Dobar trening zahteva i dobar oporavak
2. deo
1. deo (http://www.pansport.rs/forum/index.php?topic=208415.0)
Aktivni i pasivni odmor
Oporavak od stresa izazvanog treningom može se regulisati aktivnim i pasivnim odmorom. Aktivan odmor podrazumeva odreĂ°enu fizičku aktivnost, dok pasivni isključuje bilo kakvu aktivnost te vrste. Aktivan odmor je lagana fizička aktivnost koja ispada iz okvira uobičajene trening rutine (npr. odlazak u kupovinu, vožnja bicikla, igranje tenisa ili fudbala, plivanje...). Primeri pasivnog odmora su: gledanje TV, odlazak u bioskop, odlazak na masažu, čitanje, opuštajuća vožnja automobilom...
Korišćenje prilika za oporavak
Svaki sport ima jedan poseban period za oporavak. Recimo, fudbaleri mogu da predahnu na poluvremenu, tokom izmena ili dok su na klupi. Vrlo bitan faktor oporavka je rad na unapreĂ°enju sposobnosti da se maksimalno koriste prilike za oporavak tokom samog takmičenja/meča. Takva sposobnost oporavka direktno će uticati na povećanje vašeg učinka.
Planiranje vremena izmeĂ°u mečeva/takmičenja takoĂ°e je bitan deo taktike. Od toga kako i s kim provodite to vreme, može zavisiti kako ćete se izboriti sa takmičarskim stresom. Primera radi, možete slušati vašu omiljenu muziku ili da naviknete da spavate tokom putovanja, što bi trebalo da vam bude od koristi u ovom procesu oporavka.
Emocionalne katarze
Dve najbitnije metode emotivnog oporavka nakon razočaranja, neuspeha ili propuštenih prilika jeste da pričate ili pišete o tome. Držanje u sebi neće vam dozvoliti da se potpuno oporavite i podsticaće buduće stresove ove vrste. Tokom samog takmičenja možda ćete blokirati loše emocije, ali nakon toga bi trebalo da se pozabavite njima, jer to je deo oporavka.
Dakle, da biste generalno povećali takmičarski potencijal, neophodno je da se podjednako posvetiti treningu i oporavku. Shvatite da su aktivnosti u cilju oporavka podjednakog značaja kao i trening aktivnosti. Fizički stres je okidač za rast, a oporavak je vreme kada se zaista raste.
Izvor: strengthsensei.com
Prevod: Robert