Pansport Forum

Suplementacija => Za početnike => Temu započeo: Zoran Stevanovic Mart 12, 2015, 08:55:23 pre podne

Naslov: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Zoran Stevanovic Mart 12, 2015, 08:55:23 pre podne
Zdravo drugari !

Pretrazih ceo net na temu ,belanca u prahu, ali sve sto sam video je rat izmedju
prodavaca/fanova whey proteina i prodavaca/fanova belanca u prahu i "pametovanje" sa obe strane.

Pitanje:
- Znam da je Whey najbolji i najefikasniji za postizanje rezultata ali ako ne zelim da pijem whey protein,
koja je prva, najbolja proteinska zamena po brzini apsorpcije.

Da li je to belance u prahu?
Ili mozda nesto drugo? Kombinacija necega?

Bitna mi je brzina apsorpcije.
Znaci zelim da popijem nakon treninga, a da ne treba da prodje 2-3 sata da proteini dodju do misica.


Hvala unapred na odgovoru.
Jos jednom da napomenem da znam da je Whey najbolja varijanta, a pitanje je sta ako ne zelim da pijem whey.

Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Cvetko Mart 12, 2015, 09:52:46 pre podne
Citao sam da se zale na gasove zbog belanceta u prahu
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Kutak Mlade Mart 12, 2015, 11:18:24 pre podne
Hvala ali me zanima samo koja je prva, najbolja proteinska zamena whey-a po brzini apsorpcije.

Poz,

p.s. (za admine)
imate bug sa facebook login-om.
menja mi ime.
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Slavisa Stojic Mart 12, 2015, 11:47:07 pre podne
A zasto da bude jednostavno, kada moze komplikovano?  ;D

Inat, stari dobri...  :D

"E pa ja necu whey"...a zasto? "Jer sam tako u mogucnosti"  ;D

Imas li neki opravdan razlog za "whey hate"?

Bitna stvar je stepen obrade samog proteina...whey prodavci / fanovi, kako ih ti deklarises su u pravu u jednoj stvari, a to je da "skoro svareni" whey hidrolizat/izolat ima sve prednosti po pitanju brzine apsorpcije...

Na repertoaru ti ostaju kazein, koji je opet sporiji od whey, belance, nekompletni biljni proteini( izolat soje, psenice)...ali i oni su sporiji od whey...ili pak "free form" amino kiseline nastale hidrolizom iz drugih izvora...beef...turkey...

Podelicu sa tobom jedan jako realan( objektivan) tekst o brzini proteina...i potrebi za istim...

"Zvanične nutricionističke smernice preporučuju oko 0.8g proteina po kilogramu telesne mase (premalo?), dok fitnes stručnjaci tvrde da se bez 2-2.2g ne može (previše?). Sada još i ja planiram da sipam malo soli na ranu :)

Ako ste rekreativac, pa čak i onaj prilično ozbiljni rekreativac već ste čuli: „Whey je najbrži protein koji organizmu nakon napornog treniga omogućava da izgradi mišiće i neophodan je onima koji se bave sportom, posebno onima koji idu u teretanu“. Ipak, cene ovih proizvoda, za prosečan džep nisu ni malo ugodne, pa je pitanje da li treba ili ne treba uzimati proteinske saplemente, prilično važno pitanje. Da li ste džabe prolili litre znoja u teretani, ako ne date poslednje pare za 2 kila Whey proteinskog praha?

Ono što treba da dobijete iz ovog teksta je da SAMI RAZMISLITE o tome šta je komocija, a šta stvarna potreba. Šta se mora i šta se baš i ne mora. Verujem da će svi nakon čitanja imati različito mišljenje, što pozdravljam. Razumeli smo se do sada da mi je bitnije da se RAZMIŠLJA o ovakvim stvarima, nego da se po svaku cenu slažemo oko krupnica i sitnica :)

U većini priča, protein iz surutke (whey proteina) je moranje jer su to „najbrži“ proteini, a ta „brzina“ je izuzetno značajna i mnogo veća od „brzine“ svih ostalih proteina. Da vidimo koliko istine ima u tome i kako stvari stvarno stoje uz malo konsultacija sa delovima sistema za varenje: želucem i tankim crevom :)

Želudac
Sve što pojedemo prvo mora da se obradi u želucu. Da ne bi ulazili u detalje oko želudačne kiseline i oko toga koji enzim utiče na koji nutrijent (ugljene hidrate, masti i proteine), prosto ću istaći samo to da ako je želudac bio prazan, hrana se u njemu zadrži oko 1 sat za tečne obroke, oko 2 za laganije obroke, pa čak i do 6 za one stvarno teške i obilne. Neki prosečan/normalan obrok je u želucu oko 4 sata. Ovo svakako varira kod žena i muškaraca, kod jednog i drugog organizma i nije nešto što se meri najkvalitetnijom štopericom radi pravljenja zakonitosti.


I naravno, zbog jake želudačne kiseline, ništa ne može odmah da se ubaci u narednu fazu prerade (početak tankog creva, dvanaestopalačno crevo) već se hrana rastvorena u želudačnoj kiselini ubacuje malo po malo u njega, da bi se prejaka želudačna kiselina neutralisala. Ono što se dogodi proteinima u želucu, a možete da ih zamislite kao ogromne „lance“ sa nekada i par stotina „karika“, jeste da se rastave na kraće lance. U želucu i dvanaestopalačnom crevu još ne postaju „karike“.

Priča da Whey protein, smoothie ili supa samo prolete kroz želudac jer su tečni je prilično nemoguća. Kiselina je kiselina. A oni koji kažu da je jedan šejk na prazan stomak tu ceo 1.5 sat verovatno preteruju. Istina je tamo negde i nije ista za sve :) TakoĂ°e, ni šnicla ili sir nam ne odlete u čvrstom stanju u creva da bi tamo „trulili“ već su već „kašasti i rastavljeni“ u želucu.

Tanko crevo
Kada „kratki lanci“ stignu do tankog creva, na njih deluju enzimi koji iz rastavljaju na „karike“. Karike su zapravo aminokiseline, osnovna gradivna jedinica proteina. I u toj formi ih organizam koristi, nakon što ih apsorbuje upravo iz tankog creva.

Karike/aminokiseline su ono što nama zapravo treba iz tog šejka, belanca ili šnicle.


Hrana se u tankom crevu zadržava nekoliko sati, opet u zavisnosti od kompleksnosti obroka. I nikada se ne obradi sve odjednom nego se obraĂ°uje malo po malo, dok „kaša“ od nekadašnje hrane putuje kroz tanko crevo. I tu stižemo do suštine problema. Kako je želudac nakon treniga prazan, jer niko nije ni otišao da vežba na (pre)pun stomak, a vreme prolaska kroz želudac i tanko crevo i pored toga mora da bude ispoštovano, vode se diskusije oko tog vremena.

Prema jednima potpuna apsorpcija jednog Whey proteinskog šejka, koji obično ima oko 22-24 grama Whey proteina, se dešava za 20 do 40 minuta. Meni je ovo naučna fantastika, ako ništa drugo zbog one želudačne kiseline, a vi kako hoćete.

Prema drugima za 2 sata se na aminokiseline rastavi i aspsorbuje 18g iz Whey proteina, a 3 sata 18g kazeina, pod uslovom da je sir bez laktoze i masti (poput našeg Ella sira). U druge „brzo svarljive“ proteine kojima je takoĂ°e za 18g potrebno 3 sata spadaju teletina i belanca. Svako dodavanje masti bi svakako produžilo vreme varenja.

Treći to prikazuju po satu, jer se ne apsorbuje sve odjednom. Ovo su grami proteina koje apsorbuje u sat vremena sitniji odrasli muškarac:

Sirova jaja cela, 1.3
Kuvano jaje, 2.8
Proteini graška, 3.4
Proteini iz mleka, 3.5
Izolat sojinih proteina, 3.9
Aminokiseline, 4.3
Izolat kazeina, 6.1
Izolat surutke, 8-10


Protein u prahu( whey) može biti koncentrat, izolat i hidrolizat:

-Koncentrat je samo odstranjen deo laktoze i masti iz surutke, ali proizvod ima još neku količinu masti i laktoze (mlečni šećer)

-Izolat je kvaliteniji i skuplji, odstranjena je sva masnoća i sva laktoza (mlečni šećer) pa je i apsorpcija brža

-Hidrolizat je najskuplji i u njemu su usput odraĂ°eni i poslovi kidanja lanaca na manje lance. Ovo se još brže vari.

Po ovome, ne vidim neku drastičnu razliku izmeĂ°u krem sira sa 0% masti i 0% laktoze i koncentrata. Posebno za nekoga ko je na nivou „ozbiljniji rekreativac“ ili „razmrdavam se konačno“, a ne na nivou „profi sportista u pripremama za takmičenje“. Hidrolizat je verovatno ovde jedina ozbiljno brzopičeća stvar.

Mislite o tome koliko su komplekni svi vaši obroci i koliko su različiti izvori proteina, jer nije bitno koliko se proteina POJEDE, nego koliko se ISKORISTI.

Rastavili se, pa se i sastavili
To što smo iz tankog creva izbacili aminokiseline (karike) znači samo da smo dobili 20-ak različitih cigli da zidamo različite kuće. Zamislite da su sve aminokiseline iz onih svarenih proteina cigle, koje su stigle na stovarište. Imamo 20 tipova cigli i sve su drugačije boje i veličine. Zato od njih možemo da sazidamo nebrojeno mnogo različitih kuća. I malih i velikih.

Ili – da su aminokiseline slova nečije abecede, sa tih dvadesetak slova bi napisali nebrojeno mnogo pesama. Od kratkih haiku, do predugih poema :)

Kuće su proteini koji našem telu trebaju, a te kuće još uvek nisu izgraĂ°ene od sada dostupnih cigli. Zato naš organizam ima graĂ°evince koji rade ovaj posao. Jedan tip našeg RNK je arhitekta koji ima plan kakvu kuću treba zida, drugi tip RNK donosi cigle na gradilište, a ribozomi su radnici koji zidaju kuću.

Ne koristimo protein koji smo smazali, već te karike da napravimo svoje proteine.


Veliki je problem kad arhitekti nedostaje neka cigla. Ako ne unesemo makar jednu od esencijalnih aminokiselina, organizmu treba vreme da je „pozajmi“ od sebe samog. A ako ne unesemo neku od neesencijalnih, treba mu vreme da je napravi od druge neesencijalne.  Ovo vreme, ipak nije bitno za priču o Whey proteinu jer on sadrži sve esencijalne aminokisleine. Bitno je za nešto drugo:

Ovo „izvlačenje cigli iz postojećih kuća“ je isto ono što sebi rade:

Nevežbači koji gladuju i drže izgladnjujuće i loše dijete
Oni koji su na voćnoj dijeti, jer voće uglavnom nema proteine (sa povrćem je druga priča)
I oni koji ne jedu ništa nakon treniga misleći da će tako brže da smršaju.
Vreme oporavka
Proizvodnja proteina u cilju oporavka mišića je najintenzivnija od 4 do 24 sata nakon treniga. A ta 4 sata su očigledno dovoljna za sve one „brze“: i za surutku, i za kazein, i za belanca, i za teletinu. Odatle ispravna priča o pažljivoj ishrani nakon treniga.

Ceo proces intenzivnog opravka se smiri nakon prosečno 48 sati (mada ima različitih informacija: i 24 sata, i 48 sati pa čak i do 72 sata). Odatle i ispravna priča o obaveznom odmoru nakon treninga i o tome da ne valja da se forsiramo svaki dan ako je cilj izgradnja mišićne mase. Bitno je i šta smo jeli pre treniga, i šta smo jeli posle, i šta ćemo da jedemo narednih par dana.

Ili kratko: bitno je šta jedemo. Uvek. Mnogo bitnije od tog jednog šejka.

Sa ili bez?
Jako je praktično i zgodno, ali to nije isto kao mora i obavezno treba. Definitivno zavisi od Vremena za pripremu obroka, što većini znači i Cene obroka po 1g proteina koji će se uneti u želudac, što samo nekima ne znači.

Jasno je da se nikakav oporavak neće desiti brzinom svetlosti ni u prvih par sati. To je dnevni ili višednevni proces nakon svakog intenzivnog treniga. Kao što jedan lasta ne čini proleće, ni jedan Whey obrok dnevno nikoga nije spasio od dugoročnije prehrambene discipline.

Pisali smo već o proteinima koji imaju aspartam i sadrže GMO soju (navedeno na ambalaži, kao emulgator), pa treba voditi računa o izboru. Lakše je milion puta smućkati šejk, popiti, a onda razmišljati o još jednom konkretnijem i sporijem obroku za noć i dalji oporavak. Druge stvari za koje je Whey puder dobar su: secanje na put, pravljenje muslija za doručak, pravljenje raznoraznih Low Carb i Low Fat (dakle visokoproteinskih) poslastica sa Stevijom. A takve poslastice su takoĂ°e dobre nakon treniga, ako slučajno dosadi standardni šejk.

Na kraju, jasno je da je upotreba Whey proteina stvar ličnog izbora, vremena, finansija i ciljeva. Whey stvarno olakšava život i rezultate vežbaču, ali se bez njega, po želji, može.
"
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Pecha Mart 12, 2015, 12:02:17 posle podne
Mani se te gluposti da neces whey jer je ''hemija''. Inace samo da znas, to belance u prahu NIJE pravljeno za tu upotrebu za koju je ti zelis koristiti tako da se iskoriscenje proteina dovodi u obzir. A otuda proizilaze i gasovi, jer sve sto nije ok stomaku dovodi do gasova. Belanca u prahu nikada nece biti ok za stomak jer su pravljena za industrijsku upotrebu, a ne za ovu sto ti zelis. E sad sto su neki ljudi uvideli da mogu dobro da profitiraju pa poceli da prodaju belanca u prahu kao zamenu vec postojecim proteinima....

Pitanje za razmisljanje, zasto belanca u prahu izazivaju mnogo gasova, a albumin iz kantice proteina ne ? Poz.
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: MightyMO Mart 12, 2015, 06:21:08 posle podne
pa, može se i bez proteina u vidu suplemenata, generalno. Napredovalo se nekada i bez toga. Tako da ako neko ima strah od suplemenata može i bez toga, samo je druga stvar bitna - šta se dobija korišćenjem suplemenata?
Whey definitivno ne može da se poredi ni sa jednim drugim izvorom proteina što se tiče kvaliteta, biološke vrednosti, brzine apsorpcije, kao i sadržaja najvažnijih BCAA amino kiselina.
Što se tiče belanaca u prahu mnogi se žale na gasove. 
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Kutak Mlade Mart 12, 2015, 06:37:31 posle podne
Drugari,

hvala na odgovorima ali mi nista konkretno niste napisali. Ja nisam hejter Whey-a!
Cak mislim da sam ceo google.rs pretrazio na tu temu.

Znam da belance u prahu kod nekih izaziva gasove, inace meni to izaziva i obicno mleko.
Znam sve o Whey-u jer ga inace koristim !

Ne zelim da pricam o tome zasto necu da ga pijem vise jer to nije tema. Suvisni tekstovi o tome unistili bi moje pravo pitanje, realno.
Iskreno, ne tripujem se na stetnost Whey-a JER sve te stetne sastojke imamo u i slatkisima, preradjenoj hrani itd.

Dakle (Slavisa Stojic) po apsorpciji posle Whey-a najbrzi je:
Kazein, belance (ali u kom obliku), izolatt soje, psenice?

Jel mogu od ovih stvari da iskombinujem neki shejk, smothie i sl.?
Mogu li jos nesto da stavim? Dekstrozu prah?
To me zanima, u to nisam upucen.

Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Gym Hater Mart 12, 2015, 09:58:12 posle podne
Kad rasporedis proteine u ishrani ravnomerno u toku dana, ti imas amino kiselina u organizmu non stop posto se protein iz hrane polako razgradjuje.
tako da kad radis trening i posle njega imas u krvi amino kiseline koje si pojeo u obrocima pre treninga. Kad zavrsis trening odes kuci, jedes i to je to.
Tako da ako vec ne pijes nema potrebe da se mucis i pravis napitke, nece biti nikakve razlike i ako ne popijes whey ili bilo sta drugo u PWM. Ne postoje, kako se zovu proteinski okviri da ako ih ne uneses tad posle nece hteti da udju gde treba i slicno.
A ako cutt-ujes e onda moze da sluzi za ono sto bi trebalo da sluzi pa ako ne pijes njega iz nekog razloga uzmes BCAA.
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: Slavisa Stojic Mart 12, 2015, 10:11:31 posle podne
Drugari,

hvala na odgovorima ali mi nista konkretno niste napisali. Ja nisam hejter Whey-a!
Cak mislim da sam ceo google.rs pretrazio na tu temu.

Znam da belance u prahu kod nekih izaziva gasove, inace meni to izaziva i obicno mleko.
Znam sve o Whey-u jer ga inace koristim !

Ne zelim da pricam o tome zasto necu da ga pijem vise jer to nije tema. Suvisni tekstovi o tome unistili bi moje pravo pitanje, realno.
Iskreno, ne tripujem se na stetnost Whey-a JER sve te stetne sastojke imamo u i slatkisima, preradjenoj hrani itd.

Dakle (Slavisa Stojic) po apsorpciji posle Whey-a najbrzi je:
Kazein, belance (ali u kom obliku), izolatt soje, psenice?

Jel mogu od ovih stvari da iskombinujem neki shejk, smothie i sl.?
Mogu li jos nesto da stavim? Dekstrozu prah?
To me zanima, u to nisam upucen.



Mislim da nepotrebno komplikuješ stvari...Pecha ti je dao odlično "pitanje-odgovor za razmišljanje"...(ovo)albumin iz belanca u kvalitetnim proteinskim suplementima( najčešće su to mešavine više proteinskih izvora - blendova) je bolje obraĂ°en od "belanca u prahu"( najprostije rečeno), bolje se "toleriše" od strane našeg digestivnog trakta, a tu su i dodati enzimi...tako da je bolje rešenje od belanca u prahu...

Ranije je u ponudi Biotech-a bio "Milk and Egg protein", dakle, kazein plus albumin...ne znam da li ga još ima na tržištu, eto neke "whey free" alterantive...

Izolat soje je loš izbor...detaljno objašnjenje... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/soji-je-odzvonilo.html

Kao alterantivu za kazein( suplement) imaš i sir( ella npr.).

Tu je i NightPro - suplement na bazi kazeina, koji isto tako može biti alternativa...ako je već whey takav problem... http://www.pansport.rs/Proteini/Proteini-iz-drugih-izvora/SN676-Pro-Long.html

Možeš dodati i dextrozu, ako ti treba u pwm...
Naslov: Odg: Belance u prahu ili nesto drugo?
Poruka od: TwinSix Mart 13, 2015, 07:25:31 pre podne
Jedino belance u prahu koje sam ja našao bilo je Svislajon Takovo i ono nije za konzumiranje već za dalju upotrebu u prehrambenoj industriji.
Odličan tekst Slaviša.