo „skoro” sve pozitivne učinke ribljeg ulja na ljudski organizam...
Bolesti srca: Prema nekim kliničkim ispitivanjima, omega-3 masne kiseline su najefikasnije po pitanju smanjenja rizika za pojavu kardiovaskularnih bolesti.
Riblje ulje, koje obiluje omega-3 masnim kiselinama, znatno smanjuje rizik od bolesti srca i srčanih aritmija( poremećaji rada srca)...smanjuje nivo LDL holesterola, „loš holesterol”, a povećava nivo HDL holesterola, „dobar holesterol”.
Riblje ulje sprečava “gomilanje” triglicerida u krvi i deluje na smanjenje već povišenog nivoa trglicerida u krvi.
Preliminarna ispitivanja su pokazala da riblje ulje može da se koristi za prevenciju ateroskleroze( masni plakovi na zidovima krvnih sudova) kod pacijenata sa koronarnim problemima( srčani krvi sudovi), posledično, riblje ulje je efikasno u prevenciji i tretmanu infarkta miokarda.
Gubitak masnih naslaga: Riblje ulje takoĂ°e pomaže kod mršavljenja. Istraživanje profesora Petera Hovea, iz Australije je pokazalo da riblje ulje poboljšava efiksanost vežbanja u redukciji “neželjnih” kilograma. Dobrovoljci kojima je davano riblje ulje su mršavili više od onih koji ga nisu konzumirali. Vežbanje uz „suplementaciju” ribljim uljem ima pozitivan efekat na oblikovanje tela, tj. distribuciju telesne masti. Najprostije rečeno, „riblje ulje” aktivira mehanizam za sagorevanje masti, a „gasi” mehanizam za njihovo skladištenje.
Imunitet: Veruje se da redovno uzimanje ribljeg ulja pomaže u „jačanju imunog odgovora” , tj. dovodi do povećane otpornosti na razne uzročnike prehlade i gripa. Omega-3 masne kiseline prisutne u ribljem ulju jačaju imuni sistem uticajem na citokine i eikosanoide( parakrini „hormoni” koji nastaju iz EPA i DHA) prisutne u našem telu. Sa druge strane, smatra se da riblje ulje doprinosi i normalizovanju pojačanog imunog odgovora kod auto-imunih bolesti poput lupusa, psorijaze, astme( imuni sistem napada sopstvena tkiva).
AIDS( sida): Istraživanja sprovedena od strane „Nutritivnog naučnog programa u Leksingtonu” su ukazala da riblje ulje ima pozitivan učinak na „stabilizaciju imunog odgovora” kod obolelih od AIDS-a.
Upale: Riblje ulje ima antiupalno dejstvo. Redovno uzimanje ribljeg ulja može da pomogne onima koji pate od hroničnih inflamatornih bolesti( reumtoidni artritis). Riblje ulje je efikasno u tretiranju raznih autoimunih bolesti sistema ograna za varenje( ulcerozni kolitis, Kronova bolest...).
Artritis: U slučaju osteoartritisa, riblje ulje je pokazalo značajan učinak kod smanjenja uticaja enzima koje „uništavaju” hrskavicu.
Depresija i anksioznost: Zbog prisustva Omega-3 masnih kiselina, riblje ulje je „dobro” za otklanjanje depresije, „tuge”, anksioznosti, mentalnog umora, stresa, smanjenog libida, suicidnih tendencija( sklonost ka samoubistvu) i ostalih pshičkih poremećaja. UtvrĂ°eno je da se riblje ulje može koristiti kod stabilizacije raspoloženja i u tretmanu bipolarnih poremećaja( manično-depresivni poremećaji). Ne čudi onda činjenica da se u zemljama gde se ova namirnica konzumira redovno, slučajevi depresije su retki.
Alchajmerova bolest: Istraživanja su pokazala da su omega-3 masne kiseline, uključujući EPA i DHA, efikasne u tretmanu Alchajmerove bolesti. „Alchajmerova asocijacija” preporučuje ribu sa višim sadržajem masnih kiselina pacijentima kao zaštitu od demencije i Alchajmerove bolesti( antioksidativni učinak omega-3 na nervne ćelije).
Koncentracija i učenje: Dokazani su pozitivni efekti redovne konzumacije ribljeg ulja kod sindroma dečije hiperaktivnosti, emocionalne nestabilnosti, promene raspoloženja, loše koordinacije, nemogućnosti održavanja pažnje, lošeg pamćenja, slabe koncentracije, impulsivnosti, ili poremećaja u učenju( disleksija), riblje ulje u obliku tableta, suplemenata ili kapsula se pokazalo kao dobro pomoćno sredstvo. Pošto mozak „sadrži” od oko 60% lipida( masti), u čiji sastav dominantno ulaze esencijalne masne kiseline kao što su omega-3 i omega-6, ovo ulje pomaže u poboljšanju funkcije mozga.
Poboljšanje vida: Dobro je poznato da je riblje ulje blagotvorno za poboljšanje vida. TakoĂ°e se smatra da pomaže kod ublažavanja degenerativnih promena na „makuli” usled starosti(Makula, žuta mrlja je centralni deo mrežnjače ili tačka jasnog vida u užem smislu, kojom raspoznajemo oblike i boje.)
Nega kože: Riblje ulje pomaže u poboljšavanju „stanja suve kože”. Čini je sjajnijom i zategnutijom. Smatra se da je korisno kod različitih problema sa kožom, kao što su ekcemi na koži, svrab, crvenilo i osipi.
Akne: Riblje ulje je efikasno za tretman akni takoĂ°e.
Dijabetes: Omega-3 masne kiseline kao sastojci ćelijske membrane svake ćelije našeg organizma, direktno utiču na njenu propustljivost i osetljivost ćelija i tkiva na insulin, tako da riblje ulje ima pozitivan učinak i kod dijabetesa tipa 2.
čirevi: Simptomi peptičkog ulkusa-čira( želudac i dvanaestopalačno crevo) uključuju - bol u abdomenu, gorušicu, lošu probavu, povraćanje, gubitak apetita, itd. se mogu ublažiti konzumacijom ribljeg ulja, a smatra se da riblje ulje doprinosi i bržem „zarastanju ulkusa”.
Trudnoća: Riblje ulje je veoma korisno za žene u trudnoći, jer DHA koja je prisutna u njemu pomaže u razvoju očiju i mozga bebe. TakoĂ°e se smatra da pomaže u sprečavanju pobačaja, preranog roĂ°enja i male težine novoroĂ°enčeta. Istraživanje voĂ°eno u Danskoj na preko osam hiljada žena u drugom stanju je pokazalo da ishrana siromašna ribljim uljem može da dovede do pojačanog rizika od preranog roĂ°enja bebe. EPA i DHA takoĂ°e pomažu u borbi protiv depresije nakon poroĂ°aja. Zato je preporučljivo konzumirati riblje ulje za vreme trudnoće.
Nega kose: Riblje ulje pomaže u održavanju sjaja kose. Omega-3 masne kiseline pomažu u rastu kose, jer „potpomažu” ishranu folikula. Zato riblje ulje sprečava gubitak kose i pomaže njen brži rast.
Borba protiv stresa: Redovnom upotrebom ribljeg ulja menja se odgovor našeg tela na stres, smanjuje se preterano lučenje kortizola i adrenalina( hormoni stresa), omogućava se uspostavljanje hormonske ravnoteže.
Riblje ulje je i odličan izvor vitamina A i D.
Inače, neka istraživanja ukazuju i na anabolički potencijal ribljeg ulja( doza od 4 gr), koje u prisustvu dovoljnog „nivoa insulina i dostupnih amino kiselina”, posle treninga, dovodi do stimulacije „signalnih puteva” koji direktno učestvuju u sintezi mišićnih proteina ( mTOR i p70), smatra se da ima uticaja i u senilnoj sarkopeniji( gubitak mišićne mase kod starijih osoba).
5 g ribljeg ulja( preporuka za dnevni unos) u zavisnosti od kvaliteta, sadrži 170-560 mg EPA i 75-310 mg DHA, dok je preporučeni dnevni unos ovih masnih kiselina 180 mg za EPA i 120 mg za DHA
-
Konkretno me interesuje jer sam ja dijabeticar, tip 1, na insulinu, hteo sam da uzmem omega 3 ali onda sam video i proizvode fish oil koje takodje preporucuju pa sam sad u nedoumici. Sta je bolje za dijabeticare, suplementacija sa fish oil ili omega 3.
-
I jedno i drugo mogu koristiti dijabeticari, nema nikakvih kontraindikacija za upotrebu ribljeg ulja ( fish oil), kao i suplemenata na bazi omega-3 poreklom iz ribljeg ulja...
Kao sto vec napomenuh najveci deo pozitivnih efekata ribljeg ulja proistice iz bogatstva istog omega-3 masnim kiselinama...
Inace,o kojim se proizvodima fish oil radi? Mislim na proizvodjaca, ime suplementa?
A oko toga sta je bolje...sve zavisi od vrste ribljeg ulja, tj. standardizacije istog na sadrzaj omega-3 (sto veci sadzaj EPA i DHA ulje je bolje)...inace, u ribljem ulju ima i vitamina D, E, A...
Mnogima konzumacija ribljeg ulja( "tecni oblik") predstavlja problem zbog ukusa, tako da su u tim situacijama kapsulirane varijante bolje resenje...
-
Da napomenem da koristim natrolov take one, multivitamin. Konkretno Fish oil musclepharm, omega 3 flaxseed oil - natrol, fish oil ON......
Sta da nadovezem na natrolov take one. Hvala ti....
-
Fish oil musclepharm...ima sve moje prepororuke...žao mi je što ga nema u našoj ponudi, ali je jedan od najkoncentrovanijih suplemenata na bazi omega-3 na svetskom tržištu...
Duplo je jači od "klasičnih preparata" koji po dozi-kapsuli imaju 180 mg EPA, i 120 mg DHA, dok "Fish oil musclepharm" ima po dozi-kapsuli čak 400 mg EPA i 300 mg DHA...a tu je dodatak "ulja citrusa", koji omogućava najmanje digestivnog diskomfora( NO "fish oil burps" )...
Dakle, moja preporuka ide Mucslepharmu! Ako imaš mogućnosti da ga uzmeš, odličan izbor!
-
- Pozdrav drugari!Kod nas u Pansportu imate TW Omega 3 sa odnosom EPA 270mg i DHA 180mg.po kapsuli.Pa ko voli.....
-
Da i akcija da se uz fenomenalni Dual Tabs Twinlab dobija i pomenuti Omega-3 Fish Oil... Hvala Kalca...
Mislim da je i to dobra opcija... http://www.pansport.rs/Vitaminsko-mineralni-kompleksi/Za-rekreativce-i-aktivne-ljude/TL1207-DualTabs.html
-
Hvala na pomoci i savetu. Uzecu Musclepharm, nisam u Srbiji a ovde preko je ponuda ogromna.
-
A i cene su mnogo manje nego kod nas, stalno imaju razne akcije i ako se prati moze da se pazari sve za male pare
-
Vec sam porucio MP, kostalo me 17 eura, pakovanje 90 tableta ili kapsula.
-
Vec sam porucio MP, kostalo me 17 eura, pakovanje 90 tableta ili kapsula.
"Dobra cena" za tako kvalitetan preparat...vredi svaki evrić! ;)
-
Ako vec imas mogucnost uzmi Ultra Omega-3 Fish Oil od firme NOW ( EPA 500 mg ,EPA 250 mg ), cena je oko 20 eura za 180 tableta. Ja ih koristim vec par godina i nema neugodnog podrigivanja na ribu.
-
Kao sto rekoh ovde preko su cene mnogo manje. Fish oil od ON je takodje 17 eura. Sad sam pazario za 52 eura MP fishoil ( 90 tab ) n i muscletech whey protein (2.300g - 5 lb ), dzabe.....
-
Kad se vec pominje omega koliko bi trebao piti tableta natrol omega 3 fish oil 1000mg je u pitanju ?
-
Kad se vec pominje omega koliko bi trebao piti tableta natrol omega 3 fish oil 1000mg je u pitanju ?
Moja preporuka bi bila 3 x 1 kapsula dnevno uz obroke...
Bitno je napomenuti...
"Ipak, internacionalno društvo za proučavanje ovih masnih kiselina dalo je sledeće preporuke kod dnevnog unosa ovih nutritijenata: ALA (0,7% dnevno potrebne energije), EPA+DHA (500mg). Najbitnije je da ukoliko uzimate ove nutritijente putem suplemenata pogledate na bočici sastav EPA i DHA koji predstavljaju glavne sastojke omega 3 masnih kiselina. Najbolje je ukoliko uzimate suplemente da ih uzimate sa svojim obrokom kako bi povećali apsorpciju. Ukoliko ne koristite suplemente poželjno je jesti ribu najmanje 2 puta nedeljno ukjučiti i hranu bogatu alfa-linoleninskom kiselinom ( laneno ulje i seme,...)
Neželjeni efekti
Centar za kontrolu ishrane naveo je moguće neželjene efekte koji se mogu pojaviti prilikom konzumiranja velikih količina omega 3 masnih kiselina koje prelaze 3g dnevno:
-u dužem periodu može izazvati manjak vitamina E u organizmu;
-smanjenu glikemiju kod dijabetičara;
-povećan nivo lipoproteina niske gustine (LDL) holesterol;
-velike dnevne doze omega 3 masnih kiselina mogu povećati rizik od krvarenja;
-velike doze mogu ugroziti imuni sistem
Preporuke
Administracija za hranu i lekove( FDA) preporučuje da se ne prelaze dnevne količine od 3 grama EPA+DHA, a ukoliko se uzima iz suplemenata onda da se ne prelazi 2g. Jedite raznovrsnu ribu najmanje 2 puta nedeljno kao što je tunjevina, skuša, losos, haringa.
Ukoliko imate bolesti srca uzimajte 1g ribljeg ulja dnevno iz suplemenata ili iz ribe.
Ukoliko imate veći nivo triglicerida uzimajte 2 do 4g dnevno, ali OBAVEZNO uz konsultaciju sa lekarom.
Oprez je potreban kod osoba koje su na terapiji varfarinom (zbog mogućeg antitrombotskog delovanja EPA i DHA), kod osoba koje boluju od hemofilije i kod dijabetičara. Manje količine na dnevnom nivou mogu biti jako blagotvorne ali nemojte preterivati sa ovim nutritijentima. "
-
vazi hvala