Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: Guiden Mart 28, 2015, 12:06:37 posle podne
-
E ovako ljudi, cim krenem da trcim, igram fudbal posle 5 min trcanja krece da me boli zateze list, boli cevanica, kao da mi trne, ne znam kako da objasnim taj bol ali je iritantan da ne mogu posle vise da trcim, a ni da hoda, cim prestanem sa trcanjem, posle 10 min bol prestane i mogu opet...sta da radim?
hvala
EDIT: to je pocelo da mi se desava kad se se ugojio naglo, tj oko 5 kg za mesec dana i tada nisam imao nikakve aktivnosti!
-
Pozdrav, da li boli list pozadi mišić (gastroknemijus) ili napred cevanica (prednji deo potkolenice?)
-
Da li trciš po tvrdoj podlozi?
Kakvesu patike?
-
Koliko si visok?
Koliko si težak?
-
Visok sam oko 187-8, a imam izmedju 85-90, uvek mi varira ma da nadam se da ce biti na 85, do skoro sam imao 90, ali kad je to pocelo da me boli imao sam mozda oko 75, ne viseee, a boli cevanica bas boli a list ko da mi se zateze, patike nove, za fudbal dobre, beton, ali uopste i kad igram folklor, na daskama isto boli, osecam kad bi i na travi trcao da je isti slucaj.. :(
da li neku malu pauzu da napravim, led, ili nesto da mazem?
-
Imate 7-8kg viška
187cm/90kg > bilo bi optimalno/idealno 80kg
-
trčanje bi trebalo po mekšoj podlzi - ne beton, tu se nabijaju podkolenice i noge u clini, jer trvda podloga ne amortizuje silu udarca pri doskoku tokom trčanja....
-
patike za fudbal nisu dobre za trčanje zbog tankog i krutog djona koji ne amortizuje silu udara pri doskoku pri trčanju...
kombinacija tvrde podloge za trčanje i patika koje ne amortizuju udarce (tip djona) - time se pojačava sila udarca koja deluje na anatomske strukture noge
-
pri trčanju dolazi do sabiranja sledećih negativnih faktora
- viška kilograma
- tvrde podloge
- neelastičnog (amortizujućeg) djona patika
ovi faktori sabiraju dejstvo sila udara pri doskoku u trčanju, pri čemu se te sile sabiraju u potkolenici (kostima, mišićima...)
-
da li boli podizanje stopala na gore (ponavljanje veliki broj puta)?
(da li se javlja pri tome bol u prednjem delu potkolenice?)
-
da li su ravna stopala?
-
da li ste probali trčanje 1min/1min hodanje?
...ili trčite 30-40min u kontinuitetu...?
-
Sindrom trkačke potkolenice (shin splits)
Pojava bola u predelu potkolenica za vreme ili nakon trčanja naziva se sindrom trkačke potkolenice. U ovu grupu spadaju sve hronične tegobe u predelu potkolenica, izuzev povreda mišića gastroknemijusa i Ahilove tetive. Sobzirom na hronični tok i mehanizam nastanka ova stanja spadaju u grupu sindroma prenaprezanja. Sindrom trkačke potkolenice se najčešće javlja kod sporista koji se bave trčanjem ili dužim hodanjem (brzo hodanje, nordijsko hodanje, planinarenje) ili kod rekreativaca koji su uključeni u sportove sa trčanjem.
Uzroci sindroma trkačke potkolenice mogu biti:
- sindrom fascijalnog prostora (kompartment sindrom)
-periostitis tibije
- sindrom mišića tibijalisa posteriora
-
Simptomi trkačke potkolenice
Sportista se žali na bol koji se javlja nakon trčanja, a kasnije se bolovi javljaju i tokom trčanja ili dužeg hodanja. Kod uznapreovalih slučajeva, tegobe se javljaju već na samom početku trčanja. Lokalizacija bolova često govori o uzroku sindroma.
- Bolovi koji se javljaju u srednjem delu potkolenice karakteristični su za stres frakturu tibije.
- Bol koji se javlja duž prednje spoljne strane potkolenice i nastaje nakon predjene odredjene kilometraže ukazuje na kompartment sindrom. Nastavak trčanja ili pokušaj istezanja mišića pogoršava tegobe.
- Tegobe identične onima kod sindroma tibijalisa posteriora (javljaju se na početku i na kraju treninga) lokalizovane na prednje unutrašnjem donjem delu potkolenice karakterišu sindrom periostisa tibije.
- Bol sa unutrašnje strane u donjem delu potkolenice koja se javlja na početku trčanja, tokom treninga pretaje i ponovo se javlja na kraju treninga upućuje na sindrom mišića tibijalisa posteriora.
-
Sindrom fascijalnog prostora uzrok ovog sindroma je otok mišića unutar zatvorenog fascijalnog prostora. Mišići su obavijeni fascijom, koja predstavlja neelastični omotač mišića. Pri treningu dolazi, zbog povećane aktivnosti mišića i povećanja metaboličke aktivnosti, do porasta protoka krvi kroz mišić. Povećan protok krvi dovodi do oticanja mišića, a ovo dovodi do porasta pritiska u fascijalnom prostoru, što smanjuje protok krvi kroz mišić. Povećanje pritiska u fascijalnom prostoru dovodi do nedovojne ishranjenosti mišića,nagomilavanja metaboličkih produkata, povećanja kiselosti i pojave bolova. Terapija podrazumeva primenu krioterapije, elevaciju noge, mirovanje, mazanje hepatrombinom i istezanje mišića.
-
Periostitis tibije uzrok ovog sindroma predstavlja nadražaj pokosnice (periosta) kosti potkolenice tibije. Promene se javljaju na prednjem unutrašnjem delu kosti u donjoj trećini potkolenice. Javljaju se kod trkača na duge staze, pri treningu na tvrdoj podlozi. Dolazi do otoka i bolne osetljivosti u predelu upale pokosnice. Leči se primenom krioterapije, gelova antireumatika i modifikacijom treninga.
Sindrom m. tibijalisa posteriora mišić tibijalis posterior nalazi se na zadnje unutrašnjoj strani potkolenice. Njegova uloga je u pokretu plantarne fleksije i inverzije (uvrtanja) stopala, a ima važnu ulogu u održavanju svoda stopala. Pri spuštanju svoda stopala i pronaciji stopala (planovalgus deformitet) dolazi do preopterećenja ovog mišića, njegove tetive i pripoja. Lečenje se sastoji u rasterećenju, krioterapiji, primeni fizikalne terapije i korekciji statičkog deformiteta stopala.
-
da li radiš istezanja podkolenica posle treninga?
- istezanje listova (mišića gastroknemijusa)
- istezanje mišića podizača stopala (tibijalis anterior)
-
istezanje za listove (gastroknemijus)
-
da li je bol podkolenice - jači pozadi ili napred?
-
potrebno je:
- promena faktora koji dovode do povrede/bola - težina, podloga, patike za trčanje, intenzitet treninga
- istezanje posle treninga
- uzimanje magnezijuma 300mg/dan
- masiranje mesta bola ledom 7minuta 2-3x na dan
- posle leda utrljati dobro lioton gel
- sedeći elevacija (podizanje) noge
-
pogledajte txt o sindromu trkačke podkolenice
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/sindrom-trkake-potkolenice.html
-
Zbog ovog 'stanja' sam otvorio novu temu, ali vise se tice nekih generalnih preporuka o cuvanju zglobova i fleksibilnosti nego o samom problemu. Naime nakon par dana od treninga nogu, osecam nelagodu u potkolenicama. Nije bol, nije da bi me omelo u treningu, ali tu je neprijatan osecaj izmorenosti. Tik ispod kolena.
Kako da to popravim i sad tretiram? Radio sam cucanj 4-6 ponavljanja i leg press 10+ ponavljanja. Nikakvih problema nije bilo na treningu, istezao sam se na kraju, ali ne znam da li je dovoljno dugo.
-
ako možeš preciznije da objasniš mesto bola ili da okačiš sliku sa okačenim mestom bola...
(napred ili pozadi?)
bol u listu ili...?
-
Napred, malo ispod kolena, nije jak bol nego vise osecaj umora, proslo je nakon par dana. Javilo se dan posle treninga i drzalo nekih 3 dana.
Ovo zaokruzeno kvadraticem
(http://i41.tinypic.com/206ojye.jpg)
Postoji mogucnost da sam pri krajnjim ponavljanjima uvukao kolena malo ka unutra. Procitao sam ovo pa sam se setio
https://www.pinterest.com/pin/96757091968376426/
-
radi sa postepenim opterećenjem, širi raskorak, stopala lagano u V...
- na mašini leg ext, pregibe zadnje lože, leg pres sa širim raskorakom i stopalima u V
- posle istezanja kvadricepsa, zadnje lože, primicača, listova...
-
ovo je vežba jačanja rotatora kukova, 20ak pon, 3 serije
-
ovo su dobre vežbe za jačanje stabilizatora kukova - 15-20sec zadržaj, 3 serije...
snaga rotatora kukova održava nogu u pravilnoj poziciji pri izvodjenju čučnja (ne dolazi do unutrašnje rotacije)
-
Vazi ubacicu
-
javi kako ide...
pozdrav :)